Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

kamilao

Tak toto bylo pro mne veeeeeeeeelkééééééééé peklo! Začátek tohoto snímku doopravdy masakr.........konec tohoto dramatu snad ještě větší masakr.....zkrátka kdo neviděl, prohloupil :-) ()

InaS

Bylo to brutální a uvěřitelné, ALE tklivý konec s nekončícími panoramaty a zbytečným citátem... Dost to zkazilo ten šok a smutek z konečné scény a já už si jen říkala že tak 'americký' dojákend je hodný i Rosamunde Pilcher. Ne, tím to fakt docela zabili. Jinak herci byli dobří zvlášť E. Furlong. Film stojí za to vidět! ()

Setkon

Působivá záležitost to bezpochyby je. Norton zvládl všechny emoce, které zde musel předvést, mladý John Connor si zde ještě taky zahrál slušně, ostatní tu měli své místo... Problém bych hledal spíš v příběhu, který by mi nejspíš přišel dostačující, nebýt toho, že jsem již viděl leccos realističtějšího. Nejuvěřitelnější momenty byly nejspíše flashback na rozhovor s otcem a přednes před obchodem. Režie to ale zachraňuje a snad jsem tomu i na chvíli vše uvěřil. Je však pravda, co tu psali ostatní: Bez Nortona by to byl film tak poloviční... a žádné záběry na pláž nebo nečekaná noční procházka po zahrádce by z toho neudělaly o moc víc. ()

killberrybil

Těžko hodnotit. Zaznívají zde totiž pravdy na obě strany. Nelze se divit poctivě pracujícím bělochům, že jsou nasraný na nic nedělající černochy, či kohokoliv jinýho, kteří nejen, že nic nedělají, ale ještě ty poctivě pracující lidi okrádají, popřípadě zabíjejí. A ne, není to daný chudobou ani ničím jiným, je to daný tím, že prostě nic dělat nechtějí a jsou k tomu ještě učeni doma a co je horší, podporovány státem. Ano, nepracující se mají pomalu lépe než pracující, a pro příklad nemusíme chodit daleko, cikáni jako příklad postačí bohatě. Na druhou stranu, neonacisti podobní vyobrazeným ve filmu jsou tupý hovada podřadného druhu taktéž. V hlavě mají vyhajlováno, užiteční nejsou a zabíjejí stejně. Toto asi nebude to správné řešení. Nicméně, těžké hodnotit toto dílo a závěr tomu moc nepomůže. I přese vše, co hlavní postava zažila, pochybuju, že by mu cokoliv zabránilo pomstít svého bratra. A tomu se nedivím. ()

DavidAAAA

Po skončení jsem půl hodiny seděl a čuměl do blba.Neuvěřitelné. Skvělé. Zcela nekompromisní. Film téměř bez chyby, dávám do svých TOP 3. Neuvěřitelné výkony všech zúčastněných, částečně černobílé nasnímání, úchvatný hudební podkres. Děj k přemýšlení, hlavní postavy skvěle vykreslené. Radši končím se superlativama, na tenhle film jich stejně nemám dost. Přitom pozadí je tak jednoduchý. Vlastně nám to říká, že ubožáci bez vlastní osobnosti potřebují najít k životu berličku, aby se mohli cítit plnohodnotně. Někdo se dá na modlení, někdo k náckům a je fakt, že stát se rasistou dává bezvýznamnejm ubožákům pocit, že jsou něco víc... 100% A zakousni se do obrubníku !!! ()

Suly

Kdybych nevěděla, že má tento film na ČSFD tak vysoké hodnocení, asi bych ho nedokoukala. Celou první polovinu si totiž říkáte, co je to za rasistickou vykopávku, ale pak vás to chytne a nepustí. Propracovaný scénář, skvělé herecké výkony a velmi zajímavé barevné oddělení přítomnosti a minulosti je podle mě to, co dělá tento drsný film tak uznávaným. ()

soulja47

Vynikající film, který ukazuje na dvě různé osobnosti a to jak na nacistu tak na antifašisty. Jde vidět jak se člověk ve vězení změní a změní své názory. Doporučuji. ()

Nag0

Dosť plochý námet a nemenej ploché spracovanie. V čom teda spočíva sila tohto snímku? Povedal by som, že v úprimnej výpovedi o nenávisti splodenej z niekoho zatemneného pohľadu na tú či onakú problematiku. V tomto prípade to bola problematika rasizmu, a mám pocit, že vo svojej dobe to malo iný dopad na diváka, vzhľadom na jeho status kultovosti. Dnes musím len uznať že to rozhodne nie je perfektný film, no srší z neho myšlienka nádeje na zmenu k lepšiemu , a takto mi aj utkvie v pamäti. ()

Michal.Mader

Podle mého ten film neměl hlavu ani patu ,bylo to celé popletené ten konec byl zajimavý až na poslední konec filmu kdy jeho malí bratr neštastně skončil ,tak by nikdo nečekal . Edward Norton jak Derek rasistický frajer který se změnil od té chvíle co jeho otec uhořel negerské čtvrti jako hasič , ho velice zasáhlo a hned začal vynit všechny černochy ,tak že to odnášeli všeci ,na to že se pořádali všelijaké loupežné obchodníky z rákosníkama například ale jinak ten film mě osobně líbil až na samotný konec kdy Derek dostal rozum že ze dne na den změní realitu tak že přemluví svého bratra co se mu stalo dřív věznici že poznal milého černocha mu změnilo život mě sobně se líbil herecký výkon Edwarda Nortna v roli Dereka :) ()

Rathe

Rozhodně zajímavý příběh o rasismu a prostě o životě. Je strašně zajímavé kdy, kde a jak si člověk dokáže vytvořit jiný obrázek na něco, čemu celý život věřil. A Edward Norton s Edwardem Furlongem hráli přímo skvěle. Tohle je snímek, který by měli pouštět děckám ve škole. ()

Toombar

Když jsem tento film viděl poprvé tak jsem si řekl "má tohle vůbec nějakou větší myšlenku?".Ale bohužel asi nemá.Film jsem tak úplně sice nepochopil co tím chtěl básník říct ale herecký výkon Edwarda Nortona je poměrně dobrý. 7/10 NEPOCHOPIL ()

SatanHell

Skvelý film o pálčivom probléme spološnosti.Skvelý výkon Edwarda Nortona.Ponaučenie z filmu?? 1. Rasizmus je tu všade okolo nás,či biely,čierny,žltý.....2. Zradíš rasu a umrieš!!! ()

nufanek

Dlouho, strašně dlouho jsem si hledal cestu k této filmové lahůdce. Pokaždé jsem film vypínal po cca 20 minutách, protože jsem na něj nebyl asi naladěn. Jednou jsem si řekl, že se prostě podívám do konce. A to co mi tento film přinesl byl neskutečný zážitek. Velmi dobře vykreslena náprava jednoho přesvědčivě fanaticky naočkovaného člověka, který s sebou strhne spoustu svých vrstevníků. Nortonovi jsem věřil obě jeho tváře (před vězením a po vězení) a jeho filmový bratr je taky lahůdka. Teenager, který je uprostřed té pomyslné misky vah a neví, na kterou stranu se má přiklonit, je v podání Furlonga taky velmi přesvědčivý. Závěrečná citace k filmu má taky něco do sebe. ()