Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

darek kartac odpad!

Všichni byly s toho filmu v prčicích, ale co je na něm tak zajímavého. Podle mě blbost, která ohromila ani nevím čim. Nevim ať jsem klidně jediný. Prostě je to FRAŠKA. ()

Ceres

PJ začal Tolkienovu legendární trilogii ve velkém stylu. Je to Fantastický film, zvláště v rozšířené verzi, která je povinností pro Tolkienovi fanoušky. Právem je to jeden z nejlépe hodnocených filmů na ČSFD, ale pro mě zůstane nadále vrcholem Návrat krále, každopádně jako v každém filmu této trilogie je vidět, s jakou láskou tento film PJ a jeho parta film dělala. ()

venalce

Vrcholný divácký požitek a nejmilovanější díl trilogie. I tak lze popsat Společenstvo prstenu. Všichni ho s napětím očekávali, mnozí s obavami, jak dopadne zfilmování tohoto veledíla fantasy. Kdyby se natáčelo dnes, taky bych se bála. Ale Peter Jackson dokázal, že je génius a vytvořil mistrovské dílo, které se stalo nepřekonaným vzorem pro další filmy, které svezly na vlně fantasy mánie. Možná za tím bude citlivé herecké obsazení, emotivní hudba, vizuální zpracování, kostýmy, dobře vyprávěný příběh...nebo taky všechno dohromady. Ani po deseti letech neztratilo Společenstvo nic ze svého kouzla - stále je dechberoucí. ()

LEGACY

Další obrovský chunk mého skvělého dětství, kdy jsem lítal kolem našeho prostranství s lukem (jako Legolas) a střílel šípy do sněhuláků, nebo jsem na koberci vytvářel bitvu u Helmova Žlebu z lepidla a kokosů. Středozemí jsem žil, a žít budu, je to naprosto nový uchvatný, melancholický, ale i krutý svět plný zla, který JRRT vypiloval do posledního detailu v knize, a to stejné udělal PJ ve filmové verzi. Na celou sérii nedám dopustit, neboť je to základní pilíř fantasy na jehož počest by se měly skládat básně, psát ódy a ke středozemi, elfům, hobitům, trpaslíkům, entům a čarodějům bychom se měli chodit modlit každou neděli do kostela jako k Božstvu, protože celej tento projekt božský nepochybně je. ()

swe

Jedna z mála věcí, na kterou se člověk dokáže dívat přes tři hodiny a na konci si přeje, aby to ještě neskončilo. Z knihy toho sice dost chybí, dokonce to má i úplně jinou atmosféru, ale osobně si myslím, že to bude vadit jen radikálním stoupencům Tolkienova díla... pro ostatní milovníky fantasy naprostá povinnost! Za celou trilogii vybírám první díl. ()

Master19

Běželo to v televizi, tak jsem se na to podíval. Nejsem příznivcem Tolkiena ani fantasy obecně, tak jsem se nijak nesnažil tento film vidět. Teď, když už to mám (víceméně omylem) za sebou, můžu absolutně nestranně říct, že to bylo dobré. Dobré ve smyslu dobře natočené. Jinak je příběh jen parafrází - samozřejmě nekonečně květnatě nabotnalou - na klasické pohádky, Hloupým Honzou počínaje a Bajajou konče/nekonče. Nemůžu popřít, že se příběh stal již klasickým, takže jsem si trochu doplnil vzdělání a získal přehled, co znamenají některé nicky a přezdívky, kterými se častují mí známí, přičemž si šli mnohdykráte pro inspiraci právě do tohoto příběhu. Vzhledem k megalomansky pojatému epickému pojetí se na to dívá pěkně, samozřejmě, ale miliardy dolarů přece jen často nejsou to nejdůležitější. ()

philip.j.fry

,,I amar prestar aen.‘‘ Svět se změnil.,,Han mathon ne nen.‘‘Cítím to ve vodě.,,Han mathon ne chae.‘‘Cítím to v zemi.,,A han noston ned wilith.‘‘Cítím to ve vzduchu.Mnoho věcí je ztraceno.Neboť již nežije nikdo, kdo by to pamatoval....‘‘Ano,svět se změnil,neboť s Peterem Jacksonem přišla bez nadsázky nová etapa kinematografie a můj život byl od základů překopán.Atmosféra...Často je mi až smutno,že nežiju ve Středozemi...Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,sedm vládcům trpaslíků v sínch z kamene,devět mužům,každý je k smrti odsouzen,Jeden pro Temného pána,jenž dlí na trůně v zemi Mordor,kde se snoubí šero se šerem.Jeden prsten vládne vládne všem,Jeden jim všem káže,Jeden všechny přivede,do temnoty sváže v zemi Mordor,kde se snoubí šero se šerem. ()

Brain-D

Viděno: SE: 218 min. Smekám klobouk a musím říct, že je to nejlepší fantasy jaké jsem kdy viděl. Ani na jednu chvíli jsem se nenudil. ()

Sany33

Prvý diel z najepickejšej fantasy trilógie, ktorá vzišla z pera J.R.R. Tolkiena. Príbeh o neobyčajnej ceste za zničením prsteňa moci spojí do jednej legendárnej výpravy niekoľko národov žijúcich v Stredozemi. Hobiti, elfovia, ľudia, trpaslíci, ohyzdi a v neposlednej rade čarodejník Gandalf, všetky a mnohé ďalšie bytosti môžete stretnúť iba v tomto neobyčajnom príbehu plnom zvratov, dobrodružstva, lásky a sĺz ale predovšetkým sa môžete na vlastnej koži presvedčiť ako vyzerá zlé zaobchádzanie s mocou. Pretože "S veľkou mocou ide ruku v ruke aj veľká zodpovednosť". 90% ()

Unnamed

“I wish the ring had never come to me. I wish none of this had happened. - So do all who live to see such times. But that is not for them to decide. All we have to decide is what to do with the time that is given to us.” Bude to již dlouhých dvanáct let, co jsem tento film poprvé spatřil na stříbrném plátně, a ani po této dlouhé době a desítkách zhlédnutí neztratil nic na svých přednostech. S odstupem času již sice dokáži vidět i některé stránky filmu, díky kterým se některým lidem nemusí zdát tak působivý jako mně, ale přesto je korunním klenotem mezi fantasy filmy. Ano, již mi není dvanáct, trochu jsem od té doby dospěl a uvědomuji si, že příběh nemusí vyznívat tak úžasně, jako se zdá malému chlapci toužícím po epickém dobrodružství. Pán prstenů byl dle Tolkiena a mnoha dalších lidí nezfilmovatelný, a tento fakt se na filmu značně projevuje, přesto má mnoho co nabídnout a jeho kvality jsou nepopiratelné. Začněme castingem - každá z rolí je až nelidsky dobře obsazena, herecké výkony působí velmi uvěřitelně a hlavně upřímně (ani nebudu vypisovat kdo je nejlepší, nemohl bych totiž vybrat jen jednoho dva herce a skončil bych vypsáním celého hereckého ansámblu); hudba o tá hudba, Howard Shore předvedl své vrcholné umění a pozvedl tím film do jiné dimenze (ještě po letech ve mně dokáže skladba Breaking of the Fellowship k-mému-ani-ne-tak-moc-velkému-překvapení vybudit ty nejsilnější emotivní reakce); kostýmy, masky, lokality Nového Zélandu - výčet přednostní jednoduše ne a ne skončit. Když však pomineme vše předešle zmíněné, stále zbývá jeden z nejdůležitějších prvků filmu, a tím je duše filmu a Tolkienovo poselství skrývající se v něm. V životě mi Appendices na DVD nepřipadaly tak neuvěřitelně posouvající prožitek, člověku se totiž otevře nový pohled na celou trilogii, ať již knižní či filmovou. Hodnotím zde prodloužené verze. Kdo je neviděl, neviděl "pravého" Pána prstenů. Kino verze sice vyhrávaly Oscary i tak, ale prodloužené verze je pozvedly ještě o stupínek výše. 5* ()

romajz15

Určitě je to můj nejoblíbenější Pán prstenů. Hlavně se mi zde líbí, že příběh je založený na výpravě dvou hobitů, ke které se postupně přidávají další postavy a putují rozmanitými kraji. Ve druhém díle se toto objevuje možná tak v první třetině filmu a pak už je celý zbytek triologie jen o politikaření a gigantických bitvách. ()

pravdovravny

Zrodenie Legendy, Dĺžka filmu spočiatku troška vystraší, ale dej neuveriteľne rýchlo odsýpa, je to nadupané,prepracované, proste také Jacksonove:D ()

hroubek

Každá generace má filmy, na kterých vyrůstala. Já vyrůstal na komiksových filmech jako byl Spider-man a X-meni, Harry Potterovi a hlavně na Pánu prstenů. Samozřejmě jsem koukal i na starší filmy, kterýma jsem si doplňoval vzdělání. Ze začátku se mi Pán prstenů moc nelíbil a měl jsem ho problém dokoukat, jelikož jsem vždy skončil Gandalfovým pádem. Pak jsem ho jednou dokoukal a hned jsem chtěl vidět co bude dál. Naprosto jsem tomu filmu propadl. Peter Jackson stvořil geniální dílo(alespoň v mých očí je), Z každé scény a záběru je vidět neuvěřitelná láska k předloze a k příběhu. A čím má divák více načteno, tak se může kochat dialogy mezi postavami, různými narážky a dalšími věcmi, které každému unikly při prvním koukáním. Herci jsou skvělý. Od nejmenších roliček až po ty hlavní. Každý herec podává parádní výkon, který posouvá jednotlivé díly a celou trilogii o celé stupně nahoru. Společenstvo prstenů má spoustu výborných scén jako je celý prolog, souboj Gandalfa a Sarumana, Roklinku, útěk před přízraky, Morii a mnoho dalšího. Pán prstenů: Společenstvo prstenu je filmem, který pomáhal změnit kinematografie k dnešní podobě a pomohl nakopnout žánr fantasy, ale hlavně je to skvělá podívaná, kterou by měl každý správný filmový fanda vidět. ()

VanTom

Stále nepřekonaný (nepřekonatelný?) fantasy epos, kde se zaskvělo snad úplně všechno (režie, adaptace, obsazení, výprava, hudba, triky,…). Něco tak velkolepého, přitom emotivního a "lidského", se vidí jen naprosto výjimečně. Možná i pro ten svého času "blesk z čistého nebe" mám první část trilogie stále nejraději, také kvůli lineárnímu, nerozkouskovanému ději a dokonalé pasáži v temné Morii. ()

Eleanor05

"I nejmenší človíček může změnit budoucnost." /// Naivní a bázlivý hobit Frodo, který se domníval, že prožije celý svůj poklidný život v Kraji, je okolnostmi přinucen k takřka sebevražednému úkolu, jehož splněním může zvrátit osud Středozemě... Neskutečně velkolepá, strhující podívaná mapující první část cesty hlavního hrdiny a jeho souputníků k Hoře Osudu se, kromě výborného příběhu a neokoukaných herců, vyznačuje taktéž dech beroucí výpravou, skvělou kamerou a úžasně monumentálním hudebním doprovodem. /// Jeden z velmi mála snímků, který předčil svou literární předlohu a jeden z nejlepších filmů, co byl kdy natočen. ()

lykan9

Nemohu ani uvěřit, že Společenstvo je již 15 let staré. Je to vynikající fantasy, kterému nesahají po kotníky ani současné filmy. Nepodařilo se to ani Hobitovi. ()

pursulus

Doplnění.¬        Upozornění: Toto opoznámkování týká se trilogie "Pán prstenu" jako nedělitelného celku.¬                 Trochu se ošívám, maje sem psáti své mínění po tolika stech jiných, když mezi nimi jsou i ta, která vlastně vyjadřují i mínění mé (monolog; Heroine); navíc u vědomí, že oblibovatelé této filmové trilogie (nekryjící se ovšem s oblibovateli trilogie knižní) ohrnou ret, aniž by se zamyslili nad názorem jiného. Umění poslouchati, blízce příbuzné s uměním naslouchati, je diváckému davu natolik cizí, že spolu s Dostojevským (s nímž se určitě jako s myslitelem nechci srovnávat, zachovávajíce si i v pomateném světě alespoň špetku soudnosti) vážně podporuji myšlenku osvícené diktatury jako nejlepší volby pro společenské zřízení.¬                 Pročítám-li Tolkienova Pána prstenu, v uznávaném kvalitním překladu S. Pošustové, jedna z věcí, které mi jako kritickému čtenáři přijdou na mysl, je to, že dílo je napsáno tak nějak jakoby amatérsky, bez používání osvědčených postupů literátů z profese; už to mi přesvědčuje o tom, že ono nebylo psáno pro účin, úspěch a výdělek — třebaže se vše z toho dostavilo. Tolkien vypráví pro vyprávěné (nikoli ovšem pro samotné vyprávění) — kteroužto jakostí se vyznačují všechna mýtická a mysteriosní díla. Tolkien píše stejně jako když vypráví ony příběhy dítěti, jež je hltá svýma ušima i očima, neboť si vyprávěné živě představuje jako děné; a také původně, před myšlenkou udělati z vyprávěného knihu, bylo ono vyprávěné určeno dětským uším vypravěčovy dcerky či jiné malé příbuzné. Jestliže se z takto pojímaného díla vypracuje film, který MÁ MÍTI přede vším ostatním účin, úspěch a zisk, po tom dojde ke ztrátě ničím nenahraditelné — žádnými filmovými postupy, účiny, obraty, velkolepou výpravou atd. Lidé, kteří se chopí filmového zpracování nějakého příběhu podobnému výše uvedenému nebývají ti obeznámení s jeho skutečným smyslem a významem pod povrchem slov a skladby; se souvislostmi s oblastmi, které tyto přeměňovače v jejich životech takměř nutně musely minout.¬                 Poněvadž zde nezamýšlím sepsati vyčerpávající posudek (či odsudek) filmové trilogie Pán prstenu, zmíním se pouze o jediné věci, která by přemýšlivějším hlavám měla dostačovati k postačujícímu zamyšlení. Jeden z pilířů celého díla je — jakkoli se právě těm "nezasvěceným" takto nejeví, ba, snad si jí povšimnuli pouze letmo — postava Toma Bombadila; to je jediná postava, na niž Prsten nemá vliv, nemá nad ní (potažmo nad jejím světem — jsme v mythu) žádnou moc. Této postavě je věnována jedna a jediná kapitola, myslím, že v knize první. Jak je možné, že Prsten na Toma neúčinkuje, ponechám na — ne diváku, ale čtenáři knihy. Může o tom přemýšleti, a nebude to na darmo.¬                 Co tedy zbývá z významu, smyslu, odkazu původního díla, vyprávění sepsaného do knihy, v tomto filmovém zpracování? Rozhodně výborný, působivý "vizuál" naroubovaný šikovně na díla povrchové vrstvy, takže vzniká působivá, okouzlující podívaná, s vlastním významem a smyslem. To jistě není málo, ba bylo to mnoho, kdyby snímek byl původním dílem; ale je to málo, přeci jen málo, na Pána prstenu.¬                 Na konec ještě — nechápu, proč lze hodnotiti pouze každý díl zvlášť, bez možnosti hodnotiti celek (jako to je umožněno u seriálů); vždyť dílo je rozděleno do knih pouze s ohledem na svoji délku, jinak je zcela konsistentní. Je to, jako kdyby se, ku příkladu, pět částí Hugových Bídníků bralo jako oddělené knihy — což by byla hloupost, že. () (menej) (viac)

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

20.10.2022

Někdo by měl nejspíš říct studiu Warner Bros., že NFT nebyly populární už loni, natož letos, a že celá kryptokomunita pomalu ale jistě umírá. Společnost totiž čerstvě oznámila, že hodlá prodávat… (viac)