Mladá žena se vášnivě zamiluje do bohatého, nedávno ovdovělého šlechtice Maxima de Wintera. Po brzké svatbě odjíždí na jeho panství, kde společně žijí na zámku Manderley. Na láskyplný vztah novomanželů však padá všudypřítomný stín první de Winterovy manželky Rebeky, která zahynula za zvláštních okolností. Dům je naplněn jakýmsi nevyslovitelným napětím a stísňující atmosférou, která na novomanželku padá doslova na každém kroku. Ta je také přesvědčena, že manžel na krásnou Rebeku neustále vzpomíná, a proto jí není schopen věnovat potřebnou pozornost a cit... Příběh napsala spisovatelka Daphne du Maurierová a do filmové podoby převedl slavný režisér Alfred Hitchcock (jenž stejně úspěšně natočil i její romány Hospoda Jamaika, Ptáci). Děj je soustředěn na starém šlechtickém sídle, kde výprava, nasvícení interiéru a důmyslná kamera (zachycující například v jediném záběru hlavní hrdinku a nehybný obličej postavy, která jí nahání strach) přispívají k stupňování napětí. Roli Maxima de Wintera ztvárnil Laurence Olivier, jeho novomanželku představuje Joan Fontaineová, hospodyni Danversovou hraje Judith Andersonová. Film v roce 1941 získal dva Oscary: za nejlepší černobílou kameru (George Barnes) a jako nejlepší film (producent David O. Selznick). (Česká televize)

lakart

Není to vůbec špatný film, ale moc se v průběhu sledování střídají dobré okamžiky s těmi špatnými a hlavně nudnými. Tvůrci jakoby se báli jít buď cestou temného thrilleru nebo romantického filmu o hledání nové životní lásky. A navíc první polovina filmu je opravdu dobře rozehraná po všech stránkách - postavy propracované, struktura scénáře na vysoké úrovni, ale druhá půlka je jenom laciné detektivní drama, které ničím neoslní. Takhle u mě film zůstal na půli cesty...70% ()

markotter

Výborně zpracovaná adaptace knihy Daphne du Maurier Rebecca. Tak, jak jsem si představoval hlavní hrdiny a Manderlay v knížce, to se Hitchcockovi podařilo téměř dokonale přenést na plátno. Děj byl pravda trochu zkratkovitý, ale to se při košatosti vyprávění v knížce nedalo dodržet, to chápu. Joan Fontain byla v roli naivní slečny, která se dostane do jí naprosto cizího prostředí naprosto dokonalá (a krásná byla). Ostatní herci také výborní až na postavuJacka Favella - ta byla ve filmu až příliš slušná a nebylo z toho poznat, jaká odporná kreatura to opravdu byla. ()

junxi91

Tísnivý a nepříjemný Hitchcockův film, tentokrát o jedné mladé, slušné a trochu naivní dívce, která se v jižní Francii zamiluje do bohatého a ovdovělého šlechtice Maxima de Wintera. Film začíná tím, že Maxim de Winter stojí na okraji útesu a uvažuje o skoku dolů. Mladá žena na něj křičí a snaží se jej zastavit, ale on ji hrubě odpálkuje se slovy, aby šla dál. Později, v Monte Carlu na Francouzské riviéře, tatáž mladá žena pobývá se svou pompézní starou společnicí na cestách, paní Van Hopperovou, a znovu se setkává s aristokratickým vdovcem Maximem de Winterem, který vypadá mnohem zpupněji. Navzájem se přitahují, a přestože mladé ženě Van Hopperová říká, že Maxim je stále posedlý svou mrtvou ženou Rebeccou, která se prý utopila v moři poblíž jeho panství Manderley, tak si jej stejně vezme a stane se druhou paní de Winter. Maxim bere svou novou nevěstu zpět do Manderley, svého velkolepého sídla u moře v jihozápadní Anglii, kterému dominuje hospodyně, paní Danversová, chladná osoba, která byla důvěrnicí první paní De Winterové, kterou měla velice ráda. Dokonce zachovala Rebeccinu velkou ložnici v západním křídle beze změny a vystavuje různé předměty, které nesou její monogram. Maximovy neustálé připomínky Rebeccina půvabu a sofistikovanosti nakonec přesvědčí novou paní de Winter, že Maxim je stále zamilovaný do své první ženy, což by mohlo vysvětlit jeho občasné iracionální výbuchy hněvu. Snaží se potěšit svého manžela tím, že uspořádá večírek v kostýmech, jak to bývalo za starých časů. Danversová jí poradí, aby si vzala šaty, které na portrétu nosí jeden z Maximových předků. Nicméně, když se jeho nová žena objeví v oněch šatech, Maxim je zděšen, protože jsou to šaty, které měla Rebecca na svém posledním plese těsně před svou smrtí. Nová paní de Winterová kvůli tomu konfrontuje Danversovou, ale Danversová jí řekne, že nikdy nemůže zaujmout Rebečino místo, a snaží se ji přesvědčit, aby skočila z okna v Rebečině pokoji. V tu chvíli je vyhlášen poplach, protože kvůli mlze najela loď na mělčinu a při záchraně její posádky byl objeven potopený člun s Rebecčiným tělem. Maxim nyní své nové ženě přiznává, že jeho první manželství bylo od začátku falešné, když Rebecca neměla úmyslu dodržet své sliby. Místo toho předstírala, že je dokonalá manželka a hostitelka na večírcích. Také tvrdila, že je těhotná se svým bratrancem a milencem Jackem Favellem, posmívala se Maximovi, že jeho majetek může zdědit někdo, kdo nebude jeho potomkem. Během prudké hádky upadla, udeřila se do hlavy a zemřela. Aby Maxim zatajil pravdu, vzal její tělo ven na člun, který pak potopil, a identifikoval tělo (které ovšem nebylo Rebečino) jako její. Krize způsobí, že se druhá paní de Winterová změní, protože oba plánují dokázat Maximovu nevinu. Když policie tvrdí, že existuje možnost sebevraždy, bratranec Favell se pokusí Maxima vydírat tím, že prozradí, že Rebecca nikdy neměla sebevražedné sklony. Když jde Maxim na policii, podezřívají ho z vraždy. Další vyšetřování - výslech doktora, kterého navštívila v den smrti - však odhalí, že nebyla těhotná, ale nevyléčitelně nemocná rakovinou, takže verdikt o sebevraždě platí. I když páchat sebevraždu vrtáním děr do lodi a nálsedním vyplutím s lodí a utopením mi přijde stejně jako Favellovi jako pěkná blbost. Maxim si uvědomuje, že se ho Rebecca snažila přimět, aby ji zabil, aby ho tím zničila. Svobodný muž Maxim se vrací domů, aby viděl své panství Manderley v plamenech, protože jej zapálila šílená paní Danversová. Všichni utekli kromě Danversové, která umírá, když se na ni zřítí strop. Takže na začátku to vypadá jako klasická romantika, postupně však přibývá tísnivý pocit během pobytu novomanželů na panství, a nakonec to vypadá jako detektivka s obnoveným vyšetřováním smrti Rebeccy. Nebylo to špatné, ale znovu bych se na to asi nedíval. () (menej) (viac)

kucny

Asi prestanem komentovať Hitchcockove filmy pretože sa bojím že sa budem opakovať a vykrádať vlastné komentáre. Ako obvykle výborné scény, dialógy a herci ktorí ešte vedeli hrať, na rozdiel od súčasných rýchlokvasených hviezdičiek (česť výnimkám). Už mi snáď ostáva dodať že sa teším ako si raz prečítam knižnú predlohu. ()

Smerfetka88

Tajemně osvětlená tvář hororové paní Danversové mě bude ještě dlouho strašit! Taková služebná je základ každého mysteriózně-hororového thrilleru. ()

Gromit

Není to sice typicky "hitchcockovský" film, v rámci Mistrovy tvorby ale přesto patří k tomu vůbec nejlepšímu. Tajemstvím opředený příběh ani trochu nezestárnul (byť Hitchcock sám tvrdil přesný opak) a technické zpracování je i na dnešní poměry bezchybné (zejména kamera je skvělá). Bez čeho by se ale Mrtvá a živá jen stěží obešla, je herecké mistrovství představitelů obou hlavních rolí. Těžko říct, zda je tu lepší krásná Joan Fontaineová nebo charismatický Laurence Olivier, oba jsou však skvěle sehraní a jejich zamilovanost působí neuvěřitelně přesvědčivě. Skvělý film, který se dnes právem řadí mezi klasiku! ()

Amonasr

Z dnešního pohledu může řada věcí ve filmu působit naivně a herci (zejména Joan Fontaine) místy značně přehrávají, přesto je snímek stále zajímavý a navozuje hitchkockovským způsobem patřičné napětí. S přihlédnutím k době vzniku filmu jde o poctivý filmařský počin. ()

Ernie_13

Ano trosku iny Hitchcock, ale bavil som sa! Mozno nebyt trosku zbytocne dlhej stopaze bol by to este brilantnejsi film. Joan Fontaine bola okuzlujuca zatial co Judith Anderson nahanala zimomriavky iba svojou pritomnostou! :D ()

Asdas

Zo začiatku to vyzerá ako romantický film ale postupne to prechádza do mysteriózneho žánru a vy si začínate uvedomovať ,že niečo nie je v poriadku . Hitchcock si na palubu prizval dvoch známych hercov svojej doby a zas dokázal ,že pre točenie filmov sa narodil . ()

habertek

Po fakt dlouhé době jsem viděl starší film, kde byly ženy křehkými dámami a muži mužnými gentlemany...Kde jsou ty doby?:) I když jsem se narodil 59 let po natočení tohodle snímku raději bych žil v té době...Snad to bylo Hitchcockem, snad tou dobou,...nevím, ale celkově na mě film zapůsobil hrozně zvláštně. ()

pestak

Hitschcockův film, který jsem viděl teprve nedávno mě zaujal hutnou atmosférou, postupným odkrývání nebezpečí a nečekaných zvratů. ()

PlayEasy

Hitch byl opravdu mistrem napětí a hrůzy. A ve výborně gradované Rebecce to jen a jen potvrzuje. Ten člověk nás opravdu chvílemi deptal a hlavně nás deptala psycho služebná ve výtečném podání Judith Anderson. Laurence Olivier byl skvělý a jeho vyvolená velmi půvabná. Celé sídlo je opravdu děsuplné, výborná hudba typu Jerryho Goldsmithe a výborný film. Nějaké zápory? Momentálně nás žádný nenapadá (a asi ani nikdy nenapadne), ale naopak se nám vybavil další klad, tedy, že pokud se nějaký režisér soustředí celou svoji kariéru na jeden a ten samý žánr, většinou už jeho filmy začínají být špatné, ale Sir se tohoto žánru držel a i díky tomu vznikl tento vzácný film - opravdový filmový klenot! 100% ()

Kenneth

Začátek trochu romantický, další část trochu tajemná a ke konci to bylo trochu detektivní. Vše jenom trochu a tak výsledkem byl trochu zdlouhavý film. Fontaine předvedla krásné pojetí nesmělosti, skromnosti a nízkého sebevědomí hlavní postavy. Nejvíc mě ale potěšilo obsazení Nigela Bruce, který jako by hrál v jiném filmu, což přineslo příjemné zpestření. Byl to typický on. Celkově je to ale film příliš románový a panuje v něm nízké napětí, i když osvětlovači se snažili, co to šlo. ()

gotham

Nejdřív jsem si přečetl knížku, a nijak zvlášť mě ten příběh nezaujal. Spíš jsem přemýšlel, proč vůbec toto natočil velmistr hrůzy Alfred Hitchcock. No a po skouknutí filmu tomu pořád nerozumím. Není to úplně špatné, ale ve srovnání s ostatními filmy Hitche je to slabota. A to měl k práci opravdu výstavní herecké duo Olivier-Fontaine. Nakonec tedy uznávám, že knížka je přeci jen o něco napínavější a dramatičtější, zejména co se týče paní Danversové, která v podstatě ve filmu jakoby nebyla. 40% ()

pollstro

První Hitchcockův americký projekt, který zároveň podléhal přísné smlouvě s producentem, která ho silně omezovala v tvůrčí svobodě, což se projevilo v přepisování mnoha scén. Navíc celý film byl natáčen v chronologickém pořadí, aby se zajistila větší kontrola nad finálním obsahem. I přesto je Rebecca neustále kvalitním filmem v každé své filmové kategorii. Silně psychologický drama thriller plný tajemného napětí, goticko-hororových prvků, stísněné atmosféry a romance. Strukturou a tempem vyprávění náročné. Většina příběhu je vyprávěna v pozvolném tempu, ale s neustálou tajemnou elegancí, využívající naplno velkolepých a rozsáhlých interiérů zámku Manderley, a mysteriózního tajemství ohledně předchozí mrtvé manželky. V závěrečné geniální půl hodině Hitchcock postupně odkrývá veškeré tajemství celého příběhu. V dramatických scénách je přímočarý, bezchybný a naprosto přesný. Scéna v přímořském domku, nebo veškeré scény v místnosti Rebeccy, patří mezi nejlepší momenty celého filmu. Jediný Hitchcockův film, který získal Oscara za nejlepší film. "Last night I dreamt I went to Manderley again." ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

7. ročník unikátní přehlídky klasik, ale i pozapomenutých klenotů z bohaté pokladnice filmu noir představí snímky tematizující loupež, výběrovou retrospektivu noirových děl Fritze Langa, rozmanitou… (viac)

Hitchcockovská klasika se dočká remaku

Hitchcockovská klasika se dočká remaku

15.11.2018

Britský filmař Ben Wheatley (High Rise, Křížová palba) natočí remake klasického hitchcockovského thrilleru Mrtvá a živá. Hlavní role si v gotické romanci zahrají Armie Hammer (Dej mi své jméno) a… (viac)