Castle Rock - Série 1

(séria)
Fantasy / Horor / Mysteriózny / Thriller / Dráma
USA, 2018, 8 h 20 min (Minutáž: 44–60 min)

André Holland, Bill Skarsgård, Sissy Spacek, Melanie Lynskey, Scott Glenn, Jane Levy, Terry O'Quinn, Noel Fisher, Frances Conroy, Ann Cusack (viac)

tron

Castle Rock vôbec nezačína zle. Atraktívne herecké obsadenie v čele s charizmatickým Andrém Hollandom z Knicku, Sissy Spacek z Carrie a Scottom Glennom. Mňa potešil posledný menovaný, pretože hrá môjho milovaného kingovského šerifa Alana Pangborna, stojaceho (spolu s Bannermanom - iným mainským šerifom od Kinga) za zrodom môjho Enzechštejna z Prasaťa. Pangborna môžete poznať z Prepotrebných zbytočností alebo Tretieho oka, ale Bannerman je predsa len môj obľúbenejší (Cujo, Mŕtva zóna). Ostatní sú skôr krovie (vrátane veľmi čudného Billa Skarsgårda). Vyložene mimo, ako výkonom, tak zbytočnosťou a nesympatickosťou povahy svojej roly, je potom Melanie Lynskey z Nebeských stvorení a Dva a pol chlapa. Fakt hrozná herečka. Naopak, potešila ma výprava mestečka v zovretí krásnych, sychravých lesov. Fajn premyslená bola i jeho temná, „prekliata“ minulosť, hoci to v tomto smere dosť pripomínalo Derry z To, ktoré ako keby tvorcovia chceli sfilmovať, ale nedostali na to práva a tak vymysleli obdobnú minulosť aj pre Castle Rock. No tak ale čo už, nie každý deň je nedeľa. Prvé diely majú atmosféru a sú pôsobivé. Nanešťastie, už čoskoro to vletí do žihľavy a už to z nej nevyjde. Naopak, s pribúdajúcimi epizódami sa to do nej vnára čoraz hlbšie a hlbšie a hlbšie a zrazu sa pristihnete pri tom, ako sa hrozne tešíte na koniec. Nie snáď preto, že by položené otázky boli zaujímavé a vy ste sa tak strašne tešili na finálne vysvetlenie toho všetkého. To ozaj nie. Ale proste preto, aby bol koniec a mali ste to konečne za sebou. Za zmienku stojí deviata časť so zásadným twistom, avšak paradoxne vinou neho to do tej mizernej žihľavy zájde ešte hlbšie. Žánrovo sa skrátka tento projekt vybral úplne iným smerom, než som si želal. Čakal som mysteriózny triler alebo horor a nie „toto“. ()

septic

ani nehodnotím. Sérii jsem dodíval úplně znuděn a u posledních dvou dílů, už jsem to měl jenom zaplé a dělal něco jiného. Slibný start seriálu, který mě unudil až do konce. Méně dílů by tomu slušelo, stejně se tam skoro nic neděje. Je to škoda. Čtenář musí být nadšený ze všech herců bývalých Kingovek a drobných i větších spojitostí s ostatními knihami. Na utahané tempo je každý Kingomilec zvyklý, ale tohle už bylo fakt utrpení. Docela mě mrzí, že mi z nedostatku zájmu utekla pointa celé série, ale znova už se na to dívat nebudu ()

petikacka

Zatím jsem viděla 4 díly a zatím se strašně, ale opravdu strašně nudím...Jelikož nejsem typ co z boje prchá, tak tomu pořád dávám šanci a vydržím až do konce...Doufám, že se stane zázrak a nějak se to změní...No a zázrak se nestal...Jsem ščasná, že už to mám za sebou...To pomalé tempo bylo doslova vražedné a ani nevím kolikrát jsem u toho zdřímla...No děs běs...Jestli se pustím do dvojky opravdu nevím...Za mě 45% ()

Anderton

Tvorcovia sa rozhodli, že to divákom nebudú vôbec uľahčovať. Castle Rock rozhodne nemožno označiť za komerčný seriál, prípadne za seriál, ktorý má za účel diváka chytiť a pomocou zaručených dramaturgických prostriedkov nepustiť až do konca. Tým pádom bola strata značnej časti publika v priebehu 10 epizód nevyhnutnosťou. Ak ale pristúpite k seriálu otvorenejším spôsobom a pôjdete mu vopred, má sa čím odmeniť. Za najväčšiu slabinu prvej série považujem nevyrovnanú kvalitu jednotlivých epizód, mne to skákalo medzi troma až piatimi hviezdami, čo je na niečo, čo chce byť pevným celkom, predsa len príliš. ()

jackalsc

Myslím si že se příběh velice povedl. Máme zde každou sezónu nový příběh. Líbí se mi celkové vnoření postav z knih, obsazení herců a celkové budování atmosféry. Přičemž ta atmosféra je opravdu velmi hustá a dobře udělaná. Velice povedené dílko, kde vytknu jen ty laciné jumpscary, protože ty jsou opravdu velmi otravné. ()

• V úvodu můžeme slyšet větu: „Byl to ten podzim, kdy našli venku u kolejí tělo toho chlapce.“ Jde o referenci na povídku „Tělo“ od Stephena Kinga. Ta se dočkala filmového zpracování pod názvem Stůj při mně (1986). (Rammos)
  • Když Henry Deaver (André Holland) navštíví Marthu Lacy (Frances Conroy) kvůli informacím ohledně jejího zesnulého manžela, objeví v jeho pracovně složku s výstřižky z novin o historii Castle Rock. Mezi články můžeme najít článek odkazující na novelu Tělo / Stůj při mně (1986), objevuje se zde i zmínka o  vzteklém psovi – Cujo, vzteklý pes (1983), dále je zde článek, kde je zmíněn Leland Gaunt - Obchodník s hrůzou (1993). (Reesam)