Adaptácia románu Ladislava Mňačka Smrť sa volá Engelchen od režisérskej dvojice Jan Kadár a Elmar Klos, ktorá získala Oscara za film Obchod na korze. Mladý partizán Pavel, vážne zranený pri oslobodzovaní Zlína začiatkom mája 1945, počas svojho pobytu v nemocnici spomína na svoje zážitky z posledných mesiacov a snaží sa vyrovnať so svojou najväčšou traumou, vypálením osady Ploština nemeckým komandom po tom, ako ju partizáni opustili. (RTVS)

PTuranyi

Dobre natočená osobná dráma zraneného partizána Pavla pripútaného na lôžko. Výborní herci. Minulosť je poskladaná z dramatických prestrihov na spomienky z vojny. Mozaika poskladaná zo životov hrdinov, zradcov, dvojitých agentov aj obyčajných obyvateľov Pasiek podporená minimalistickou hudbou Zdenka Lišky. ()

moorks

Silně psychologické válečné drama s vynikajícím Janem Kačerem. Obraz doby, kdy šlo o krk a nebyla to žádná sranda. Skvělá režie a právem vysoce hodnocený. ()

vykyn

Mistrovské dílo..Jeden z nejlepších,neli vůbec nejlepší československý film z období 2.svět.války.A hlavně bez jakékoliv ideologie,což ho odsoudilo právem do trezoru. ()

surprise

Nevím komu čemu mám přičíst "správňáctví" ruských vojáků, kteří ty naše vedou a povzbuzují. Bylo to tak nebo jde o úlitbu propagandě? Možná je to proto, aby prošlo téma nejednoznačnosti partyzánské činnosti. Nejednoznačnosti různých postav. Nastolení otázek a ne jen bezchybných pomníků. A to se cení. ()

robbez

V 60. letech se točily opravdu skvělé filmy. Válka se tu neukazuje falešně patetickým a černobílým pohledem, kdy máme jasně čitelné hrdiny a padouchy. „Za odboj pod nepřítelem se medaile nedávají.“ Komu v extrémní situaci věřit a komu ne? Každé rozhodnutí, které člověk udělá, může mít fatální následky. I dobře myšlený čin může druhým přinést katastrofu. A jak s tím vědomím a těžkým svědomím potom žít? Mám skoro dojem, že tento film by si zasloužil Oscara víc než Obchod na korze. ()

r.carlos

Knižní předlohu jsem bohužel nečetl, ale film mě mile překvapil. Po prvních minutách jsem nevěřil, co všechno může nabídnout černobílý film z roku 1963. Skvělý výkon Jana Kačera, kterého jsem zprvu ani nepoznal (při dnešní vizáži). ()

Primus tesla

Jsem jen blbej zahradník a filmové školy nemám. Filmové postupy jsem nikdy nestudoval, ale tole byla paráda. Střídání současnosti a vzpomínek, kamera, hudba a vlastně vševhno. A ten příběh ten příběh... ()

Jarda68

Neprávem opomíjený,syrový,opravdový pohled na II.světovou válku z dílny světového režisérského dua Kadár - Klos. Debutující Jan Kačer předvádí výkon zasluhující prestižní cenu...90% ()

Hombre8

Kniha výborná (Škoda, že se dosud nikdo neodhodlal ztvárnit jeho "Jak chutná moc". Že by z důvodu korektnosti, aby se v tom někdo se současných papalášů nepoznal?), film taky. Málokomu se tak, aby bylo možno tohle říci, podaří natočit. Nepochybně pozitivní vliv mělo i obsazení v té době ještě hereckého eléva Kačera do hlavní role. ()

armin

Strhující válečný/poválečný příběh z prostředí partyzánského odboje v němci okupovaném československu... vynikající j. kačer, ale i další... klos a kadár skvělá režie jako vždy... bolest, strach a beznaděj, ale i rameno, o něž se dá opřít, a naděje, která zbývá i tváří tvář smrti... zlaté to doby českého filmu, ani knižní předlohu si nenechám ujít ()

P/\/EL

60. léta českého filmu byla opravdu asi nejsilnější, co se válečných filmů (o protektorátu a válce) tak ty z 60. let jsou rozhodně nejlepší: Vyšší princip, Smrt si říká Engelchen, pak Atentát, i Spalovač mrtvol tam patří vlastně, Obchod na Korze, pak Nebescí jezdci a třeba Ostře sledované vlaky (to už mě bere méně, ale..pořád to všechno značně převyšuje předchozí a pozdější mnohé české filmy). Samozřejmě je super, že tam není přítomná politika, nebo takové typické pojetí, sice teda hlavního hrdinu osloví asi jednou: soudruhu (ikdyž to byl takový typ, že bych řekl, že ten by byl určitě pro komunisty :) , toho Thomase Manna tam vyměnili, asi protože je známější jako zákazanej autor za 3. říše, kterej otevřenějc kritizoval a varoval před nacismem......Smrt si říká Engelchen, úžasná režie, úžasná sugestivní atmosféra, inovativní postupy: dynamická kamera, nasvícení (já jsem si říkal, že to je dost tmavé, ale jestli to je tím přepisem, no, měl jsem pocit, že to nebylo až tak na škodu, že tomu přidávalo na sugestivnosti), střih, velmi dobré herecké výkony (nevšiml jsem si jediné postavy, která by mi nějak neseděla, něco vadilo na hereckém výkonu), smysl pro detajl. Knižní předlohu neznám, nečet jsem, ale mám chuť si to sehnat. Jinak mě film dost vtáhl, byl jsem celou dobu soustředěný, film je dynamický, sem tam i nějaké to překvapení, no, neumím to uplně vyjádřit, k filmu jsem se dostal docela pozdě, ale opravdu mě velmi zaujal, je škoda, že není příliš známý, ale tak to u opravdu skvělých věcí mnohdy bývá.....partizáni jsou tam správně hrdiní a zároveň trošku neschopní amatéři (to jsou ty pěkné politické nekorektnosti), ale je to logické, však se rekruitovali odevšad...důležitější je asi, že jsou i realističtěji vylíčeni jako celkem nekompromisní zabijáci...___jinak trošku odbočka, když jsme u tématu, nevim, samozřejmě, že nikdo nebude točit filmy o tom, že Rusové taky dělali trošku bordel a když nás osvobodili, tak taky trošku znásilňovali (ve filmu jsou samozřejmě dobráci od kosti a velcí neústupní hrdinové - ale prej byli milí celkem, když přijeli poprvý, nekorektní tam bylo ta zmíňka o tom, že neberou zajatce, no, víte, jak to asi v Rudý armádě bylo... :)..pak s tou zrvatovní sestrou (skutečnou sestrou), tak může to bejt autorova předpojatost vůči absurditě služby bohu a celibátu apod., zároveň to jistě mohli docenit soudruzi v té době (ikdyž 60tý léta byly velmi fajn, jo, 90. tá léta vlastně byly taky filmově dost fajn, velký uvolnění, ale už se art moc nedělal, myslelo se už na komerční úspěch, navštěvovanost, penízky)....jo, jinak se týče vypálení Ploštiny, tam o tom skoro nic nevim, ale vzhledem k tomu, že to tady docela hodně v pozadí, ke konci a dost krátce, takže to moc nevadí, ale chápu pamětníky, kteří by asi chtěli, aby to bylo více o.....nevím, jak je to v knize...film má pochopitelně i pár vad na kráse - největší je asi ta podivná romance-neromance (naštěstí správně do ztracena), to je na pomezí kýče (vlastně nakonec se dá i celá řada jinejch věcí tak brát..u té romance jsem měl pocit, že film přestává být lehce nadčasový, měl jsem pocit, že tyto postupy jsou už prostě dost zastaralé a obtížněji skousnutelné - v naší době, myslím teda, co se režie týče, jinak je to takové trošku české noir - což je hodně fajn, ale jak se tam skáče v čase, tak je to trochu matoucí, prostě už je pak mezi nima najednou něco a..je to docela silné, což púsobí trošku klišoidně...ale jinak je ta její postava taková správně noir lehce záhadná a zajmavá, ty herečky je škoda - že nehrála ve více věcech a pak taky, že brzy zemřela.).........hudba samozřejmě výborná, Zdeněk Liška náš nej film. hudební skladatel....vlastně nějak přes něj, jsem se dostal k filmu...jakože ho konečně zkouknu.......všiml jsem si, i co se týče zvuku, jakože někdy je pozadí uplně ztlumené, veškeré ruchy, cizí hlasy, mluví jen herci a působí to skvělě (sice hodně nerealisticky, ještě ta černobílá kamera a ztmavený obraz, což teda je otázka, jak to původně vypadalo), myslim, že to je jako s hloubkou ostrosti u obrazu, která teda teda moc neni, ale prostě se soustředíme na to, na co se máme soustředit...prostě...řemeslně takto působivě se později filmy podle mě u nás točili míň a míň........no, ty jo, taky mě napadlo, že tohle je lepší jak Anglický pacient a podobný takový věci, ikdyž uplně to srovnávat nejde, Kačer (kterýho teda znám akorát trochu z šílenejch Vékávéček, Morávková a podobný deme.nce), tak tady hraje velmi slušně, je po celou dobu tak správně protivnej, no, nebyl mi sympatickej, ale připadal mi pro kameru dost zajmavej.....no, tak potřeboval bych si asi o filmu přečíst víc a tu knihu, jinak uznávám, že ulítávám hlavně na formě (mám pocit, že dobrou formu, řemeslo, inovace, výtvarno (člověk musí mít jistý cit, no :), vyčíst se to uplně nedá, tak jaksi většina film. kritiků, recenzenťáčků - ikdyž já jich moc neznám, tyhle věci často docela přehlíží, nerozumí jim a tak :) neumí ocenit....týhle záležitosti... () (menej) (viac)

JerryPilsen

Bez příkras ukázaný život prtyzánů i lidí,kteří jem pomáhali.Navíc výborně režijně provedené.Světově srovnatelný film,ovšem až na barvy!Dějově bezchybný a i po letech koukatelný ve srovnání s mladšímy kusy. ()

raininface

Nejlepší český film z války i přes menší cenzurní úpravy: byla například vystřižena scéna, v níž po osvobození kope dav lidí do mrtvoly kolaboranta. ()

PORTER44

Myslel jsem že to bude starší Česká nuda,ale překvapilo to výborná režie,výborné herecké výkony a ani válečné scény nebyly špatný.Chvílemi pěkné psycho drama z nemocnice ale takových scén nebylo tolik,takže docela dobrá válečně dramatická podívaná. ()

Tempter

Film silný především svou předlohou. Jinak filmařsky i herecky odpovídající době svého vzniku. Já bohužel film hodnotím až v roce 2015 a proto jenom za tři. ()

Widlicka4

Působivý film. O to více, že obsahuje řadu prvků, které mohou být divácky obtížné (rychlé prostřihy mezi nemocniční současností a válečnými vzpomínkami bez ostré hranice, opakované delší pasáže v cizích jazycích s titulky, poměrně dlouhá stopáž...). Kádár a Klos ale byli mistři a z toho, co by mohlo zavánět většinově nepřístupným art filmem, je vcelku uživatelsky přívětivý mainstream (i když na večerní biograf po těžkém dnu v práci to úplně není). Zajímavé je na tom zejména to, že na rozdíl od řady jiných podobných filmů vzniklých v československé produkci proti-nacistický neznamená v druhém sledu automaticky pro-komunistický. ()

StaryMech

Vynikající vzorek československé kinematografie z doby, kdy dosahovala úrovně světové špičky, působivý jako obžaloba války, zvažování dějin (a hodnot, v nich tvarovaných) i milostný příběh. Líbil by se mi ještě víc, kdyby se autoři občas nenechali unášet okázale kumštovními postupy. ()