Osmidílná seriálová adaptace úspěšného stejnojmenného románu spisovatele Johna Greena se točí kolem dospívajícího chlapce Milese 'Válečka' Haltera (Charlie Plummer), který se ve snaze dospět k hlubšímu pochopení života přihlásí na internátní školu. Tam se zamiluje do Aljašky Youngové (Kristine Frosethová) a najde si partu věrných přátel. Po nečekané tragédii se však Miles a jeho nejbližší kamarádi snaží porozumět tomu, čím si museli projít. (HBO Europe)

Djoker

Kdo četl knihu, tak se jistě obával castingu. Špatně obsazená role Aljašky by zhatila celý příběh. Nemá jít o krásku z plakátu, ale charismatickou, tajemnou a nevypočitatelnou holku od vedle a Kristine Froseth naštěstí obstála. Jeden z nejzákeřnějších twistů všech dob si ale člověk užije víc při čtení. Navíc tady probíhá jakési odpočítávání a každému tak dojde, že se blíží katastrofa, kterou ustojí málokdo. S1: 85% ()

Malarkey

Kdyby tu ty děti nebyly tak strašně uvědomělá a necitovala nejvýznamnější světové filozofy, tak by tenhle seriál aspiroval i na pětihvězdičkovou dardu. Po herecké stránce jsou to totiž orgie a i když knižní předlohu neznám, tak musím říct, že Aljaška musí být absolutní femme fatale snad každého, kdo dospívá. Perfektní námět rozvíjí myšlenku školy v přírodě, přidává do toho trošku mladické nerozvážnosti a završí to pointou, na kterou celou dobu čekáte. Takže přiznávám, tuhle sérii jsem prostě na jeden zátah dát musel. Sice jsem pak měl co dělat, abych prokrvil nohy, ale za tu kvalitu to prostě stálo. ()

novoten

Čistě teenagerovské seriály už se téměř netočí. Aby v žánru něco vzniklo, je potřeba přidat buď detektivní zápletku nebo zásadní sociální problematiku dneška. Hledání Aljašky tohle nepotřebuje. Palčivé otázky v sobě schovává, ale nevzniklo kvůli nim. Vzniklo kvůli tomu samému důvodu, proč vznikly předchozí adaptace Greenovek - protože je to parádní námět a parádní kniha o zranitelnosti dospívání. Adaptace nemění vyznění, nemění charakter postav, nezapomíná na nejzásadnější citáty, z nichž jeden mě opakovaně trefuje přímo na komoru a zamlží se z něj před očima ("If people were rain, I was drizzle and she was a hurricane"). Předlohu dokonce překonává ve chvíli, kdy část Potom redukuje na nezbytné minimum, protože kniha se v pozdějším ději točila v neustálých kruzích, ze kterých vzhledem k povaze situace neexistovala cesta ven. Tady je přerod kluka v chlapa ještě čitelnější, nostalgičtější a v romantickém slova smyslu i beznadějnější. Titulní hrdinka je totiž zlato a oči na ni může nechat každý, ať už je jeho vysněný typ holky právě takový nebo přesně opačný. Kristine Froseth má v sobě její nečitelnost, paličatost a téměř nesnesitelnost a divák jí v Milesově kůži chce odpustit takřka cokoli. Moc pěkně jsem se v téhle "cizí" vzpomínce utopil, tím spíš, že soundtrack přesně odpovídá extra silné hudební stránce nultých let, ve kterých se děj odehrává. A přestože já v Creeku svoje Velké možná nenašel (a vždycky jsem se povahově víc přikláněl k hrdinům z Papírových měst), cítil jsem se přesně tak, jako bych si dobré i zlé prožil právě v něm a lámalo se moje srdce. ()

tahit

Já se u toho bavil a bylo mi fajn. Vzpomněl jsem si na svou skvělou kamarádku ze střední školy. Teď vidím, že ta holka byla všechno. Je to tak dávno, ale jinak smysluplný příběh a občas i krásné metafory. ()

misterz

Ja som asi prišiel z Marsu, alebo odkiaľ. To nie je možné, všetci to ospevujú, len ja som si musel priklincovať očné viečka o čelo. Nuda ako hrom. Vlastne sa ani nemôžem čudovať, scenár totiž srší nápadmi ako zaplaviť diváka banalitou. Navyše mi to tam celé pripadalo ako keby boli decká len na nejakom detskom tábore. Pokiaľ takto vyzerajú internátne školy v Amerike, tak amen tma. V závere sa asi mali dostaviť emócie, no dostavilo sa iba jedno veľké zívnutie. Jediné, čo trochu viac zaujalo bola postava Alasky. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

Anderton

Nedá sa nič robiť, nie som cieľovkou tohto seriálu, čo ale neznamená, že som si nedokázal niektoré epizódy naplno užiť, iné zase skoro vôbec. Premúdrelé reči a sebavedomie nešli z úst a pohľadov postáv najprirodzenejšou cestou, čím ma občas značne iritovali. Je fajn, že napríklad fajčenie a pitie alkoholu sa tu berie ako normálka a nikto to ani nevychvaľuje, ani nekritizuje, proste sa tak iba deje. Achylovou pätou z môjho uhľa pohľadu je ale nevyváženosť jednotlivých epizód, kedy jedna navnadila, aby zase tá ďalšia ma opätovne posadila na zem. ()

DwayneJohnson

Začalo to spíš jako výstřel od boku, v záplavě jiných seriálů, co mám v seznamu, ale skončilo to asi jako největší překvapení roku 2019. Nádherná, ke konci strašně smutná věc o tom, jak se Vám v jedné chvíli může změnit úplně celý život. Ano a já taky, miluju Aljašku Yongovou. Hluboce, celým svým srdcem...… ()

silentname

Tak som nakoniec celý seriál zhltol počas jedného dňa. Asi so mnou nebude nikto súhlasiť, no je mi to jedno. Keď mám názor, tak ho hold napíšem. A nezaujíma ma, či bude populárny alebo nie. Tohto roku som videl veľké množstvo filmov aj sérií. A celkovo som mal zatiaľ z 2019 dojem, že mi prináša málo zaujímavých a silných momentov. No pre mňa je tento seriál asi momentálne to najlepšie, čo som za celý rok videl. Alebo ak nie najlepšie, tak minimálne jedno z najlepších. Určite v rámci seriálov. A myslím si, že táto séria bude prvá aj posledná. Pretože si nemyslím, že by to ďalej vôbec mohlo pokračovať."Looking For Alaska" ma popravde chytilo maximálne nepripraveného. Absolútne nepripraveného. Hoci som už mal možnosť stretnúť sa s tvorbou Johna Greena vďaka filmom "The Fault In Our Stars" a "Paper Towns". Nevedel som o čom má byť tento príbeh, predlohu som nečítal, no po dopozeraní všetkých ôsmych dielov si možno knihu aj prečítam. Najviac ma na tomto seriáli zaujali postavy. Všetkým postavám dokážem porozumieť. Ich problémom, ich životom, ich názorom, aj celkovo. Ich priateľstvá sú veľmi dobre stvárnené a budú prechádzať rôznymi skúškami. Kristine Froseth ako Alaska je podľa mňa excelentná. Je sympatická, je milá, vie ukázať svoju utrápenú tvár, človek ju má chuť objať a byť jej nablízku. Charlie Plummer je veľmi dobrý hlavný hrdina a je super, že je hlavným rozprávačom. Vidíme veci viac-menej z jeho uhla, no súčasne vidíme a poznáme aj ostatné postavy dostatočne na to, aby to nerušilo. A okrem toho mali spolu s Kristine Froseth vynikajúcu chémiu. Tam to fungovalo na sto percent. A rovnako fungujú aj ostatní. Sofia Vassilieva, Denny Love, Jay Lee, Timothy Simons, Ron Cephas Jones, mohol by som pokojne pokračovať ďalej. Tým, že sa seriál sústredí na postavy, na ich problémy, ich životy a rozvíja nám to pred očami, dokázal som sa do toho veľmi dobre vcítiť, dokázal som našich hrdinov pochopiť a chcel som vidieť od začiatku až do konca. A všetky momentky v seriáli sú veľmi pochopiteľné, silne zachytené a majú srdce a majú ducha. A vďaka tomu ho hodnotím ako jeden z najlepších momentov tohto roku. Na tento seriál tak skoro nezabudnem. A rozhodne zo správnych dôvodov. Skvelá práca. Hodnotenie: A+ ()

eLeR

Greenova kniha mala výborné postavy, skvelú atmosféru, príbeh nebol nudný a ani koncom to pán spisovateľ nepokazil. Presne to isté ponúkne aj film. Naozaj vydarená adaptácia. Voľba hercov dokonalá, príbeh miestami zmenený, inokedy počujete celé state z knihy, niektoré momenty vymyslené, ale fungujú ... a niektoré veci dostali vo filme iný význam. Nevadilo mi to, páčilo sa mi to. ()

Chrustyn

Snesitelná a pěkně natočená teen romance, která není naivní a má sympatické postavy. Jen to v sobě nemá tolik, aby to stačilo na seriál. ()

Arsenal83

Viem si predstaviť, že kniha bude napísaná ešte citlivejším, filozofickejším spôsobom. Ani toto filmové spracovanie nezaostáva, hoci celkový koniec ma neuspokojil, skôr sa mi to zdalo odfláknuté a nie celkom vyriešené. Celkovo je to také milé, študentské, zaujímavé, ale trocha aj priehľadné. Už v tretej časti vám možno po krátkom rozmýšľaní dôjde, o čo ide v tom odpočítavaní na konci každého dielu. Máme tu aj typickú hlúpu školskú šikanu, z ktorej mi občas vrela krv v žilách. A chlapec v hlavnej postave sa mi zdal trochu hlupák, niekedy ma sral viac než kedysi Ryan v O.C. California, a to je už čo povedať, to bol iný magor. ()

ARI50

Aljaška byla zajímavá dívka, měla něco v sobě co zaujalo ale zároveň co odpuzovalo. Plukovník sympatický hoch, se kterým jsem se nenudil. Macek byl otřesný hoch který mě dokázal někdy potrápit jakou osobnosti byl. Příběh byl plný skvělých momentů, drama silnějšího původu, smích na správném místě, a plno šílených vět. Škoda že se nedočkáme dvojky konec je přeci jen špatně uzavřen,chce to knihu. ()

JohnCZ

Obsahuje nepřímé spoilery! How do we ever get out of the labyrinth of suffering? John Green ve svých knihách vždycky předkládal zajímavé otázky. Otázky ohledně života, smrti, ale zároveň ve svých dílech nezapomínal na to nejdůležitější v životě - přátelství, humor a lásku. Looking for Alaska patří mezi jednu z mých nejmilejších knížek, před lety mě opravdu řádně dostala a proto mě těší, že se dočkala filmového zpracování a to rovnou v podobě minisérie. Trochu jsem se bál natahování - druhá polovina knihy je o kus slabší a díky pochmurnější náladě o fous méně zábavná. Velmi mě tedy těší, že se část "after", co se stopáže týče, zkrouhla na přijatelný počet epizod. Celá adaptace se nejenže drží ducha knihy, ale dokonce má i něco málo navíc a v určitých situacích přidává některým, v knize spíše letmo popsaným, scénám na intenzitě. Po zhlédnutí prvního traileru jsem si rovněž nebyl jistý obsazením, ale bál jsem se zbytečně. Charlie Plummer je opravdu Váleček (nebo dle HBO titulků Macek, chcete-li), Abbie Gayle Plukovník a Kristine Froseth ROZHODNĚ je ta komplikovaná, náladová, někdy protivná a přesto neodolatelně vzrušující Aljaška Young. Chemie mezi celou partou funguje až neuvěřitelně, vizuálně i režijně je to zpracované fantasticky, prostředí je správně nostalgické a to i díky zasazení do "předfejsbukové" doby roku 2005. I ten soundtrack, ať už v podobě doprovodných písniček nebo příjemné ambientní hudby, je skvělý. A teď mě omluvte, jdu hledat velké Možná! ()

Hwaelos

Dospělejší verze Stand by Me se stejným feelingem, stejným motivem přerodu (jen namísto dětství > dospívání se tu tematizuje přechod z dospívání do rané dospělosti) a s lepším soundtrackem. Možná to není na plnou palbu filmařsky, ale emočně vás to dostane. ()

Krissty

Looking for Alaska se od první chvíle jeví jako takový klasický seriál o zamilovaných puberťácích, u kterého každý tuší, jak to skončí. Nakonec to ale bylo trochu jinak. Divák od začátku ví, že se něco stane, ale tím, co přesně to bude, si do poslední chvíle není úplně jistý, a to mě na tom bavilo. Líbilo se mi i to filosofování nad smyslem života, na které má Green zjevně talent. Herecké výkony byly uvěřitelné a snad všechny postavy mi nějak přirostly k srdci, dokonce i Lara a Eagle. Mrzí mě jen jedna věc - nezjistila jsem, co napsala Aljaška ve své eseji. Je to aspoň v knize? Přečtu si ji a budu doufat, že se tam dozvím vše, co potřebuji. :) ()

TomX2

Má to tri mínusy: 1) Občas je to málinko neprirodzené - ako správaním postáv, ktoré miestami pôsobili skôr ako figúrky zo seriálu než skutoční ľudia (najmä ku koncu, ale nechce sa mi tu vypisovať podrobnú štúdiu ľudskej osobnosti), tak aj samotným školským prostredím, ktoré bolo (opäť) tak nejak až príliš fiktívne. 2) Posledné dva diely - tie teda nie sú samo o sebe zlé, len je v nich strašne veľa vaty, sú až príliš natiahnuté a tak nejak podkopávajú všetko dobré, čo si seriál doposiaľ budoval. Sú dobré, majú zopár fajn myšlienok a scén, pričom si technicky vzaté držia svoju kvalitu, ale vzhľadom k jednej silnej téme si zaslúžia o trochu silnejšiu katarziu, než že celé 2 epizódy sa prenesú do akejsi detektívnej roviny, ktorá miestami pôsobí až príliš zbytočne a otravne. 3) Subjektívne mi až tak nesadlo, že sa seriál občas až príliš zabýva sexom. Nie je to niečo, čo by vadilo nejako príliš, ani to seriálu neuberá na kráse (vlastne vďaka tomu sem tam nastanú aj celkom humorné situácie), ale sex je podľa mňa proste overrated, sorry not sorry. A to je vlastne asi tak všetko. Sú tam len dve veci, ktoré seriálu uberajú na kvalite, inak je to ale fantastická záležitosť, ktorú som si neskutočne užil a som veľmi rád, že som na tento seriál včera ráno narazil a hneď ho aj celý dopozeral. Veľmi príjemná milo zasnívaná atmosféra, perfektný indie/ambientný soundtrack, super dialógy, hĺbavé myšlienky, hrejivá romantika, skvelý humor - tento seriál má všetko, čo má mať a spomedzi všetkých novodobých teen seriálov, toto je jednoznačne top. Veľmi si ma získali postavy a ich sny, ciele a prekážky a odžil som si to, akoby som bol s nimi. Obľúbil som si tam každú z hlavných postáv (skvelého Plukovníka, magickú Alasku a Milesa, ktorý mi ako hlavný hrdina neskutočne sadol už len z toho dôvodu, že mi je v mnohom veľmi podobný), ale perfektní boli aj učitelia, obzvlášť Dr. Hyde. Neviem čo viac povedať, skrátka super záležitosť a zážitok, ktorý už asi znovu nezažijem. ()

O.Peta

Looking for Alaska - asi si od toho Greena budu muset i něco přečíst, filmy a seriály z jeho předloh se mi celkem zamlouvají. A Josh Schwarz má vyloženě talent jít do seriálových projektů o mladých, ať je to teď Alaska, nebo předtím O.C, Gossip Girl, Chuck,..Pro všímavé, v jedné scéně seriálu postavy sledují právě seriál O.C. Lze poznat jen dle znělky. Tématicky i stylem má Alaska trochu blízko k 13RW, i hlavní herec není co se týká castingu žádná hitparáda, ale dívčí obsazení je absolutní trefa, ať Hannah v 13RW, tak tady Alaska. Co nemají a doufám nebudou mít společný, protože tady to fakt snad nejde, je zbytečně natahovaný pokračování. ()

Riddick77

Aljašku jsem miloval a současně nenáviděl již v knižní předloze a zrovna tak jsem propadl jejímu neodolatelně nevypočitatelnému a sebezničujícímu kouzlu i v minisérii. Solidní adaptace, ač část "potom" tvůrci zpracovali poněkud čitelněji a schématičtěji. Kristine Froseth úchvatná. 8/10. ()

slunicko2

Zpočátku inteligentní rozhovory se postupem času nějak vytratily a zůstal jen lehce zmatený seriál o zmatcích dospívání. 1) Chvílemi pěkné, chvílemi silně teenagerské v dobrém slova smyslu, chvílemi rozvleklé._____ 2) Zaujali mě 20letý Charlie Plummer (Miles zvaný Macek), Jay Lee (Japonec Takumi), Brandon Stanley (student Paul), 28letý Kanaďan Jordan Connor (student Kevin), 22letý věru pohledný Uriah Shelton (student Longwell), CG Lewis (student Hank Walsten), 26letý Brazilec Henry Zaga (Jake - Aljaščin bývalý), 41letý Timothy Simons (šéf tábora Orel) a Jared Bankens (Gus, závěrečný striptease)._____ 3) Knížku jsem nečetl. ()