V úplne novom, komiksom inšpirovanom thrilleri sa stretávajú postavy z dvoch úspešných filmov - Vyvolený a Rozpoltený. Z prvého z nich sa vracajú takmer nezničiteľný David Dunn (Bruce Willis) a jeho protipól – krehký manipulátor Eliah Price (Samuel L. Jackson). Z thrilleru Rozpoltený sa zas objavuje psychopatický Kevin Wendell Crumb (James McAvoy) a jeho 24 rôznych osobností. Všetci traja sa stretávajú v psychiatrickom ústave. Crumb však uniká vtelený do jednej zo svojich nebezpečných identít a Dunn s Priceom musia v súboji s ním využiť všetky svoje paranormálne schopnosti. (Saturn)

buzzwoody

Shyamalan se rozhodl jít tvrdě proti superhrdinské konvenci, což by mohlo fungovat v případě, že by Skleněného od Vyvoleného nedělilo dvacet let. Zabít všechny klíčové postavy, na nichž snímek (vlastně celá trilogie) stojí, a navíc tak diskatartickým způsobem, byl pravděpodobně jako záměr. Hlavně v případě Davida Dunna pak přitlačil na pilu takovým způsobem, že proti sobě poštval většinu svých setrvajících fanoušků, kteří na něj trpělivě čekali i přes jeho éru absolutních propadáků. To všechno pak pro jeden laciný plot twist (navíc nepříliš obratně připravený, takže má na diváka místo wow-efektu spíš wtf-efekt), který pak za deset minut ještě zneguje dalším zvratem. Až do odhalení se skrytou teroristickou skupinou jsem se jako fanoušek Vyvoleného a Rozpolceného silně bavil, ve chvíli Dunnova konce v kaluži se dostavila snad větší frustrace než u posledního Hobita. Pokud byl Nightův záměr nasrat většinu fandů, vyšel mu na výbornou. Co však stojí za to sledovat, je James McAvoy, který si přepínání mezi jednotlivými identitami užívá snad víc než v Rozpolceném. ()

woodsman

vau fakt parada tie suboje boli top ale ten konec skoda to si Willis nezasluzil mohly to lepsie zakoncit nakonci mohly ukazat dalsich ludi zo superschopnostami ()

filipvrbik

Takže dnes to otočíme- protože vůbec netuším, jestli mám dát čtyři, nebo pět hvězdiček - dám pět, abych Vám nasadil brouka do hlavy jestli na to jít, nebo ne...Tak postupně, není to vůbec horor ani asi thriller, ani sci-fi mi to taky nějak nesedí. Je to takový milé mysteriózní psychologické drama, což je jeden z mým nejoblíbenějších žánrů. Pokud se tedy rozhodnete na to jít, je třeba vidět Vyvoleného a Rozpolceného a né, že né- protože prvních 30 minut M. Night Shyamalan vykrádá sám sebe a hlavně oba zmíněné (podotýkám, že velmi dobré) filmy...Potom to ovšem začne být zajímavé- mistr překvapení si na nás samozřejmě několik připravil- a i když děj plyne pozvolným tempem, rozhodně to díky hereckému koncertu Jamese McAvoye, a jeho některých opravdu dobře zahraných osobností, není nuda. Starý dobrý Bruce Willis už sice celkem věkem sešel, ale i tak jsem ho po čase rád viděl na velkém plátně a potěšilo i to, že v obou filmech hrál jeho syna Spencer Treat Clark...O ději nechci moc prozrazovat a hlavně neprozradím pointu, která logicky opravdu stojí za to- snad jen, že prostředí psychiatrické léčebny na mě působilo hodně depresivně a ač Samuel L. Jackson se zprvu jeví jako vedlejší postava, tak svoji roli sehraje.. No a aby byl mysteriózní zážitek dokonalý, byla mysteriózní i moje cesta šalinou domů (to, že jsme se málem srazili s autem, je nejmín zvláštní a nebudu to dál rozpitvávat)...subjektivní dojem- spokojenost a na film určitě hned tak nezapomenu...viděno v kině...90% (a cameo režiséra fakt vtipný a super) ()

Klajnik

Ten příběh, kterej se odehrává na pomezí postavy Rozpolcenýho je skvělej a podle mě to na ní mělo být víc zaměřený. Pokračování Split by bylo lepší už jen z toho důvodu, že Skleněný stojí z těch tří postav v pozadí nejvíce. Předchozí dva díly se od tradičních superhrdinských filmů odlišovaly, a proto mě mrzí, že Glass nabral takový hloupý marvelovský podtón. Ten film podceňuje inteligenci diváka. Asi to bylo točeno pro americké publikum. Já osobně mam Vyvolenýho i Rozpolcenýho fakt rád, takže jsem chtěl vidět, jak bude vypadat jejich vzájemný střet, ale bohužel se jenom tak přetlačují. Celkově je tu akce natočena zkratkovitě a odflákle. Shyamalan rozhodně není Matthew Vaughn. Rád jsem ale pozoroval, co se tam děje a po celou dobu jsem se nenudil. Zajímalo mě, jak se to celé vyvrbí a přestože to neni po všech stránkách vybroušené, tak ten film má aspekty, které mě zaujaly. Výkon McAvoye je skvělej. Jde vidět, že je to lepší herec než Samuel i Willis dohromady. Za ty peníze to stálo, ale jedná se o nejslabší díl trilogie. ()

Alien220

Ne zrovna krátkou dobu jsem byl přesvědčen o tom, že Shyamalanovi došly peníze a nevíc se dočista zbláznil, načež jsem pochopil, že je to génius. Pravda, kdyby si po Digns dal těch 14 let pauzu, namísto aby točil prvotřídní sračky, bylo by to lepší, ale od 2016 a zpátky v plné parádě. Tohle si dnes troufne snad jen Tarantino nebo George Miller. Glass je geniální syntézou předchozím dvou filmů, která je důkazem toho, že celek není jen součtem jednotlivých částí, ale něčím mnohem větším. 19 let budujete svět superhrdinů, představujete je, abyste je pak ve strašně dlouhé konverzačce prachsprostě pozabíjeli, přičemž tím vytvoříte vynikající kontext, skvěle to vypointujete a diváka, který ještě před 10 minutami plival oheň, posadíte tvrdě na prdel. Celý film nenávidíte šišlající doktorku, která je evidentně přesvědčená o své ultimátní pravdě. Děsně vás to štve, načež pochopíte, že to není tak jednoduché a pak je vám vmeteno do tváře, proč se vlastně film jmenuje, jak se jmenuje, a že si s celou tajnou organizací Samuel L. Jackson vytřel prdel. It wasn't a limited edition, but an origin story! ()

Renfield

Vlastně mám se Skleněným především takové problémy, které se nedají Shyamalanovi vyčítat, hold jiný pohled na věc. Vyvolený samozřejmě nepřekonatelný, přesto jsem se s obavami na "pokračování" těšil. To v první části zaujme velmi, nápady jak mohl život především Davida Dunna pokračovat dál jsou zajímavé. A zase se mi líbí ten detailní a hlavně jiný pohled na komiks, ten vlastně prostupuje celým filmem. V léčebně děj poněkud ztrácí na tempu, což díky Kevinovi a "ostatním" prakticky není tolik znát, James McAvoy je dokonalý, svým výkonem zastíní všechny, až to trošku zamrzí. Jenže, pravdou je, že tu má právě McAvoy nejvíce prostoru, ne že by to vyloženě vadilo, jak jsem již psal, v rolích je dokonalý a postavy jsou zajímavé, ale přeci jen bych ocenil více Davida a Eliaha. Není tomu tak, Bruce Willis a Samuel L. Jackson prakticky nemají co hrát, snad až v závěru... Ale ještě krátce k postavě pana Skleněného, právě jeho vývoj, nebo změna v již naprosto šíleného člověka mi až tak nesedí, ale to je zase ten pohled na věc. Navíc je fakt, že Shyamalan tohle chování v závěru vysvětlí, či opodstatní. Tak tedy závěr, máme tu dvě pointy, ani jedna nezklamala, i když první byla očekávaná, něco tu nesedělo již delší dobu. Nevadí, druhá překvapení plně nahradí, potěší a vše dokonale "uzavře". Ono uzavření taktéž překvapivé a doufám, že opravdu definitivní, pokračovaní by mohlo vše zničit. Přesto si ještě neodpustím dvě výtky, či jiné pohledy... Některé dialogy tahaly za uši! A závěr? Ano, téměř dokonalý, ale opravdu musel být tak doslovný? Nemyslím si. 75% ()

simply

Na Skleněného jsem se těšila celkem dost dlouho, a jak už to tak u pokračování bývá, tak i celkem bála, co z toho vlastně vyleze. Líbilo se mi to víc než Rozpolcený...především to tempo, jednotlivé postavy a herci. Shyamalan je mistr propracovaných point a nezklamal ani tentokrát. ()

MiaMahoney

Což o to, nápad originální a pointa vskutku dobrá! Jinak ale chytrému závěru vesměs předchází stominutová nuda, sonda do pomatené müsli Kevina/Patricie/Hedwiga/Beasta/... (který byl o5 fantasticky zahraný, nicméně o chlup nudnější než v tom svém vlastním celovečeráku), dlouhé záběry na katatonického Džeksna (který když nekleje, není to on), jako obvykle prkenně hrající Sarah PauLGBTson a ještě divnější Aňa Krejčí-Kladivoun-Radostná. Za tu pointu bych i čtvrtou vysolila, ale ta nevyváženost je prostě tak značná, že nad ní mávnout rukou nemůžu. Co taky čekat, když sám Šamalajn je nevyváženosti král. Teda vlastně maharádža. ()

Matixed

Zajímavé, originální a nestereotypní zpracování superhrdinského filmu. Tento film podle mě zdokonaluje a vylepšuje dva předchozí díly a zahlazuje jejich mouchy. ()

Magika82

Režisér si napíše scénář...to bych pochopila. Že se pokusí o volné pokračování v tzv. "nepřímo navazující formě", to chce mít dobrý podklad, velmi dobrou představu o ději a s tím vším s ním spojeného... to bych pochopila také, ač se jedná o vysoko vloženou sázku do pomyslné rulety Tvůrčího kasína... Sama jsem učinila tento krok také, kde jsem se chopila mé dříve vydané knihy, a na základě provázanosti historických skutečností napsala po vydání mého dalšího titulu, velmi volné pokračování knižního díla Eleonora ze Schwarz...čtenáři již vědí, kterým je Ve stínu sl... Třásla jsem se před profesionální knižní kritikou i recenzemi čtenářů jako ratlík v dešti. Tento Vabank, který může skončit autorovým propadem nebo ho postrčí ještě výše. Po přečtení prvních reakcí profesionálních knižních kritiků jsem málem upadla do mdlob. Ovšem z uvolnění a tlesknutí si dlaněmi. Dle nich se mi tento Vabank vyšel více než dobře. Čtenář, který má jednu knihu, nepozná, že mu schází jiná. A ten kdo již první má a koupil si i druhou, měl rázem pokračující příběh. Ale každá z knih si přitom vystačí sama... Tento Vabank prý vyjde pouze 5-9% autorům... Žel Bohu, M. Night Shyamalanovi se tento Vabank nezdařil tak, jak zamýšlel, a pomyslná kulička rulety se usadila na jiném čísle, než na jaké vsadil... To tvůrčí svět neodpouští! A neodpouští ani byť jen trochu náročnější divák. A o něj jde především! Z pohledu jedné i druhé strany nemohu s čistým svědomím jinak: 20% za snahu...nikoli za snímek. ()

Marys

Vyvrcholeniu trilógie chýba tak určitá atmosféra kultu z jednotky, ako aj napätie z dvojky. Možno to bolo aj tým, že už som bol unavený, no film ma unavil ešte viac. Nie že by pôsobil na psychiku vyčerpávajúci. Naopak, skrátka nudil. Je to škoda, ale vôbec som si záver trilógie filmov nedokázal užiť. ()

mosnak

Vyvolený, Rozpolceny, Skleněný... a bůh ví jaký ještě... nikdy jsem tomu nepřišel na chuť. Z mého pohledu... ne každá blbost, která byla super komiksem se musí dostat na filmové plátno - 15% ()

majec4

V prvom momente po filme som bol velmi sklamany. Ked sa vsak pozriem na film ako taky, bez emocie z finale, tak musim uznat ze Shyamalan to poskladal dobre. Pacilo sa mi, ze to ostalo v "uveritelnych" medziach, nespravil z toho komixovku a la Marvel. Obaval som sa toho planovaneho finale. Nakoniec to bolo ale dokonale spravene, ako finale stacila jedna suicide mission. Zaver mi skoro vytrhol srdce z hrude, no dej, resp. cela trilogia nemohla skoncit lepsie. Trvalo mi to par dni, ale uznavam zamer. Potesilo, ze su tam dvierka pre mozne dalsie pokracovanie univerza. Jasne, aj vo filme je par veci, ktore ma neprestali skriet ani po par dnoch, no z hodnotenia viac ukrojit nemam dovod. Najviac ma hneva to stretnutie v restauracii, uplne by stacilo nechat tych par voditok s tetovaniami. O to vacsi dovod by bol natocit nieco dalsie z tohto prostredia. Zaver trochu naivny, ale bol to komix, nie? Nakoniec par slov k hercom. Bavili ma, ustredna trojka nemala chybu. Jeden kladas, jeden zaporak, jeden rozpolteny. Pri dalsom stretnuti nevylucujem vylepsenie hodnotenia. ()

Dunadan

Po vynikajúcej reklamnej kampani a nádejnom úvodnom rozbehu prišiel tvrdý pád na hubu nasledovaný dlhým a nudným trápením. A mne je z toho neuveriteľne smutno, pretože návrat ku koreňom sa tu rozhodne nekoná. Shyamalan takmer ničím nezaujme ani nestrne, a tak len servíruje množstvo nezáživných a otravných dialógov, zabíja atmosféru aj napätie nenápaditou réžiou a zamotáva sa v témach, ktoré už dnes nemajú takú údernosť ako kedysi. A hoci sa objavilo aj niekoľko super momentov (doposiaľ nevidené zábery z Vyvoleného, útržky geniálnej hudby Jamesa Newtona Howarda), pri ktorých moje fanúšikovské srdce neraz zahorelo šťastím, ten pocit sklamania pretrval. 5/10 (viac tu) ()

Mr.curry

Po Podprůměrném a Průměrném přichází Nadprůměrný. Vzhledem k prvním dvěma dílům jsem si mnoho nesliboval, ale ukázalo se, že sloužily jako unylá a zvláštní předehra pro Skleněného. Unylá, zvláštní a nezbytná předehra, která však umožnila vychutnat si každou minutu filmu. ()

Flopik

Nečakal som že ten film sa bude uberať týmto smerom no som milo prekvapený.Po traileri som sa tešil a film nesklamal.Krásne prepojil všetky filmy medzi sebou , všetko sa vysvetlilo a čo je hlavné aj napriek dosť veľa kecaňiu ten film bavil. Postavy zahraté na výbornú. Prekvapenie bola aj akcia ktorá sa mi teda páčila a krásne to vygradovalo.Tajná organizácia sa mi však nepáčilo, no aspoň prišlo skvelé zakončenie kde im to Eliah natrel.Mohlo to byť predsa len lepšie u mňa za 4* a málo chýbalo k 5. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

V lednu 2019 půjde do kina Glass (česky Skleněný), pokračování Vyvoleného a zároveň i Rozpolceného. V novém filmu M. Nighta Shyamalana se samozřejmě objeví Bruce Willis, Samuel L. Jackson, James… (viac)