Proč? 13x proto - Série 4

(séria)
Dráma / Mysteriózny
USA, 2020, 10 h 29 min (Minutáž: 57–99 min)

Tvorcovia:

Brian Yorkey

Predloha:

Jay Asher (kniha)

Kamera:

Kevin Thompson

Dylan Minnette, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Miles Heizer, Grace Saif, Inde Navarrette, Jan Luis Castellanos, Chris Damon, Gary Sinise (viac)

Na Claye a jeho kámoše čeká spousta těžkých rozhodnutí. Maturita je za rohem a tajemství z minulosti můžou ohrozit jejich budoucnost. (Netflix)

filmmovier

Poslední dvě série opravdu neměly spatřit světlo světa, protože jde o úplně jiné dílo. Třetí řada sice byla ještě lehce nadprůměrná a ve výsledku furt dost dobrá, to už se ale o čtvrté vážně říct nedá. Je to totiž směšná parodie prvních dvou sérií a vlastně i té třetí. Úplně všichni tady vidí duchy, většina postav se chová jako narušení idioti (u Claye alespoň ještě krát 2), postavy, které jsem měl v minulých sériích rád, jsem začal nenavidět a naopak, ty nejotravnější byly v poslední sérii nejsympatičtější. Oblíbené postavy nadále umírají a úplně každý (kromě Claye) je tady gay nebo lesba nebo promiskuitní (dobře, to ne). A co se týče děje, tak kromě toho, že to je směšné a vůbec to nenavozuje tu depresi (nemá čím) a beznaděj (ale jen proto, že divák ví, že teď už naštěstí fakt bude konec) a opravdu, opravdu dobré byly jen tři poslední díly. Aneb uděláme anarchii a rozjebeme školu a pak si užijeme maturiťák. Což byla snad jediná epizoda seriálu, ve které byly všechny postavy konečně uvolněné a v pohodě. A povedené finále fakt dojalo a zahrálo na tu správnou notu a vyvolalo ty správné emoce. Všechno předtím, je ale bizarní (tohle slovo to vystihuje nejlépe) a rozvleklé rádoby mysteriózní nic, které si hrálo... na něco z mysteriózního žánru. Jenomže blbě. Ten sešup je fakt enormní nejen v rámci celého seriálu, ale i v rámci posledních dvou řad. A poselství seriálu se taky úplně změnilo, ale bohužel špatným směrem a spíš smysl celého seriálu popírá, ačkoliv to bohužel nejspíš pořád dokonale vykresluje americký školní systém. 50%. Jestli si dám někdy opáčko, tak fakt jen těch prvních dvou řad, ten zbytek už znovu vidět nemusím. ()

TheEvilTwin

Vyloženě tragédie to není, ale oproti předchozím sériím, které jely na dramatické vlně, kriminální a napínavé atmosféře odhalující postupně dílky do skládačky, je to diametrální propad do hlubin scénaristického průseru. Jakoby tvůrcům došly nápady a cucali si z prstu prvoplánové myšlenky, které je snad napadaly za chodu, scénář byl místy až absurdně stupidní a nepřehledný, kdy se ignorovaly podstatné věci týkající se vývoje a naopak se přikládal význam nepodstatným detailům. Postavy se chovaly stupidně až hrůza, 90% Clayových scén tvoří halucinace, ubrečená Jess omílá od první série to samé dokola, Zach celou sérii jako na drogách a pokračovat bych mohl dál a dál. Ve výsledku je to obrovský přešlap, který neměl nikdy vzniknout a jediné, co jej zachraňuje, je alespoň fakt, že jsem se u u některých dílů až tak moc nenudil. Slabší 3. PS: český dabing je strašný trash, to se nedá ani poslouchat:D ()

B.Wilde

Musím souhlasit s většinou tady... jednička byla nejlepší a pak už to šlo pomalu dolů vodou. Ale ta čtyřka? Co to sakra bylo? Ty postavy byli naprosto jiné než na začátku, ze velké většiny se stala akorát banda trosek. Hlavně Clay... já jsem popravdě celou sérii čekala, že to bude on, kdo to tam odnese... co to s jeho postavou udělali? Vypadalo to na vážnou psychickou poruchu, ale nakonec se to prostě nějak přešlo, vypovídal se a bylo to v pohodě? Nevím, jestli by se to takhle reálně řešilo... jediná postava, co tam měla celou dobu slušný vývoj (až na několik přešlapů) byl Justin a nakonec se jako jediný nedočkal dobrého konce... a popravdě, taky mi to tam přišlo nastrčené na dílu, i když základy k tomu měli... je smutný, že to nakonec odnesla jediná pro mě zajímavá postava těch tří nových sérií (koukala jsem teď na všechny v kuse). No a nechci nikoho urazit, ale vážně bylo potřeba tam pomalu z poloviny obsazení udělat homosexuály? Ty 4% už asi hodně dávno nebudou pravda... ()

pumpkinqueen

Co to sakra bylo? Fan fiction? Fanouškovské volné pokračování původní série? V tom případě v pořádku, v takových případech se fantazii meze nekladou. Ale pokud tohle režiséři a scénáristi mysleli vážně, tak asi spadli z višně. Já neříkám, že to napětí v jednotlivých dílech nefungovalo, to vůbec ne. Ani nevytýkám nic hercům, protože jejich výkony profesionální byly. Dokonce nemůžu říct ani to, že mě to nebavilo - nějakým naprosto záhadným způsobem jsem se od toho nemohla odtrhnout, protože ono to bylo natočené poutavě a seriál je vizuálně lákavý od samého začátku a není tomu jinak ani u poslední série. A taky tu hrála roli zvědavost, protože kam až tohle může zajít? Tohle všechno, co se semlelo za tak krátkou dobu tak malé skupině lidí, to je neuvěřitelné. Co díl, to jiný extrém. Vidět tohle v deváté třídě základní školy, tak bych z představy odchodu na střední školu měla asi noční můry. Zatímco první série nám originálním způsobem ukazuje, co všechno se může dít v hlavě šikanovaného, a jak si musíme dávat pozor na to, co říkáme a děláme, protože i ty nejmenší banality můžou ostře zasáhnout a vyústit v obrovský problém, tahle série se úplně utrhla ze řetězu, šla si vlastní extrémní cestou a já měla pocit, že se odehrává v nějakém úplně jiném vesmíru. Občas jsem si plácala na čelo, jindy se musel už i zasmát tomu, jak se to zase zvrtlo. Čeho je moc, toho je příliš. A zdémonizovat střední školu až takhle, to mi přijde trochu moc velký přepal. ()

Spiker01

Čtvrtá řada definitivně dovršila dogma nejhorší školy na světě plné vražd a jiných všemožných úmrtí. A také jsme v každé další řadě zjistili, že minimálně dvě postavy co známe jsou gay. Tohle je vlastně dost progresivní a nejvíc gay seriál na Netflixu. Jinak k finále; Trestuhodně nevyužitá Langford, vážně jsem doufal, že dojde na rozhovor, i tak jsem jí rád viděl a ve správném konci mají být všechny postavy, co jsme dříve poznali. Jinak zbytečně dlouhé rozloučení na dva díly, ale konec samotný byl hezký. Jsem rád, že už jsem to dokoukal, tady v klidu mohlo zůstat u dvou řad (ta první byl takovej mega úspěch, že druhá byla nevyhnutelná, i já jsem ji dost chtěl a nezklamala mě)...6/10 ()