Příznivcům české detektivky netřeba jméno Hana Prošková představovat. Na její detektivky se, během 70. a 80. XX. století, stály fronty. Pamětníci jistě znají barrandovský film Měsíc s dýmkou, který vznikl podle jedné z jejich knih v roce 1966 v režii Zdeňka Kubečky. Česká televize natočila naposledy její detektivku v roce 1989 v režii Dušana Kleina. Šlo o titul Zrcadlo nenávisti. Bylo by škoda nechat tyto kvalitní české detektivky nepovšimnuty. V televizním filmu Lucie Bělohradské, podle scénáře Jany Knitlové, se na scénu znovu vrací kriminalista Vašátko a jeho přítel, malíř Horác, aby během svého rekreačního pobytu na rybách, jen tak mimochodem, vypátrali vraha mladé stopařky. (Česká televize)

vander19

Filmy z nášho, českého alebo slovenského prostredia si vždy rád pozrem. Proste situácie, prostredie, príroda alebo už len také cesty poprípade benzínky sú mi blízke. No jednoducho to poznám, je to u nás, ne v USA, VB, FR alebo ESP. Proste u nás doma. Možno aj preto je moje hodnotenie možno vyššie ako si film zaslúži. Ale tento prípad ma oslovil svojou atmosférou. Príjemná krčma, pekná príroda, milé námestia a zobrazenie uličiek. Pak príbeh, veľa postáv a občas ma mýlili, poriadne som nevedel koho myslia, keď sa vyprávali pri rieke Preiss s Matáskem. Až časom som si dotvoril predstavivosťou koho mysleli. Ale na to koľko málo detektívok je z nám známeho prostredia je tento film fajn. Som ani nevedel, že je to TV verzia a za to si zaslúži u mňa 4*... ()

rakovnik

Na detektivky příliš často nekoukám, nicméně tuto jsem z filmotéky vybral šťastně. Sice je vidět, že pánové na rybách nemají zkušenosti, ale srdce mi vždy pookřeje při záběrech od vody. Nicméně, o rybaření film nebyl a detektivní příběh mě od počátku zaujal. Děj je poněkud překombinovaný, ovšem scénář je jako celek chytrý, vtipný a zajímavý. Vyšetřování v poměrně poklidné atmosféře přináší mnoho zajímavých momentů, film mě pobavil. Navíc herecké obsazení je na televizní tvorbu více než uspokojivé, a to kupodivu i drobných rolích. ()

Big Bear

Tohle byla pohodová televizní detektivka odehrávající se v překrásném prostředí a já se moc divím, že Vašátko měl potřebu vstávat z toho překrásného břehu u vody od prutů a jít někoho zachraňovat. Další devizou filmu byli fajn herci v čele s panem Preissem ze které čiší zvláštní klid a důstojnost... O to mi vždy kontrastuje ten jeho upír ve Svatbě upírů :-). Honzovi Dolanskému vyšinutci jdou na jedničku to už párkrát ve filmu prokázal. A super byl i Matěj Hádek. Celkově mně to ale jako detektivka až tak nechytlo a tak dávám jen průměrné hodnocení. Tedy 3 krvavé fáče. * * * ()

mchnk

Překvapivě skvělá režie a poměrně věrohodný a kvalitní výkon Jana Dolanského, který dolaďuje samozřejmě Viktor Preiss. Detektivní příběhy mají jednu nevýhodu, jejich efekt funguje pouze při prvním zhlédnutí. Klasická otázka "kdo je vrah" se pomalu odkrývá a příběh se vrací do počáteční rybářské pohody. ()

Kimon

Poněkud skokový děj, návaznosti (střih) s velkými dějovými výpadky. Snad proto, aby se chytrý divák domyslel. Jistě, není to špatná myšlenka, divák by se neměl nudit a odhadnout předem vraha, ale těmi dějovými okny by nemělo unikat více děje, než je zdrávo. Ale strávil jsem to. Navíc jako milovník panenské přírody jsem si vychutnával v HD rozlišení záběry na čisté zelené prostředí toku kouzelné říčky. HNEDLE bych si VEDLE těch rybářů přistavil židličku a hleděl jen tak do vody a usrkával pivko .... samozřejmě bez manželky. :-) ()

• Natáčení probíhalo v Českých Budějovicích, Strakonicích a Písku. (M.B)
  • Při rozpravě v hospodě ke konci filmu se šamgast ptá Horáce (David Matásek), jestli zná detektivky Hany Proškové. Jedná se o autorku knižní předlohy Případu pro rybáře. (troufalka)