Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

ppfox

Syrově realisticky zpracovaný příběh na téma rasismus. Fantastický výkon Edwarda Nortona. Chybí jen trochu větší stopáž na konci filmu. Výborně ukázané nepříjemné téma. 5* ()

TOMASINI

Nářez. Ale i trochu zklamání z evidentní snahy autorů udělat z filmu poselství (dokreslování postav, celkem nesmyslná změna hlavního protagonisty a jednoduchá akceptace této změny jeho bratrem apod). Na stranu druhou - v dnešním světě, kdy se nepojmenuje pravým slovem nic, je to alespoň snaha o to, aby člověk o rasismu minimálně přemýšlel. Celkově je to jeden z filmů, které stojí za to shlédnout po roce znovu. ()

Monco

Doposud co jsem viděl, tak nejlepší film Edwarda Nortona. Edward Norton je jedním z nejlepších herců své generace a jeho oscarová nominace měla být proměněna.I když na jednu stranu jak zde bylo řečeno už hodněkrát, tak je to zčásti dobře udělaný a zčásti nereálný, protože si nedovedu představit takovou proměnu z vůdce nácků a vraha do najednou hodnýho a starajícího se bratra, který opovrhuje náckama. Dvě nejlepší scény, při kterých zamzrazilo jsou pro mě 1)zakousni se do obruvníku a 2) vidíš to? to je nejsi vítán !!! ()

mart93

Po většinu filmu sem chtěl dát 4 ale uvědomil sem si že atmosféru kazí dabing.. takže dávám 5 protože věřím že v originále to bylo špičkové.. ()

LukasLongr

Film o klukovy, který se dostane do vězení za to, že zastřelil dva černochy při krádeži jeho auto. Zchodou okolností někdo zavolal policii a oni ho se zbraní v ruce a tělem potetovaným hákovými kříži zatknou a pošlou do vězení. Tam mu dají lekci a on změní názor. Jako každý dobrý film i tento má smutný konec. Stojí za to si na něj udělat čas. ()

Marchelinko

Scenárom je tento film asi najlepší kinematický náhľad do neonacistických myslí. Zaujímavo písané a dobré zahrané Nortonom a jeho charizmou, ktorou svojej postave dodal silnú vierohodnosť. Niečo, čo sa fakt oplatí pozrieť. ()

angelop

Tento film přináší pohled na tvrdou realitu a problémy rasové nesnášenlivosti dnešní doby a také nás vybízí k zamyšlení jak čelit tomuto zlu. Samotný děj nás zavádí do prostředí mladých neonacistů kteří se snaží bojovat proti nežádoucím přistěhovalcům. Edward Norton zde podává jeden ze svých nejlepších výkonů. Oba palce nahoru. ()

Foof

Prvý krát som tento film videl s mojím mladším kamarátom asi v roku 2004. To som mohol mať tak 12 rokov a jediné čo som na ňom vtedy videl zaujímavé bolo, že nejaký holohlavý pán so zakázaným znakom na hrudi rozflákal hlavu druhému tmavému pánovi o obrubník. To bolo jediné čo mi z toho filmu utkvelo. O pár rokov neskôr som sa od niekoho iného dozvedel že na konci Derekov brat zomrie. No aj napriek tomu že som vedel o tejto skutočnosti, som dnes dopozeral titulky so zatajeným dychom. Scéna kde Dereka odvážajú policajti v putách bola priam srdcervúca, aj napriek jej násilnému obsahu. Northonov výkon bol v tomto snímku heroický. Nemám viac čo dodať. 90% ()

Adhemar

Strašně se mi líbí, že film si na nic nehraje. Podává naprosto otevřený a poměrně nezkreslený pohled na problematiku. Sice můžeme najít i slabší chvilky, ale celek působí skvěle. ()

Tanakasan79

Tak takhle vznikají hvězdy, Edward Norton zde doslova zazářil. Tohle je ukázka toho jak lze postavit film na jednom herci. Mnohdy je to vsázka do loterie, ale tady přišla výhra i s Jackpotem. ()

Jeffic

Geniální naprosto nejlepší jeho výkon a film Edward Norton, nejen že od půlky film režíroval, ale podával dokonalé výkony. Dobrý herecký výkon podal taky Edward Furlong. Vynikající scénář opravdu. ()

Lui.eS

Dlouho jsem tenhle film odkládal, protože jsem si kdo ví proč myslel, že se bude jednat o více méně akční ztvárnění rasových nepokojů.. Ovšem film příjemně překvapil a dvě hodiny utekli jako voda. I když myšlenková konverze ve vězení byla skoro úsměvná, a protože to považuji za slabé místo v ději, dávám jednu hvězdu dolů. ()

Brain32

Jednoznačně Nortonovo nejlepší herecký výkon a u mě se tímto počinem konečně zařadil mezi mojí TOP 5 herců. Ještě dlouho po skončení filmu jsem nemohl najít slova, vše bylo tak krásně vystihnuté až člověka bolí, že to byla všechno krutá pravda a vlastně nic s tím nejde dělat. Tohle by měli dávat na školách jako povinnou četbu! ()

nihiliste

Historicky nejlepší film, naprosto realisticky vykreslující problematiku v podstatě legálních postojů některých občanů USA. Skvělý herecký výkon Edwarda Nortona a dalších přispěl k dojmu, že vše je skutečné. Poprvé jsem American History X viděl v rámci školní výuky a musím uznat, že jsem byl tímto snímkem naprosto šokován, vyděšen a rozčilen. Zároveň ale tento snímek přinesl varování a autentický pohled na to, co se děje tisíce mil od nás. Není co vytknout. ()