Misia

• Česko Mise (viac)

Děj výpravného příběhu se odehrává v roce 1750 ve španělských a portugalských koloniích Jižní Ameriky. Obchodník s otroky (Robert de Niro) je obávaný pro svou vznětlivou povahu. V souboji o ženu zabije svého bratra, ale pozdější výčitky jej přinutí hledat možnost, jak odčinit svou vinu. Vydává se na nebezpečnou misijní cestu po boku kněze Gabriela (Jeremy Irons). (oficiálny text distribútora)

Paldiny

Zážitok s väčším duchovnom než nájdete v Sixtínskej kaplnke. The Mission zažíva pomyselný vrchol hneď niekoľkokrát pričom ten najsilnejší patrí scéne odpustenia. Tam sa De Niro najskôr odmieta vzdať brnenia / ťarchy čo vláči za sebou, aby na prahu vyčerpania dostal požehnanie od indiánov, ktorým tak ublížil. Mrazenie v kostiach pokračuje, za pomoci skvelého Ironsa sa stáva kňazom a bráni česť Indiánov, ktorí odmietajú podriadiť sa cirkevnej diktatúre a portugalským kolonizátorom. Že vám to niečo hovorí ? Nemusím snáď pripomínať, že svet Pandory prišiel až o 23 rokov neskôr. Myšlienka chamtivosti tu dosahuje úplne nového rozmeru a ak má byť pridanou hodnotou krásna výprava (vodopády a prales kam sa pozrieš), suverénny Morricone plus trio hereckých veličín, ktorí pomaly bez istenia zvádzajú kúsky hodné horolezcov, zároveň ktorých už spolu nikdy v jednom filme neuvidíme, potom nech sa páči. ()

Rozjimatel

Toto je typ filmu, kde samotný príbeh ustupuje do pozadia a ide skôr o poetické stvárnenie. Už samotný obraz je veľmi silný, ale až Morriconeho skvelá hudba mu zásadnou mierou pridáva na pôsobivosti. Je pozoruhodné, že sa nakrúcalo v oblasti, kde sa príbeh aj v skutočnosti odohráva, čiže na hraniciach Brazílie, Argentíny a Paraguaju. Nádherné scenérie tu vytvárajú miestne pralesy a predovšetkým najväčšie vodopády na svete, Iguazu. K autentickosti filmu prispievajú aj domorodci hrajúci komparz. Silný odkaz filmu ostáva ešte dlho po jeho skončení zakorenený v mysli. Divák sa dlho trápi nad tým, ako sa môže stať, že kmeňu pralesných indiánov Guarani najskôr európska civilizácia prostredníctvom Jezuitov pomôže (kultúra, znalosti), aby ich ich neskôr "v mene civilizácie" zmasakrovala. A musí cítiť hanbu, že je členom tej istej "civilizácie". Mimochodom, ako je možné, že tento film nedávajú v televízii? ()

kwoky

Vysoké hodnocení na ČSFD, přítomnost kvalitních herců i hudebního boha jsou zřejmě hlavní příčiny, proč jsem měl od filmu značná očekávání a ta zůstala nenaplněna. Opravdu silné je pokání Mendozy, který si s sebou musí vláčet svou těžkou minulost, aby se s ní dokázal vyrovnat. A pak také závěrečný nebojácný pochod žen a dětí vstříc útočníkům. Bohužel některé věci byly vyprávěny jak z rychlíku, závěrečná bitva byla zbytečně dlouhá a neustále omílání (jakkoliv skvělé) ústřední melodie v různých obměnách mě taky moc neuchvátilo. Ve výsledku ve mně zůstal jakýsi neurčitý, možná i trochu znuděný, dojem. Kdyby se ve filmu více mluvilo (jako třeba na velkém jednání se zástupci všech stran s omluvou Mendozy), byl bych asi výrazně spokojenější. ()

conery1

Ďalší film o hanebnostiach kat. cirkvy. Film ťahajú esá, ako Irons- františkánsky mních, ktorý obráti na pokánie bratrovraha De Nira. Z oboch sa stávajú obráncovia ohrozeného indiánskeho kmeňa, obráteného na kresťanský spôsob života. Tŕňom v oku to nebolo len" najkatolíckejšej " krajine Španielsku, ale i pápežovi a bolo rozhodnuté. Smrť pre všetkých, čo sa nevzdali skutočného kresťanského života. ()

ekomo

Skvost. Nádherný velkolepě pojatý film s božskou hudební kompozicí, hlubokým dechberoucím příběhem, nadhernými přírodními kontrasty, famozními hereckými výkony, atd... Prostě nezapomenutelný filmový zážitek. ()

Charon11

Dobrý příběh, skvělý Robert De Niro a jeden z nejlepších počinů mága filmové hudby Ennia Morriconeho. I přes atraktivní prostředí, příběh a dobré výkony herců jsem stále slyšel jen tu božskou hudbu a nemohl se soustředit na vlastní film. ()

Jorge-Z

To se snad nedá ani popsat, co všechno zničila Evropa a církev. Uchvacující film s nádhernou hudbou od Ennia Morriconeho. Stydím se za církev... ()

dobso

Veľmi kvalitne emotívne nakrútený film, plný myšlienok. Hoci nemám rád nábožensky orientované filmy, tento bol celkovo poňatý veľmi pôsobivo. Cirkev a jej mocenské záujmy na strane jednej a silne veriaci misionári na strane druhej. Zábery kamery na kríž dodávali filmu potrebnú iskru. Ale najlepšie hodnotím začiatok filmu a dlhé zábery, pri ktorých má možnosť človek rozmýšľať. Spomaľujú síce dej, ale človek môže nechať svojim myšlienkam dlhší čas. Takýto typ strihu a kamery dnes už len tak ľahko nenájdeme. ()

Dr Lizal

Příběh, hudba a herecké výkony řadí tohle monstrózní dílo mezi nejlepší snímky historie. Škoda toho konce, indiáni by si zasloužili happyend. 90% ()

mira007

Zajímavé téma, perfektní hudba, skvělé herecké výkony, naprosto uchvacující kamera - točeno v divoké Kolumbii kde v té době rozjel bombovou válku pan Escobar a všude běhali levicoví povstalci a pravicové bojůvky . Už za tuhle odvahu dávám pět hvězd, protože exteriéry v tomto filmu předčí všechny dokumentární filmy o Amazonii. ()

Santino7

Neviem, čo originálne k tomu napísať a tak len zopakujem tisíckrát povedané - výpravný veľkofilm s prekrásnou vizuálnou stránkou (lokácie Južnej Ameriky sú dychberúce), a príbehom, ktorý chtiac-nechtiac svojím spôsobom chytí za srdce. Takmer zaručene sa objaví nevyslovená otázka, načo sa preboha do tých indiánov museli starať, prečo ich skrátka nenechali v kľude žiť ich život, prečo musia hodnostári oplývať takou zadubenosťou. Prečo... Okrem kvalitnej vizuálnej a rovnako obsahovej stránky (finálny stret je vskutku grandiózny) či v neposlednom rade božej hudby od Morriconeho, je film navyše aj skvelo obsadený - sympatickí indiáni, ktorým sa nedá inak než fandiť, De Niro na vrchole kariéry, presvedčivý Irons a relatívne mladé (no i tak výrazné) ucho Neeson, ktorý tu ešte neoplýva schopnosťami (ako teraz, v neskoršom veku) bez mihnutia oka vyriadiť hocijaké množstvo svojich protivníkov - a že by sa tým indiánom jeden taký neporaziteľný a nezlomný jezuita zišiel ako soľ, to vám teda poviem! Ale dosť bolo rečí, Misia je skrátka precízny Joffého majsterštyk, ktorému nemá ako uškodiť ani taká maličkosť, akou je zub času (ba práve naopak, pribúdajúce roky filmu len a len dodávajú na akejsi elegancii, a podľa mňa už teraz tomu možno bez debát prisúdiť status klasiky), bodka. 95% ()

Jimmy15

Dlouho jsem se na ten film připravoval, moc se mi do něj nechtělo, ale jednou z nudy jsem si ho pustil. Lituju toho, že jsem se k němu nedokopal předtím. Moc povedený film zachycující misijní činnost jezuitů v Jižní Americe. I když poměrně smutný, tak se mi líbil. Mohu doporučit všem a hlavně je to můj asi první film, kde se mi líbil Robert De Niro a to je pro mě poměrně velký úspěch. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

13.07.2015

Quentin Tarantino miluje hudbu Ennia Morriconeho a mnoho let usiluje to, aby slavný italský skladatel ozvučil jeho film. Především westernová legenda, jejíž tvorbu jste slyšeli třeba v Tenkrát na… (viac)