Reklama

Reklama

Perinbaba

  • Československo Perinbaba (viac)

Kto by nepoznal zázračnú babku Perinbabu,  ktorá rada vytriasa perinu? Žije vysoko v horách a svojou zázračnou perinou prikrýva svet bielym kobercom. Svojou láskavosťou a dobrotou si získa nielen malú Dorotku, ale aj odvážneho Jakuba,  ktorý sa nebojí ani samotnej smrti... Slovenská rozprávka je plná fantázie a kúzelných obrazov, aké dokáže vyčariť naozaj jedinečný režisér Juraj Jakubisko. Na začiatku zachráni Pani Zima (Giulietta Masinaová) malého Jakubka z rúk smrti, pretože sa jej páči, že sa nezľakol ani samotnej Zubatej. Vezme ho k sebe, aby jej pomáhal natriasať veľkú perinu, ktorou robí na Zemi sneh. Napriek šibalstvám, ktoré chlapec spôsobí, má zázračná Perinbaba Jakuba (Tobias Hoesl) rada a pomáha mu aj po tom, ako opustí jej sídlo a vydá sa medzi ľudí, kam ho ťahá láska ku krásnej Alžbetke (Petra Vančíková).  Lenže kým zaľúbenci vystroja svadbu, čaká na nich ešte nejedno trápenie so zlou macochou a jej dcérou Dorou (Milada Ondrašíková), a so smrťou, ktorá si na Jakuba neprestala brúsiť zuby... (TV Markíza)

(viac)

Recenzie (262)

Cervenak 

všetky recenzie užívateľa

Zďaleka najlepšia slovenská filmová rozprávka. Takmer mystická atmosféra, kultové fóriky ("Vaša, vaša...!), výborní herci. Niektorí tu tvrdia, že ich baví ten drsný, občas skoro hororový názvuk. Na mňa zase z tohto filmu dýcha erotika. Všimnite si to. Jakubisko mal vždy zmysel pre "šťavnatosť", a ani v rozprávke se tomu nevyhol. Tie vášne sú tam naozaj horúce a preto to celé tak jedinečne funguje. ()

kitano 

všetky recenzie užívateľa

Jediné, čo Perinbabu robí rozprávkov, je happyend. Inak je to ďalšia s režisérových snových, vizuálne a hudobne fascinujúcich a nie veľmi optimistických pohľadov na svet. Áno, rozprávkové motívy to má, no mne v hlave vždy utkveli hlavne scény, ktoré mi svojim neútešným, ba až depresívnym pojatím spôsobujú zimomriavky. Nájdu sa však aj scény, ktoré ohúria svojou pozitívnou krásou - napr. starý cirkusant, ktorý za letku prenádherne povie "Mládí je krásná věc. Jak já bys to zkusil znovu hergot". Na záver výstižný úrivok z jedného komentára na IMDB - "Beautiful on every level -- visually,emotionally, and as an unfettered act of imagination". (10/10) ()

Reklama

tron 

všetky recenzie užívateľa

„Len sa predčasne neraduj. O šťastie treba bojovať.“ Jakubisko za svoj život stvoril niekoľko pozoruhodných filmov, ale keďže ho mám rád, musím skonštatovať, že jeho láska k impozantnej dĺžke (štvordielna televízna mini-séria „Tisícročná včela“, 150-minútová NEJASNÁ SPRÁVA O KONCI SVETA) si vyberá krutú daň: vo všetkých tých inak nádherne nakrútených hodinách a hodinách sa skôr či neskôr vytráca to, v čom je najlepší a to herecké výkony a fascinujúca atmosféra. Tomuto filmárovi paradoxne robia najväčšie problémy scenáre. Sila PERINBABY je v tom, že netrvá ani hodinu a pol, takže všetko odsýpa tak, ako má. Výprava je neopísateľná, herecké výkony magické, dialógy hladia srdiečko a nechýba hororový a sexuálny motív (plus podmanivá hudba). Paradoxne práve „tá správna“ minutáž má za následok, že nestarnúcu slovensko-nemeckú Perinbabku môžeme s čistým svedomím pokladať za jedno z najdospelejších a najlepších diel Juraja Jakubiska. Mám rád tento druh "takmer hororových" rozprávok (ďalej napr. NEKONEČNÝ PRÍBEH) ()

genetique 

všetky recenzie užívateľa

Po rokoch nechápavého prizerania jedným očkom počas vianočných sviatkov som si túto obkecávanú a omieľanú rozprávku pozrel konečne v plnom rozsahu a stále nechápem, prečo som tu mal doteraz len tri hviezdičky. Jakubisko je magor, to už dávno všetci vieme, ale že dokáže rozprávku natočiť takýmto štýlom, to je pecka! V každom veku sa pre diváka v tom dá nájsť niečo iné a ja sa teším, keď budem odhaľovať jej ďalšie (anti)rozprávkové čaro. Ale len v spojitosti so sviatkami. Pozrieť si to niekedy v lete, tak by som to asi vypol po piatich minútach. 80%. ()

berg.12 

všetky recenzie užívateľa

Přiznám se, že slovenské pohádky na mě působily vždy hodně zvláštně a jako malý jsem jim prostě nerozuměl nebo se mi nelíbily. Perinbaba je toho nejlepším příkladem. Mnohovrstevný příběh, zvláštní "hustá" atmosféra, velmi umělecké ztvárnění, to byly věci, které jsem jako malý nepřekousl. Teď už je sice ocenit dokážu, ale zase už ne jako pohádku. Podobný problém mám třeba s Kachyňovou "Malou mořskou vílou". No nevím, třeba tomu jednou přijdu na chuť. Nebo jsou ti Slováci tak jiní? ()

Galéria (34)

Zaujímavosti (71)

  • Priaznivé kritiky na rozprávku prišli aj z amerických novín Variety a The Los Angeles Times, chválou nešetrili ani kanadské noviny Pacific Cinematheque. (Raccoon.city)
  • Zábery z pohrebu Alžbetkinej mamy (Zora Ulla Keslerová) sa nenatáčali na skutočnom cintoríne. Išlo o lúku nad chalupou v Jasenovej. Miesto si filmári sami upravili tak, aby pripomínalo cintorín. (Raccoon.city)
  • Keď sa Jakubko s Perinbabou pozerajú na zem, vidia kostol sv. Anny z Větřkovic, ktorý sa nachádza v českom Rožnove pod Radhoštěm. Od natáčania sa vôbec nezmenil. (Zdroj: topky.sk) (martin1m2)

Reklama

Reklama