Již potřetí v krátké době se na filmovém plátně objevuje látka známého dramatika a TV scenáristy Jiřího Hubače. Snímek Fany následuje po filmech Jedna kočka za druhou a Učitel tance. I v něm najdeme charakteristické rysy Hubačova rukopisu: propracované charaktery, pochopení pro lidské osudy, melodramatický nádech a hořkosmutný humor. Titulní hrdinka je slaboduchá padesátiletá žena, která se po letech, strávených v bezpečí u svých starších příbuzných, dostává do péče své starší sestry, energické a nepřístupné primářky. Soužití obou osamělých žen provázejí četné drobné rozmíšky, ale také chvíle vzájemného porozumění a prostého lidského štěstí. Lékařka pod vlivem sestry ztrácí svou ochrannou vrstvu a stává se citlivější k událostem i lidem okolo sebe. Fany zase žije ve svém vlastním světě, v němž jí ke spokojenosti stačí televizní reklamy, práce v domácnosti a blízkém kostele a velká láska ke zvířatům. (oficiálny text distribútora)

Rattlehead

"Mistr Proper čistí čistě, až se sami vidíte !" Je jasné, že Kachyňa natočil lepší filmy, ale i Fany má svůj půvab, a jak Bohdalku nemusím, tak tady je vážně skvělá. ()

PaRi

Po druhém shlédnutí po letech jsem přidal hvězdičku. Je to majstrštyk Jiřiny Bohdalové. Jednoznačně tu dokazuje, jak velkou herečkou je. A přiznám se beze studu, že na konci filmu mi taky ta slza ukápla a to u mne není moc zvykem. Uvěřitelné ve všech ohledech, k čemuž jistě přispívá i výborná Jiřina Jirásková a jistota režijního vedení mistra Kachyni. Inu platí tu ale i známý výrok Felliniho: Mám-li dobrý scénář, mám hotový film. Přidáme-li Hapkovu hudbu je namíchán úžasný umělecký koktejl. Vytýká se mu tu jednoduchost, ale jak říká klasik: právě v jednoduchosti je genialita. ()

JimDeNiro

Bohdalka ve své životní roli. Již nikdy tento stín nepřekonala. Ovšem opomíjená paní JIrásková zahrála také brilantně primářku, byť její role mi připadala "záporná", arogantní... Herecký koncert dvou dam českého filmu. 90% ()

papadoce

Herecký koncert umne a citlivo riadený režisérom a natočený zdanlivo možno jednoduchou ale podľa mňa dokonalou kamerou. Fany je úžasný film o tom, aké je to v živote naozaj ťažké prijať, čo nám bolo dané. Každá postava filmu, ešte aj taká jebnutá suseda sú proste zapamätateľné. Nie som herec, ale príde mi omnoho ťažšie zahrať úlohu JJ. Fantastický počin a jeden z najlepších filmov českej kinematografie. ()

amyth

Těžko hodnotit film, z kterého po všech stránkách sálá, že byl napsán jen proto aby se jedna herečka vyblbla. Tradičně dobrý výkon Bohdalové a zbytek filmu o ničem. Velmi slabý scénář. ()

habertek

Bohdalovou jsem nikdy moc nemusel, ale tady předvedla jaká je excelentní herečka!!! Zahrála to úplně báječně a konec byl dost smutný...celkový dojem 90% a to hlavně kvůli Bohdalce!:) ()

Syna.1990

Naprosto bravurní výkon Jiřiny Bohdalové, které velice slušně sekundovala Jiřina Jirásková, ale bez "pana divokého" by to nebylo ono. Můžeme říci český Rain Man, když to vezmeme trošku nadneseně. "Mistr Proper čistí čistě, že se sami vidíte." ()

majky19

Rain Man po česku aneb herecký koncert pí. herečky Jiřinky Bohdalové, která zde představila pravděpodobně nejlepší a nejkrásnější roli své úžasné a bohaté kariéry. Tento snímek je plný lidskosti, pozitivní energie, osobních radostí a samozřejmě i strastí, situací komických místy až tragikomických. Zdatně zde hlavní hrdince sekundují i herci ve vedlejších rolích, zejména pak Jiřinka Jirásková v roli primářky a sestry Fany, a také samozřejmě také Milan Huba v roli prostořekého lékaře, Arnošt Goldflam v roli psychiatra, Miroslav Donutil v roli faráře a takhle bych mohl pokračovat dál a dál. Snímek nelze hodnotit jinak než plným počtem, protože takových skvostů skutečně nemá naše kinematografie na rozdávání. ()

ostravak30

Souhlasím, že tohle je herecký koncert Jiřiny Bohdalové. Svou postavu zvládla mistrně. A samozřejmě i další vynikající herci nezaostávají, jako Jiřina Jirásková či Miroslav Donutil. Bohužel musím souhlasit s kolegy níže...scénář je přece jen trochu horší, možná i proto film Českého Lva nezískal. Mě osobně se nepáčí ani hudba. Přestože herecké výkony jsou úctyhodné, musím se přiznat, že jedno podívání mě osobně stačilo. Možná za to může smutný, ač pro postavu Jiřiny Jiráskové a nejspíš i J. Bohdalové asi snazší, osud na závěr, možná právě scénář, nebo také to, že Fany stále prohrává, ač vlastně všechno myslí dobře. Je to silný film, ale ne tak silný, jak by bylo potřeba. Minimálně na Českého Lva ano. ()

cinema_cz

Marně jsem čekal na něco ozvláštňujícího, na nějakou nečekanou (a přesto logickou) událost, která by schematický příběh postavila na hlavu, dala do jiného, nečekaného světla. Nejenže se tak nestane, ale příběh s přibývajícím časem stále víc podléhá sám sobě. 60 % (Jaroslav Sedláček, Ci 12/1995, str. 56) ()

Joe16210

Filmu jako takovému bych dal v jiném hereckém obsazení pouze 3*. Čtvrou ale přihazuji za dvě Jiřiny v hlavních rolích, protože jak primářka Jiřiny Jiráskové, tak i Fanynka Jiřiny Bohdalové jsou naprosto skvěle zahrané postavy. Film má přiběh vcelku obyčejný, ale smutný. Některé scény mi tedy nedělají úplně dobře, ale tak to u dramatu asi má být. Všechna ocenění, která si film vysloužil jsou právem zasloužené. Alespoň jednou by měl tenhle film vidět asi každý. ()

DJ Kritik

Toto je herecký koncert Jiřiny Bohdalovej, Jiřiny Jiráskovej. jedna nám ukazuje poctatu života a jedna našu tvár zabalenú v povinnostiach, spoločenskom postavení a rôznych zbytočnostiach. ()

Squib

Jako malá (teda menší...)jsem si u toho pobrečela, taky proto, že téma mentálně postižené sestry se mě osobně dotýká, ale s odsupem, když to hodnotím jen jako film, líbí se mi čím dál míň a míň....... ()

Bilky

Videl som to už 3x a stále si myslím že za sqvelé výkony sú 3* málo! Jediný kto mi nesedel bol HUBA ale JIRASKOVÁ aj BOHDALKA sú tak presvedčivé že nemôžem dať nižšie hodnotenie. Interiery však naozaj pôsobili xatrne a celý film aj napriek komornému poňatiu mal look inscenácie. Ešteže tam bol Pan divokej ;) ()

quasar

Kachyňa a obě Jiřiny v občas trochu křečovitém dílku. Bohdalová i Jirásková hrajou skvěle, ta chyba je evidentně ve scénáři. Do kina bych na to nešel, ale v TV to není ztráta času. ()

smrtubohem

Tak tento film je opravdu hodně věrohodný, pochopitelně díky bezchybnému výkonu Bohdalové. Kvůli krajně nesympatickému Hubovi o hvězdu tenčí hodnocení... ()