Proč? 13x proto - Série 1

(séria)
Dráma / Mysteriózny
USA, 2017, 12 h 3 min (Minutáž: 50–61 min)

Tvorcovia:

Brian Yorkey

Predloha:

Jay Asher (kniha)

Katherine Langford, Dylan Minnette, Christian Navarro, Michael Sadler, Justin Prentice, Devin Druid, Miles Heizer, Kate Walsh, Derek Luke (viac)

Mladá dívka spáchá nepochopitelnou sebevraždu. Pak její spolužák dostane několik nahrávek, které tajemství jejího tragického konce pomalu odkrývají. (Netflix)

Rybizek

Prvních pár dílů jsem byla relativně nadšená a zvědavá, jak se asi tento příběh nadále bude vyvíjet. Seriál měl spoustu chybiček a evidentních nelogičností, které bych byla schopná překousnout, protože je to natočené opravdu velmi poutavě, ale jelikož se slečna Bakerová vyvinula v naprosto nesnesitelnou, přecitlivělou adolescentní husu, která mě v některých dílech už vyloženě iritovala a navíc si téměř za vše mohla sama, tak hodnocení jen tak tak nestačilo na 4 hvězdy, 64%. ()

joker.george

Zaháčkovalo mě to už od samotného začátku, i když mi na seriálu něco nesedělo, jenže jsem neuměl přesně popsat, co to přesně je. A teď už to ani nedokáži odhalit, jelikož ten pocit v polovině série úplně zmizel. Poté mi zbyl jen děsivý, smutný, ale potřebný příběh s co nejlidštěji napsanými postavami, s absencí černobílého vidění světa a bez povrchních a ukvapených soudů. Prolínání dvou časových rovin, přesný střih, práce s hudbou a prostor pro různé teorie mě naštěstí ujišťovaly, že se stále jedná o pouhou fikci, jakkoli detailní a pravděpodobnou. (Netflix) ()

Hpatrik

Hodně mě to bavilo ze začátku, kdy máme možnost poznávat jednotlivé postavy, po druhé polovině už tam bylo dost vaty a přišlo mi to trochu natahované. Díky dobrému scénáři a výtečnému castingu to ale dokáže udržet pozornost téměř nepřetržitě, a o silné momenty tu díky tomu není nouze. (SPOILER) Se samotným závěrem a v podstatě i konceptem mám ale trochu problém, protože mi přijde nepochopitelné, jak někdo pevně rozhodnutý vzít si vlastní život dokáže ještě předtím najít sílu a motivaci k tomu, aby nahrál všechny ty kazety. Každopádně výborný seriál, originální a s velkým potenciálem oslovit nejenom samotné studenty. PS: Už jsem zmínil jak je ústřední dvojka fantasticky obsazená? ()

psychoJoa

Seriál je super na sledování, zasloužil by i 4 hvězdy. Bohužel jsem četla knihu a z toho důvodu trpím pocitem, že tvůrci zbytečně vše prodlužují a postupně jsem začala ztrácet motivaci koukat se dál. Pokud jste knihu nečetli, věřím, že Vám motivace vydrží až dokonce, každopádně se budete asi muset poprat s tím, že hlavní postavy občas opravdu lezou na nervy. Protože Hannah občas věci zbytečně překrucuje (což je lidské, když se cítíme blbě, tak to všechny okolnosti jen podporují - ale Hannah to vyhání do extrému) a Clay se opravdu čím dál víc choval jako pitomec (a zrovna u jeho postavy jsem měla pocit, že nad věcmi bude víc přemýšlet a nespadne tak nízko...) ()

Hanys_

Kdyby ty Hančiny důvody aspoň trochu dávaly smysl...až na Bryce malichernosti, které zabírají polovinu seriálu a ze zajímavého tématu dělají chvilkama nekonečnou telenovelu. Clay si taky těch 7 kazet prostě nemůže poslechnout najednou (v téhle scénaristické berličce vidím největší problém celého seriálu)..přitom ta atmosféra střední, výšky (nebo co to vlastně bylo) dost gut. ()

• Tříminutovou scénu sebevraždy, kdy si Hannah (Katherine Langford) ve vaně přeřezává tepny, nechal Netflix po nátlaku vystřihnout. „Chtěl jsem zobrazit ošklivou a bolestivou realitu,“ řekl ke scéně sebevraždy tvůrce seriálu Brian Yorke s tím, že chtěl jejím naturalistickým zobrazením všechny odradit od napodobování. [Zdroj: Lidovky.cz] (Duoscop)
  • Ke konci epizody můžeme u Claye (Dylan Minnette) na poličce vidět knihu s názvem „Broken Symmetry“. Toto označení je termín, popisující fenomén, jaké činnosti vedou k rozhodnutí spáchat sebevraždu. To také označuje příběh Hannah (Katherine Langford), a co ji vedlo k tomu, vzít si život. (Kacitr)