Zdánlivě přátelský a vstřícný stařík Leland Gaunt obchoduje se vším možným. Pro každého zákazníka má něco, po čem touží, a na oplátku si vždy vyžádá nějakou protislužbu. S ďábelskou rafinovaností tak popouzí občany městečka Castle Rock k vzájemné nesnášenlivosti, která vede až k nepokryté brutalitě. Zrůdné manipulaci odolává jen jediný muž - šerif Alan Pagborn. Šerif si uvědomuje, že lidé sice jednají na základě vlastního rozhodnutí, přesto však tuší, odkud pochází zdroj všeho zla. (Levné knihy)

Anthony

Jedna z lepších adaptací románů Stephena Kinga. Příběh o novodobém Mefistofelovi ve výtečném podání Maxe von Sydowa, který pokušitelsky svádí lidi v Kingovském městečku Castle Rock, je vyprávěn uměřeně (nadpřirozené prvky jsou spíše naznačeny) a o to působivěji. Sydowovým protihráčem je pak zajímavý Ed Harris. A dost se mi líbila hudba Patricka Doylea. ()

MM_Ramone

Filmové spracovanie 640 stranového Kingovho románu "Needful Things" nie je ani zlé, ani dobré. Niektoré scény ma veľmi potešili, iné hodne sklamali. Začnem teda kladmi tohto filmu: dobre zvolené herecké obsadenie, najmä úloha démonického obchodníka Lelanda Gaunta padla Max Von Sydowovi výborne; miestami hustá atmosféra; slušná kamera a hudba; surový súboj medzi Nettie Cobbovou a Wilmou Jerzyckovou; rozumné pozmenenie niektorých detailov. Za výrazné slabiny považujem: prílišné zjednodušenie deja; nezvládnuté rozpracovanie charakterov; absolutné vyradenie niektorých postáv z filmu (na Ace Merrilla som sa tešil ako malé decko, a oni ho vyškrtli zo scenára!); no najhorší je ten odfláknutý konec, kde Ed Harris ako šerif Pangborn zoberie na seba úlohu neohrozeného prezieravého hrdinu. Celé to vidím tak na dve a pol hviezdičky, ale ako človek, ktorý trpí Kingomániou zaokruhľujem smerom nahor a dávam hviezdy tri. *** ()

skrblik007

Chápu, že osekat více jak sedmisetstránkový román muselo být velmi těžké. Bohužel některé momenty ve filmu nepůsobí tak, jak by měly. Chybí tomu ta správná atmosféra a gradace. Herecké výkony však ujdou, takže průměr. Možná by stálo za úvahu zpracovat Needful Things jako seriál, aby bylo více prostoru pro všechny postavy a dějové linky. ()

gudaulin

K Obchodníkovi s hrůzou se dá napsat v podstatě totéž, co k drtivé většině adaptací díla Stephena Kinga. Je to neslané nemastné, s podhodnoceným rozpočtem, a tudíž laciné. Kdo nezná předlohu, může si říct, ušlo to, ale kdo četl román, bude nejspíš trpět a ošizený konec v něm vyvolá nával zuřivosti. Posledních 8 stránek románu, kdyby se podařilo zvládnout po scénáristické a trikové stránce, tak by nejspíš fanoušky hororové podívané vtlačilo hluboko do sedadel. A kdyby se povedlo díky kvalitnímu scénáři přenést tu atmosféru hustnoucího napětí a všudypřítomného zla do filmového materiálu, šlo by o špičkovou hororovou záležitost. Takhle jen za 40 % celkového dojmu. Kladem, který přidal tomuhle kousku 10 %, je angažování Maxe von Sydowa, který mi do role vyslance pekel opravdu sedl. ()

Dan9K

Všechny změny oproti knize jsou k horšímu. SPOILERY. Z Lelanda Gaunta udělal film pitomce...Je jasný, proč tu nebyl Eso Merill. Rozpočet by neměl na ty drahý auťáky :-). Taky mě štve, že dítě přece nemůže ve filmu umřít. Fakt, že Brianovi se sebevražda nepovedla, neměl na film vůbec žádný vliv. To tam bylo prostě jen proto, že děti ve filmech neumíraj. Trapný. Na lítající auto taky asi nebyly prostředky, stejně jako na hroutící se most. Ale jinak to celou dobu jakžtakž jde, ale ten konec je fakt divnej. Vůbec tam není ta stísňující a dusivá atmosféra z knihy, kdy Alan Pangborn jen něco tuší, je v nejistém boji sám a jen kouká, jak se vše postupně hroutí. Tady se udělá masový shromáždění a hned jsou všichni na jedné lodi a všichni ví, kdo je ten Leland Gaunt zač. V knize to tuší jen pár vyvolených a ostatní jsou blázni. Taky nechápu, proč se ve filmu Leland Gaunt nachází snad úplně všude. Správně má jen tahat za nitky. Taky jsem nepochopil tu elektřinu. Docela mě mrzelo, že film nerespektoval základní pointu v knize, a sice, že veškeré nezbytné věci byly jen haluciancí jejich majitelů. Alan Pangborn neměl vidět vzácnou kartičku s bůhví kým (správně tam měl být Sandy Koufax), ale nějakou ošmatanou bezcennou kartu. Prostě se mi jen potvrdilo, že nedokážu sledovat filmy se znalostí knihy, ještě se mi nikdy nestalo, že bych byl z filmu podle knihy nadšený poté, co jsem tu knihu četl. Když to udělám naopak, tak to jde... ()

• Mezi knihou a filmovým zpracováním lze najít několik rozdílů. Změna je například v setkání dvou ústředních postav, šerifa Pangborna (Ed Harris) a Lelanda Gaunta (Max von Sydow) v úvodu filmu.  V knize se spolu poprvé a naposledy střetnou až v samotném závěru. Oproti knize je také prvním, kdo v krámku pana Gaunta nakupuje, Brian Rusk (Shane Meier), který si odnese baseballovou kartou s legendárním Mickeym Mantlem. V předloze se ale jedná o jiného slavného hráče, Sandyho Koufaxe. (fisus)