Castle Rock

• USA Castle Rock
Fantasy / Horor / Mysteriózny / Thriller / Dráma
USA, (2018–2019), 16 h 36 min (Minutáž: 43–60 min)

Melanie Lynskey, Scott Glenn, André Holland, Jane Levy, Terry O'Quinn, Bill Skarsgård, Sissy Spacek, Alex Ziwak, Phyllis Somerville, Ryan Eatherton (viac)

Psychologicky laděný hororový seriál Castle Rock, situovaný ve fikčním světě Stephena Kinga, je originálním příběhem kombinujícím mýtické prvky a velice intimní způsob vyprávění, jaký známe z Kingových nejoblíbenějších děl. Na několika málo čtverečních kilometrech mainských lesů se postupně odehrává epická sága utkaná ze světla a temnoty. (HBO Europe)

Mr.Ripley

1.série: Deset hodin se Castle Rock nafukuje, jako mysteriózní a inovativní bublina, aby ve finále splaskla tím nejbanálnějším způsobem. Vzít mistrovo slavné město, které umně propojuje Kingův vesmír a nevyždímat z něj nic nového, vyjma potěšujících easter eggů? Je vidět, že značka King neznamená Stephen King. Televizní zklamání roku a pro mě, jakožto kingofila o to bolestivější. 45% ()

JimmyII

Nevyužitý potenciál nebo naopak přemrštěná délka pro námět na minisérii, nebo i jediný film? Krátce po shlédnutí jsem na vážkách, nicméně nemůžu říct, že by se mi Castle Rock nelíbil. Skvělé řemeslo s příjemně kingovskou atmosférou a dokonalí herci v čele se Sissy Spacek a Billem Skarsgardem, které ale zabíjí závěrečné a uspěchané rozuzlení, kterému na druhou stranu předchází spousta zbytečných nebo naopak nevyužitých dějových linek a příběhů vědlejších postav. Lepší tři hvězdy. EDIT: Po druhé řadě zvedám na čtyři. Tady se naplno rozjel potenciál seriálu a hravé doplňování Kingova multiversa. Lizzy Caplan i Elsie Fisher jsou úchvatné. ()

noriaki

Asi nepřekvapím prohlášením, že jsem od Castle Cork čekal mnohem víc. Ti co vydrželi až do konce, se mnou asi budou souhlasit, že finále mělo být mnohem silnější, než předložený rozplizlý závěr. Měl jsem to možná předpokládat, protože kvalita kulminovala někdy kolem šestého dílu a pak přišel postupný pád, který nedospěl až do regulérní bídy, jen díky malému počtu dílů. Do té doby jsem byl vrcholně spokojený. Herci byli slušní až skvělí, atmosféra hororově temná a režie doslova luxusní. Už je prý ohlášená druhá sezóna, za níž jsme asi zaplatili oním zmíněným rozpačitým koncem. Takže zbývá jen doufat, že scenáristé zjistí kde udělali chybu. ()

uiu

1. série - Ačkoliv děj drží pozornost, je to takové neslané nemastné, aby vám předposlední díl podokopl nohy a skopal vás do kuličky. Bomba! Pět zasloužených hvězd. 2. série - Hlavní hrdinka je nevýrazný maniak, která roli získala nejspíš jen proto, že má obří modré oči a v každém díle je na ně zoom aspoň 20x. Děj slabý a s první sérií nuceně propojený (ale až někdy v 8. dílu). Konec pak odkazuje na úplně jiné Kingovo dílo. Hodně slabé 3 hvězdy. ()

vyfuk

Seriál, který na svém vrcholu dokázal nalákat a zaujmout spoustu lidí. Nějak ale rok 2018 stále šel a začalo nějak přibývat lidí, kteří s tím úplně nadšení nebyli. Je docela vtipné, že jsem tento kus opouštěl ještě v pozitivním ražení. A nakonec se k němu vrátil v naprostém antonymu. Ale je docela otázka, zda oprávněně? Seriál mě ze začátku v podstatě vůbec nezaujal, ale nějak jak přišel i dabing, tak i zájem, který kupodivu dodal seriálu určitou snesitelnost. Asi chápu, že se to moc lidem nezamlouvá v jistém ohledu, ale já jsem i dost věcí relativně pochopil. Nejsem génius v příběhu tohoto seriálu, ale viděl jsem i horší věci, které byli podány jako nějaký opus magnum a přitom to bylo jako na drogách. Tohle byl ještě ten kousek, který se kupodivu dal. Až podezřele dost. ()

bari68

Od začiatku ma to bavilo, fascinovalo( pretože Bill Skarsgard bol proste úžasne démonický) postupom času, od epizódy po epizódu sme skládali puzzle príbehu, ktoré keď sa zdalo byť už zčasti zložené sa zasa s pridaním ďalšieho dielu rozpadlo do základu. Je pravda, že záver som si predstavoval epickejší a taký, ktorý ma rozloží, avšak King nikdy neprestane provokovať a prekvapovať. Castle Rock je proste to najlepšie, čo sme mohli poslednú dekádu na TV obrazovkách v rámci tohto podobnému subžánru vidieť. Žánru Trier a Lynch na druhú. ()

Lisabellla

A s devátým dílem přišlo zmatení. Obrovské. Ale ... Série je paradní psycho. Chtěla bych, aby toho bylo víc. A dobrá rada pro všechny, kdo přemýšlí nad tím, zda se do toho pustit - sledujte pozorně. Všechno. I zdánlivé maličkosti mohou být důležité. Velmi. ()

Hanys_

Tak nějak nevím, co si o Castle Rock myslet. Určitě originální, chvilkama i atmosférické psychodrama. Jenže mi zhruba tak od třetího dílu bylo vlastně úplně jedno, jak to všechno dopadne. Příběh se stával čím dál víc překombinovanějším, nezáživnějším. Zklamání. ()

Janega

Snaží sa to tak silou-mocou tváriť mysteriózne a hororovo až to pôsobí kontraproduktívne, niekedy dokonca až parodicky. Atmosféra Kingovského sveta tam vôbec nie je cítiť. ()

simply

Mám z toho podobný pocit jako ze Stranger things, i tady jsem měla velká očekávání a ve výsledku jsem lehce zklamaná. Castle rock má trošku pomalejší rozjezd a některé postavy mi přišly lehce zbytečné. Navíc jsem trochu naivně doufala v propašování nějaké postavy z Kingových knížek. Jinak za mě byl výborný twist v 9. epizodě a úžasná Sissy. ()

dan4815

Rok s rokem se sešel, a já byl poprvé schopen se přesvědčit, abych se pustil do Castle Rocku. Někdy stačí málo k odporu. Stačila mi náhodná fotka z první série a ani jsem se nepodíval na popisek. Po třech letech jsem na seriál narazil úplnou náhodou, podíval se na HBO na ukázku a... víkend v prdeli. První série utekla velmi rychle. Obvykle po několika hodinách seriál musím vypnout, neboť má pozornost dosahuje rekordního minima. Když se přistihnu, jak koukám do sousedství, zdali už zalili květiny, je jasný konec. Tato situace nenastala. Úvod je geniální, dlouho jsem neviděl tak vtahující začátek seriálu. Terry O'Quinn je pro mě skvělý herec, ač podceňovaný. Možná se s ním táhne to tajemno z Lostů, ale jako ředitel věznice byl dobrý. Bylo mi však líto, že nedostal více prostoru, a třeba v druhé sérii bych ho viděl mnohem raději.  Divák sleduje klasické americké městečko, kde se lidé navzájem znají a disponují kolektivní pamětí. Neodpouští, a když, tak rozhodně nezapomínají. Dávají to s důrazným projevem najevo, proto je pro našeho hlavního hrdinu první série těžké se vrátit na místo, kde ho lidé považují za vraha svého nevlastního otce. Přijel sem na popud anonymního telefonátu, který jej nalákal do věznice, kde se objevil tajemný člověk bez minulosti v tomto světě. Seriál postupně odkrývá jeho tajemství, a docela nápaditě tato postava zamotává divákovi hlavu - je ten špatný, nebo je dobrý? Odkud se vzal, a proč s ním přišla smrt? Po tajemném úvodu, po kterém se nelze tak snadno odpoutat, nastává pomalá jízda... nebo spíše takové popoběhnutí. Je znát, že by si seriál zasloužil méně dílů. Pro mě osobně bylo pomalé tempo první série naprosto vyhovující, uznávám však, že to není pro každého a ADHD diváka vyloženě donutí si vzít půl plata Adderallu. Rozklíčování mnohých otázek je bohužel nedostatečné, a někdy je seriál podržen atmosférou nikoliv příběhem. Postavy jsou docela dobré, ale kdyby nějaká umřela, nechyběla by mi... až na dvě. Co se týče první série, doporučuji ji lidem, kteří vydrží u méně akčního tajemného seriálu, který nezodpoví všechny otázky... v tomto je J.J. Abrams velmi znát.  Za to druhá série přináší akci i za první sérii. Drží si dobré tempo, a záhady jsou zde rozklíčovány. Je ale veliká škoda, že se už minimálně opírá o původní sérii, a přijde mi to jako naprosto jiný seriál. Druhá série však nudit nebude, a ve výsledku nemusíte vidět ani první sérii k tomu, abyste si sledování užili. Samozřejmě to vysvětluje některé otázky první série. Na druhou stranu druhá série nebuduje atmosféru, postavy jsou více upozaděny. Některé zmínky mi přijdou opravdu zbytečné - třeba imigranti z Afriky mi přijdou v takovém zapadákově jako velmi rušivý element, který v příběhu vůbec nemusel být. Druhá série je hlavně o vztahu mezi matkou a dcerou, po jehož rozzuzlení budete zajisté překvapeni. Dějem je mi bližší první série, která má decentnější i lákavější nadpřirozeno. ()

gonga

Za mě dost slátanina. Nejdřív to vypadá lákavě, pak se to zamotává a zamotává, pak se to všechno jakože vysvětlí, aby se nakonec ukázalo, že to celou dobu bylo tak, jak se to tvářilo od začátku. Navíc, když se člověk zamyslí, jsou mu v podstatě všechny zdejší postavy dost u prdele, protože jsou nesympatické až běda, včetně Henryho blackDeavera a naznačované mysterium není nijak zajímavé. ()

Faila

Naprosté nadšení. Propracovaný děj, zajímavé postavy, skvělá atmosféra, vynikající zápletka. Navíc oceňuji relativní uzavření první série, díky kterému mě čekání na druhou tak nesejří. ()

Eluin

První série na mě působila jako dost zmatené a nejasné dílo. Druhá dojem napravila, nicméně se nemohu ubránit dojmu, že to celé šlo natočit lépe. Některé linie děje nebyly dotahnuty ke konci, atd. ()

Ondr@932

Viděl jsem dva díly a bohužel mě to nedokázalo zaujmout. Čekal jsem od Netflixu zas podobnou pecku jako Strange Things, ale to jsem se mýlil. Na další díly už jsem se nakonec ani nepodíval, protože mě to přišlo dost nezáživné a málo napínavé, tajemné ... apod 40% ()

gemi

Strašlivě rozporuplný seriál. Předně - série na sebe dějově vůbec nenavazují, což je dobře, protože první série je naprostá katastrofa, zatímco ta druhá je vynikající. Vůbec nerozumím, proč seriál skončil právě po vynikající druhé sérii, když po šílené první pokračoval. 1. série: **(*) Tak toto se nepovedlo. První díl velmi dobře navnadí, ale o to víc těch zbývajících devět zklame. Některé díly jsou vysloveně vatovou výplní, jakoby je scénáristé vymýšleli za pochodu, jakoby nebyl od počátku jasně stanovený koncept. Série obsahuje jakýsi obří twist, který jsem ale vůbec nepobral. Klika, že jsem první sérii viděl až po té druhé, která je naopak vynikající. Po tomto bych ji totiž vidět nechtěl a byla by to obrovská škoda. Průměrné hodnocení série vychází na tři hvězdy, ale reálně jako celek jsou to dvě. 2. série: **** Chtěl jsem Castle Rock zkusit a omylem jsem začal druhou sérií, ve které jsem narazil na povědomé jméno Annie Wilkes, kterou naprosto geniálně ztvárnila Lizzy Caplan. To je fakt oskarový výkon. Tak jsem zaguglil a zjistil jsem, že to je ta šílená baba z Misery (Annie, ne Lizzy). Celá tato řada je vlastně prequel k Misery! A nutno říct, že famózní a fungující sám o sobě i pro někoho, kdo Misery vůbec nezná. Po tomto si ji ale bude chtít dát. Jde o velmi komplexní ságu historie této postavy od dětství až po dospělost. Série dokázala v deseti dílech nejen neuvěřitelně plasticky vykreslit tuto postavu, ale rozehrát také paralelní děj okolo mysteriózního osudu města Castle Rock, který má minimálně stejnou váhu a komplexitu. Scénáristická lahůdka. ()

playboy_05

Po ctvrtem dile koncim, bo na tom neshledavam naprosto nic zajimaveho. Postavy jsou hrozne, neni to temne, atmosfera neni husta a neustale z toho mysteriozniho bordelu vypadava vic otazek nez odpovedi. V polovine serie nevite na cem jste, az vas to uplne prestane zajimat. ()

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra

Nová adaptace Prokletí Salemu našla režiséra

13.04.2020

Minulý rok jsme se dozvěděli, že Kingův horor Prokletí Salemu se po letech dočká nové verze. Produkovat ji měl James Wan a do scénáře se pustil Gary Dauberman, jenž napsal například nové To nebo… (viac)