Případ pro lyžaře

(TV film)
  • Česko Zvláštní případ (neoficiálny názov) (viac)
všetky plagáty
TV spot

Dnes se můžete těšit na další díl volného cyklu detektivek z pera renomované autorky Hany Proškové, tentokrát podle knižního bestselleru "Zvláštní případ". Komisař Vašátko (V. Preiss) se na dovolené na horské chatě potká s malířem Horácem (D. Matásek). Sešla se tu různorodá společnost hostů, které vládne agresivní a arogantní režisér Skorkovský (D. Prachař). Ten ponižuje a týrá nesmyslnými příkazy svého malého syna (M. Svoboda). Horác jeho chování nese velmi těžce. Špatně to snášení i ostatní, ale ti jsou režisérovi nějak zavázáni. Dusno v chatě postupně narůstá a režisér je nalezen mrtev. Policie se kvůli vichřici nemůže do chaty dostat, a tak se vyšetřování ujímá přítomný a zkušený komisař Vašátko. Chata je plná lidí, kteří mají silné motivy k vraždě... (Česká televize)

TV spot

rakovnik

Případ pro lyžaře se mi zdál atraktivní svým komorním, ale útulným prostředím horské chaty, zasypané sněhem. Bohužel, z celé trilogie se mi v něm nejméně líbilo chování, či spíše herecký projev postav a co nejhůře, pointa celého příběhu. Jinak se jednalo o pohodovou odpočinkovou kriminálku, kde by mi ani nevadilo, že by se zločin nestal či se stal jiný, méně závažný, případně kdyby se nemusela řešit vražda, k tomu způsobem obzvláště podivným a málo uvěřitelným. ()

mh.mail

50% - Ani Případ pro lyžaře nijak nevybočil z celkového rámce celé série. Jelikož jsem viděl původní zpracování povídky z roku 1970, věděl jsem, jak to bude, takže u mě se nemohl dostavit moment překvapení už z principu. Neubránil jsem se však srovnání. A musím říct, že i když mě tenkrát starší verze přišla taková divná, v porovnání s touto realizací se mi zdá mnohem lépe a napínavěji zpracovaná. Josef Somr je rozhodně větší záporák a víc na zabití než David Prachař, i jednotlivé situace se mi zdají ve starší verzi logičtější a smysluplnější. ()

troufalka

Velká škoda, že Lucie Bělohradská vybrala povídku, která už byla jednou zpracovaná (Zvláštní případ 1970) a navíc velice dobře. Nejslabší z celé trilogie. (25.1.2016) SPOILER JAK PRASE!!! Když psala Hana Prošková tuto povídku, chtěla s ní Horácovu detektivní kariéru ukončit. Za to, že Horác neodešel do důchodu mohou čtenáři, kteří autorku doslova bombardovali, aby Horáce neukládala k ledu. V prvním provedení z roku 1970 to vypadá na definitivní konec, zde se autoři drželi více literární předlohy. Dvojice Lukavský, Kemr byla natolik silná, že se od ní nedá zcela odpoutat. I když Viktor Preiss je jako vyšetřovatel přesvědčivý, Horác pro mě zůstává outsider - nevěřím mu ani, že umí vzít štětec do ruky, ani, že umí ulovit rybu nebo lyžovat, natož vyšetřovat nebo někoho picnout a zahladit stopy. (28.11.2022) ()

Bodega_Bay

Původní knihu neznám, takže o Vašátkovi žádnou představu nemám, tudíž mi Preiss vyhovuje. Na stopáž 69 minut - dobrý. Já byla spokojená, celou dobu se atmosféra držela, navíc hory, sníh, chalupa, to jsou kulisy tak krásné, že by tam vlastně mohli celou tu dobu hrát šachy a byla bych i s tím v pohodě. Vražda v pohodě, dost mě bavila Pavla Beretová. Vrah...no, nějak to sice jasný bylo, ale to nevadí. Jelikož by bylo bláhové očekávat nějakou tu českou verzi Columba nebo Midsomeru, Poirota už vůbec ne, dávám hezké 3 hvězdy. Rozhodně doporučuju jako oddechovku před spaním, index strachu 0 i pro ty, co jsou doma sami. ()

LadyPupu

Tohle už tu jednou bylo (Zvláštní případ z roku 1970). Rozdíl mezi původním a novým zpracováním je markantní. Papundeklový kulisy, černobílé zpracování a herecké obsazení v původní inscenaci vs. exteriéry, spousta barev, spousta absurdních bláboloidních dialogů a místy opět až hystericky trapných výkonů v novém zpracování. Pro mě je jednoznačně vítězem starší verze. Případ pro lyžaře byl zklamáním. ()

• V okamžiku, kdy Petr (Radek Valenta) opouští chatu a Vašátko (Viktor Preiss) za ním volá, je venku jasno a nesněží. O chvilku později, když jde nahoru po schodech, Jája jde k němu do pokoje a mluví s ním, venku je již  hluboká tma a vánice. (Brain)
  • Natáčelo se v Kořenově, na Turnovské chatě u rozhledny Štěpánka. (rakovnik)