Proč? 13x proto - Série 3

(séria)
Dráma / Mysteriózny
USA, 2019, 12 h 22 min (Minutáž: 49–72 min)

Tvorcovia:

Brian Yorkey

Predloha:

Jay Asher (kniha)

Dylan Minnette, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Timothy Granaderos (viac)

Řadu měsíců po Jarním plese dopadne na Liberty High další rána: při srazu absolventů je zavražděn Bryce Walker a podezřelí jsou úplně všichni. (Netflix)

Zek

Absolutně zbytečné natahování, třetí série neměla vůbec vzniknout. Protože s hlavní postavou a myšlenkou to už nemá nic společného. Největší debilita tvůrců je ta. Snažit se nám vnutit představu, že i Bryce se někdy může změnit a litovat ostatní lidi, kterým kdy ublížil. wtf ()

vyfuk odpad!

Tenhle plivanec do ksichtu už ani nemá mezí. Neuvěřitelné a nestoudné zneuctění značky, která svou první sérií měla jasně, co nabídnout a šlo jednoznačně o skvělý a dobře udělaný počin. Ale stejně jako v té době vyšli Stranger Things, tak i s nimi mohou mít společné to, že obě bylo v první sérii legendární a skvělé dílo, ale dalšími díly se začalo fanouškům totálně plivat do ksichtu. Zde však už jde spíše o fekální vyměšování přímo do očí až to leze ušima. Naprostý kekel, u kterého se myslelo, že pokud se tam švihne nějaká nová postava a nový plot, tak to bude lidí více zajímat, ale je to ještě větší sračka než druhá série, což je co říci, protože by člověk řekl, že nic horšího nebude. Tvůrci to dokázali. Směsice nových linek, které jako mají odkazovat na minulost si spíše žijí svou vlastní novou a nekonečnou dimenzí a hlavně demencí. Neuvěřitelné znehodnocení značky, která měla zůstat po první sérií unikátem. Po dlouhé době končím seriál s předstihem, nechápu jak jsem vydržel do pěti epizod. Na otázku "Kdo zabil Bryce Walkera?", mám jednoduchou odpověď "Mně je to u mé chlupaté a špekaté řitě, která by i svým prděním vyvinula lepší obsah než toto.". ()

lukasch

Fakt ne, tohle už hodně šustilo papírem. Snaha opět využít šablonu, podle které je v každé epizodě viník někdo jiný, už opravdu bolela. Každý shodou okolností řekl Bryceovi asi hodinu před smrtí, že jej chce zabít. Každý o každém řekne „Myslíš, že by byl schopný to udělat“. Každý každému lže i v úplných banalitách. Do toho tam přijde nová holka, která se úplně náhodou začne kamarádit se všemi a každý se jí svěřuje. Čekal jsem variaci na Vraždu v Orient Expresu, dostal jsem temné Beverly Hills 90210. ()

Terezinka198

Chci si Brycea zapamatovat jako tu vypočítavou svini, která byla nechutně realistická, až mě děsila, ne svatouška, co se všem snažil pomáhat, jak ho tady vyobrazili. Velké zklamání po úžasné druhé sérii... Když vypočítám průměrné hodnocení všech dílů, vyjde mi 2,7*... a ono to tak nějak i je. Horší průměr, spíš podprůměr, protože je to výsměch předešlým sériím, kdy série popírá i sebe samotnou. Ale whatever. Už mi zbývá jen 10 dílů - co ještě mohou posrat? (Ano, odpovím si sama - Hodně toho ještě můžou posrat.) ()

Nine

Už druhou sérii si říkám, kam se ztratila myšlenka původní 1. série... Jedinečnost tohoto seriálu je ta tam a nelíbí se mi, k čemu vlastně od té doby seriál nabádá a co tvrdí, že je v pořádku - lhát. A lhát všem a pořád... Leda že by si to divák měl vzít jako varování "Kdo lže, do pekla se hrabe", ale pochybuji, že takový je záměr tvůrců. To je spíš můj záměr najít v tom to něco, co se mi ze začátku seriálu líbilo... Nepřijde mi moc uvěřitelné, že by se nejlepší kamarádi dokázali tak vzájemně podezírat, jako je tomu v seriálu. Pokud ano, hlavně tak snadno, pak si o tom přátelství myslím své (že bude spíše povrchní). I když samozřejmě, krytí vraždy je pořádná zkouška případného kamarádství. Každopádně na semletí justičním systémem znám mnohem lepší filmy nebo seriály, jako například nedávno zhlédnutý When they see us (jež je bohužel podle skutečnosti). Přišlo mi neuvěřitelné (ve smyslu opravdové neuvěřitelnosti), jak málo policii v 13 reasons why stačilo k zatčení a obvinění XY osoby... Přesto jsem zkoukla 3. sérii s jistým nadšením, zejména asi z mála hereckých výkonů, z nichž bych ráda vyzvedla hlavně Devina Druida jako Tylera (už několikátou sezónu)! ()

mateas.matt

13 duvodu proc 3. serii vynechat. Ne, jako vazne. Tohle s prvni serii ma stezi co docineni, jako osveta to moc taky nevypada a opet se vse vede do divneho extremu, ktery je snad mozny opet jenom v ju-es-ej. 2* za napeti, kdy uz od poloviny me sralo ze si prehazovali vinu mezi sebou. A vlastne celkove nechapu, proc tam cpali tolik buziku.. holt je to asi dneska moderni. ()

Sorry

Prvni polovina me bavila a nemohl jsem se dockat, jak pribeh pokroci. Ale i v prvni polovine by vadilo to, ze kazdy dil zacal nejakym vysetrovanim nekoho, flashback toho nekoho, neco se deje, zjisti se, ze ten nekdo lhal, novy flashback. Druha polovina se uz vylozene vlacela a zaver moc smysl nedaval, coz teda plati pro celou treti a druhou radu. Soundtrack je stale skvely. ()

Crowen

Tohle mělo skončit po první sérii, to jsem tvrdil už po té druhé. Trojka jde ještě dál. Zatímco hlavní poselství jedničky bylo, že znásilňovat se nemá, dvojky, že střílet samopalem do spolužáků se taky nemá, tak u trojky to je, že je v pořádku krýt vraždu, když jde o tvoje kámoše. ()

B.Wilde

Nová postava Ani mi dost lezla na nervy, vpadla do příběhu a svým vyprávěním si ho okamžitě ukradla pro sebe... ale moc to nefungovalo. Zápletku to mělo, to ano... ale pro mě bylo asi nejzajímavější, vidět věci i z pohledu Bryce. Ano byl to násilník, zasloužil si trest, ale i tak mi ho v některých částech bylo líto. Nikdo totiž není na 100% jen hodný a nebo špatný... i on měl stránky, které prostě byli dobré, i přes všechny hnusy co udělal. Třeba jak tam jako dítě pomohl Justinovu... celkově i ta pasáž z jeho kazetou byla zajímavá. Myslím, že se opravdu chtěl změnit, ale prostě to asi takový lidé mají někde v hlavě nějak špatně nastavené, nevím. *spoiler* A ta jeho smrt... zasloužil si trest, ale tohle bylo dost hnusné. Dělalo to z Alexe lepšího člověka? Zastavil "velké zlo" ale nechat utopit člověka se zlomenou nohou a rukou, no... to by mi asi teda nedalo spát. Btw, týká se to i S4, ale zajímavé, jak to policajti nakonec přešli, bylo jasné že to ví jak jeho otec, tak i ten šerif. Ten to dělat vlastně vůbec nemusel... ()

Mouchal

Třetí série je už podruhé zbytečné natahování a nemá s původním příběhem už mnoho společného. K tomu všemu je hlavní vypravěčka celého nového příběhu nesympatická všeználecká přisýrka. To ale nic nemění na tom, že mě třetí série bavila od začátku do konce a rád jsem sledoval osudy svých oblíbených postav. Nesouhlasím se snahou vykreslit Bryce najednou jako největšího světce, co pomáhá druhým. To působí dost lacině a je snadné prohlédnout tento trik od tvůrců, zvlášť když ho vykreslují jako naprosto jiného člověka, který by neublížil ani mouše, jen proto aby zas totálně otočil a kvůli žárlivosti zmasakroval svého starého kámoše. Detektivní složka a s tím spjatá paranoia všech postav je super, a vy máte každou další epizodu jiné teorie o tom, kdo nakonec vraždu provedl a proč. Na první sérii se to nechytá, ale po nevýraznější druhé (i tak velmi zábavné) řadě mě tato bavila o dost víc. 85% ()

Alexandre

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY! Třetí řada mě velmi zklamala. Přijde mi, že tato série chtěla stavět kvalitu jen na základě vraždy a jejího následného vyšetřování. Namísto toho, aby se plně věnovala událostem posledního dílu série druhé, se nám zde rozjíždí úplně nová dějová linka přesycená množstvím flashbacků. Ale fajn, rozjeďme tedy něco nového, ale co takhle zkusit od toho umírání upustit a zkusit se přenést na nějaké jiné problémy současné mládeže? Měli jsme tu sebevraždu, znásilnění, šikanu. Zaujal mě například i případ Montyho, a místo toho, aby s tím tvůrci přišli dříve během série, tak to nechají na poslední díl, kde ho zároveň pohřbí. Když už nás má seriál tedy šokovat vraždou či odhalením vraha, tak ať je to vypjatá a nervy drásající jízda. Tady ale ovšem nelze mluvit ani o jednom, identitu onoho viníka jsem tušil zhruba od poloviny série. Hannah už šla stranou, což je fajn, neustále však slyšíme její jméno a odkazy na ni. Neustále je nám připomínáno, že byla Jess znásilněna. Všichni to víme, ale když se o tom pořád dokola mluví, tak už to leze celkem na nervy. Co jsem pochopil, tak děj všech tří sérií se odehrává zhruba během jednoho roku. A to se opravdu člověk během tak krátké doby změní z násilníka ve svatouška sekajícího latinu? No já nevím. Když už, tak by to chtělo větší časový odstup. Další výtkou jsou těžko uvěřitelné scénáristické plky, které si tvůrci cucají z prstu, jak se jim to hodí. Například Justinovo přiznání "Když mi bylo pět, máma měla přítele..." - proč to vyšlo najevo až teď po takové době? Aha, protože se Justin potřeboval připojit k davu a prohlásit "Jsem přeživší". A aby to mělo nějaké vysvětlení, protože má vlastně svých problémů málo. Bryce na nahrávce přizná "Znásilnil jsem asi sedm nebo osm dalších holek". Ok, a to tenhle čin opravdu tak velké množství znásilněných holek nechá jen tak? Asi ano. A proč jsme si přiznání vyslechli? Ano, vlastně proto, že Bryce zpytuje své svědomí za naprosto všechny prohřešky. Když si to tak celkově vezmu, tak mi seriál vnucuje myšlenku, že zabít násilníka je naprosto v pořádku, hlavně se to však musí udělat tak, aby to pachateli prošlo, protože kromě spáchání vraždy je to vlastně naprosto spořádaný a obyčejný člověk. Od toho tu ale máme seriál "How to Get Away with Murder". Některé úseky byly opravdu jako přejeté přes kopírku. Přesto tady několik silných okamžiků bylo, a ten vrcholový byl pro mě v podobě Tylerova přiznání Clayovi. Dále to byl proslov Jess v tělocvičně, rozhovor Montyho a otce ve věznici atd. Takže určité kvality to samozřejmě má a nemohu je seriálu odepřít. Pro další sérii bych si však přál upustit už od toho umírání, zaměřit se na něco více obyčejného a věnovat se tomu pěkně v časové posloupnosti. Herci jsou výborní, ať je však scénář trochu uvěřitelnější a má to trochu silnější vyznění. ()

GTS_PUNK

Prvá séria seriálu 13 Reasons Why sa v roku 2017 objavila ako blesk z jasného neba, pričom si zaslúžene dokázala získať divákov. Keď sa na ňu človek s odstupom času pozrie, stále vidí, že je dobre napísaná, dobre spracovaná, a takisto v sebe nesie značnú mieru kontroverznosti. Jej jedinou chybou je snáď len to, že sa trinástou epizódou končí iba séria, nie však seriál. Tvorcovia sa z akýchkoľvek dôvodov rozhodli pokračovať, o rok prišla séria druhá, a v roku 2019 séria tretia. Predposledná. A tá ťahá celú značku opäť o čosi kvalitatívne nižšie. Na Liberty High prichádza nová postava, Ani Achola (Grace Saif), a Bryca Walkera (Justin Prentice) po jeho zmiznutí nachádzajú zavraždeného v miestnom prístave. Už na prvý pohľad to v tomto prípade vyzerá skôr ako keby tvorcovia nevedeli "kudy kam", než ako neotrasiteľná a solídne vybudovaná séria. Trinásť epizód to v konečnom dôsledku potvrdzuje, ale kde toto pokračovanie, ktoré možno označiť ako absolútne zbytočné, zlyháva? Vo svojej podstate je zlyhaním už len to, že vôbec vzniklo, ale pre zachovanie objektívnosti sa treba na celú sériu pozrieť o čosi bližšie. Ak oddelíme zrno od pliev, tým rozumejte prvú sériu od druhej a tretej, zistíme, že plevy sú si v mnohých veciach storytellingu podobné. Zatiaľ čo druhá séria hľadá vinníka v súdnej sieni, tretia ho hľadá na chodbách školy a v uliciach mesta. Tvorcovia z vyložene retrospektívne pôsobiacej hmoty vytvorili young adult kriminálku, v ktorej je síce retrospektíva stále dominantným prvkom, ale funguje odlišne a zanecháva úplne iný dojem. Bohužiaľ, nie zrovna dvakrát pozitívny. Podobnosť možno badať aj v tom, a to je v podstate základný kameň celého seriálu, že postavy dookola obviňujú jedna druhú. Takto sa to ťahá zväčša dvanásť epizód a nakoniec vyjde najavo, že je všetko úplne inak. Možno povedať, že sa tak deje aj v tejto sérii, a zároveň je dôležité sa pri jej konci pozastaviť. S ohľadom na všetky vedľajšie dejové odbočky v sérii sa nielenže končí možno až priveľmi rýchlo, ale, a to je oveľa dôležitejšie spomenúť, núti diváka klásť si otázku, akým množstvom morálky oplývajú samotní tvorcovia. Hoci je potrebné sa od akýchkoľvek seriálov a filmov odosobniť, nemožno nespomenúť, možno s menším spoilerom, že zobraziť minimálne 7 tínedžerských postáv ako kryjú federálny zločin, pričom sa tak sami stávajú jeho súčasťou, je amorálne a možno ešte nechutnejšie, než záver prvej série. A je jedno, kto je voči komu v akom priateľskom či nepriateľskom vzťahu. Postavy sú vonkoncom ďalším faktorom, ktorý sériu potápa. "Staré známe" tváre sú už akosi opozerané, divákovi viac-menej nedokážu, až na malé výnimky, priniesť nič nové, naopak nová postava Ani je výrazne nevýrazná - v celkovom dianí, aj keď je často na obraze, jej podstata zaniká. Navyše, veľká väčšina postáv pôsobí otravným dojmom, na čele s akčnou skupinou školských feministiek "HO", ktoré musia prísť otravné aj niekomu, kto inak proti feministkám nič nemá. Za podstatný nedostatok treba označiť aj rýchle záverečné "vysporiadanie sa" s postavou Montgomeryho de la Cruza (Timothy Granaderos). 13 Reason Why - Season 3 je po príbehovej stránke nezaujímavou a do značnej miery rozporuplnou záležitosťou kvôli vyššie spomenutým aspektom. Divák, ktorý sa aj napriek všetkým varovným signálom rozhodne obetovať týmto trinástim epizódam svoj čas, by mal už dopredu počítať so sklamaním, pretože to je snáď to jediné, čo je na tejto sérii kvalitné. Kvalitné sklamanie. A po technickej stránke za zmienku stoja snáď jednotlivé prechody z prítomnosti do minulosti a naopak, pri ktorých kamera plynule prechádza z farebných do sivasto ladených tónov. Keďže sa však nejedná o žiadny artový počin, ale dolármi vyplnený Netflix vankúš, technická stránka veľký dopad na celkové hodnotenie nemá. Najviac priemer, aj to so zatvorenými očami. () (menej) (viac)

mirak2

Storytelling je priserne zmatocny, vacsinu casu clovek nema sajnu, ci sledujeme dianie v sucasnosti alebo v minulosti, postavy konaju este hlupejsie ako predtym, aspon herecky to nie je tragedia. Soundtrack je tiez cool. ()

Najt

Třetí řada mě bavila více než možná první. První díly 0rvni řady působili jak pohádka pro teenagery, kdežto 3 řada byla už surová, drsná a temná. Zatímco v první řadě šlo o to, proč se Hannah zabila tak ve třetí jsou o životy a budoucnost všem. Celkově se z toho stalo čistokrevné drama s kriminálními prvky a depresivními momenty, kde se bojovalo, trpělo a na pozadí se ještě řešila vražda. Nechápu hodnocení, ale za mě je třetí řada stále parádní. ()

Lakash

Strašně, ale opravdu strašně zvrácené. Úplně se to odklonilo od myšlenky původní série. Neukazuje to problémy dnešních děti, ale vykresluje to děti jako chladnokrevné cynické zločince. Je to ale pořád celkem obstojně natočené. Dokáže to překvapit. Tylerova linka to táhne a alespoň v ní zůstává střípek první série, která chtěla na něco upozornit a ne nahnat sledovanost na senzaci. Dětští herci hrají celkem dobře. Škoda jen, že nevypadají jako děti (Tony je fajn mexický strýček). Je mi z toho smutno.. ()

Chicony

BEZ SPOILERŮ mohu říct, že tohle je fakt scénáristicky velmi špatně postavený příběh, resp. obsahově v této délce nemá co nabídnout. Postavy jednají opravdu nereálně až stupidně, jsou na ně nalinkovány všelijaká side-stories, který působí dost umelě, jen aby měli důvod k oné slavné vraždě Bryceho, a diváci tak mohli podezřívat absolutně kohokoliv. Kdyby tedy scénáristé vzali jen to podstatné, a rozhodli se z toho neudělat nesmyslnou detektivku, kde místo policistů vyšetřuje případ nová studentka, která shodou náhod bydlí u Bryceho a také se ji všechny postavy svěřují víc než svým dlouhodobým kamarádům, tak by z toho snad mohl být dost kvalitní celovečerní dvouhodinový film. Závěrečná pointa a epizody totiž pořád mají spát a drží napětí, zejména pak 12. epizodu jsem si opravdu užil. Bohužel, ve 13. se rozhodli Bryceho scénář, který z něj dělal asi nejsympatičtější a nejzajímavější postavu této řady, spláchnout do záchodu, a tím i celý jeho nový charakter. I přesto mi to po zhodnocení epizod sice vychází na 4 hvězdy, reálný pocit se však blíží spíše 3 - to snad z celkového vztahu k tomuto seriálu a postav jsem hodnotil kladněji. Nejlepšími postavami této řady pro mě tedy rozhodně Bryce, Tyler, Tony a Zach. ()

Micoldee

K některým postavám mám už po třech sériích odpor. Jinak si ale myslím, že třetí série byla pojata zábavněji než druhá. Podle mě to nebyl úplný odpad na dvě hvězdičky, jak tu všichni tvrdí. Minimálně to bylo hezky poskládané do sebe a na rozuzlení jsem se i těšila. ()