Horác (D. Matásek) byl hostem u svého dávného kamaráda Zdeňka (M. Finger), který žil v osamělém domě na břehu jezera společně se svou současnou manželkou (L. Zahradnická), ale i bývalou ženou (L. Vlasáková). Během návštěvy je Horác svědkem dvou podivných úmrtí. Protože se ale do žádných případů už nechce zaplétat, opouští krásné místo, aniž by si udělal na události jasný názor. Po dvou letech ho ale vlivem okolností přepadnou pochyby, zda jednal správně, a tak přichází za Vašátkem, aby spolu vnesli do případu jasno. Oba dojdou k názoru, že ve Zdeňkově domácnosti došlo k vraždě, a také odhalí pachatele. Zbývá ho už jen usvědčit… (Česká televize)

Enšpígl

Po první dílu, první série nejvydařenější případ. Uzavřená skupina lidí, mrtvolka, ale žádný napínavý dusno, všeobecné podezírání všech všemi, jak to známě v každé kriminálce, ale objasňování "na pohodu" pomocí vyprávění. Docela jsem si na nedělní společnost Horáce a konstábla zvykl, Matas s Preissem byla dobrá castingová volba. Moc se mě líbila závěrečná scénka na rybách u řeky s pivkem, v prostředí kde jsem tyhle dva poznal, jsem se s nimi i nakonec rozloučil. Vůbec bych se nezlobil, kdyby se ještě napsalo a natočilo, protože důchodem přece zločiny nezmizí. ()

dyfur

....celé moc prekomplikované...a vrchol všetkého koniec....že ako sa to skončí...?í-ked majú do konca pár minút a ....titulok o pár mesiacov...o dva roky a ste na konci...ozaj by mňa zaujímalo ako sa podarilo usvedčenie ozajstného páchateľa po toľkej dobe a pri abscencii akýkochkoľvek dôkazov....ibaže by páchateľovi mäkol rozum a priznal sa..lebo by chcel.....vysoká miera nepravdepodobnosti....nnno tento diel sa nevydaril :( ()

rakovnik

Tři a půl. Komorní případ rodinného propletence, který dopadl tragicky. Horácovo vyšetřování - vyprávění bylo v pohodovém tempu, ovšem zapojení orgánů - v této sérii Vašátka - proběhlo příliš bleskově. Až na pár drobností napínavé, v atraktivním prostředí, ale useknutý závěr mě nepotěšil. Tentokrát byl trestuhodně nevyužit Preissův hrdina. ()

SOLOM.

Tak jak to před lety začalo – tak to i končí…Prozatím? U vody na rybách s pivkem v ruce…Preiss tu sice hrál spíše druhé housle jen coby pozorný posluchač, ale zbytek osazenstva si tentokrát poradil i bez něj. Zvláště pak trio Lenka Vlasáková, Lenka Zahradnická a Karel Heřmánek ml. Předvedli velmi dobré výkony, Matásek svůj standart a rovněž tak Martin Finger. Njn pekelný zamilovaný trojúhelník, několik nedorozumění, smrt (ne jedna) a pro klid duše i usvědčení nechtěného vraha…Škoda, že ta koupelnová scéna byla hodně rozostřená…. ()

ostravak30

Nevím na kolik se filmaři drželi předlohy, takže buď oni nebo Hana Prošková nám na závěr předložili úplně to nejlepší. Mě se tahle kriminálka také líbila nejvíc. Jak svým vyprávěním, tak zápletkou samotnou, prostředím. A vlastně je i dobře, že je to konec neboť v nejlepším se končit má. Já jen dodám, že už to začínalo být trochu jako s tím opakovaným vtipem. Opět Horácův kamarád nebo známý a vražda kolem něj. ()

• Scéna na hřbitově na začátku filmu je natočená na Olšanských hřbitovech u Želivského. V pozadí je vidět výrazná budova Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. (Brain)
  • Fakulta, která je vidět na začátku filmu, je ve skutečnosti farmakologický ústav 1. LF UK na Pražském Albertově. (Winster)