Prvý napravený

(festivalový názov)
  • Česko Zoufalství a naděje (viac)

Ernst Toller (Ethan Hawke) je nešťastný kněz z malého historického kostela na severu státu New York, jehož život se radikálně změní po setkání s Mary (Amanda Seyfried) a jejím manželem Michaelem, labilním ekologickým aktivistou. Prázdný kostel a stále silnější pocit, že svět se řítí vstříc katastrofě, Tollera donutí pustit se do nebezpečného podniku s nadějí, že se mu konečně podaří získat zpět nahlodanou víru a naplnit své poslání – napravit křivdy, které se kolem něj dějí. (Bontonfilm)

Stegman

Z tohoto filmu mám dvojí zážitek; jednak z filmu samotného a jednak z diskuze po filmu. K filmu: až neskutečně mocně na mě zapůsobil. Co víc, měl jsem za to, že to bylo tak dobře napsáno a natočeno, že to muselo stejně silně zapůsobit úplně na každého. Nestačil jsem proto žasnout, když sálem po skončení projekce začala lítat slova jako "kýč", "schematický" či dokonce "nekřesťanský" film. Jistě, dalo by se to celkem snadno vysvětlit. Třeba tím, že ti pobouření diváci si přišli uklidnit svoji duši na promítání jejich oblíbeného cyklu (Film a spiritualita), a místo toho se jim dostalo neustálého napětí a zpochybňování tzv. základních hodnot (a tak ve vzteku na film naplivali). No jo, jenže co ti ostatní, bez zájmu o duchovno, kteří si film pustí třeba jen kvůli E. Hawkeovi? Budou přístupní všem těm důležitým otázkám, co film klade, když toho nejsou schopni ani mnozí z těch "povolanějších"? Snad ano. Věřím, že ano. _______ Doporučuju přečíst komentáře: Matty, silentname ()

Tosi

Tohle těžké, tristní drama se strohým Hawkem je teda hodně vzdálené odpočinkovým bijákům, ale o duševním rozpoložení člověka se komedie moc netočí. Film začíná tak pomalu, aby na konci téměř šokoval, takže škoda že skončil uprostřed rozhodujícího nádechu. ()

elanius

(91/2021) / Tento materiál keby natočil Eggers chrochtám blahom predpokladám. Hlavné mínus filmu je podľa mňa chybajúca resp. nedotiahnutá message. Nesúrodá atmosféra, nelogický a pre mňa neodôvodnený presun k mystery a zmene hlavnej postavy. Čo funguje výborne je excelentný vizuál a samozrejme Ethan Hawke. Začiatok bol sľubný ale v konečnom dôsledku si toho z filmu moc neodnášam. (6/10) ()

MikeZ

Působivý katolický derivát Taxikáře s Ethanem Hawkem v životní roli. Schrader pořád umí, panáka skotské s Pepto-Bismolem na to. 8/10 ()

Mishqo

Nekonvenčný kňaz, večne v úvahách, rozmýšľajúci o živote a jeho uskáliach, kladúci si správne otázky, zmietaný minulosťou. Ľudskejšia tvár kresťanstva. ()

Tomatáš

Bravo! Z relativně nenápadného filmu se alespoň pro mě vyklubalo velmi příjemné překvapení. Především herecký výkon Ehtana Hawkea je základním stavebním kamenem napětím prošpikovaného dramatu s příchutí vděčných témat, které plní soudobou kritiku společnosti..Jen více takových.. ()

VanTom

Jak může Bůh dopustit takové nestoudné znečišťování, drancování a ničení naší planety, svého výtvoru? Po setkání se zoufalým ekologickým aktivistou, který se zdráhá přivést na svět bez budoucnosti dítě, začíná tato otázka silně rezonovat i v nemocném reverendovi (vynikající, vnitřně zápasící Ethan Hawke), přestávajícím (nejen) kvůli tomu vidět ve společnosti a církvi naději. Formálně strohé, minimalistické, náročné (také akademicky pomalé) drama předkládá silné téma i hloubavé myšlenky; nedořečený, ba přímo utnutý konec pak nechává rány otevřené (opravdu by je dokázala zacelit láska, aspoň jako milosrdný přelud muže rozežíraného zevnitř?). 70 % ()

hroubek

Hodně nepříjemná podívaná, která divákovi nedá nic zadarmo, ale pokud se naladíte na pomalejší tempo, tak vás čeká silný filmový zážitek. Osobně jsem si nic o filmu nezjišťoval, a vám bych doporučil to samé. Prostě si to pustit a koukat. Režisér Paul Schrader odvedl velmi dobrou práci. Jeho film má zajímavou a netypickou atmosféru a velmi snadno se nám dostane pod kůži. Schrader si k filmu napsal scénář, a ten je z mého pohledu parádní a nabízí spoustu výborných dialogů a otázek o smyslu života, o naději, o víře a i o samotného vykoupení. Ethan Hawke má velmi dobře napsanou roli a zahrál jí s přehledem. Amanda Seyfried má zde hodně civilní roli a ta role jí moc sedla. Scény ve kterých si Hawke a Seyfried povídají jsou dost silné a je z nich cítit lidskost, něha a pochopení. Film má několik působivý a znepokojivý momentů. Umí upoutat pozornost nejen dialogovými scény, ale i vizuálně. Zoufalství a naděje je silný a působivý film, který nutí k zamyšlení nad našimi životy. ()

Tft

Při pohledu na Schraderovu filmografii je First Reformed jako blesk z čistého nebe. To, že je lepším scénáristou než režisérem, o tom není pochyb, ale tady konečně dokázal, že to možná není zas tak úplná pravda (možná v tom má trochu ruce i studio, pod kterým točí?). Schraderovi se povedlo navázat na svoje nejlepší scénáristické dílo a vytvořil Taxi Drivera z křesťanského prostředí. Ethan Hawk hraje pastora s temnou minulostí, který se snaží posunout v životě dál skrze víru, ale narazí na mladý pár, který naprosto změní jeho pohled na církev a svět jako takový. Hawk je tady naprosto famózní, stoprocentně soustředěným výkonem provází filmem diváky jako skutečný pastor. Umět zahrát tak klidně a procítěně, zatímco je z vašeho výkonu cítit vnitřní neklid a rozpolcenost, to už chce zatraceně velkou dávku hereckého umění, kterou Hawk dokazuje, že rozhodně má. Schrader zvolil pro natáčení oříznutý poměr stran a volba pro intimnější vyprávění příběhu to bylo rozhodně dobrá, ovšem souhlasím s názorem, že film vypadá až trochu moc digitálně a natáčení na film by tomu slušelo daleko víc. V jednoduchosti je ale krása a tenhle komornější obrazový styl First Reformed prostě sluší a ta digitálnost je jen malá skvrna na jinak skvělém obrazu. Spolu s jednoduchými a statickými záběry film výtečně vykresluje kontrast, kterým si církev prochází, na jedné straně skromnost a jednoduchost, kterou káže lidem a naproti tomu příběh filmu, který odhaluje, že je to pouhá póza a skutečným motorem jsou peníze. Z toho vychází největší eso v rukávu First Reformed: zakořeněnost filmu v realitě. Na plátně se neodehrávají věci, které by se v reálném životě neděli. Film skvěle ukazuje jak funguje nejen církev, ale společnost jako taková, a že dostatek peněz donutí lidí přehlédnout cokoliv. Hodně silný film s drtivým koncem, který nechává hromadu prostoru k zamyšlení. 89% ()

Skeksis

Ak prehltnete obrovské množstvo cirkevných drístov a nezmyselný zápisníček scvoklej modlivky, tak nájdete dobrú drámu a zopár dobrých zvratov. Miestami vtipné (teda aspoň pre mňa). Len škoda, že sa mu s tou peknou vestičkou nepodarilo napochodovať do kostola, lebo modlivka č. 2. mu prekazila plán. ()

vyfuk

Film je to velice atmosférický a se svým tempem. To tempo je něco, co je hlavní devízou filmu, ale jak v negaci tak pozitivech. Mnohdy je těžké se rozhlédnout s tím, jak ten film je vyprávěn a jakou jde cestou. Postupem času čím více chápeme postavu, tak i cítíme kam bude směřovat. V tom bodě jsem s filmem a jeho stylem cítil určité sympatie. Finále filmu to napůl pohřbí a napůl podtrhne. Je to spíše na vašem výběru. O to více mě štve, že to v mém případě je hlavně to první. Proto asi musím dát na instinkt. ()

zigíš

Dvěstěpadesát let starý kostelík někde na americkým vidlákově, minulostí zlomený kňez a mladá mamina v očekávání (jak dítěte, tak chmur budoucnosti). Její manžel ekologický aktivista v depresích ze stavu světa a ještě dvě tři postavy do počtu (nebo na zalidnění tohoto mikroverza). A pod tím všedným až nudným maloměstským povrchem to hezky dramaticky probublává. Poučen z předchozích mistrových prací jsem nic nezjišťoval. Stačilo uznalé pokyvování stran americké kritiky. A dobře jsem udělal. A taky uznale pokyvoval, jak nad parádním scénářem, tak strohou přesto vynalézavou režií. Silný zážitek. Schrader pořád umí! ()

jefff

Silné drama, snad až příliš temné. Každopádně atmosféru a gradaci to má skvělou. Přiznám se ale, že jsem zcela nepochopil hlavní myšlenku filmu, činy kněze mi přišly poměrně kontroverzní. ()

xLIGHTx

Film, trochu akoby nenápadný, skromný, avšak so skvelým E. Hawkeom, ktorý hrá skvostne, na ňom v podstate film stojí. Sekunduje A. Seyfried a sekunduje veľmi príjemne, lebo vo vážnejšom projekte som ju zatiaľ nevidel, zapadá dosť vhodne do tejto ekologickej agitky s romantickým presahom, hrejivo romantickým, avšak nie veľmi klišoidnej agitky. Snímok je dosť ľudský, bezútešný, smutný, vyžarujúci frustráciu, ale obsahuje i vrelú ľudskú intimitu, lásku, nehu a nádej. Na eko problémy sa tu nahliada trochu inak, ako je človek zvyknutý, viac cez spiritualitu. Očakával som priemer, videl som zaujímavý, veľmi vysoký nadpriemer (asi to zaradím k osobným topkám), príjemné prekvapenie. Nie som eko aktivista, ani nevyhľadávam Gretu T., ale toto mi veľmi dobre padlo. Možný SPOILER: „Môže nám Boh odpustiť to, čo sme urobili s jeho svetom?“ (Citát z filmu.) Koniec potenc. SPOILERU. ()

Devadesát Dva

Studie reverenda (Hawke), nahlodaného vlastním životem a pochybami, který se snaží pomoct ženě s jejím uzavřeným a depresemi zmítaným mužem, posedlým myšlenkou, že jsme zkurvili planetu a nezasluhujeme si žít. Když muž spáchá sebevraždu, reverend logicky do jisté míry obviňuje sebe sama, jeho pochyby, zdravotní stav a celková beznaděj, ho však přijmou převzít otěže myšlenek zavražděného muže... zároveň ho tlačí ke stěně s nožem na krku. Vlastně po 'Affliction' a letech, teprve druhý film, co vidím a režíroval Schrader a opět je to pořádná porce drsné, deprimující reality. Statická kamera. Minimalistický film. Skvělý scénář, přesně odehrané postavy. Provokující (jak pro koho). ()

Lukoboss

Brutálně tížívý drama, kde máte pocit, jakobyste se snažili kráčet v bahně tahajícím vás dolů a zároveň jste u toho dýchali jedovatý výpary. Naprostá one-man show E. Hawka, kterej to táhne sám s velikým přehledem. Navíc ve filmu téměř není soundtrack - tichý pasáže, kde zazní maximálně dialog, umocňujou osamění hlavní postavy, která se utápí především sama v sobě a ve svých myšlenkách. A když už nějaká ta hudba na pozadí zazní, pocit úzkosti a marnosti je ještě větší. Potud je to všechno v pořádku a divák má pocit, že film směřuje jasně do cíle, ale pak přijde úplněj závěr a totální WTF moment, kterej považuju za absolutní selhání režiséra a scénáristy v jedné osobě. Asi se lekl toho náročnýho a nepříjemnýho tématu, který ztvárnil, a snažil se to rychle (doslova na poslední chvíli) zachránit. Chyba, velká chyba... a kvůli tomu o hvězdu míň, než by si snímek zasloužil. ()

HonzysKISS

Má to opravdu pěkný scénář, jenom škoda toho klišé konce. Mohl to mít neuvěřitelně výborný závěr a ono to skončí naprosto srabácky. Nekoukalo se na to ani moc dobře. Docela mě zarazil poměr stran, když jsem si snímek pustil. Nejspíš to mělo mít nějaký atmosférický efekt, ale na mě to teda moc nezapůsobilo. Jako kdybych se vrátil o desítek let zpět. Sláva bohu za dnešní úhlopříčky. Každopádně ale i tak čas neztratíte. Je tam hodně nápaditých scének. Byl by to i super film, ale ten konec je až moc velké zklamání. ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)

91. ročník Oscarů vyhlášen

91. ročník Oscarů vyhlášen

25.02.2019

V noci ze 24. na 25. února 2019 byly vyhlášeny 91. ceny americké Akademie filmových umění a věd. Od roku 2002 se udílí v Dolby Theatre, a letos tomu nebylo jinak. Jedna výrazná věc se ale přeci jen… (viac)

Paul Schrader a tak trochu jiný western

Paul Schrader a tak trochu jiný western

19.02.2019

Režisér a scenárista oceňované letošní novinky Zoufalství a naděje Paul Schrader má možná 72 let, podle jeho aktivity byste to do něj ale nejspíš neřekli. Nově totiž chystá western Nine Men from Now,… (viac)

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)