Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena Parka. Čo sa môže stať, keď sa stretnú dva odlišné svety? Originálny dielo majstrovsky pracuje s prvkami thrilleru, drámy ale aj satiry a prináša vtipný a nepredvídateľný  divácky zážitok. (ASFK)

a.keram

Lidé často kritizují Tarantinovy filmy za to že nemají žádnou hlubší myšlenku a jsou "jenom" zábavné. Přes mraky jasných plusů jako je kamera, střih, herecké výkony atd. jsem dlouhou dobu nevěděl proč se mi parasite tak hrozně moc líbil. Stále to na 100% nevím, ale velkou částí určitě bude právě ta Tarantinovská atmosféra, kde rozhovor může být nervy drásající a zabíjení vtipné. Přidejte k tomu hlubší záměr, který ať zasazený do prostředí Jižní Korei je univerzální pro všechny vyvinuté země a dílo nad kterým si ještě dlouhou dobu budu já a tisíce dalších lámat hlavu. ()

PogoJoe

Vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek - to fakt sedí. Škoda, že nezůstalo jen u komedie, já bych to bral, protože z toho konce jsem byl spíše rozpačitý, než že bych asi z něj sedl na prdel, jako mnoho jiných. Výborná idea i ztvárnění. Jihokorejské filmy jsou totiž často takové nějaké divné, ale tenhle je fajn a cool. ()

major.warren

RECENZE: A je to jasné! Parazit si jde pro Oscara…Jsou čtyři, žijí v chudobě a jsou mazaní. Těmito aspekty by se dala shrnout rodina, která představuje hlavní roli ve filmu jihokorejského režiséra Bong Joon-hoa Parazit, jenž zvítězil na filmovém festivalu v Cannes a je jedním z nejžhavějších kandidátů na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. A zcela oprávněně. Režisér a scenárista Bong Joon-ho přinesl do letošního filmového roku dílo, které zaujme, pobaví a zároveň je nebezpečně chytré. Zkušený režisér a scenárista se po svých ceněných projektech rozhodl natočit Parazita. Jeho scénář vypráví o chudé čtyřčlenné jihokorejské rodině, která žije kdesi v suterénu starého domu, kde nemají ani vlastní Wi-fi, živí se balením krabic na pizzu a hledají způsoby, jak se dostat do životního plusu, přičemž se mají všichni do jednoho rádi. A náhle se naskytne příležitost, že by syn mohl doučovat angličtinu dívku z bohaté rodiny v jejím přepychovém domě, v němž krom naivní paní domu, osamělé dcery, hyperaktivního syna, manžela věčně na obchodních schůzkách a tří psíků nechybí ani správná hospodyně a řidič. A rodina přijde s nápadem jak si „lehce“ přilepšit. A to doslova! Bong Joon-ho si označení jako „asijský Tarantino“ či východní obdoba bratrů Coenových určitě zaslouží, protože jeho snímek jednoduše baví, od první minuty přináší každým okamžikem smích, a jak už je u zmiňovaných tvůrců zvykem, základ všeho stojí na černočerném humoru. To znamená, že nechybí ani prvky násilí, krve a napětí, stejně jako silné dějové zvraty, aniž by však korejský filmař kohokoliv napodoboval. Že se jedná o smršť nápadů je nepopiratelné. Režisér se baví v každé scéně a v jádru se z Parazita stává neskutečně zábavné dílo, podtrženo svými rysy společenského thrilleru. Na místě je i přívlastek „Nejzábavnější vítěz Cannes od dob Pulp Fiction.“ Přechody žánrů od sociální komedie, přes drsný thriller až ke komedii kriminální v čele s šablonovou ukázkou zločinných amatérů dělají z Parazita tvůrčí koncert, který si režisér užívá od začátku do konce. Důležité ovšem je, že při tom myslí na diváky😊. Černočerná komedie směřuje postupně od nástupu členů chudé rodiny do domácnosti nedosažitelných boháčů k „tarantinovské" pointě a katastrofu předvídá od chvíle, kdy se o půlnoci za dveřmi domu „hostitele“ objeví nečekaný vetřelec. A „parazití“ rodinka si žádného vetřelce ve svém postavení nemůže dovolit. Tím končím v řečení jakýchkoli spoilerů, protože Parazit patří do skupiny filmů, o nichž opravdu nechcete předem vědět vůbec nic. Doufám tedy, že jsem nic zásadního nevyzradil. Tvůrci krom smíchu pracují výborně i dramaticky a dílo je doslova ukázkově vystavěno. Jestli má tenhle scénář nějakou slabinu, pak je to jeho finále, které jako by náhle kompletně opustilo od směsice žánrů a humoru, jež byla v uplynulých dvou hodinách tak špičkově gradována, namísto toho se konec zvrhává v ponuré psychologické drama, které zvýrazňuje rušivý monolog hlavního hrdiny. Zakončení je tedy spíše slabé, mnohem více by slušela pointa prostší, jemnější a hlavně vtipnější, protože se určitě nechce věřit, že by režisérovi-scenáristovi došly nápady. Ostatní filmařské kvality Parazitovi zajisté nechybí. Vizuálně je skvělý, hudba s dějem dobře ladí, technicky není co vytknout, kamera je senzační a výtvarná stylizace se projevuje nejlépe ve scénách v domě. V závěru se dá tedy Parazitovi vyčíst jen pár věci. První je již zmíněné zakončení, které zkrátka nepříliš dobře funguje, a s tím je dále bohužel spojena i jakási absence totální filmové slasti, kterou divák od Parazita na vnějšek očekává, a jež by jako následovník formy Pulp Fiction či mrazivého Farga měl mít. A to je škoda, protože zrovna ve filmu jako je Parazit se dá zábavně i zabíjet. Nicméně je evidentní, že Oscara v kategorii zahraniční film má letos šanci ulovit další titul, který si ho navíc jasně zaslouží. Film roku! 80%. Nejlepší scénu mám, ale rozhodně ji nebudu zmiňovat. () (menej) (viac)

salalala

Až geniální žánrová hříčka, která je skvěle vyvážená a nejoriginálnější za poslední roky. Pon Džun-ho výtečně pracuje s klišé, která jsou tu využita naprosto účelně a trefně a od počátku si vede diváka tam, kde ho chce mít. Začíná v odlehčeném tónu konverzační a situační komedie, aby pomalu postupoval k thrilleru a sociálnímu dramatu, čemuž přizpůsobuje i atmosféru. Především ale dokáže překvapovat snad každou chvíli, protože zhruba v polovině přijde dost nečekaný zvrat, na němž by byla postavena pointa většiny podobných žánrovek, Pon Džun-ho s ním ale teprve začíná a servíruje dokonalou postmoderní podívanou, z níž v závěru mrazí v zádech. Ocenit se musí i to, jakým způsobem do takto rozehraného příběhu dokázal vmísit sociální rovinu, která tu působí úplně přirozeně a má svoji sílu. Fantastické jsou taktéž všechny herecké výkony. Někdy sice celý film působí jako scenáristický konstrukt, tento dojem ale do značné míry rozmetá samotný závěr, který ho posune na jinou úroveň a je tak neočekávaný jako mrazivý a smutný. Osobně se mi dlouho nestalo, abych se u filmu zároveň smál, bylo mi smutno a běhal mi mráz po zádech. Klobouk dolů před tvůrcem a plný počet pro Jižní Koreu. 100 % ()

Blackhand47

Opravdu se nedivím, že právě Parazit uspěl, jakožto nejlepší loňský film. Kolem snímku jsem pro jistotu našlapoval opatrně a snažil se nemít žádná očekávání, jelikož se občas stává, že přechválené filmy člověka nakonec zklamou. Parazit jako takový je velmi specifická černá komedie s nečekanými zvraty. Scénář je krásně univerzální a byť film natočili Korejci, tak dokáže zaujmout diváka snad odkudkoliv, právě kvůli dobře uchopenému tématu. Kdybych měl sám volit, kterému filmu trofej dát, čekalo by mě velké dilema, zda zvolit závodnický epos, manželský problém nebo právě tuto skupinu příživníků. Ale jelikož jde po dvaadevadesáti letech o vůbec první cizojazyčný film, jenž cenu vyhrál, tak v tom vidím řádný pokrok a jsem rád, že to dopadlo právě takhle. 85% ()

Colby Sawyer

Parazit staví na hodně zajímavé a originální premise, která dodává filmu velký potenciál, ale to, jak zábavně je to celé natočené, je pro mě hlavní silou snímku. Všechny ty myšlenky ohledně onoho "parazitování" a poukázání na ekonomické i společenské problémy v Korei (ale i jinde), jsou zabaleny v poutavém a téměř strhujícím ději. Ústřední rodina jsou vychytralí a trošku podvratní sympaťáci, jejichž oblbování boháčů je možná trochu neetické, ale stejně jim budete fandit. Finále sice není úplně ideální a asi šlo udělat úderněji, ale hlavní pointu předává a celkem elegantně v divákovi ukotví silné pocity a podněty k zamyšlení ohledně toho, co poslední dvě hodiny sledoval. ()

kajas

Film, o kterém nechcete vědět nic dopředu. Připravili byste se totiž o překvapení z téměř každé scény a věřte, že ani jedna z těch 130 minut není zbytečná. Geniální scénář, přesní herci, originální mix ultračerné komedie, sociálního dramatu a drsného thrilleru. Bez debat pecka roku. Edit po druhé projekci: vidět "Parazita" znovu v nefestivalové atmosféře, s lidmi, kteří v něm neviděli žádný klenot, mě donutilo jít s hodnocením dolů. Ty 4* jsou ale pořád hodně silné. ()

Baboonek

Jestli chcete mít super filmový zážitek, rozhodně se koukněte na tento film a to bez traileru. Všechno ostatní jsou spoilery. Over all nejvíce oceňuji až černý humor, který protíná celý film velice nenásilným způsobem až do trpkého konce. ()

radektejkal

Jako by dva filmy v jednom: po úspěšném převzetí všech služebných funcí rodinou Kimů a jejich rozpustilé oslavě v domě Parkových, se objevuje parazit č. 1 (manžel propuštěné služky), kterého vystřídá parazit č. 2 (otec Kim). Pozn. 1: Rodinu Kimů en block nelze považovat za parazity, protože konají práci a za tu dostávají zaplaceno. Jak se ke svým postům dostali, to je z mého pohledu nejzajímavější část filmu. Pozn. 2: S nostalgií přitom vzpomínám na klasicku japonskou filmografii (Ozu až Kobajaši), kterou nyní vytěsnila korejská brutalita. ()

Vědma

Osvěžující je fakt, že film je velmi přístupný běžnému divákovi, je originální, ale není překombinovaný a opravdu baví celou dobu. Hvězdičku ubírám za závěr, který už mi přišel jako moc. ()

Trevor

Bohužiaľ film ma príliš neoslovil, v niektorých momentoch ma neupútal ani natoľko aby som sa venoval jednotlivým postavám a treba priznať že o čosi neskôr sa mi to vypomstilo a vo filme som sa začal strácať. Čo nedokázal ovplyvniť režisér bol fakt že film sa mi občas príliš dlho načítaval a tak strácal moju pozornosť a priazeň ešte viac. Dobrá hudba a kamera ma neoslovili až natoľko aby som si film dokázal užiť... ()

marleyy

90% Přísný snímek, přísná pointa, husté téma, zajímavé dialogy, vytříbený scénář, parádní herecké výkony, komickotragický thriller, který mrazí jak Sub - Zero. ()

L_O_U_S

Začíná to jako komedie, přeroste to v černou komedii a končí to jako sociální drama. Za mě strhující, vtipná a zároveň zamyšleníhodná sonda do současné korejské společnosti, která se právě díky tomuhle filmu a Hře na oliheň dostala do středu zájmu globálního publika. (1 384.) ()

Aleee89

Nevím, proč jsem sledování Parazita tak dlouho odkládala, nakonec mě ten film, vůči němuž jsem měla neopodstatněné předsudky, pozitivně překvapil. Černá komedie, která se na konci změní v takové trochu existenciální drama, mě bavila svou absurditou i tím, jak se dotýkala vážných témat. ()

ibeh

Černá komedie, thriller, sociální drama.....vše šikovně vyvážené. Opravdu pecka. Ani mi nevadil protažený konec filmu, měl ve své sociální rovině svůj význam. Vždycky mám radost, když mě ve filmu ještě dokáže něco v dobrém slova smyslu překvapit :) ()

IceQueen

To bude asi nejaký dobrý film, keď je tu toľko ľudí, vraví mi chlapík sediaci po mojej ľavici a zvedavo sa otáča na všetky smery. Prikyvujem a nemám, čo by som dodala. Mal by byť priam skvelý, myslím si, aspoň tak som sa tu dočítala. Sála Domu umenia v Piešťanoch pojme 630 divákov a napriek tomu sa všetci pri svojej honbe za Parazitom nedostali dovnútra. Som rada, že sedím, aj keď vpredu a na kraji. A mimochodom, on ten film bol fakt dobrý. ()

Tyckin

Fakt solidní nálož humoru i momentů vedoucích k hlubokému zamyšlení, nejen na téma kdo je tu vlastně lidská žumpa a co jsou lidé obecně zač. Vzhledem k tématu bylo dost jasné, kam to celé asi povede, ale těžko odhadovat, jak moc vše a jakým způsobem vygraduje. Tohle se fakt povedlo, zejména při pomyšlení, jaká maličkost dokáže celou situaci naprosto zvrátit. Ne každý byl totiž takový jakým se zdál být a skončil kolikrát úplně jinak než pro nešťastný vývoj okolností mohl - takže mi až některých postav bylo vysloveně líto. Úplné rozuzlení už mne vysloveně nepřekvapilo, tahle varianta se nabízela, ale ani přes nutnost dokoukat závěr filmu doma (ach ty zasr... upoutávky a reklamy v kině) se mi celkový zážitek nepokazil a zdaleka nejen pro fajnové herecké výkony dávám slabších 5*. P.S. Velká škoda, že místní distribuce je natolik natvrdlá, že asijský film dá do kin obvykle jen na základě velkého úspěchu někde na festivalu - kvalitních kousků se tam najde mnohem mnohem víc - svět není jen o stupidní české či americké tvorbě... ()

sofiapetra

O průměru zde hovořit nelze - nápadité a bizar to bylo až až, takže čtyři hvězdy jsou asi nutné, ale celkově mi to nijak zvlášť nesedlo. Hodinu a půl se to tvářilo jako komedie, u níž jste ale rozhodně neřvali smíchy a pak nastoupila klasická korejská jatka - z mého pohledu navíc dost zbytečná. K vůkolnímu nadšení se tedy dovolím nepřipojit, napnutá ani dojatá jsem nebyla snad ani jednou a docela tápu, kdy konkrétně se to mělo přihodit ostatním. ()

Eldrick

Jihokorejská multižánrovka ověnčená cenami má od půlky skvělý spád a nepředvídatelný konec. Ale naprosto nudná a rozvleklá první polovina, která je sociální studií, je doslova utrpením, kdy se konečně začne něco dít, protože ztotožnění se s charaktery rodiny socek je mission-impossible, vzhledem ke kulturním a mentálním rozdílům. A právě pro onu tarantinovskou explicitnost v závěru nemůžu tuhle sockální agitaci brát úplně vážně. Kdyby z toho radši rovnou udělali čistokrevnou žánrovku bez toho trapnýho humanizování, filmu by to jen prospělo. Takhle se jedná o divácky ne úplně vděčný kalkul pro ceny. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)