Rozvedený Mike Roark (Tommy Lee Jones) sa už teší na dovolenku so svojou 13-ročnou dcérou Kelly (Gaby Hoffmannová), ale osud a neskrotné sily prírody mu ju prekazia. Mike Roark je totiž šéf Úradu pre núdzové situácie v Los Angeles. A tak onoho rána, keď mestom otrasie zemetrasenie so silou 5,9 stupňa Richterovej stupnice, musí Roark okamžite nastúpiť do práce. Rieši zvyčajné problémy podobných otrasov, ako je prasknuté potrubie či kontrola tunelov metra. Tentoraz je však situácia odlišnejšia, otras si vyžiadal niekoľko obetí na životoch a sám Roark sa so svojím zástupcom Emmitom Reeseom (Don Cheadle) a ďalšími kolegami len tak-tak zachráni pred nečakaným výronom horúcej lávy. Kým staviteľ Norman Calder (John Corbett) dokončuje práce na svojom životnom diele, novom výškovom dome Beverly Heights Tower, spojí sa s Roarkom seizmologička, dr. Amy Barnesová (Anne Hecheová), ktorá ho varuje pred možnosťou sopečného výlevu a chce vykonať okamžitý prieskum. Keď jej to Roark nedovolí, vyberie sa na výskum spoločne s kolegyňou. Tá však zahynie v horúcej magme, keď sa prebudia sily ukryté pod mestom. Roarkov úrad vyhlasuje pohotovosť. Mesto je čiastočne bez elektrickej energie, ulice sa menia na peklo. Z podzemia vystreľuje horúca láva a ohnivé kamene, vozovky praskajú, všade sa mraky prachu a popola, oheň sa nekontrolovane šíri. Aj z jazierka v mestskom parku vytryskne láva a vzápätí sa tu otvorí sopečný kráter. Postupujúca láva ničí všetko, čo jej stojí v ceste, pribúdajú obete. V celom meste sa odohrávajú malé osobné tragédie aj veľké drámy obyčajného ľudského hrdinstva. Záchranári zistia, že vytekajúca láva sa blíži k veľkej benzínovej pumpe. Roark nariadi zatarasiť cestu betónovými zábranami používanými na diaľnici a potom lávu úspešne chladia vodou z hasičských áut. Nič však nie je vyhrané... (TV JOJ)

KafuR

Úvodní část filmu, konkrétně do té chvíle než se nám sopka konečně ráčí prodrat na svět, zbožňuji. Ano, je pravda, už i tam jsou nebetyčné blbosti, ale i tak ve mně ta tajemná nejistota, co že se to tam dole klube, vyvolává příjemně mrazení. Jenomže poté se na nás společně s lávou vyvalí taková hromada pavědeckých kravin, která škodí zraku, rve uši a zároveň nenechává nikoho na pochybách, kdo že tady vyhraje válku Příroda vs. Tommy Lee Jones. Inu, do kategorie filmů ze života tenhle snímek patřit nikdy nebude. ()

Stíba

Takový ukázkový průměr mezi katastrofickými filmy. Hlavu a patu to v základu má a ta většina klišé co se ve filmu objevuje k tomuhle žánru tak nějak patří a dá se tu přežít. Žádnou velkou sofistikovanost tu ale nečekejte a budťe rádi za Tommy Lee Jonese, který to dost táhne. ()

Razzor_82

"Nechci tě tu po zemětřesení nechat samotnou." Devadésátkový katastrofický popkorňák. Superhrdinské výkony T.J. Jonese v tekoucí lávě jsou silně nerealisticé. Film má ale spád a kvalitní technické efekty. Sráží ho slaboučký scénář. Hasit lávu vodou může vymyslet jen Hollywood. 6/10 ()

helraiser

Naprosto skvělá katastrofická podívaná, plná výbuchů, požáru atd. a to bez digitálních triků, bez kterých se to v dnešní době už neobejde. Má to spád, napětí a super herecké výkony a sympatické postavy. V podstatě není nic na co by si divák mohl stěžovat. Tohle je prostě parádní podívaná, která by neměla žádnému fanouškovi katastrofického žánru uniknout. ()

Gardenboy

Dnes je to samozrejme blbosť, ale svojho času (áno mal som asi 12 rokov) to bol pre mňa napínavý thriller. Scénu v metre, ako jeden zo záchranarov nepreskočil roztekajúcu sa lavu si pamätám dodnes. ()

Sosak

Hodně nenápaditý katastrofický film, tentokrát io sopce, samozřejmě v nějakém tom velkém americkém městě...třeba Los Angeles. Tvůrci neberou lávu moc vážně, ve skutečnosti by nadělala mnohem větší paseku a v tom množství, ve kterém ve filmu teče by se těm betonovým blokům tak leda vysmála. ()

Wencek

Tak tohle je žalostně slabý katastrofický film plný nechutného hrdinství, debilních dialogů a naprosto nesmyslných akčních scén aneb stačí jeden chlap z krizového centra, jedna seismoložka a pár šikovných policistů a hasičů a město LA je zachráněno od řádění sopky. CHA CHA CHA, kéž by to takhle opravdu fungovalo. Za takovou pytlovinu nelze dát nic jinýho než hodně slabý 2*. ()

kwaicheng

Mám rád katastrofické filmy. Bohužel se většina točí jako příběh dvou tří jednotlivců, který jsou natolik drsní že si vlasy nesuší fénem, ale tornádem, špinavý nohy si nemejou v lavoru, ale přinejmenším v tsunami vlně, no a zdejší frajeři si zadek utíraj výhradně lávou, jen aby ukázali, jak to všecko hravě zvládnou. ()

closed.eye odpad!

Ty brd'o, tak tohle bylo na mě už fakt moc... Geoložka si není jistá, cože se to pod zemí začíná probouzet, ani když v odjakživa tektonicky ne zcela klidné oblasti, jakou El Ej je, z kanálů čpí síra a v celoročně jemně probublávajícím jezírku začne postupně vřít voda. Tomík, jako správnej Amík, místo aby šel přírodě z cesty, započne vymýšlet, kterak sopku usměrnit (a má veliký štěstí, že "ta jeho" patrně chrlí lávu jen jedním směrem :-D). V mezičasech neustále zachraňuje svoji pubertální dceru, která je "na ranu", protože ve chvílích, kdy se může pohodlně dostat do bezpečí sama tím, že "prostě uhne", stojí jak pika a tatínek je nucen pro ni heroicky běžet a za sekundu dvanáct ji zachránit před ožehem kotníčků :-DDD. V závěru jsem brečela smíchy :-D. Je skoro až neetický při současných událostech (zemětřesení a tsunami v Japonsku) podobný sračky pouštět. I v českých zemích žije japonská menšina, která se nutně musí od těch uječených komediantů ve filmu znechuceně odvracet... A já myslela, že "poručíme větru, dešti" bylo heslo komančů. Ale v Améru je možný všecko. ()

Psycho.R

Na Oscara to neni, na Malinu taky ne. před lety jsem to viděl v sobotu večer s bráchou a říkali jsme si, že je to taková pohodovka. ()

Kingjiri

Herecký obsazení a obstojný efekty (i když za 90 mega mohly být ještě lepší) jsou hlavní přednosti Sopky. Scénář zustává plně pně poplatnej svýmu žánru, takže jsme svědky toho, jak hlavní hrdina Mike (kterej neví o seismologii vůbec nic) s minimální pomocí sličný geoložky téměř všechny svejma přísnejma rozkazama a autoritou zachrání před jistym roztavenim v lávě. Aby se neřeklo, sem tam přeskočí nějakej ten oheň / lávu nebo se vyhne lávový bombě. S blížícim se závěrem klišé neustále přibývá, takže můžeme sledovat, jak neoprávněně zatknutej černoch pomáhá slabejm policajtům a nechybí ani efektní zpomalovačka kterak Mike heroicky zachraňuje jistou osobu. O starostlivý šikmooký doktorce, zaklíněnejch pyrotechnicích nebo finálním odjezdu Mika se svojí dcerou, psem a novou známostí (kdo to asi bude) ani nemluvě. ()

Likan7

Po hodině vlastně nevíte, o čem to bylo. Když jsem byl menší, tak jsem měl Sopku dost rád, ale teď bohužel vidím tu tunu klišé, který film drtí. Ale scéna s lávou tekoucí si ulicemi LA je super, ne že ne :) ()

Grogan

Viděl jsem oba filmy z roku 1997 a Rozpoutané peklo se mi hodně líbilo. Dneska už se na něj dívám jinak, ale přesto si myslím, že nejde o zas tak špatný katastrofický film, i ta uvěřitelnost a nějaká vědecká správnost tam alespoň v nějaké míře je. Navíc tohle hodně vynikne právě ve srovnání se Sopkou. V tomhle filmu mi veškeré pokusy, které měly za úkol zastavit lávu, připadaly buď směšné nebo krajně nedůvěryhodné, klišé tu střídalo klišé (nový proud lávy se hrne na to neobsazenější místo ve městě, šablonovití záporáci v televizi a ještě jakýsi dementní úředník - přítel doktorky, záchrana zvířat), postavy skoro všechny nezajímavé a necharismatické (snad s výjimkou Anne Heche, která tu přehrála i Tommyho), nejvíc mě srala postava dementního policisty, co v době krize neměl nic lepšího na práci, než zatýkat náhodné kolemjdoucí (co byla pointa téhle zápletky? rasismus je fuuuj?, to by jeden neřekl). Celkově dost velká slabota... ()

Acrobat

Kde bolo tam bolo, bola raz jedna Sopka. A Mick akceptoval jej ponuku, aby ju dal na povrch. Urobil to dôstojne ? No, dych sa nezastavil, vták nepostavil, ústa ostali zavreté a myseľ sa zamestnávala chuťou na sladké. Ono je to ťažké, keď Mick si povedal, že ostanem nohami pri producentskej zemi a nahádžem tam svojrázneho Tommyho, ohavnú Heche, pár do počtu tváriacich sa sekundantov, malého árijského blonďavého chlapca, ktorý ako vždy stojí v hodine dvanástej tam kde nemá, a psík, ktorý pohladí srdce a dušu nejedného zámorského diváka. Tí bystrejší zistia, že so sopkou sa nič nedeje, riešenia sú v rovine sci-fi, a ja opäť nechápem, ako nikto, pri tom enormnom množstve horúce prachu a popola nieže nezbĺkne, ale ani nekýchne. Mick nerobí čo môže, ostáva v jednej obci, meste, ulici. Nerozširuje to nikde. Odvádza zívajúcu rutinu, ktorá len ako tak drží pri tendencii pozerateľného. (videné 02.02.2020, Dajto archív) ()

rublik05

Po všech těch katastrofických slátaninách z posledních let působí Sopka jako zjevení. Nejen že se nemusí stydět za své zpracování, ono to dokonce není ani tak moc hloupé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pochopitelně nesmíte čekat žádné logické zázraky, pořád je to jen obyčejné béčko, které ale nenudí, dokáže zabavit téměř po celou dobu trvání, gradace víceméně funguje, herci odvádí standardní práci, nikdo není trapný, ale zase ani nevyniká. Efekty zrovna neoplývají kdovíjakou kvalitou, příběh je lehce šablonovitý, plný nelogičností, ničím nepřekvapí, nevyhneme se ani zažitým žánrovým stereotypům. Tohle všechno bohužel Sopku posílá až někam do průměru, což ale vzhledem k žánru není ve finále vůbec špatný výsledek. 5/10. ()

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (viac)