Bacurau

(festivalový názov)
  • Česko Bacurau (viac)

Lehce psychedelický western z blízké budoucnosti... Městečko Bacurau zející v divokém brazilském vnitrozemí truchlí nad ztrátou vůdkyně Carmelity, která zemřela ve věku 94 let. O několik dní později si místní obyvatelé všimnou, že jejich vesnice záhadně zmizela z mapy světa a nad hlavou jim krouží drony ve tvaru UFO. Vlek napjatých událostí se rozjíždí. Objeví se zlé síly, které je chtějí vyhnat z jejich domovů, a zanedlouho do města dorazí skupina ozbrojených žoldáků. Vesničané, kteří se svými až mytickými charaktery tvoří autonomní společenství, rázně čelí vnější hrozbě... (Cinemax)

POMO

Neskutečná pecka, na kterou koukáte s otevřenou pusou, která nejde k ničemu přirovnat, a o které se těžko píše. Festivalový biják s velmi diváckym drajvem a umně skrytým, ale silným politickým podtextem. Dějově strhující, dá se říct až “akční” alegorie povýšeneckého zla a prostý život vyznávající ofenzivy, která se musí uchýlit k násilí. Již úvodní scéna jízdy kamionu brazilskou divočinou naznačuje ojedinělý zážitek, kterému frajeři Dornelles a Filho vrchovatě dostojí. Ohňostroj filmařské kreativity. [Cannes] ()

Matty

„Tohle je jen začátek.“ Přesaďte Den sedmý, osmou noc od Schorma do prostředí brazilského sertăa, přidejte tropikalismus, italské westerny a americké béčkové filmy (zejména akce a sci-fi), politickou satiru, elektronickou hudbu, extrémní násilí, karnevalové míchání nesourodých prvků, (bachtinovskou) logiku excesu, grotesknosti a tělesnosti, nerozlišování mezi kategoriemi „vysokého“ a „nízkého“ umění, mix kritiky společnosti a utopické vize komunity zachovávající tradice brazilské kultury a Uda Kiera... a stejně budete mít jen mlhavou představu, jak moc zvláštní tenhle film, vzpírající se stejně jako titulní vesnice hladkému spojení různých kultur, ve skutečnosti je. Jeden z nejvýraznějších a nejvíce osvěžujících, ale zároveň nejhůře popsatelných filmových zážitků roku. 80% ()

Enšpígl

Vynikající ukázka práce s divákem a jeho očekáváním. Někde v půlce se film přepne do úplně jinýho žánru a člověk nestačí zírat a k sociálně vyznívajícímu sdělení celého vyprávění se přidává westernový thriller, ve kterém se karty odhalují postupně, tak aby jsem se já jako divák do poslední chvíle intezivně zajímal o postavy i dění na plátně. Mimo mistrovsky odvyprávěný příběh se mě líbila určitý závoj tajemství, který se vznášel nad postavami i příběhem celé vesnice, právě v tom mě to připomínalo staré poctivé westerny. Nepochybuji ani na sekundu o tom, že na mém silném zážitku měla svůj díl i práce kameramana, který zejména v první půlu předvedl, jak se vypráví obrazem. ()

Malarkey

Dlouho jsem nezažil, aby film přeskakoval ze žánru sem a tam a v kontextu celého filmu to dávalo absolutní smysl. Když jsem v popisu viděl, že film obsahuje žánr sci-fi a navíc je vytvořen v Brazílií, tak jsem v podstatě počítal s čímkoliv. Netušil jsem ale, že začátek bude jako standardní sociální drama z blízké budoucnosti, postupem času se to převede do hodně slušného westernu (scény s dvěma motorkáři luxusní) a nakonec z toho bude neméně slušná řezničina. Mistrně nasnímané prostředí městečka, které tamní vláda raději smazala i z map světa, aby od ní měla klid, tu má až nádech fantastična. Něčeho tajuplného, ale zároveň na omak vlídného místa, kde se lidi mají rádi. Sem tam je i cítit určitá absurdita, ale v kontextu s celým filmem tak parádně zapadá do konceptu, že tato, dle tvůrců festivalu Film Brasil, rozjetá fáze brazilské nové vlny, mě začíná dost bavit. Kdyby nebylo pár scén, kde to letmo přetáhli se stopáži, dal bych i pět hvězd. I tak ale děkuji tvůrcům festivalu za představení tohoto filmu, opravdu jsem si to užil! ()

EvilPhoEniX

Chválená Brazilská festivalovka z Cannes mě nestrhla tak, jako ostatní, ale rozhodně se jedná o nevšední a zajímavý zážitek. Příběh se zaměřuje na uzavřenou Brazilskou komunitu kdesi u pouště, kterou zavrhne systém. Né jen že město vymaže z map, ale také jim dochází jídlo, voda, elektřina a přišli si tam zalovit američtí turisti. Film plyne v pomalejším tempu, ale jakmile se film ze sociálního dramatu přesune do až Westernového Thrilleru s Tarantinovským Gore, tak je to solidní podívaná, která se násilí neštití. Na Brazilii obdivuhodné, ale pár elementů mě tam rušilo ( herecké výkony a vizuál nejsou nejsilnější stránkou filmu, ikdyž to byl možná i záměr). 6/10. ()

JFL

Bacurau představuje náležitě divácký a současně agitačně nazlobený příspěvek do kategorie lidových morytátů a primitivních (ne ve smyslu hlouposti, ale způsobu komunikace s nejnižšími vrstvami publika) socio-politických metafor. Právě proto zde má místo přímočará symbolika, prvky brakových žánrů, karikaturně jednoznačné charaktery, krev a přízemnost, i motivy spojené se sounáležitostí venkovských společenstev a hrdostí vůči dějinám a jejich dědictví. ()

Sarkastic

„Kde všichni jsou?! Musí tu někde být!“ Blíž, než si myslíš, „nácku“…Bacurau je jiné. Vůbec nejlepší na něm je, že stále nevíte, co vlastně sledujete (já však vzal s povděkem hlavně fakt, že snímek není „sci-fi“ v tom smyslu, kterého jsem se obával). Bacurau je svérázný, lehce zaostalý zapadákov se soudržnou komunitou (která se „nezdá“). Už jen ta „vlajkonoška“ v podobě doktorky, jež vyhlašuje o zesnulé, že je kurva, dává od oka přesné diagnózy („Migrény, nevolnosti, je mi na umření…“ - „To bude kocovina.“), nechává v nemocnici přespávat ožraly či vyhrožuje odřezáváním mužských údů. Ostatní postavičky by též vydaly na pár řádků. Velký klad (ale současně i zápor) filmu je to, že má na vše čas. Mistrně využívá ticha před bouří, buduje atmosféru izolace, stísněnosti a pozvolného napětí…jen škoda té rozvláčnosti. Každopádně jde o překvapivě zábavnou, moderní „westernovou vybíjenou“ (bez míče, ehm). A závěr? Dlouho jsem neměl takový pocit zadostiučinění a škodolibosti. Za mě slušné 4*. „Bacha lidi! Místní asi budou ozbrojení…“ ()

Radko

B: "Mohol by z neho byť dobrý človek, čo povieš?" BD: "No, matku mal." Excelentný lakonický a výstižný dialóg. No celé dielo dojalo. Priamočiary návod, ako sa brániť ohrozeniu zvonka. Ohrozeniu v podobe hajzlov, ktorí majú v rukách vládu, samosprávu aj ozbrojené zložky. Áno je to len začiatok, ako kričí hlavný žoldák v závere. Koniec možno vôbec nebude taká selanka. Podstatné je vedieť možnosti obrany. Možnosti útoku. Vždy a za každých okolností niečo konať alebo efektívne nekonať (vypariť sa). S mierou i využitím múdrosti predkov. Poznámka: Ak si myslíte, že ide len o brazílsku exotiku, ste na hlbokom omyle. Na Slovensku poznám osady, kde samospráva v dohovore s privátnymi energetickými spoločnosťami cielene pravidelne vypína elektrinu. Odmieta postaviť kanalizáciu. Zatvára sociálno-kultúrne centrá - krčmy. Obmedzujú sa otváracie hodiny potravín. Alebo sa rovno zavrie celý obchod. Znečisťuje sa podzemná voda splaškami a hnojom z družstiev, ktoré vlastní rovnaká globálna finančná skupina, ktorá chce zdierať miestnych chudobných obyvateľov poplatkami za energie.Na pozemku bývalej malotriednej školy (ktorá sa zbúrala) si lokálny mafián postavil haciendu. Družstvo sa predalo Pente (jednej z dvoch oligarchických skupín na Slovensku). Ľudia sa búria. Zatiaľ len na vzájomných návštevách. City však vybuchujú, nechýbajú vyhrážky ozbrojeného odporu voči elitárskym podnikateľom, politikom i samospráve, pretože ťahajú za jeden povraz. Včerajší i dnešní, naivní sú tí, čo si myslia, že voľbami sa čosi zmenilo. Možno rebélia nejde tak priamočiaro ako vo filme, ale cez isté pašerácko-pytliacke chodníčky sa čosi podarilo. Všetko len preto, že v každom trochu normálnom štáte v štátnom vlastníctve, si štát musí zachovať právo každého na ničím nepodmienený prístup základným benefitom bývania v 21. storočí. Sú nimi právo na teplo, svetlo, plyn, a prístup k teplej a studenej pitnej vode. Ak na tomto chce ktosi ryžovať, a neplatičov terorizovať, narazí. Bacurau nádherne ukazuje možnosti od slovného upozornenia, po radikálne riešenie. Od racionálneho správania po drogové opojenie. Od slovného varovania po krvavý masaker. Vyberte si. Dá sa to na storako. A milí dohliadači pamätajte: vymazanie údajov na internete, hackovanie stránok, sledovanie obsahu a neustále používaný dron nezabezpečia ešte víťazstvo. Prečo? Nuž preto, že v dočasných autonómnych komunitných zónach existuje, ako to Enšpígl krásne vystihol - akési tajomstvo. Nezachytiteľné dronom, neodpočuteľné telefónom, nehacknuteľné ukradnutím obsahu počítačovej aktivity. ()

FlyBoy

Rajcovne divoký koncept ktorý prekvapivo funguje a v podstate všetko v ňom do seba hladko zapadá. Umne vystavaná multižánrovka plná údernej symboliky, podmanivého zadosťučinenia a “tarantino-like” twistov. “Bacurau” šikovne spája estetiku brakového filmu a nekonvenčný štýl rozprávania. Vo svojej trúfalosti krásne podlé a významovo, z hľadiska formy aj obsahu, obohacujúce. ()

LiVentura

Banda najatých vrahů z celého světa se sjíždí do Bacurau, aby vyrovnala účty se zdejšími obyvateli, kteří jsou trnem v oku místním pohlavárům, kteří mají s půdou jiné záměry, to ovšem nikdo ještě netuší a nejde se podívat do zdejšího Muzea, kde jsou odkazy mmj. na předky místních, obávané Cangaceiros.. :-) ()

lamps

Když už máte jako divák pocit, že vás nic nemůže překvapit, objeví se alespoň jednou do roka podobně neotřelý nezávislý flák, který vaše očekávání zohýbá a vyčůrá se na něj na rozpáleném brazilském slunci. Ne že bych u toho nedýchal nebo valil bulvy a provolával tvůrcům slávu - přeci jen jde v konečném součtu o relativně profláklý koncept, který si jen hraje na netradiční multižánrovou revoltu. Ale vychází mu to až obdivuhodně, neboť nikdy nevyvolává dojem přeplácanosti a neorganizovanosti (oba filmaři točí soustředěně a v pomalém tempu nezapomínají na postavy a dialogy, za nimiž se skrývá řada zajímavých sociálních podnětů) a zároveň ho lze akceptovat jako osobitou poklonu několika populárním subžánrům, v níž se nemůže hrát dle pravidel mainstreamu. A čím víc toho zůstává nedořečeného a naťuknutého, tím je to tentokráte zajímavější a sympaticky nepoddajné. A těch pár 'Zahlerovských' vložek je hrozně super. 80% ()

dr.horrible

Podgurážený v atmosfére filmového festivalu by som asi tiež bol nadšený. Po tom hype a roku čakania ma ten film sklamal takmer vo všetkom. Štvrtá hviezda za kameru a pár detailov (hlavne za tých dvoch naháčov a zvyšok “loveckých” scén). ()

Filmmaniak

Společensko-politicky angažované drama, které začíná jako nenápadný intimní náhled do života semknuté vesnické komunity na brazilském venkově, se postupně přerodí do strhujícího (skoro)thrilleru, v němž se tato komunita musí semknout na obranu proti utlačovatelům. Pečlivě vystavěný a v řadě tvůrčích přístupů inovativní snímek dodržuje konzistentně pozvolné tempo vyprávění, jež pomaličku dávkuje informace tak akorát, aby si divák dokázal domyslet vše potřebné. Pointa je úderná a skvěle provedená, gradující děj doprovází jasně zřetelná kritika a množství metafor, odkazujících na skrytou sílu prostého lidu a jeho historie, jen úvod filmu se zdá být možná příliš zdlouhavý. Každopádně jde o film s originálním příběhem, realizovaným nevídanou formou. ()

eLeR

Kleber: Mohli by sme tam dať aj toto. Juliano: Mohli. A potom by som tam rád mal toto. Kleber: Ok, máš to tam mať. Takto asi vyzeral režisérsky míting. Prvú polovicu je to neskutočná mela, skoro ma to začalo otravovať, nevedela som čoho sa chytiť, kde sa to uberá. Ale tá druhá polovica tomu dala hlavu a pätu, niektoré scény špičkové. 3,5* ()

Marze

O světě , který míří do pekla. Smál jsem se ve chvílích, kdy bych asi neměl. Je to živé a skutečně podivné. Husté vrstvené a smyslné. Brazilci by se hlavně měli ve svém parlamentu zbavil majitelů farem, kteří zákony chtějí přeměnit Amazonský prales v poušt v jaké leží Bacurau kvůli krátkodobému zisku. ()

Crocuta

Velmi zajímavý snímek, který začíná jako vysloveně nekomerční festivalová podívaná pro vyznavače "divných" filmů a končí jako směs westernu, béčkové vyvražďovačky a politického thrilleru, říznutá Berniéresovým pojetím latinskoamerické reality a oslavou komunitní vzájemnosti. ()

Chrustyn

Zvláštní a originální v každém pohledu. Žánrový mišmaš, který mění tempo, žánr i náladu, jak se mu zlíbí. Má to svou atmosféru a scény, které vtáhnou, jako celek to na mě už tolik nefungovalo a ve výsledku to byl moc velký bizár. ()

honajz

Život je krátký, než aby člověk dokoukával kdejakou blbost, která se ani po 45 minutách nedokáže rozhodnout, o čem vlastně má být a co (a jestli vůbec) chce říct. Všichni obyvatelé té vesničky jsou jeden nesympatický pablb vedle druhého, to dokonce podivíni v Nejasné zprávě o konci světa od Jakubiska v sobě měli něco sympatického. Kdo tvrdí, že film je v duchu magického realismu, nebo dokonce surrealismu, tak spadl z višně a netuší, o čem mluví. Jinak žánr sci-fi nechápu - jakože když má někdo dron ve tvaru létajícího talíře, je to hned sci-fi? Jinak nemám nic proti mixu žánrů, pokud má nějaký smysl, pobaví a ústrojně a smysluplně to zvládá. Jenže to zde v tomto případě neplatí. Ten film je příjemný asi jako když vám někdo mačká uhry a vy to nesnášíte. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (viac)