Kto by nepoznal zázračnú babku Perinbabu,  ktorá rada vytriasa perinu? Žije vysoko v horách a svojou zázračnou perinou prikrýva svet bielym kobercom. Svojou láskavosťou a dobrotou si získa nielen malú Dorotku, ale aj odvážneho Jakuba,  ktorý sa nebojí ani samotnej smrti... Slovenská rozprávka je plná fantázie a kúzelných obrazov, aké dokáže vyčariť naozaj jedinečný režisér Juraj Jakubisko. Na začiatku zachráni Pani Zima (Giulietta Masinaová) malého Jakubka z rúk smrti, pretože sa jej páči, že sa nezľakol ani samotnej Zubatej. Vezme ho k sebe, aby jej pomáhal natriasať veľkú perinu, ktorou robí na Zemi sneh. Napriek šibalstvám, ktoré chlapec spôsobí, má zázračná Perinbaba Jakuba (Tobias Hoesl) rada a pomáha mu aj po tom, ako opustí jej sídlo a vydá sa medzi ľudí, kam ho ťahá láska ku krásnej Alžbetke (Petra Vančíková).  Lenže kým zaľúbenci vystroja svadbu, čaká na nich ešte nejedno trápenie so zlou macochou a jej dcérou Dorou (Milada Ondrašíková), a so smrťou, ktorá si na Jakuba neprestala brúsiť zuby... (TV Markíza)

MaxForValue

Suverénne najlepšia slovenská rozprávka. Očarujúća Petra Vančíková, krásne dedinské reálie, podmanivá hudba i príťažlivý príbeh, toto všetko robí z Perinbaby tak nezabudnuteľný zážitok. A okrem toho, slovo "perinbaba" sa udomácnilo v našej slovnej zásobe, ktorá iná rozprávka môže toto povedať? ()

teltri

Skúste si to pozrieť uprostred leta, keď máte depky. Je to prekrásne. Legendárna rozprávka našeho detstva. Geniálna hudba. A scéna (Čia je to smola? Vaša, Vaša.) je podľa mňa jedna z najlepších na svete. Veľmi hlboko sa mi zapísala do duše keď som ju ako malý chlapček po prvý krát videl, a bude ma strašiť až do konca života. A vás, milí diváci, ktorým sa Perinbaba nepáči, chápem. Ale to je podľa mňa preto, že ste ju nezažili v detstve. A to je vaša smola, vaša, vaša :) ()

RigorMortis

Program počas Vianoc mi často pekne zdvíhal žlč, no Perinbaba je už klasika. Jedna z najkrajších slovenských rozprávok, ktorá poteší aj po rokoch. ()

Havala

Těmto slovensky šmrncnutým pohádkákm jsem moc nikdy na chuť nepřišel. Ačkoliv má jen 90 min, vždycky se mi zdále nekonečná. Bába Tutovka opět perlí. ()

sergio4

Najlepšia slovenská rozprávka, absolútne sa vymykajúca od doterajších českých a to najmä svojou mystikou a mixom hororu a rozprávky. Podmanivá hudba a dosť možno Jakubiskovo vrcholné dielo. Skvelá Guilietta Masina, česť jej pamiatke ... ()

helrohir

No neviem. Nehodlám tejto rozprávke upierať jej zásluhy na vytvorení čara vianočného obdobia, ale inak ma až tak nenadchla. Možno je to aj tým, že Jakubiskove filmy ma absolútne nebavia, niekdy dokonca odpudzujú. ()

toty

Neboli by Vianoce bez téjto nádhernéj rozpravky. Jakubisko by síce nacpal tie jeho povestné klobúky a stuhy asi všade ale spravil majstrovske dielo slovenských rozprávok. ()

lusa

Magické. Jakubisko bol (kým ho nezdrapla senilita) režisérom, ktorý dokázal dať filmu neskutočnú atmosféru. Vždy sa teším na Vianoce, pre mňa nie Popelka, ale Perinbaba. 4* ()

Brano

Z kladov vyzdvihnem akurát krásnu a zároveň čarovnú ústrednú pieseň. Inak k tomuto filmu nemôžem nájsť bližší vzťah. Celé je to také lacné, slovenské. Miestami trochu zvláštne. Skôr osloví v nudnejších poobedných hodinách cez vianočné sviatky. ()

subic

O čem to bylo? Viděl jsem to jako děcko se školou a pak ještě asi jednou v televizi, ale vážně si nevzpomenu. 2023: Teď to opakují na ČT a ten český dabing mě u toho vyloženě sere. ()

mrclTV

Ďalšia z podivných Jakubiskových rozprávok, ktorá balansuje na hranici medzi umeleckým filmom, hororom, či drámou, a vďaka tomu ju skôr ocenia starší diváci ako malé deti. Nemám ten film nejak rád, ale aj tak si ho vždy na Vianoce pozriem. Asi čaro Jakubiskových filmov :D . PS: Čia je to smola? Vaša! ()

Pitryx

Tak nevím. Jako pohádka je to pěkná blbost. Jako film jakž takž. Ale pro mne to není. Potácí se to od ničeho k ničemu, pořád to nikam nespěje, a to minimálně do poloviny filmu. Nevím kde ostatní viděli nějaké prvky hororu, a nevím kde slyšeli tu hezkou hudbu. Já jsem tedy zcela opačného názoru a dávám s velkou bídou dvacítku za vizuál. ()

adamix

Najkrajší slovenský film, jednoznačne. A okrem toho jeden z mála pozerateľných. Odhaľuje krásy slovenského folklóru s nádhernými jaskynnými či dedinskými kulisami. Na záver je to podfarbené prekrásnou hudbou zosnulého majstra Petra Hapku dokonale pasujúcej do dejiska rozprávky, poukazujúcej striedavo na smrť a lásku. Takéto niečo už Jakubisko nenatočí. Vyše 10 rokov ľudia na Slovensku čakajú, kedy natočí druhú časť, ale všetci moc dobre vieme, že sa to okolo originálu ani nebude krútiť. ()

ostravak30

O Perinbabě jsem nikdy neslyšel. Přitom to není tak špatná pohádka. Je to vlastně docela velký projekt. Tím spíše, že je natočen za komunismu je to docela překvapivé. Základem pohádky je výpravnost. To oku lahodící prostředí kolem. Ty nádherné hory. Minimálně vizuální efekt zaručen. Moc nemusím převážně slovenské pohádky. Ale tvůrci tentokrát docela vystihli stopáž. Ani nepřetáhli ani nezkracovali. A přitom je stále se na co dívat. Pro mě osobně byla mimořádně zajímavá osoba Jakoubka. Ne proto, že je můj jmenovec, ale proto, že to byl nezdolný optimista a stále jsem čekal, kdy se na něm podepíše zlo. Dočkal jsem se. Jakubiskovy filmy zcela nemusím, ale tohle je první, který přešel přes tři hvězdy. ()

Joe16210

Slováci obecně mají podle mě ty jejich pohádky tak trochu tajemnější a temnější než my a tím spíš, když to je Juraj Jakubisko. Ale nádherně se mu povedlo zpracovat tohle téma v Perinbabě i se Smrtkou. Jako celek na mě ale pohádka jako taková příliš dobře nepůsobí, i když dvojice Giulietta Masina a Valerie Kaplanová je dokonalá. Moc chválím také hudbu Petra Hapky. Jsem rád, že jsem si i tuhle perlu slovenské kinematografie doplnil ve vzdělání a budu moct později porovnat i s dvojkou Perinbaby, nakolik se jim to povedlo. ()

Weirdman

8/10... Keď som bol malý fagan tak som nevedel Perinbabe ani za nič prísť na chuť, ale keď som ju prednedávanom niedke opäť vzhliadol, ma úplne dostala a len som zíral na Jakubiskové majstrovstvo a jeho svojský synkretizmus... ()

CrazmydRed

Po Popoluške moja najobľúbenejšia rozprávka. Krásny, sugestívny príbeh, ktorý mi miestami pripadal ako horror, ale to je predsa na rozprávkych najlepšie - sú to horrory vhodné aj pre deti :) ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

25.02.2023

Československá kinematografie přišla o jedno ze svých velkých tvůrčích jmen, ve věku čtyřiaosmdesáti let totiž v pátek 24. února v Praze zemřel legendární slovenský režisér, scenárista, výtvarník a… (viac)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (viac)