Polda

TV spot 4
Česko, (2016–2024), 59 h 7 min (Minutáž: 54–59 min)

Réžia:

Jaroslav Fuit

Kamera:

Aleš Hart

David Matásek, Igor Orozovič, Vladimír Polívka, Ondřej Pavelka, Lenka Vlasáková, Jiří Vyorálek, Jana Kolesárová, Mário Kubec, Zdeněk Vencl, Jan Chudý (viac)

Kriminální seriál vycházející z žánru buddy movie, jehož hlavními postavami jsou dva naprosto rozdílní hrdinové – komisař Michal Bříza (David Matásek) a jeho parťák, absolvent policejní akademie Andrej (Igor Orozovič). (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (41)

Probuzení (2016) (S01E01)

Nu, taková příjemná nostalgie, kde - ruku na srdce - netáhnout to geniálně Matásek a nebýt zde jedna legendární karlínská hospoda, stojí to za vyližvíteco, protože samotný případ s mrtvým chlapem v sudu je tak pitomý a nelogický, až by jeden brečel, včetně toho nesmyslného pátrání. Ale za určitý jemně dávkovaný ne zrovna korektní humor, jo, ty slabé tři hvězdy prvnímu dílu dám. ()

Kurz přežití (2016) (S01E02)

O hodně slabší než první díl ve všech směrech. Pátrání je v primáckém stylu, tedy špatně podané, bez napětí, nelogické, a když tam máte tři možné vrahy, a dva mají alibi, co na tom proboha chcete hodinu řešit?! Špatná je zde i linie neotesaného poldy, dostal méně hlášek a méně divení, snad jediná dobrá scéna je ta, kde ho kolega dostane. Linie s dcerou, no sorry - je snad dceři pět let, aby ji naštvalo, a dokonce urazilo, že táta měl po x letech v komatu na noc v pokoji babu? To je teda pěkně blbá, jako by snad přišla z klášterní školy. Chabý díl. ()

Noční služba (2016) (S01E03)

Dost podařený díl. Není tak vtipný,ubylo machovství, na druhou stranu je uvěřitelnější, dobře je zvolená hudba osmdesátek, a dokonce i případ samotný má konečně nějakou smysluplnou zápletku. ()

Ve stínu feng-šuej (2016) (S01E04)

Podle mne hodně špatný díl - ubylo humoru, přibylo nekorektnosti, ale hlavně se postavy chovají jak pitomci, a to všichni, nejen Matáskova postava. Tam tvůrci hodně dupli na plyn, zbytečně. Udělali z Břízy větší macho, než je únosné, a překlopili doposud sympatickou postavu do nesympatické. Ale i lidé kolem něho, kteří jen shovívavě přihlížejí jeho řádění - ale no tak! Jedinou vtipnou scénou je: "Ty vole, tady se nedá spát!" ()

Ztracený syn (2016) (S01E05)

SPOILERY Nevím. Kanyza hrál dobře, ta zrzka taky nevypadala špatně, až teda na nohy a boky, ale celkově mi ten případ přišel divně postavený - že se někdo za syna vydával, to mělo policajty taky napadnout ve chvíli, kdy se o tom vedla řeč. Fórků ubylo, střetů s moderní realitou taky nebylo mnoho, s novým manželem své manželky zdá se se už taky smířil, tak nevím, o co se ještě může hrát. Samotné případy a vedení vyšetřování jsou totiž k smíchu podobně jako u VIP vražd. ()

Fotbal nemá logiku (2016) (S01E06)

A jo, šlo to. Dal bych 3 hvězdy, ale jak někde hraje Jarek Hylebrant, hned je to jiná káva. Je tu pár velmi vtipných hlášek, trapné jsou snad jen dialogy s doktorkou - proč ji vlastně hraje Slovenka? - a i vyšetřování docela ujde. Nejlepší hláška je ta o telefonu a řešení situací přes telefon. ()

Páté přikázání (2017) (S02E05)

Měl jsem opět výhradu k tomu zakořeněnému klišé a stereotypu, že co věřící, to vzdychající, unylá osoba, ale aspoň Martin Sitta to zde krapet napravoval. Pak drobné detaily, jako že nejspíše bigotní věřící vleze do kostela a nepokřižuje se, to si taky mohli tvůrci ohlídat. Ale jinak velmi slušně natočené, se spoustou nejen hlášek, ale i mouder, a bavila mě i ta hra na doktorčina partnera. Ta druhá Slovena, jako že sestra doktorky, vypadala pěkně hnusně, pardon ()

Hon začíná (2020) (S04E01)

Málo platné, charisma mladého Polívky je v podstatě nulové, a jak se vedle něho objeví Matásek, zastíní ho, i kdyby stál někde daleko v pozadí, ve stínu, zády ke kameře. Matásek jako drsný lovec ryb a zálesák se mi líbí moc, Jitka Sedláčková má sice jen pár scén, ale zahraje je bravurně (ta práce s dikcí a frázováním je dokonalá a mnohý současný herec by se od ní mohl učit), jen ten případ a to dění kolem mi přišlo jakési zmatené a vyřešení vraždy taxikáře až moc jednoduché. Jo, a nechápu, když jedou do porodnice v Thomayerce, že jedou k pavilonu G, a ne nahoru k U, kde je porodní. ()

Hřebík v srdci (2020) (S04E02)

Dám slabé 4 hvězdy jen proto, že tenhle styl věčných dětí v dospělých chlapech, kteří se jinak chovají ale docela rozumně (viz třeba seriál Castle), mám rád. Tady samozřejmě vidím, jak se autoři děsně snaží, jak tlačí na pilu, avšak jsou neschopní to tam procpat a udělat to uvěřitelné. Není holt každému shůry dáno. Samotný případ opět docela o ničem a konec jsem si myslel, že bude nějak vysvětlen. Bral bych, že bývalá žena toho vyhozeného řidiče funguje u firmy jako volavka, aby kazila byznys zevnitř, protože svého bývalého pořád má ráda, ale proč by vlastní syn kurnik sabotoval vlastního tátu? Nedává mi to smysl. Takhle to vyšumělo těžce do ztracena včetně všech dalších možností a náznaků. Ale líbily se mi některé hlášky, celkově pohodové ladění, akorát teda Polívka fakt není Matásek a nejspíš nikdy nebude. Btw, Evelyna Steimarová, super! ()

Cena za život (2020) (S04E03)

Tenhle díl mi přišel zatím nejkompaktnější, jede na bránu jen s občasnými výchylkami na chatě, které vlastně k ničemu moc nejsou... vlastně jsou. Ten střih z té pohody lesa na betonovou džungli byl výmluvný. Jinak si tento díl dovolil být politicky nekorektní - kde jinde by se někdo mohl jen otřít o současnou modlu výchovy dětí lesbickými nebo homosexuálními páry? A tady si tvůrci servítky moc nebrali a v podstatě jsou dokonce všichni "jinací" tady na straně zla. Potěšilo mne po letech vidět herce pana Čapku, dědečka vystřihl dobře. Stále lepší hlášky (Dáte si kafe? - Ne. - Stejně tam není voda.) Jen tu zamilovanost Juniora k doktorce moc nežeru a netuším, jestli z toho tvůrci nějak elegantně vybruslí. Narážky na to, jestli junior není gay, sice v tomto dílu mají určité místo, ale celkově by se mi toto směřování moc nelíbilo. Jo, a dobrý herecký výkon toho kluka - v dnešní době přirozeně hrajících dětí moc není. ()

Bez rozloučení (2020) (S04E04)

Slušně autoři s divákem vymetli, fakt že jo. A za to opravdu nečekané rozhodnutí, kdy mohli zamést s blbečky z protidrogového, dám o hvězdu víc. Navíc se mi líbil příběh, sice ohraný, ale dobře podaný i zahraný, opět se objevilo pár dobrých hlášek a bonmotů. Jen doktorka zmizela ze scény. Jo, a docela rád bych věděl, kde se v Praze kolem Želivárny dá koupit vlašák v papíru. ()

Slušná čtvrť (2020) (S04E05)

Potěšilo mě, že se to točilo v Klánově, kudy chodím pravidelně na procházky (ale kde už staré vily bohužel taky začínají nahrazovat ty moderní šedé kostky se střílnami místo oken), Mráz tentokrát jede vtipnější hlášky než oba poldové, odkaz na Jezinky a bezinky taky pobavil (včetně obou dam, paní hereček), ale jinak je to takové sociální klišé o hodných a přítulných bezďácích a ubohé slepé ženě (chyběl už jen někdo na vozíčku a pracovitý cikán). A to s těmi psychotesty jsem rovněž nějak nepobral - ještě minulý díl by se Junior o schůzku u doktorky rval, a najednou se mu nechce? ()

Ať shoří (2020) (S04E06)

Nevím, mně tenhle díl moc nebavil. Herečky Dvořáková a Krejčíková přehrávaly tak děsně, až jsem měl chuť jim předplatit dalších pět let na DAMU nebo kde - pokud vůbec - herectví studovaly, příběh je pitomý, Vršovice v Holešovicích, jestli jsem dobře viděl, ten závěrečný únos trapný, synchronizace mobilů trapná, a hlavně ubylo hlášek, které tentokrát na svá bedra vzala jen Vanda. ()

Dům radosti (2020) (S04E07)

Jako, bavil jsem se, ono polda v bordelu je takové vděčné téma, a tady si Bříza Mráze těmi dvojsmyslnými vtípky skvěle vychutnával. Ale ten případ - beru, že to asi člověk má brát spíš s notnou nadsázkou, ale přece jen vloupání, ničení důkazů, zatajování důkazů, já nevím. A po mladém furt jedou všechny baby snad v každém dílu, a on furt nic. Asi nejlepší scéna u Vandy, "hele chlapi, víte, že Mráz chodí do bordelu?" ()

Kdo míří vysoko ... (2020) (S04E08)

Mne tenhle díl moc nebavil. Ubylo rapidně hlášek, Bříza se chová dost pitomě a ani si nedokáže zabezpečit hlavního svědka, aby mu neutekl, Junior hledá podnájem, psycholožka nikde, Vanda nikde. Obtloustlá holka se severomoravským dialektem má být elitní žačkou policejní akademie, drsného učitele střelby hraje na půl plynu Kratina a šéfku celé akademie Hrubešová, která, když nemůže ukázat bobra, jako vždy dokazuje, že herecké vlohy ji minuly hodně zdaleka - což je tady vidět při její závěrečné scéně, kde jí snad ani neřekli, jak běhat v policejní sukni a jak správně držet v ruce pistoli. Ach jo. A chápu dobře, že tímhle nijak neukončeným dílem 4. série končí? Divné, fakt podivné. ()

Měl jsem je všechny (2021) (S04E09)

Ono už ani tak nejde o případy jako o pohodovou atmosféru každého dílu a vtípky. Navíc drsoň Matásek, který se snaží nekouřit, nepít alkohol, nedávat si vlašák ani výpečky, a dokonce zkouší bio stravu!, to stálo za to. Sice už poněkolikáté se tu sází na kontrast porna (v jednom z předchozích dílů bordel, nyní filmový průmysl) a panického Juniora, ale co už. A Mráz se konečně dočkal! Jinak skvělé hlášky typu "cpal bys do toho cédéčko, ale důkazy si jinak fotíš na mobil?" nebo "analýza fixy, kdo by to řekl? To jde?" ()

Zlatý důl (2021) (S04E11)

Mně se líbí, že ani tak nejde o případy, jako konzervativní hodnoty - třeba obyčejná hospoda s desítkou a tlačenkou versus hipsterský podnik s raw nudlemi a pivem stylu IPA. Člověk proti těm hipsterským hospodám moc nemá, pokud nevypadají, že si hrají na něco nóbl, že se odlišují od póvlu. To mi vadí. Trochu mi to připomnělo jeden díl Comebacku, kde chodí Ozzák po okolí a nikde pořádná hospoda, jen samé bulangerie a sweet cake coffees, ale něco echt českého nikde. Jinak případ samozřejmě přitažený za vlasy a to s těmi sourozenci muselo napadnout každého hned jako první věc. Ale zas zahrané to bylo dobře, hlášky taky fajn (příště tam dej okurku), já se pobavil. ()

Detektivka (2021) (S04E12)

Mně se tenhle díl nelíbil a přišel mi celý zmatený. Už ta úvodní scéna znásilnění je natočená fakt podivně, tématem je opět, už asi popáté v sérii, sex (což nic proti, ale dobrého pomálu se říká), a ani ty hlášky (s výjimkou té o překvapení v peněžence a pak možná karikatury) nic moc. Pobavilo mne snad jen, že Filip Rajmont hraje sám sebe. Jo, a nakonec jsem tedy nepochopil, jestli šlo o psychoterapeutický kroužek, nebo sexuální kroužek (jak tvrdil manžel, ale to by zas odporovalo tvrzení toho panice). ()

Dnes zavřeno (2021) (S04E13)

Tohle mě hodně pobavilo - jen to člověk nesmí brát moc vážně. Protože místo postav jsou tu archetypy - zlý developer, líný syn, podplacený návladní, ale to je jedno, téma se mi líbilo a jak vedli hospodu, to mne hodně pobavilo. Btw, občas mám vážně chuť některým slizounům taky dát pěstí, pár skutečně bezohledných developerů poslat za mříže, ale žel realita je jiná. ()

Výhodná investice (2021) (S04E14)

Jako kromě čáry a hlášky se sklizní kávy tam jinak moc vtipu nebylo, a případ tady nikdy nehrál důležitou roli, ale tentokrát byl fakt blbý - kulka štrejchne něčí rameno a pak proletí oknem ve výši prsou a zasáhne úplně jiného chlapa náhodou do hrudi? To po něm střílel odněkud zeshora? A proč nu pouštěl furt dokola tu blbou reklamu, když to s ní nakonec nemělo nic společného? ()