Kapitán Vašátko zemřel. Horác nad rakví na malém venkovském hřbitově vzpomíná na jejich první společný případ. Seznámili se před deseti lety ve venkovském penzionu, kam Horác přijel na pozvání bývalého kolegy ze studií Štěpána Nováka. Ten do penzionu pana Šimáčka, kam pravidelně jezdí, svolal svoje bývalé spolužáky z akademie. Od promoce uplynulo 25 let. Z pětice spolužáků zbyli tři: jeden je po smrti, další emigroval do USA. Eva přijela se svým druhým manželem Ondřejem, ale neklape jim to. Štěpán se věnuje abstraktní malbě, má na sebe velké nároky a pronásledují ho vnitřní běsi. Horác přežívá, jak to jen jde... Ukazuje se, že majitel penzionu Šimáček je amatérským malířem. Odborně vzdělané hosty nejvíc zaujme jeho obrázek, na kterém je měsíc s dýmkou. Ten se totiž svou až surreálnou atmosférou dost liší od ostatních realistických, naivních Šimáčkových obrazů. Když je Štěpán ráno nalezen u nedokončeného plátna zastřelený vlastním revolverem, dostává se k případu i pražský kriminalista Vašátko. Horác trvá na tom, že nejde o sebevraždu. Zavražděný něco věděl a musel být odstraněn. Najevo vychází utajovaná minulost hostů penzionu i Horácovy netušené detektivní schopnosti. V penzionu je i postarší paní Marta, manželka místního starosty a podnikatele, se svým mladým milencem Tomášem. Ukazuje se, že jsou zapleteni do podvodu s velkou finanční zakázkou. Obraz s měsícem s dýmkou se nakonec stane klíčem, podle kterého Horác odhalí Štěpánova vraha a současně i temné události, které se kdysi v navenek idylickém místě odehrály. (Česká televize)

honajz

Musím říct, že původní adaptace z roku 1967 měla větší koule a lépe vedený příběh. Ostatně, Etzler není Macháček... Nechápu ty posuny - z horské chaty na chatu v lesích, pohřeb Vašátka a ostatně ani ten anachronismus, kdy má jít o jejich první případ, a jsou kluci oba starší než v předchozích dílech této série. Zedníčková mi potvrdila, že neumí hrát, pokud nejde o stylizované filmy, a paní Adamovské ta role semetriky také moc nesedla. Nějak to nemělo šmrnc, tah na branku, a jen hezká příroda to nezachrání. ()

HonzaBez

U tohoto filmu nějak postrádám důvod, proč byl vlastně natočen. Jistě, Měsíc s dýmkou je ikonickou  povídkou Hany Proškové, ta však již byla zfilmována, takže by tvůrci tohoto televizního filmu měli mít nějaký zvláštní důvod, proč se k ní vrátit. Ten však rozhodně nevidím v onom zarámování celého příběhu pohřbem kapitána Vašátky. Ač se přitom filmaři snažili sebevíc, omladit oba protagonisty natolik, aby ta retrospektiva dávala smysl a logiku, se jim těžko mohlo podařit. Kromě toho v porovnání s původní povídkou se mi moc nezdály ty jiné reálie (z doby devadesátých let). Přeci jen ta původní povídka Proškové byla napsána do kontextu reálií 50. let (viz vražda při přechodu hranic), takže ten posun onoho kontextu (odvyprávěný v závěrečném rozhovoru Preisse s Matáskem) zde je dost značný. Nemohu si pomoct, ale tohle se moc nepovedlo. Tahle série si zasloužila lepší tečku. ()

Amonasr

Naprosto nesrovnatelně s původní verzí z roku 1967, která měla úžasnou atmosféru, již si člověk pamatuje i po půl století.  Tady bylo špatně snad úplně všechno - od mizerného scénáře, přes toporné dialogy šustící papírem, amatérsky působící přehrávání mnohých herců,  celkově nevěrohodné až falešné vyznění. Mnohé scény působily až směšně, jak byly neživotné a nedomyšlené. ()

Peabody

Bože bože, to paní režisérka nevidí, jakou křeč předvádějí dámy Adamovská a Zedníčková? Paní Adamovská byla krásná žena a pořád vypadá dobře, vždycky mohla zahrát elegantní konverzaci, ale vypjaté scény nebyly její parketa a hysterie už vůbec  ne, to uměla dobře paní Budínová a další, ale paní Zlata mi zní falešně. Paní Zedníčkovou neznám tak dobře, ale tady mi to taky nesedí. O panu Ezlerovi je vcelku škoda slov,   Příběh paní Proškové je jeden z jejich lepších, myslím, že docela dobrá věc (to dekódování obrazu je skvělý nápad), ale tady je to ubito špatným obsazením některých herců a neherců, případně jejich vedením. Detaily se stárnutím mne tak neiritovaly jako mnohé další komentátory, nicméně tempo je až moc pomalé (a někteří i slušní herci hrají až utahaně) a ty špatně zahrané hysterické scény to moc neoživují. Škoda ()

troufalka

Měsíc s dýmkou uzavřel jako Případ s koncem spolupráci Vašátka a Horáce, tak si dovolím malé ohlédnutí. Od prvního případu uplynulo 10 et a je to vidět i na obou hlavních protagonistech. Přesto je tento příběh uvedený jako úplně první při kterém se oba seznámí. Jako i v jiných případech je i zde vybraná zajímavá lokace, obsazení mi tentokrát příliš nesedlo. Zlata Adamovská má často tendence přehrávat, myslím si, že jí paní režisérka mohla trochu usměrnit. Příliš mě nepřesvědčil ani Jan Šťastný ani Lucie Zedníčková. Sice se říká, že to nejlepší má přijít nakonec, ale v tomto případu to bohužel neplatilo. ()