Babylon Berlín - Série 3

(séria)
Nemecko, 2020, 9 h 45 min (Minutáž: 42–62 min)

Predloha:

Volker Kutscher (kniha)

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Leonie Benesch, Lars Eidinger, Benno Fürmann, Hannah Herzsprung, Mišel Matičević, Ronald Zehrfeld, Meret Becker, Jens Harzer (viac)

Tato řada seriálu se odehrává v Berlíně na podzim roku 1929, během bouřlivých týdnů před Černým pátkem a krachem na burze. Inspektor Gereon Rath a Charlotte Ritterová jsou pověřeni vyšetřením násilné smrti herečky Betty Winterové, k níž došlo ve filmových ateliérech. Zatímco se Gereon snaží vypořádat s drogovou závislostí a přivyknout novému rodinnému životu, Charlotte bojuje za uznání v policejním oddělení, kde mají výraznou převahu muži. Někteří se v této těžké době neváhají chopit zajímavých příležitostí. Zatímco velká plátna dobývá zvukový film a mnozí se rázem ocitnou na vedlejší koleji, pochybný Armén zkouší své štěstí jako filmový producent. Záhy však zjistí, že je filmový průmysl stejně prohnilý jako kriminální podsvětí. Jiní usilují o politickou moc – "černá říšská armáda" znovu shromažďuje síly v dalším pokusu o svržení demokracie a pohřeb zavražděného nechvalně proslulého nacisty skýtá dokonalou příležitost k vyprovokování dalších střetů s komunisty. Ale v noci je tohle všechno zdánlivě zapomenuto a celé město stále tančí na okraji vulkánu, jako by žádná budoucnost neexistovala. (HBO Europe)

Snorlax

Tak jako druhá série výrazně překonala tu první, tak třetí se svými staršími sestrami může jen chlubit, ale bude těžké jí uvěřit, že jsou spřízněny. Meziválečná atmosféra je stále velice šik, ale to je asi to jediné, co si třetí sezóna zachovala. Čtyři díly navíc jsou zkrátka znát, materiálu bylo na tradičních osm, takže se stále potácíme v řídké kaši nastavování. Příšerný je hudební propad, z mistrovských kousků, z nichž minimálně song Nikorose / Sorokiny má právo na samostatnou existenci, jsme se náhle dostali do naprosto nudného průměru. Vyšetřování vražd u nového média - filmu je překvapivě nezáživné, samotná linka by se spíše hodila do nějakého filmu z doby ohromení zvukem linoucím se od filmového plátna. Zajímavé zůstávají politické pletichy a jednoznačným vítězem je ekonomická linie a její hlavní nositel, Nyssen. Čtvrtá řada se evidentně vrací k formátu osmi dílů, takže jí rozhodně zkusím dát šanci. ()

M.i.k.e

zatím nejslabší série,ale pořád solidně nadprůměrné dílko.Pořád se tu řeší politika konce dvacátých let a navazuje se na předchozí řadu,ale prim hraje spíš případ s vraždícím Fantomem.Ten je zpočátku zajímavý,ale jeho finální rozuzlení mi přišlo extrémně překombinované a to už vůbec nemluvím o naprosto nelogickém a divném chování některých postav.To bylo nejvíce vidět tuším v pátém díle,kdy to bylo až do očí bijící a chvilku jsem uvažoval,zda má vůbec smysl koukat dál.Po technické stránce a po stránce výpravy je to ale pořád vynikající...70% ()

NinadeL

Seriálový přepis druhého případu Gereona Ratha Tichý zabiják je dalším krokem pro atraktivní pozdně výmarskou férii Babylon Berlín. Zdánlivě výtečné prostředí filmových ateliérů v Babelsbergu, nástup zvukového filmu, zostřující se politická situace, blížící se krach na burze a mnoho dalších témat nabízí skutečně nevšední zážitek. Bohužel s takto ambiciózním projektem je nutné vyhovět všemu a všem a výsledný produkt není dostatečně konzistentní. Když jsem si prošla knižní předlohu, pochopila jsem, že Volker Kutscher napsal v podstatě jednoduchou lineární retro krimi s naivní romantickou linkou. Diváci seriálu neznalí předlohy by se hodně divili, jak nekomplikovaná je předepsaná romance mezi Gereonem a Lotty... Takže vše navíc musíme přičíst na vrub filmařům, kteří mají odpovědnost za co nejširší publikum. Některé díly byly skvělé, jiné slabší, závěrečné dvojité finále hodně přitažené za vlasy. Sice jsme se dočkali okázalé premiéry pozdně expresionistického filmu Dämonen der Leidenschaft, na jehož premiéře byla přítomna i Lilian Harvey, ale zdaleka nejsilnější dojem ve mě zanechal do fiktivního příběhu vsunutá legenda o Hansi Westmarovi, budoucího mučedníka NSDAP. ()

angel74

Přiznám se, že obsahově trochu roztříštěná třetí řada jinak vynikajícího německého seriálu Babylon Berlín mě poněkud zklamala. Navnaděná do detailu propracovaným příběhem z první a druhé série jsem asi měla příliš velká očekávání. Když pominu banálnější detektivní zápletku, tak mě ještě zamrzelo, že milenecké jiskření mezi Gereonem Rathem a Charlotte Ritterovou náhle jako by ani neexistovalo, v tomto směru se tedy taky nedalo nic moc rozvíjet. Dokonce i po hudební stránce to tentokrát bylo slabší. Ještěže aspoň zůstala zachována působivá dobová atmosféra a vše nakonec patřičně vygradovalo v zlověstné poslední epizodě. (65%) ()

BoredSeal

Třetí série pokračuje ve výtečných kulisách meziválečného Berlína a historických reálií výmarské republiky. Po předchozích nabušených dvou sériích už není tak ohromující. Nový krimi případ nás zavede do berlínských filmových ateliérů, řeší se pár linek z dřívějška a zase pocítíme soukolí dějin. Netflix zasolil za čtyři díly navíc, ale přineslo to moc prostoru navíc, který není využitý podařeně - trojúhelník se dvěma bratry, trable Lottiny mladší sestry nebo (pro mě velmi otravná) všudyprostupující démonická osoba dr. Schmidta s podivným využitím hypnózy děj ředí nebo kvůli nim série nepůsobí semknutě. Tradičně mají prostor scény z kulturního života postav a to k seriálu o tolerantním Berlíně patří, třeba scéna představení v sex podniku pro úchylného generála nebo narozeninový gay večírek s hosty (který se rozvine asi v nejkouzelnější romantickou scénu, kterou jsem v poslední době viděl). Je vidět, jak moc mají tvůrci svůj seriál rádi, ale snad budou příště víc soustředěnější na případ. ()

• Díky tomuto dílu lze poznat, že Katelbach (Karl Markovics) pochází z Rakouska z oblasti Wachau, která je vyhlášená vinařská oblast a současně se zde pěstují meruňky pro likér, který s Gereonem Rathem (Volker Bruch) pijí. Nicméně likér samotný není vázaný jenom na oblast Wachau. (Cheeter)