Babylon Berlín

• Česko Babylon Berlín (viac)
Nemecko, (2017–2022), 31 h 17 min (Minutáž: 42–62 min)

Predloha:

Volker Kutscher (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Benno Fürmann, Lars Eidinger, Peter Kurth, Mišel Matičević, Leonie Benesch, Ronald Zehrfeld, Karl Markovics, Hannah Herzsprung (viac)

Berlín v bouřlivých dvacátých letech minulého století – metropole lidí s talentem a ctižádostí, těch, kteří se činí. Pod nablýskaným povrchem však chudý lid usiluje o lepší život. Je to doba organizovaného zločinu a politického extremismu. (HBO Max)

deLaFere

Moc dobré, autentické, druhá série je dramatičtější, ale na kvalitě neubrala. Kromě Brucha se mi moc líbila Lisa Fries, velmi zajímavá herečka, která si určitě zaslouží pozornost. Myslím, že je třeba vidět jasný podtext německých tvůrců, velká snaha ukázat, že ve Výmarské republice byla spousta lidí, kteří bojovali za demokracii a neinklinovali k jakékoli radikální ideologii. Jednoduše řečeno, ne všichni byli fašisté a podporovatelé Adolfa Hitlera. Distingované podání tohoto faktu umocňuje právě období roku 1929, kdy nacisté ještě nepředstavovali tak zásadní sílu. Perfektní mix atmosféry tehdejšího Německa dotváří komunisté, soudobá kultura a chudoba obyčejných Němců. V kombinaci s kriminální zápletkou se jedná o opravdu velmi povedenou záležitost. ()

BDMarty007

Absolutní bomba, jedna z nejlepších věcí co jsem kdy viděl. Scéna v klubu MOKA EFTI v druhém díle vystihuje téměř všechno (https://m.youtube.com/watch?v=30PPdLTLlko). Chvílemi úžasná dekadence, hudba a reálie Výmarské republiky, latentně obcházející hrozba nacionalismu a komunismu, chvílemi skvělá vztahovka, nervy drásající drama a většinu času výborná detektivka. Snad jen jeden z prostředních dílů mi přišel maličko slabší uprostřed té jízdy. Plné překvapivých zvratů a nebojí se i zásadních drsných momentů. Autoři strávili mnoho času pečlivým studiem historie a reálií Berlína a jeho kriminální a politické scény té doby a je to opravdu vynikající. ()

markotter

Pro mě bohužel stejný zmatek jako název filmu. Babylon postav s různou motivací, dějových linek a odboček. Dost jsem se v tom ztrácel a čekat 14 dílů, než jsem to všechno jakž takž pobral, bylo dost na hlavu. Zůstal jsem u toho vlastně kvůli pozitivnímu hodnocení, ale ani konec mně nějak neuchvátil. Bylo tam moc otázek Proč, které v mnoha případech zůstaly nezodpovězeny. Výborná kamera, výprava a úvodní píseň. ()

Franc1s

Konečně po roce jsem si pustil tohle historické krimi-drama z meziválečného Německa. A musím říct, že Německo umí! Dobová atmosféra na jedničku, politická kriza, konec jedné války, příprava na druhou, chudoba na jedné straně silnice a na druhé noční klub se vším co si člověk dokáže představit. Toho a ještě mnohem víc, kdo měl rád dějepis/historii tohle bude něco pro něj. Jinak příběh, ne jeden.. Detektiv přijíždí do Berlína najít jeden kompromitující film, ale zjištuje, že to nebude tak lehké. V tom ještě přijíždí do Německa nákladní ruský vlak s tajným obsahem..spiknutí, revoluce... Jop stojí to za to. Po finále mi to přišlo celé, jako výtečný rozjezd na 2.sérii, takže očekávání jsou vysoká a jde se na to :) 8/10 ()

Monggol

Nejaké je to predvídateľné. Najzaujímavejšie na tomto seriáli je to, že tá hlavná děvka (Liv Lisa Fries) vyzerá ako mladá Taťjana Medvecká. ()

Inozuka

S1+2: Podmanivý seriál z dekadentního Berlína dvacátých let. Komouši, fašouni, zlato, drogy, sex a charleston ... Seriál je mnohovrstevný, což je paradoxně trochu jeho slabinou. Vzájemný propletenec osudů je občas až otravný a divák zatouží po troše té přímočarosti. Zajímavé je, že kniha naproti tomu takhle přímočará je - málokdy se stane, že film je složitější než předloha. Zarážející je proměna charakterů hlavních postav, které jsou naproti knize diametrálně odlišné. Když si ale zvyknete na to, že film z Mokré ryby bere jen nejzákladnější body a kolem nich rozvíjí jiný příběh, nebo jestliže jste knihu nečetli, budete doslova omámeni atmosférou dekadence a uvolněné morálky. Pohltilo mě to až tak, že jsem vyplázl nemalý peníz za výborný soundtrack na 3 LP ... doporučuji! S3: Nepolevuje se, propojení s předchozím případem, nové prostředí filmových studií, okultisté a houstnoucí politická situace. Opět skvělé scény - okultistická párty, Lota v bordelu, burza. Těším se na další případ. S4: Politická situace přitvrzuje, SA se prohání Berlínem a předznamenávají příchod ještě horších časů, komunisté kují pikle a mafie si jde po krku. Co se absolutně vytratilo, je detektivní rozměr seriálu, který téměř úplně ustoupil do pozadí a Babylon Berlin se stává spíš propletenou a ne úplně jednoduchou historickou freskou. Sice to nijak zvášt nevadí, ale na jednu stranu mi to přijde škoda, protože se ze seriálu trochu vytratilo napětí a tajemství. Standard pěti hvězd si ale stále drží. ()

Durgas

Toto je skrátka lahôdka po všetkých smeroch. Nadchne atmosféra medzivojnového Berlína tesne pred Veľkou krízou, taktiež postavy a detektívno-špionážny príbeh. Pokračovania držia bezproblémov vysoko nastavenú latku a ja sa už teším na ďalšie. Fakt bomba. ()

flu

Málokdy se stává, aby adaptace strčila předlohu do kapsy, ale v tomhle případě se to rozhodně povedlo. Knihu Volkera Kutschera "Mokrá ryba" (vyšla i v češtině) Tykwer a spol. osekali na dřeň (zůstala v podstatě jen hlavní dějová linie, ale notně pozměněná), zásadně přepsali většinu postav (které v předloze pohříchu dost šustily papírem) a nepříliš záživnou detektivku se jim podařilo přetvořit ve vysokooktanový kriminálně-politický thriller. Samostatnou zmínku si zaslouží opulentní vizuál a skvělá hudební složka (tu má pod palcem Bryan Ferry). Výsledkem je tak špičková televizní producke, která onen příslovečný berlínský babylón léta páně 1929 se vší jeho dekadencí, pozlátkem, bídou, korupcí a vyhrocenou politikou zachycuje takovým způsobem, že to zkrátka a dobře bere dech. Čistě pětihvězdičková záležitost. ()

scarlock

Pro mě je tento seriál jednim z těch TOP. Politika, akce a drama jednotlivců i celku. Skvělé postavy a dej, ve kterém je tolik menších i větších větvení, že si člověk vybere oblíbené, které fungují i si vybere ty, které se dále nerozvíjí. Avšak to jen dokládá nepředvídatelnost. A průvodní song 1.serie si mě získal, stejně jako pařba naň. Souběžně jsem viděl i My děti ze stanice ZOO. A německý rukopis je zde více než patrný. ()

fandadofilmu

Za první sérii jsem dal čtyři hvězdičky, teď jsem to musel zvýšit na pět. Babylon Berlín zraje a je čím dál tím lepší. Prostě německý seriálový klenot. ()

Honzin10

Hodnotím na konci čtvrté série. Slibný rozjezd, ale každá další série se při pokusech vyrovnat se té předchozí stává absurdnější a absurdnější. Sovětští trojití agenti, přepadení vzducholodí, nepolapitelní fantomové noci. A větší než malé množství štěstí hlavních hrdinů vyváznout z té nejvyhrocenější situace bez zkřiveného vlásku. ()

iz67

Velice zdařilá věc, reálie Německa konce dvacátých let - velmi zajímavé (doporučuju všem nespokojeným s jejich sociální situaci). Přesto mi k udělení 5* něco chybělo (identifikace s postavami, možná příliš rozsáhlé). Přesto za poslední dobu (po vyjedeni hlavních titulu quality TV) určitě velký zážitek. Nicméně konec byl už trošku "chytrý", víc než na co stačili autoři. ()

mikhail

Seriál, ktorý Vás pomaly, ale isto pohltí. Každá ďalšia časť je lepšia, ako tá predchádzajúca. Historické reálie sú samozrjeme upravené, aby bol celok čo najnapínavejší. Každopádne seriál ponúka výborný pohľad na obdobie v nemeckej histórii, o ktorom ľudia vedia len veľmi málo. Pritom je toto práve obdobie veľmi zaujímavé. Pre mňa obrovské a milé prekvapenie. Dávam poctivých 90%. ()

AlexUnited

Fantastický (údajne najdrahší nemecký) seriál, mix žánrov kriminálnej drámy a politického thrilleru s kvalitnou noir atmosférou, prostredím, dobovými kostýmami a charakterovo nie až tak celkom jednoznačnými, ale špičkovo stvárnenými postavami. Strhujúci nepredvídateľný dej, vcelku dobrý soundtrack a veľmi vydarené zobrazenie a vykreslenie obdobia medzivojnovej Weimarskej republiky, kde nablýskané divoké večierky ostro kontrastujú s biedou v uliciach. V takej politicko-spoločenskej mizérii sa ani nedá príliš čudovať, kto sa môže potom ľahko dostať k moci. ()

PaulCZE

Z počátku velmi nadějné, mohlo to být takové The Wire z meziválečného Německa, jenže je to celé překombinované, fest přehnané a plné divných postav. Není komu fandit, vlastně je jedno jak to celé dopadne. Vliv současných nesmyslů jako cpaní ženských na místa kde nemají co dělat tam je dost cítit. Postava superschopné děvky z bordelu, ze který se stane spolupracovnice kriminálky.. takhle to úplně nefungovalo. No a poslední díl, to už jsou jen hořké slzy, protože taková absurdní parodická sračka tu dlouho nebyla :) ()

vitak69

Seriál je jednoznačná bomba. Opět jsem se utvrdil pouze v tom, že nacisté nejsou žádná krajní pravice, ale pouze jedna z odnoží krajní levice, stejně jako komunisté. Považuji za velký úspěch levice to, že po 2.svetove válce dokázala přesvědčit svět o tom, že nacisté jsou krajní pravice. Stejné programy, stejně zhoubné ideologie. Jejich programy míří na stejného voliče. Tento seriál je toho důkazem. Jak snadno se komunisté stali nacisty a po válce zase komunisty. Programy obou ideologií se navzájem prolínají. U nás se u toho můžeme přesvědčit u stran SPD a KSČM. Stejné programy, stejná nenávist. Liší se pouze v barvě. Hnědá a rudá. Žádný rozdíl. Děkuji za tento seriál, nad kterým neustále přemýšlím. Nesmíme dopustit, aby se něco podobného znovu opakovalo, nejen u nás. ()

ostravak30

První čím Babylon Berlín jednoznačně zaujme je výprava. Každou minutu a sekundu je poznat, že tvůrci nešetřili na ničem od kostýmů po dekorace. V obou případech sledujeme zápletky, které sahají až do politiky navíc s nastupujícím nacismem. A čím víc si postavy ještě neuvědomují, jaké peklo se nad Německem, potažmo celou Evropou stahuje, tím víc je to depresivnější a depresivnější pro diváka. Mnohdy je ta tíha opravdu veliká. Tvůrci se velmi snažili, a vcelku se jim to povedlo, o zachycení nástupu nacistů v podhoubí, o kterém ještě nikdo neměl ponětí. Oba případy jsou zajímavé, dramatické do poslední minuty. Herecké výkony vyrovnané a úvodní znělka povedená. Na druhou stranu seriál disponuje velkým množstvím postav a osudů a není vždy snadné se orientovat. Také některé scény odkazují víc než na souvislost či pochopení nebo doplnění k ději na lascivnost a snahou doplnit nebo odlehčit drama moderní erotikou. Na druhé straně je známo, že nejen v Německu, ale i u nás žil noční život naplno a tehdejší morálka byla mnohde o dost níže než dnes. Babylon Berlín je seriál, který když pominu odbočky má cenu sledovat pro pochopení tehdejších sociálních problémů, na které tvůrci také vehementně poukazují, politických a nacistických základů a celkové náladě nejen v Německu. ()

gidzitka

Počáteční nešvary zhmotnělé občasným pominutím smyslů ve stylu amerického akčního filmu byly nahrazeny méně spektakulární zato mnohem interesantnější dějovou gradací a proplétáním osudů jednotlivých postav. Výprava - epická dekadence dosahuje výšin legendárního biblického Babylonu a patrně by pohltila i jakýkoliv případný sarkastický koment Friedricha Nietzscheho, scénář, triky, hudba - vše běží od 3. série na jednotku s hvězdičkou. Oblíbené postavy: Der Armenier, Elisabeth Behnke, Charlotte Ritter, Samuel Katelbach. ()

Hawaj

Dokud je to detektivka tak je to skvělá dobovka s atmosférou, ale jakmile už je to sociální drama nebo se to snaží o špionážní či historickej akčňák tak je to naprd. Škoda. ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna