Babylon Berlín

• Česko Babylon Berlín (viac)
Nemecko, (2017–2022), 31 h 17 min (Minutáž: 42–62 min)

Predloha:

Volker Kutscher (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Benno Fürmann, Lars Eidinger, Peter Kurth, Mišel Matičević, Leonie Benesch, Ronald Zehrfeld, Karl Markovics, Hannah Herzsprung (viac)

Berlín v bouřlivých dvacátých letech minulého století – metropole lidí s talentem a ctižádostí, těch, kteří se činí. Pod nablýskaným povrchem však chudý lid usiluje o lepší život. Je to doba organizovaného zločinu a politického extremismu. (HBO Max)

Wez

Určitě ne špatný seriál,od kterého jsem ale asi čekal trošku něco jinýho,než jsem dostal-seriál odehrávající se před nástupem nacistů k moci,skvěle ukazující,že demokratická Výmarská republika nebyla nic jinýho,než jeden obrovskej bordel(ostatně jako ta masarykovská "demokracie" u nás a nebo dnešní multikulturní EU,kdy čím větší demokrat,tím větší hajzl a dobytek..),v kterém je pár opravdu brutálních zvratů(z toho jednoho z nejlepších s nacisty a komunisty nejspíše uživatel Cervenak asi nepochopil naprosto nic :-)),má dobrou atmosféru a i herecké výkony jsou velice dobré,ale škodí mu místy fakt velká roztahanost děje-ale v celku se dá říct,že jsem byl velice spokojen,i když už jsem viděl i lepší-80% ()

DrifterSoul

Napínavé, strhující, úžasná dobová atmosféra. Všichni se radují a užívají si, netušíc, kdo a co za pár let přijde.... Cenné je především propojení detektivní zápletky s politickou situací v tehdejším Německu/Výmarské republice. Například metamorfóza levicových socialistů ve řvoucí stádo nacistů ve scéně na nádraží je předvedena přímo geniálně. A také ty různé tehdejší (a de facto i dnešní) "mezinárodně-politické" souvislosti. Nějak při tom všem běhá až mráz po zádech. Paralely se při pohledu na naše současné bezstarostné žití a bytí, jaksi sami nabízejí.... Nebýt závěru poslední epizody, ve kterém bylo několik scén křečovitě přitaženo za vlasy, bylo by to u mne za 5*. ()

adako

Druhá séria je zlepšenie oproti prvej, je to pútavejšie, napínavejšie a trošku menej hlúpe. Uvedomil som si pri nej však druhý problém seriálu - je absolútne nekompromisne neuveriteľne neinovatívny. Okrem super prostredia neexistuje aspekt v ktorom by bol novátorský, originálny či aspoň výnimočný. Jediný dôvod pre pozeranie teda ostáva výborne zachytené prostredie medzivojnového Berlínu, tak ako sa to doteraz nepodarilo asi nikomu. Sledovať tehdajší život je veľmi poučné a vďaka nemu nie je seriál stratou času. ()

rafzaw

Perfektně zobrazený pohled na německou meziválečnou dekadenci a slabou demokracii Výmarské republiky. Krimi noir, přelom 20. a 30. let v Berlíně. Je tam vše co má skvělý seriál mít. Policie, gangsteři, chudoba, sex, prostituce, porno, kabaret, charleston, revoluce, zábava, drogy, vraždy, vydírání, špiclové, komunisté, aristokraté, zlato a zdařilý propletený avšak ucelený příběh. ()

katapultova

Jsem trochu na rozpacích - první dva díly bomba. Poté jsem si přečetla všechny ty oslavné recenze, což jsem asi neměla dělat. Další díly trochu nuda, věřila jsem ale, že se kvalita opět zvedne. To se zřejmě stalo, nicméně z počátečních dvou dílů jsem nabyla dojmu, že půjde o multižánrový snímek dokládající hlavně dobu, v níž se odehrává. Během času se změnil na kriminálku až thriller, v němž ovšem některé postavy mají devět životů. V jednotlivých kriminálních i politických propletencích jsem se dost ztrácela, rozuzlení bylo nakonec srozumitelné, i když některé nuance mi utekly (SPOILER: kdo nastrčil to falešné zlato? a jaká byla úloha kněze alias Svatého Josefa a co s ním Gereon měl?). ()

CheeseFigure

Nemci vedia aj iné kriminálky, ako len tie o nesmrteľnom Turkovi, ktorý vždy rozbije na diaľnici obrovské množstvo áut. A o dosť kvalitnejšie. Prvé diely ma, priznávam, až tak nechytili, ale potom ma to chytilo a Babylon Berlín som si užil. Veľkým plusom je veľké množstvo postáv, z ktorých každá má svoj príbeh a aj niektoré postavy, ktoré sa z počiatku zdajú vedľajšie, tak neskôr zohrajú dôležitú úlohu. Tiež sa mi páči, že neskôr to prechádza z detektívky do, až historicko-politického, trileru, za čo som len a len rád. Ono tomu dosť nahráva aj obdobie, kedy sa dej odohráva a to konkrétne medzivojnové obdobie, kedy sa Nemecko pomaly blíži k tomu, aby sa stalo Nacistickou ríšou. A nemôžem zabudnúť na ústrednú zvučku Zu Asche, Zu Staub, ktorá je taktiež úžasná. Týmto seriálom som potešený. ()

Osud

Až na některé scény ve stylu ramba hodně zajímavé. Vtáhne pomalu, ale nepustí. Nutné vidět obě série najednou - první sérií uzavřena jen jedna linka příběhu. ()

Flashheart

Námět a zpracování 100%, fakt hustý a dál se nad tím rozplývat nemusím. Ale ten scénář... dějová linka je zajímavá, ale tragicky postavená. Jednak je to zamotaný moc, rozuzlení v každym druhym případě chybí, osvětlení situace a příčiny skoro vždycky. A zápletka strašně moc často stojí na tom, že na zřejmě nejnebezpečnějšim oddělení vražd v celý zemi, možná vůbec jakýmkoliv oddělení, zásadně detektivové chodí do temnejch uliček a doupat sami. Pak nějakou nereálnou náhodou vyváznou a příště tam jdou znova sami, někdy si ani nevyndaj bambitku. Fakt byli němečtí kriminalisté tehdá tak dementní? Spíš asi ne, spíš je to neschopnost scénáristů skloubit zajímavou zápletku a realistické situace. To mi na tom fakt vadí a srázit za to jen jednu hvězdu znamená přivřené minimálně dvě oči. ()

funkyman

Wunderbaaaaaaar ! Hier stimmt alles Leute... Schon von erste Reihe, /jetzt bin ich in Mitte von 4/, ohne zu langweilen, kopieren oder irgend etwas unterschätzen ...ein Genuss fur alle Geschichtenliebhaber...muss man unbedingt sehen... ()

Paladin78

Ten seriál má všechno a chybí mu, no skoro nic. Každou epizodu jsem si užíval. Ano, peníze z toho jsou cítit a tak to má být. Naštěstí byly dobře využity. Na dobré herce a úžasnou výpravu. Myslím i pro historika vynikající exkurs do třicátých let v prvním demokratickém Německu. Slasti anarchie a politický boj v pravém slova smyslu. Zároveň chudoba a špína i pro pracovité. Žádný div, že pak vyhrála socialistická strana. Ale zpět k seriálu. Hodnotím ho po čtyřech epizodách a to proto, že jsem prostě nadšený. Snad to už nezměním ()

MurphyJohn

Výborný scenár. Výborný casting. Výborná hudba. Nemci už nemajú len dvojité W. NA POPOL vypálený NA PRACH rozdrvený Berlín-Babylon. Fünf Sterne meine freunde. ()

lineker

Chvíli mne trvalo, než jsem si na celé to panoptikum postav a linek zvykl, ale zhruba od poloviny (zajímavé, že samotné HBO seriál na dvě série nerozděluje) si to sedlo a já se neskutečně bavil. To co Vás napadne jako jedna z prvních věcí je, že tady peníze skutečně nechyběly. Exteriérní maso, vypracované do toho nejemnějšího detailu. Stanete se doslova součástí Berlína roku 1929 se všemi těmi bizarními postavami a lokacemi. Dekadentně diferenční období kde si na jedné straně užívá smetánka, mládež excentrického stylu života a na straně druhé obrázek totální bídy, beznaděje. A do toho všeho politika, kriminalita a traumata z první světové války. Třeskutý koktejl, který se však podařilo velmi dobře namixovat. Seriál, který se od velmi širokého dějového dna postupně zužuje a nabírá na síle, tak aby excelovat v úzkohrdelním finále. PS platonická láska k Liv Lise Fries a Zu Asche zu Staub mne bude v hlavě ještě dlouho rezonovat. ()

Ekdahl

Jo, je to bomba. Né úplně od začátku do konce a ne ve všech ohledech, - zejména v prvních dílech by tomu prospěla větší dramaturgická sevřenost, těch postav a dějových lidek je tam moc (na druhou stranu, jmenuje se to Babylon Berlin), - ale ty klady to bohatě vynahraděj. Je to vizuální slast. Němci natočili něco takhle dobrýho poprvé od němých expresionistických filmů typu Nosferatu, což bylo skoro před sto lety - unglaublich. Ideální je dívat se na německý znění s anglickýma titulkama, jako obvykle platí, že je třeba vyhnout se českýmu dabingu. Pár jednotlivostí k již řečenýmu: vynikající výběr herců, zejména hl. ženská postava je k sežrání, byť si přivydělává prostitucí, mrška jedna (nebo právě proto?), taneční scény jsou strhující, okouzlující, strhující finále (poslední cca tři díly). Je to mimořádně plastický vystižení tragédie totalitního 20. století, ukázání nutnosti hájení demokratických institucí i osobního nasazení. U nás, kde se k moci dere oligarchicko-estébáckej parchant, na Hradě sedí vychlastanej ruskej šváb a sílej absurdně protievropský tendence, je to kurevsky aktuální. Lidem v Česku je třeba vtloukat do hlavy, že EU vznikla právě kvuli tomu, aby se tenhle průser 20. století už nikdy neopakoval. ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna