Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

kpt.Marťas

5* s odřenou pleškou. Na jedné straně je film strašně ukecaný, patetický, zjednodušující (především chybělo něco víc ve vězení, co s Derekem hne) a krátký (chybělo Derek kontra zbytek). Na druhé straně ale stojí úžasně soustředěné herecké výkony Furlonga a Nortona. Výtky, které uvádím na začátku, na mě přišly až několik dní po zhlédnutí filmu. Natolik to pro mě byla v tu chvíli strhující a fascinující podívaná. Tedy chybělo málo pro absolutní absolutorium. ()

Marvel25

Na konci tohoto filmu mi bylo opravdu mizerně. Děj mě připoutal pevně k obrazovce už v prvních minutách a výsledkem je umístění v mých TOP10. ()

surprise

Excelentní. Bravůrné zvládnutí tématu i filmařského řemesla. Uvěřitelní herci. Kyrie eleison v úvodu i na závěr úvozují morální dilema, které není snadné. Film vybízí k diskusi. Výhrady snad jen k pojetí postavy Dannyho, který je od začátku jako beránek určený na porážku. Možná to byl záměr. ()

montel

Danny Vinyard (Edward Furlong) má za úkol od svého profesora napsat esej o svém starším bratrovi Derekovi (Edward Norton), kterého právě teď po třech letech pustili z vězení za dvojnásobnou vraždu. Danny se v bratrovi vidí, protože Derek byl po smrti jejich otce neonacistický stoupenec, který vinil barevné z otcovi smrti. Derek se ale z vězení dostává jako jiný člověk, který hlavně chce zachránit svou rodinu, před násilím okolí. Na záchranu je již ale příliš pozdě...Vyníkající, syrové, brutální drama s perfektním výkonem Edwarda Nortona. Není divu tak vysokému hodnocení, tento film, který mi navždy utkví v paměti si to bezesporu zaslouží. Jedním slovem skvělé. 90% ()

Shim-my

V mnoha ohledech film pohodlně zapadá do typické moderní "nezávislé" americké kinematografie, má ale strhujícího Edwarda Nortona v možná nejsilnější roli jeho kariéry, který celý film bez problému utáhne. ()

mimuzik

Všichni rádoby náckové by se měli povinně podívat na tento film a měli by se nad sebou zamyslet. Film to není špatný ale čekal jsem od toho mnohem více, celé to na mě neudělalo takový dojem, jaký jsem očekával. Viděl jsem to jednou, podruhé už nemusím. Čtvrtá hvězda za excelentní výkon Edwarda Nortona. ()

Africanus1

Docela zklamání. Snímek je nevyrovnaný, obsahuje dost dějových zkratek a zároveň dlouhé vysvětlující pasáže. Ani jedno příběhu nesvědčí. Chybí tu větší znázornění myšlenkového sepětí hlavní postavy s neonacististickou subkulturou, její přímý vliv na něj a na jeho jednání. Derek je tak vykreslen jako solitér bez ideologického a společenského zázemí, což je dobře vidět hlavně v tragickém závěru, kdy je úplně vypuštěna konfrontace s jeho bývalými kumpány. Jak to celé proběhlo se tak můžeme jen domýšlet, přitom je to ve vztahu k jeho minulosti a sebereflexi zcela zásadní věc. Jako byl nedomyšlený konec, tak stejně takový mi připadal celý film, který rozhodně není špatný, ale kvůli nedotaženýmu scénáři zůstal někde v půli cesty. ()

Drky

"Naštvanost je přítěž, život je moc krátký na to aby jste byl pořád naštvanej" Tato věta byla citována v samém závěru filmu, který se musí chtě nechtě vrýt pod kůži každého, kdo tento snímek měl možnost shlédnout. Tato věta má možná mnoho mladých lidí,kteří stále hledají svou vlastní cestu životem ovlivnit, ovšem podle mého názoru nebyla vhodně zvolena, protože film působí jako bomba,která právě vybuchla a určitě mě tento film neuklidnil,ale právě naopak naštval. Nejhorší scénou tohoto filmu pro mě bylo zakousnutí se do obrubníku...nemám rád zubaře...:-) Každopádně tento film vřele doporučuji. Skvělé výkony herců,hlavně Edwarda Nortona. ()

cocaine

Hodně silně emotivní film, to určitě. Kvalitní scénář i režie...závažný téma, jen nevím, jestli opravdu zpracovaný moc dobře...nevím, jak moc se to liší od skutečnosti v americe, ale řekl bych, že asi moc ne. O to je to snad i horší. Protože už ti nic jinýho nezbyde, protože bílý se bojí chodit po vlastní čtvrti nebo protože víš, že svině jsou i bílý. Svině dokážou bejt všichni lidi...Každopádně tenhle film vás donutí o tom přemejšlet daleko víc a už jen za to si dovoluju dát 5* a budu doufat, že to každej uvidí. ()

Kubasino

Třeba mě zabte, ale ačkoliv nejsem žádný rasista a už vůbec ne nácek, tak mě zázračná proměna Dereka mě vážně naštvala. Lidi se takhle od základu prostě nemění a pokud si film hraje na nějakou hlubokou myšlenku, tak by se měl trošku držet reality. Tohle ale fakt ne. Navíc Edward Norton je prostě směšnej. Edward Furlong je krásně protivnej a to mi pro rozeklaného neonacistu přijde fajn. Co už ale fajn nebylo, je víceméně zbytek. Nebudu lhát, ta "proměna" o které jsem mluvil, mi zprotivila celý film. ()

Jevablo

Předtím, než jsem film poprvé shlédl (v televizi), tak jsem o něm vůbec nic nevěděl. A v takovém případě je to skutečná bomba, ohromně působivé. Ed, to je prostě nácek jak vystřiženej. A celý to prostředí je ztatraceně autentický, samý zakomplexovaní loseři. Přeměna Eda Nortona v závěru filmu může někomu přijít neuvěřitelná, ale mě dostala a povýšila tenhle film až na zasloužených pět hvězdiček. ()

Neverforever

Tento žánr filmů mě opravdu baví, ale bohužel nebyl natočen ani jeden, který by se mi nesnažil natlačit do hlavy tisíce morálních pouček. Film se mi líbil přesně do té doby, než Derreka šoupli do lágru. Od té doby byl z filmu cítit silný pach pseudohumanismu ve formě, že na úkor logického chování všech se snaží divákovi ukázat co je ,,správná cesta". Chování neonacistů ve vězení byl opravdu nesmysl. 1. Obchod s drogami za 2. obchod s jinou rasou za 3. Sex s mužem od skupiny která proti tomu všemu bojuje, to vše na mě působí trochu nesmyslně. Ale na druhou stranu se mi líbil ten černoch v prádelně, ten se fakt povedl. :-). ()

roboxxl

Kult presne tak. Prvý vážny film v mojom detstve. Keď som to pozeral v tej dobe, tak som nemal ani šajnu o tom, ale rasizmus je zlý a v amerike je ho veľa. Nortonova podľa mňa zatiaľ najlepšia rola.... ()