Žert

• USA The Joke
TV spot 1

Univerzitní posluchač Ludvík Jahn pošle z jakéhosi školení své dívce a zároveň kolegyni pohlednici, na níž mimo jiné napsal: Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij! A protože se píší léta padesátá, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Dívka, jatá posvátným citem stranické povinnosti, předá pohlednici fakultní organizaci, Jahn je vyloučen ze strany, vyhozen z fakulty a jako obyčejný voják poslán do trestního pracovního útvaru nazývaného Černý prapor a pověstného mimořádně surovým zacházením... Jeden z nejproslulejších filmů 60. let se opírá o stejnojmenný román Milana Kundery, soustředěn cele na důležité poznání - totiž že nová křivda neodstraní ani nezahluší křivdu starou. K takové mravní kocovině zákonitě dospěje hlavní hrdina, těžce postižený stalinistickými represemi, když se po letech pokusí aspoň zprostředkovaně se pomstít původci svého pádu. Režisér Jaromil Jireš postihl jak kruté poměry v pracovní vojenské jednotce na začátku 50. let, tak uvolňující se společenské ovzduší o patnáct let později. Prolíná někdejší události s nynějším děním na základě náhodného podnětu, na základě podobnosti, i ve zvukové rovině vrství asociativní spoje. (oficiálny text distribútora)

frashmaker

Zajímavé filmové zpracování knihy, kterou jsem nečetl. Somr zde má až nápadně podobnou roli té, kterou měl v Ostře sledovaných vlacích, ale je to pan herec a tyhle typy prostě umí. Nejvíc se mi ale ve filmu líbil Evald Schorm. Jeho poeticky laděná role smířeného evangelíka opravdu zvláštním způsobem mrazila. ()

sta

Společně se Spalovačem mrvol a Všemi dobrými rodáky je Žert mým nejoblíbenějším československým filmem (v této trojici není vítězů ani poražených - všechny jsou dokonalé). ()

Davson

Docela příjemné překvapení, neboť jsem se obával toho, jak bude vypadat adaptace velice dobré a komplexní knihy v pouhých 77 minutách. Samozřejmě došlo k celkem výrazné redukci a zjednodušení, nicméně ani mi to výrazně nevadilo, Jirešovi se to podařilo ukočírovat s čistým štítem. První půle, kde se prolíná Ludvíkův příjezd do rodného města a jeho proces, natočený v první osobě, je výborná a skvěle sestříhaná, druhá už je spíše slabší, ale nahoře to drží excelelentní Josef Somr. ()

Her0.89

Tento film mi přijde, jako by byl ušit horkou jehlou. Velice krátké zpracování Kunderova románu, které bez znalosti literární předlohy, nemůže diváka uspokojit (podle mého názoru). ()

topi

Trezorovka jak vyšitá! Josef Somr udělal žert, za který 6 let strávil v dolech a po létech náhodou potkává ženu bývalého kamaráda, který se proti němu kdysi postavil a tu ho napadlo, že by se mohl pomstít.... Vynikající dílo v režii Jaromila Jireše natočené podle románu Milana Kundery, který s Jirešem napsal i scénář. Jaroslava Obermaierová v roli naivní dívky posedlé stranickou odpovědností byla perfektní. Opět důkaz, že šedesátá léta byla pro československý film nejlepším obdobím. ()

Maq

Lituji, že uř je to dávno, co jsem to četl. Kunderova próza je ke zfilmování velice těžká. Nejsou to přímočaré příběhy. Přesto to Jireš nezpackal, je to silné. ()

YURAyura

10/10 To nejlepsi z "vlny" a povinnost pro ty, co stale voli tu stejnou stranu. Somr se prostrednictvim Kundery vraci do sve rodne oblasti a docela se divim, ze po tomto a Smutecni slavnosti fungoval dal treba v Zemanovi... ()

salalala

Výborný film, jeden z nejlepších filmů celé naší kinematografie. Jireš s Kunderou napsali scénář geniálně, krásné chvilky kombinovali s hrůznými, čímž jen umocnili zážitek z celého filmu. Kamera taky výborná a naprosto dokonalé doplnění folkovou muzikou. Herci byli taky výborní, Somr úplně geniálně vystihl charakter předlohy, Munzar byl úžasný "hajzl" a straník, Dítětová hrála dost podobnou roli jako v Zemanovi...Fakt dokonalý film s naprosto geniálním námětem. Nevíte, jestli se máte smát, nebo brečet, což charakterizuje celý film a o to je to pak lepší. ()

Skip

Film natočený podle stejnojmenné Kunderovy knihy se dost povedl. Obyčejný žert nebyl soudruhy brán jako žert, a tak se hlavní hrdina ocitl na okraji tehdejší společnosti, což ovlivnilo jeho osobnost. ()

radektejkal

Komentovat jsem tento film nechtěl. Když jsem si ale přečetl dva pod sebou stojící komentáře Marigold *** a Radek99 *****, pocítil jsem potřebu přiklonit se na něčí stranu. Přikláním se tedy na stranu Marigold, především Jirešův scénář považuji slabý. To říkám i přesto - a plně si to uvědomuji -, že jsem byl v době uvedení tohoto filmu do kin, právě tímto zpracováním nadšen. ()

kinderman

„Ty blbče, tebe jsem přece bít nechtěl,“ říká Ludvík Jahn (J.Somr) rezignovaně nad zmláceným mladíkem, protože si uvědomuje, že režim, který mu ukradl nejlepší roky života, potrestat nedokáže. Dělá tak smutnou tečku za kvalitní adaptací Kunderova hořkého příběhu o jedné trapné a zbytečné pomstě, včasném převlečení kabátů a vlastně celém tom společensko-politickém bolševickém marastu 2.poloviny 20.století. ()

Parlay

Milan Kundera je literární génius a filmová zpracování jeho děl mají k ideálu až nebezpečně blízko. Hollywoodskou verzi "Nesnesitelné lehkosti bytí" nechme prosím stranou... "Žert" je po "Já, truchlivý bůh" další velmi zdařilou adaptací Kunderova literárního díla. Po herecké stránce výtečné, přesně vystihující ducha a myšlenku Kunderovy románové předlohy. ()

Chrysopras

Žert, který donutí především k zamyšlení a spíš než k smíchu je vlastně k pláči - zvláště to, co se tehdá dělo. Filmově velmi vytříbené! ()

Katarine

Jakožto velkého fanouška knižní předlohy mě film poměrně zklamal. Podstatné části Kunderova románu chyběly úplně, a přestože dialogy byly občas i doslovné, samotný děj byl poněkud pozměněn. Celkem mě to mrzí, čekala jsem víc. A poslední věc... určitě nechci shazovat herecké kvality pana Somra, je to vynikající profík ve svém řemesle, avšak na tuto roli se mi vůbec nehodil, až mi skoro připomínal hororového Hrušínského ve Spalovači mrtvol. Možná i sám Luděk Munzar by se do úlohy svůdníka Ludvíka hodil více, ale to už je jen můj názor. ()

easaque

Atmosféra románu je výstižná a přesvědčivá. Je tam vidět kus poctivé práce i hereckého kunštu, tak pod 4hvězdičky jít nemůžu a je to i vhodná známka pro celkový můj dojem z filmu. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Já ty čtyři hvězdy nakonec dám, protože to rozebírá hned několik témat (ať už absurdnost období 50. let minulého století nebo i psychický vliv pracovního tábora na člověka), je to promyšlené a ten kontrast mezi drsnějšími scénami a lidovými písněmi v tom naštěstí má smysl a účel. Jinak ale musím přiznat, že se mi do toho dostávalo hodně blbě a než se mě ten film získal, celkem to trvalo. Ta filmařská stránka mi přišla dost zajímavá a originální a je na ní vidět, že si s ní Jireš celkem vyhrál, ale zároveň mi nepřišla moc poutavá a holt jsem si na ni musel zvykat. A od tohohle se dost odvíjí můj dojem z celého filmu - kladů v něm objektivně vidím skutečně dost, ale kromě pár scén jsem z toho žádné silnější dojmy prostě neměl. Věřím, že při nějakém budoucím druhém zhlédnutí mě to chytne o něco víc, zvlášť když už vím, do čeho jdu a co na mě čeká, ale v tuhle chvíli to na víc jak slabé čtyři nevidím. A stejně je to slušné hodnocení a pro mě je to zatím to nejlepší, co jsem od Jireše viděl. Slabé 4* ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku

26.04.2022

Dnes dopoledne proběhla tisková konference k 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V pražském hotelu Four Seasons se sešli prezident festivalu Jiří Bartoška, umělecký ředitel… (viac)