Bacurau

(festivalový názov)
  • Česko Bacurau (viac)

Lehce psychedelický western z blízké budoucnosti... Městečko Bacurau zející v divokém brazilském vnitrozemí truchlí nad ztrátou vůdkyně Carmelity, která zemřela ve věku 94 let. O několik dní později si místní obyvatelé všimnou, že jejich vesnice záhadně zmizela z mapy světa a nad hlavou jim krouží drony ve tvaru UFO. Vlek napjatých událostí se rozjíždí. Objeví se zlé síly, které je chtějí vyhnat z jejich domovů, a zanedlouho do města dorazí skupina ozbrojených žoldáků. Vesničané, kteří se svými až mytickými charaktery tvoří autonomní společenství, rázně čelí vnější hrozbě... (Cinemax)

Jenda

Po pomalejším rozjezdu velké překvapení, které jsem si zálibně užil. Možná jsem měl něco podobného čekat, pokud vezmeme v úvahu úvodní scény filmu, kde cisterna rozjíždí rakve rozsypané po silnici. První polovina vypadá jako nějaká sonda do sociálního života vesnické komunity na brazilském zapadákově, ale pak se vše zvrhává v agresivní survival&vengeance pod tlakem blížícího se nebezpečí v podobě karikatury amerických turistů, kteří si přijeli zalovit domorodce. Smrt místní matriarchy ze začátku filmu jako by s příběhem vůbec nesouvisela, pokud nešlo o znak toho, že vesnice přestává být v očích místní správy vnímána pod jakousi ochranou. [Rakkautta&Anarkiaa 2019] ()

JASON_X

Jsou to už ca dvě dekády, co jsem vymetal art kina a nejrůznější fesťáky a nenasytně sjížděl klubové filmy pro tzv. "náročného diváka". Kdybych Bacurau viděl tehdy, jistě bych z něho byl nadšený a hledal v něm nejrůznější poselství a podobenství. Respektive bych si namluvil že jsem z něho nadšený a že jistě obsahuje nějaká ta poselství a podobenství. Dneska si ale nejsem moc jistý, co jím chtěl básník... tedy rejža... tedy rejžové vlastně sdělit. Ale umím si představit, že po jeho zhlédnutí by nejeden latinskoamerický peon či gaucho mohl dostat žízeň na krev nějakých gringů a spolu se svými bratranci a sousedy si s chutí zařádit při takovém malém lokálním mačetovém pogromu na skupinku turistů, která omylem zabloudila do jeho vesnice uprostřed pampy na konci světa. Ještě že hispánští vidláci sjíždějí radši spíš telenovely. Největší klad filmu je jeho zvláštní nepojmenovatelná atmosféra, syrová, lehce surreálná, lehce magicko-realistická, krásné exteriéry a pár hezkých brazilských ženských. No, opravdu vlastně jen ten pár, protože bývalá femmefatalistická superkrasavice Sonia Braga je už bohužel stařena. ()

ledzepfan

Tady asi zase jednou platí, že čím méně člověk předem ví o ději filmu, tím více si ho užije.. Ne, že by to byla nějaká jednorázovka co napodruhé nefunguje, spíš prostě tady člověk může hodně narazit na rozdíl mezi svým očekáváním a tím čím film reálně je.. Já si to, až překvapivě hodně, užil.. Strhla mě ta jemná hra filmařů s divákem, drobnokresba tohodle superuvěřitelného pohledu do velmi blízké budoucnosti, prapodivné tempo i žánrová fluidnost... Navíc tam je překvapivě solidní Udo a jeden song od Johna carpentera (a to má sílu vždycky). ()

Petroff

Nenápadná filmová bomba. Sedíte a nevěřícně čumíte. Nedá se říct, co je to za žánr, a ani jaký to má děj. Ale je to skvěle divný. ()

honajz2

Nechápu to nadšení. Celou první hodinu je to takový typ filmu, ve kterém se může stát úplně všechno, v druhé polovině se z toho stane (bacha - překvapivý zvrat!) akční střílečka/western. Wow. Jo, a s politickým podtextem. A na konci SPOILER posadí starostu nedaleké vesnice (který na ně poslal zabijáky) na koně a pošlou ho do divočiny a jediného z těch zabijáků, který to přežije, tak pohřbí zaživa KONEC SPOILERU. A má to přes dvě hodiny, kamera je otravná, strašně to nudí, k žádné postavě jsem si nedokázal vybudovat nějaký vztah, sice ani negativní, ale ani pozitivní a popravdě mi bylo celkem ukradené, co se tam stane a jak to se všemi dopadne. A ten mix žánrů se taky nepovedl, protože zpětně mi dochází, že to klidně celé mohl být jenom western nebo akčňák. Mysteriózní to není ani náhodou a žánr sci-fi je taky hodně sporný. On jenom dron ve tvaru UFA a něco, co vypadalo jako skleněný mobil/překladač, ještě netvoří sci-fi. Jako jo, je mi jasné, že je to o zániku kultury, co do současného světa "nezapadá", ale tím pádem moc nechápu ten happy end. Asi jako znamení, že ta kultura se před vnějším světem dokáže ochránit sama, což by tak trochu odkazovalo na North Sentinel... Stejně nejlepší na tom je ta příroda a mraky. A taky musím ocenit, že se tu dodržuje jednotnost počasí, aspoň co jsem si všiml. 2* ()

bourec

Je fakt ,že ty oslavný chorály tady u toho filmu byli asi to hlavní,co mě k týhle capině dostalo.Ale festivalový filmy prostě jsou takový.Film o zapadlý vísce někde v br prdeli,a protože ty mamlasové režíséři(ano,jsou dva)chtěli,aby se na to alespoň někdo podíval,tak tam vimplantovali nějakou střelbu,ale co na tom jako bylo úchvatnýho.Film nemá smysl,nemá nic.Potvrzení,že zkoumat na večerních dýchánkách,co to vlastně znamenalo je u tohodle filmu asi tak na patnáct až dvacet let zkoumání.Nechci,na to nemám čas.10%. ()

C0r0ner

Uf, to bylo tak... jiné. Něco jako když člověk kouká na ruské historické filmy. Něco je prostě jinak, i když člověk nedokáže pořádně určit, co to je. Mám takovou teorii, že se tyhle filmy jednoduše nedrží zajetých kolejí, klišé a schémat a svou podstatou člověka vyhazují z rytmu. Bezesporu velmi zajímavé. 75% ()

SeanLSD

Filmová udalosť. Cena z Cannes absolútne oprávnená! Nejakú dobu už som nevidel tak komplexný a mnohovrstevnatý film, súčasne (medzi)žánrovo zábavný a (celo)spoločensky závažný. Symbolická satira a až marxistická výpoveď o vykorisťovaní zaostalejších častí sveta "civilizovaným" (=degenerovaným) Západom (Severom) v neuveriteľne nápaditom háve . Filmová udalosť. ()

chelseaman22

Nejenže vesnice zmizela z mapy, ale dokonce na kopci nad touto vískou se zakempili nájemní vrazi s dronem podivného vzezření. A aby toho nebylo málo, tak se tato grupa partyzánu rozhodla, že vesnici odpojí od energií a wi-fi, což zejména místní mladiství opláčí. 55 % ()

Lukoboss

Viděl jsem dobrý filmy, viděl jsem špatný filmy, extrémní filmy i takový ty běžný. Ale tohle, to jsem opravdu ještě neviděl. Ani nevím, jak to mám uchopit nebo popsat - ono už když si přečtete všechny ty žánrový škatuky, musí každýho trknout, že to nebude jen tak. Neokoukaní herci, zajímavý prostředí, naprosto absurdní příběh a řešení celé situace. Vůbec jsem nechápal, co to sleduju, ale nemůžu říct, že by se mně to vyloženě nelíbilo. No... bylo to rozhodně zajímavý. ()

SpaceOdyseus

Takove zanrove veletoce jsme tu dlouho nemeli. Bacurau zacne jak klasicka poklidna festivalovka o tezkostech nejakych domorodcu a pomalu ale jiste se z ni stane neco jak od Tarantina. Krasna kamera, sympaticti herci, skvele napsany scenar a neokoukane prostredi z toho delaji opravdu podivne krasny zazitek. ()

Disease

V Bacurau řeší věci tak nějak po sousedsku. Možná lehce nadsazeno za exotiku, ale parádní film. Řemeslo na úrovni, ne jako u některých festivalovek. Vlastně i ta první půlka, kdy se čeká, co se stane, mě bavila hodně. ()

bohemia_regent

Dlouhou dobu jsem měl pocit blízký tomu, který mám při sledování Schormova filmu Den sedmý - osmá noc. Tady se ale od náznaku podobenství nenásilně přechází k akčnímu westernu, a nakonec jsem si nemohl nevzpomenout na Tarantina. Tenhle obecně přeceňovaný režisér ve srovnání s Bacurau prohrává na celé čáře a nepomůže mu ani z hlediska kvantity jasné vítězství v záplavě krve a rádoby vtipných keců o ničem, tak typických pro jeho filmy. Pro mě osobně moc příjemné překvapení z Brazílie. ()

Renfield

Bacurau má své muzeum, tím se od většiny řekněme městeček odlišuje. Příliš lidí do něj však nechodí, to kdyby tohle změnil třeba takový Udo Kier, možná mohlo být všechno jinak. Muzeum, přehrada, místní, trocha politiky a všudypřítomné rakve, těmi to všechno začíná, když je přejíždí cisterna s vodou. Už tahle scéna navodí správně westernovou atmosféru, už u téhle scény je zřejmé, že ještě bude mít hlubší význam, tak jako vše výše zmíněné. Nenavazuje na ni však žádný masakr, spíše taková sonda do života jednoho městečka v Brazílii, dlouhý, rozhodně však ne nudný, klid před bouří. A také neustálé budování napětí, které nekončí ani když Kleber Mendonça Filho a Juliano Dornelles začnou postupně odhalovat karty, právě naopak. Ve druhé polovině se ve změti žánrů opět dere do popředí western a je to výborné, obzvlášť v muzeu, nebo u "zahradníků". Nejzajímavější a snad i nejvíce nejednoznačnou postavou je Michael Udo Kiera, u nějž jsou ty politické narážky samozřejmě patrné nejvíce. Stačí vzpomenout na scénu schůze, která o všech návštěvnicích prozradí to pro děj nejpodstatnější. 80% ()

petikacka

Je to takový zvláštní film...Dle mého názoru se zde ukazuje jak západní civilizace ničí poslední zbytky opravdových kultur, které žijí dle svých dlouholetých zvyků...A nakonec se dokáží spojit proti všem okupantům a taky se jim bránit...Velice zajímavý a filmařsky novátorský film...Za mě 85% ()

JM87

Pokud chcete vidět film, kde odzačátku nevíte na čem jste a čekají vás různý překvapení, až občas solidní bizzary, tak tohle je ono. Idealně si o filmu nic nezjišťujte. Jen si myslím, že potencial filmu nebyl využitej na plno. Některý dobrý charaktery mohly být využitý více. Né v zajímavých částech filmu ztratit. ()

Mackoun

Hodně zvláštní kousek. A přitom na něm zas tolik zvláštního nebylo. Ani minutku jsem se ovšem nenudil, páč se pořád něco děje a člověk jenom čeká, kam že tohle vlastně spěje... ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (viac)