Osmidílná seriálová adaptace úspěšného stejnojmenného románu spisovatele Johna Greena se točí kolem dospívajícího chlapce Milese 'Válečka' Haltera (Charlie Plummer), který se ve snaze dospět k hlubšímu pochopení života přihlásí na internátní školu. Tam se zamiluje do Aljašky Youngové (Kristine Frosethová) a najde si partu věrných přátel. Po nečekané tragédii se však Miles a jeho nejbližší kamarádi snaží porozumět tomu, čím si museli projít. (HBO Europe)

Colby Sawyer

Na úvod musím říct, že jeden z hlavních motivů a to "kouřící mládež" mě jako zarytého antikuřáka pěkně štval a přišel mi trapný, ale nebudu tu příliš moralizovat. Problém s Greenovkami je ten, že jsou všechny tak trochu na jedno brdo. Jsou to teenage adult romanťárny, které sice většinou mají zajímavou pointu, ale celé je to dost zjednodušené a zbytečně explicitní, aby tomu porozumělo mladší publikum. Zákonitě je pak adaptace ještě jednodušší. Celý děj je skrz naskrz prošpikovaný okoukanými klišé, které neurazí, ale jejich frekvence je závratná. Postavy jsou sympatické až na hlavního Milese, ten měl po celých 7 hodin jeden přitroublý výraz, který mě po celou dobu vyloženě iritoval. V poslední třetině tvůrci strašně tlačí na pilu a chvílemi jdou kvůli snaze dojmout až do vyloženě trapných situacích. Je to škoda, protože jako celkem to je velmi příjemná podívaná, která v závěru nabídne poměrně silnou pointu. Každopádně kdyby se takhle zadaptovali všechny knihy Johna Greena, tak bych byl spokojený. ()

hygienik

John Green je asi členom Americkej kaviarne :) Mnohé jeho knihy som čítal, Aljašku nie. Premúdrelé pseudofilozofické teen reči sa nevyhnutne prenášajú z jeho kníh aj do filmových scenárov a seriálov. Chápem, že mnohým sa to páči, ale ja tomu proste neverím. KF má síce charizmu, ale po každom dieli je to o kúsok väčšia nuda. Chcelo by to skrátiť. ()

Trevor

Po seriály Daybreak druhý najhorší seriál, ktorý priniesol rok 2019. Je pravdou, že som nebol cieľovou skupinou, pre ktorú bol tento seriál určený, ale vytvoriť príbeh o teenageroch, ktorý riešia celosvetové problémy a majú jednoznačné názory na patriarchát je jedna vec, a počuť teenagerov ako sa bavia o tom kto z ktorého okna vykonával malú potrebu a kto sa ako na chate dovracal je realita, prípadne odrazom ich inteligencie môže byť aj to, keď Vám v noci prechádzajú popod okno a Vy musíte stopnúť svoje HBO či Netflix, pretože jediné čo počujete je melódia akejsi Seňority z mobilu vyspelej 16 ročnej feministky s IQ ešte nižším než je jej vek. Nudný príbeh s nudnými hercami ktorý vedú nudné rozhovory v nudnom prostredí. ()

kajas

Před pár lety jsem Greenovy knížky docela žrala, Aljaška mi ale nepřipadala tak dobrá jako Hvězdy nám nepřály. Titulní hrdinka se totiž většinu času chová jako manipulativní mrcha a stěží tak hledáte důvody, proč by ji ostatní postavy měly obdivovat (tohle jsem cítila i při čtení Papírových měst). Seriál je velmi věrnou adaptací, která přidává některé nové situace, ale není to na škodu. Skoro 4* (vyloženě kvůli tomu, že části After mě emocionálně nijak nezasáhly). ()

Vyhy

Jelikož jsem nepolíben knižní předlohou, tak mne seriál vůbec nezaujal a díval jsem se na něj s nezájmem. Není to zle natočené, postavy jsou asi fajn, ale téma a zpracování mne nenadchlo. A herecké obsazení už vůbec ne. ()

Nach

Krásný, melancholický seriál s excelentními herci. A kdybych přivřel obě oči, to maximální hodnocení bych mu fakt napálil. Jenže tentokrát oči nepřimhouřím. Proč? Inu protože se ve svém dojemném závěru snaží být až tak moc smutný, až se občas stává parodií na sebe sama. Tam kde postava má smutek cedit mezi zuby a prožívat ho niterně, najednou křičí, řve a pomalu i rozhazuje rukama. Jakoby zapomněli tvůrci, že točí seriál a mysleli si, že jsou v divadle. Ovšem Kristine Froster zvládla svou úlohu na výbornou. Co na výbornou, za toto by se u filmu mohl udělovat Oscar. Pokud někde je seriál excelentní, je to když je na obrazovce ona! Všichni ostatní pubertální herci jí skvěle a kvalitně sekundují, včetně dospěláků. Věřím, že seriál určitě špatné jméno knize nedělá. A ano, ten twist ve druhé polovině je fakt silný. Bohužel ale po něm přichází série do mírného kvalitativního útlumu. A proto oči nepřimhouřím. Přesto zvedám velký palec nahoru. 80% ()

vnimatkrasu

O level lepší než kapku uchcaná Greenova předloha. A to především proto, že televizní Aljaška má naprosto fantasticky trefenej casting, kterej z obyčejný vyprávěnky pro puberťáky dělá sympatickou osudovou bibli. Genius loci střední školy, chemie hlavní trojice, pořádná porce nostalgie a ochucený levný víno. To všechno tu je. Opijte se. ()

MikyAff

První díl mě učinil dost skeptickou. Ano, četla jsem knížku, tak se seriále snaž! Herci mi nejsou sympatičtí ani trochu, až na Takumiho, toho miluju hned, ale nevzdám se. Ke konci už je to o dost lepší, i když Aljašku furt nemůžu vystát a Miles mi taky nesedí. Co ale bylo nejvíce potěšující, když slyším svoje oblíbené věty na chlup stejné, jako v knize. I přes mou snahu být moc kritická a seriál potopit, moje hodnocení končí na průměru 4 hvězd. Ve finále je to opravdu zábava a předává poselství, které se vyskytuje i v knize. Jedná se o dobrý počin a pokud nejste takový rejpal, jako já, bude se vám i líbit. Why are you wearing your fox hat? -- Because no one can catch the motherfucking fox ()

Blue.Poison

"Čím dýl budu žít, tím víc mých známých umře. Budu mít vůbec kapacitu mozku na to, si je zapamatovat?" Příběh o hledání cesty k životu, podstatě bytí i o tom, co možná čeká po smrti. Občas až trochu moc osobní a skutečný. ()

blackJag

No jo, Green a střední škola, ono se to celkem rýmuje. Obsazení rolí vyhovující, atmosféra zdařilá, až na závěrečné tryznění mě to poměrně vtáhlo, ale opět jsem si oprášil, jak nesnáším retrospektivní výrazové prostředky, nota bene natažené přes 8 dílů. ()

vyfuk

Dalo by se říci, že toto přišlo zcela nečekaně. To, co mnoha lidí chtělo a někdo hned zavrhoval opravdu přišlo. Je těžké o tom mluvit nějak více subjektivně. Přeci jenom je to stále určitá až infantilní a nelogická show pro puberťáky. A to je obecný fakt i v rámci knížky. Je těžké mluvit o tom, zda kniha byla lepší, protože v mých vzpomínkách šestnáctiletého byla. Dnes by z toho mohla být naprosto kravina bez špetky nápadu a nebo zajímavosti. Asi hádám, že jenom chci, aby se mi v hlavě uchovali tyto vzpomínky. Kupodivu bych se divil, že já, kdo je obrovský zastánce filmových adaptací, bych tady mohl být ve výsledku proti tomu. Aljaška byla vlastně taková skoro až éterická a mystická postava, která měla chyby, ale zároveň uměla být dokonalá, to byl Greenův um. Nyní jsme v pozici, kdy je Aljaška zhmotněná a vlastně strašná. Její chyby vycházejí na povrch mnohem snáze a stala se i určitou obětí moderní sufražetkosti. Což ona tedy byla i dříve, ale dnes se to více hodilo do krámu a více se na to dalo šlápnout a rozvinout to. Což vlastně dělá i ze seriálu určitou propagaci dnešní liberální doby. Postavy sami o sobě ne vždy jsou sympatické, což je spíše vzhledová záležitost, o které jsme se tu již bavili. Přidejme k tomu, že tedy jde hlavně o teenage content spolu s výplněmi, které moc nejsou v knize, které se snaží filozofovat a přitom jde o plané řeči a máme z toho docela nezáživnou podívanou. Někoho potěší, někoho zklame. To je úděl. ()

Kali4

Na mě až moc uvědomělé a strojené. A ke konci trochu otravné. Ale skvěle zahráno. Kdyby to byla divadelní hra - super. ()

Mitin

Ze začátku vcelku pomalý tempo a spoustu náznaků klasický teenager drama romanťárny. Postupně se ale seriál stává více zajímavý, hlavní hrdinové čím dál víc sympatičtí a oproti jiným teen seriálům mnohem víc real a relatable. Největší překvapení byl dialog a celková atmosféra filmu. Škoda poslední dva díly, které se klidně mohly smrsknout do jednoho. ()

husokachna

To je tak neskutečně osudový, patetický a plný sebe sama, že jsem to vzdal, přečetl si, jak to skončí a okamžitě se pochválil, že jsem dobře učinil. Chápu, že nejsem cílovka, a že kdybych to viděl v pubertě, asi bych si rval žíly a házel je do napuštěné vany, ale pokud jsem měl pochopit zármutek a bezvýchodnost Aljaščina života, tak si měli autoři trochu pospíšit. Ve třetím díle jsem tak s touhle partou přechytralých sebežerů ztratil trpělivost a ve chvíli, kdy hlavní protagonistka pronáší, že její víra v lidstvo byla obnovena, poté, co jí akorát všichni naloží sklizně, kterou sama zasela, jsem zlomil všechny hole, co do té doby tenhle seriál v mých očích podpíraly. Ano, Aljaška je krásná a kdybych s ní chodil na intr, zlomila by mi srdce. Ale bylo by to dobře, protože s takovou karikaturou by nešlo žít. Dvě krysy za ... já ani nevím za co...chvílema se na to dalo dívat, to je tak všechno. ()

zahadum

Nič som nevedel o knihe, nič som nevedel o tom o čom je seriál. Proste mi to prišlo ako nejaké teen - niečo. čoho je teraz mraky. Prekvapenie a veľmi ale skutočne veľmi milé. Niekto sa pozastavil nad tým, že tie deti citovali svetových filozofov...noa ? Bola to predsa škola pre nadpriemerne nadané deti a knihy im patrili v tej dobe ( 2005 ) o niečo viacej ako dnes mobily a iné drogy. Seriál má krásnu melancholickú atmosféru a je problém nájsť si niekoho komu človek fandí viacej. Od " plukovníka " až po doktora Hydeho a nie je ťažké si časom neobľúbiť aj " orla ". Celé je to príjemne pomalé ale nemá to hluché miesto, moralizuje to presne akurát aby potom prišiel na scénu nejaký ten kanadský žart ktorý rozveselí. Áno koniec je smutný až depresívny a možno aj naťahovaný ale to preto aby nás uviedol do skvelého finále kde dôjde aj na hľadanie " veľké možno ". Musím byť štedrý v hodnotení keď seriál bol štedrý ku mne a ukázal mi krásy života a keď v tom niekto chce vidieť klišé a naivitu však nech si vidí. Za mňa rozhodne odporúčam všetkým ktorí hľadajú zrelý citlivý, inteligentný študentský seriál bez alkoholu, drôg, neviazaného sexu, FB, LGBTI a iných dekadencii zabíjajúcich nielen mladého človeka. 100 % ()

Axident

Bylo by to zatraceně příjemné, ale pekelně se tlačí na pilu s moudry a citáty, které ovšem k mládežníkům v tak nekompromisní kvantitě sedí asi jako mrtvému zimník. Škoda. Proč mají autoři tak nutkavou potřebu dělat ze studentů rebelské filozofy a nutí mladé herce mazácky kouřit, ač jim to očividně nejde. ()

Jaxx84

Asi stárnu, ale vůbec mi to nevyznělo tak pateticky, jak bych si zprvu myslel. Skvělý casting, hudba, prostředí... Mix pubertální naivity a hlubokých otázek života a smrti. 9/10. ()

Dubron

4,5★ Výborně zprcovaná kniha. Pochybnosti, jestli se těch pár stránek podaří vecpat do tolika dílů. Podařilo - casting je na průměrem, pohodová kamera, Aljška mysteriozní. Salingerovost uchována - a doopravdy to nebude pro nikoho, kdo ho nemá rád. ()