Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

BoPo

5* či 4* je mimo realitu už len na základe toho, že nebudete mať absolútne chuť to vidieť niekedy znova. 3* by boli v hre, keby aspoň finále prinieslo niečo zvláštne, šokujúce, nečakané, zaujímavé. Nie, Hitchcock naservíroval len konverzačku plnú očumovania. Šmírovanie bolo fajn, ústredná dvojica bola viac než fajn. Sympaťák James Stewart a elegantná Grace Kelly mali fungujúcu chémiu. Len škoda, že celé domáce vyšetrovanie a skladanie puzzle dielikov neprinášalo žiadne napätie, žiadne prekvapenia. Veľmi preceňovaný film, ktorý však vďaka zachyteniu pôvabu Grace Kelly má svoju historickú hodnotu. ()

BigDeal

Originálny film s perfektne vybraným prostredím a rovnako perfektne dosadenými hercami (Grace Kelly je asi tá najočarujúcejšia herečka), ktorý bol mnohokrát citovaný hýri humorom, záhadami a stupňovaným napätím. Najzaujímavejšie je, že dokáže diváka do deja úplne vtiahnuť, aj keď sa odohráva v jednej miestnosti bytu. Zrejme to majú na svedomí chytré dialógy a nutkanie dozvedieť sa viac o súkromí postáv za oknami. ()

bouncer

Vynikající Hitchcockův thriller, který více než na napětí sází na postupné odhalování zločinu a rozbor voyaerismu. Témeř vše se odehrává v jedné místnosti a ve výhledu z jejího okna. Skvělá režie, příběh i herci, navíc poměrně vtipné a trefné. Kvalitní podívaná i po více než 50 letech. ()

murakamigirl

Hitch o tom, ako to vyzerá, keď človeka posadne posadnutosť... Okno do dvora nielen brilantne zaľudnil, ale i doslova vymuroval (obytná scéna) psychológiou. Na vyše 100 minút som sa stala nenásytnými očami Jamesa Stewarta. Kamera vo svojej zvedavosti akoby mala slobodnú vôľu, prostredie, do ktorého je dej zasadený, je dokonalé, Stewart je neopakovateľný chlapík a Kelly sakramentsky pôvabná a charizmatická ženská v rozkošných outfitoch. Lenže... Nie je to za 5*. Niečo mi nesedí. Niečo v scenári. Je skvelý- vynikajúci príbeh, vynikajúce predstavenie obyvateľov obytného komplexu, plno prvotriednych hlášok..... Lenže... Vadí mi, že našich hrdinov definitívne utvrdili v spáchaní krvavosti nejaké šperky či snubný prsteň- toto sa mi práve vidí dosť nedostatočné. Toto skrátka považujem za nepekné slabé miesto, ktoré mala zaberať nejaká presvedčivejšia finta..... Ale narovinu: v tomto filme by som chcela byť Jamesom Stewartom, pyžamovo šarmantným, tvrdohlavým a vtipným... chcela by som bývať v takom komplexe, podnikať presne také neetické špionáže na nič netušiacich susedov, neželane odhaliť presne také veľké privátne tajomstvo, zažiť presne také vzrušujúce dobrodružstvo (a pritom sa neodlepiť od okna) a skončiť presne takým happyendom. Až na tú novú sadru, tú mu, myslím, nezávidím. ()

adamo_znk

Tak musím říct že Okno do dvora mě dost zklamalo. Čekal jsem od filmu napínavou zápletku, hutnou atmosféru, nějaké to mrazení v zádech, ale nedostalo se mi ničeho. Snad jenom zajímavého námětu a originální práce kamery imitující dalekohled hlavního hrdiny. Ten, společně s jeho milovanou Grace Kelly, mi místo "hereckého koncertu" přišli spíš jako šmírující páreček blbců, co naprosto nelogicky a paranoidně stále otravují svého souseda. No a konec filmu? Vždyť se tam skoro nic nevysvětlilo proboha. Daleko napínavější a smysluplnější je pro mě parodie tohoto filmu v díle Simpsnů "Bart temnoty". ()

MrCreosote

Nasnímat téměř dvouhodinový film z jednoho pokoje - tak velké sousto by si snad kromě Hitchcocka nikdo jiný neukousl, nicméně Hitch je filmař všech filmařů a zde se mu podařilo spojit romantiku s krimi a dramatem tak působivě, že jsme napjatí od začátku do konce a ve finále už téměř nedýcháme. Vedle North by Northwest a Psycha nejlepší film mistra napětí. P.S. Kamera se během filmu přeci jenom dostane z okna bytu, a to hned dvakrát - při nalezení zabitého psa a při souboji Jamese Stewarta s Raymondem Burrem.. ()

Blofeld

Šlápl někdy Hitchcock vedle? Zatím mám od něj za sebou Ptáky, Vertigo, Severozápad a Okno do dvora (za chvíli mě čeká Provaz a Potíže s Harrym) - a všechny jsou tak nádherné, až to není normální. Všechno tu už bylo řečeno. Jen mě zaujal komentář Jordana: nic nevyčíst a dát tři hvězdičky? Zajímavé... ()

svik

V tomto případě je velice na místě věta:Kdo neuvidí, nepochopí. Hitchcock nás v dalším mistrovském snímku usadil a doslova připoutal do křesla, přinutil k pozornému pozorování ostatních sousedů. Jaká souhra náhod zrovínka když pozoruje Stewart okolí, je svědkem nepodložené vraždy. Bylo vidět že kameru řídila zkušená osobnost, která měla zmapované mšechny detaily, které museli být bez pochyb splněny. Samotného Alfréda jsme mohli také ve filmu spatřit, jak natahoval hodiny v protějším domě. Neuvěřitelné, nenudíte se a přesto se jedná o velice primitivní děj ale o to zajímavější a napínavější, ftipnější závěr. ()

amirgal

Pro mě film naprosto ztratil přitažlivost, jelikož mi gradační scény úplně unikly. Byla jsem z toho moc zklamaná :-(. Viděla jsem člověka, který kouká z okna pozoruje dvůr: já pozoruji dvůr, dvůr byl sice moc pěkně udělaný, ale až moc "pěkně udělaný", natáčení z jednoho bodu se mi líbí - pro mě by ani ta kamera nemusela švenkovat, ale nástup mohl být kratší, indicie sofistikovanější a třeba raději bez hudby. Ale hlavně ten člověk mě iritoval, byl přepjatý a chvíli neposeděl a choval jako idiot (neměla jsem chuť mu nijak fandit a přála jsem si, aby ho zabili). Následně jsem mu přestala věnovat pozornost. A pak se to asi stalo. A pak byl najednou konec. Ten námět je vynikající, kamera je výborná, ale herecké výkony a hudba mi film vytrvale udržovaly od těla ... ()

Bubble74

Tento snímek právem patří na horní místa všech filmových žebríčků. Vybroušené, vtipné dialogy, roztomile neposlušný pacient James Stewart, okouzlující a nebojácná snoubenka Grace Kelly a Hitch ve své nejlepší formě. Po zhlédnutí si už rozhodně nikdo nezapomene stáhnout rolety. ()

Marek1991

Vzrušujúci film, ktorý však občas bol takou príjemnou nudou. Chlapík, ktorý veľmi nemal čo robiť a od svojej perfektnej partnerky si chcel dať na nejakú dobu pokoj, si začal svoje chvíle vypĺňať špehovaním ľudí, ktorí zrejme o ňom ako zrejme významnom človeku ani nevedeli, že žije naproti nim. Síce ma v jednej scéne prekvapilo, že žena ktorá vybehla ku koncu von sa skryla a počkala, aby ju neuvidel chlap zhora a nebežala preč, čo je trocha podozrivé, keďže mohol bežať aj za ňou z vrchného poschodia, no táto maličkosť je v tomto mierne komornom filme s krásnou matkou súčasného kňiežaťa Monaka, priam zanedbateľnou. Mysteriózny a napínavý je podľa mňa film až ku koncu, dovtedy sú to len také príjemné a úsmevné scénky. Musím pochváliť kameru a prostredie. Počas filmu som si myslel, že to dospeje k tomu, že sa odhalí veľké nedorozumenie a chlapova paranoja, no išli skôr smerom racionality a to tiež nie je zlé. Tento film je tak na hrane, no mne sa páčil, najzaujímavejšie by bolo si ho pustiť v podobnej situácii. ()

Padme_Anakin

Znovu jsem si potvrdila, že tento film je pro mě na pět hvězd, parádně natočené, výborní herci, pro odlehčení atmosféry nechybí ani humor, ani nadhled a dialogy jsou skvěle napsané.. James Stewart má ohromné charisma a jako fotograf v sádře je velmi lehce uvěřitelný, no a k němu nádherná Grace Kellyová, v okamžiku, kdy vstoupí na scénu, se tají dech.. ()

liquido26

No já nevím, jediné, co mě tam opravdu uchvátilo bylo to, jak to bylo natočený - ty dokonalý záběry z okna na ten krásnej dvůr, na to bych se vydržel dívat nevím, jak dlouho. Příběh samotnej zase tak silnej nebyl (neříkám, že by nebyl nápaditej nebo zajímavej), hlavně si myslím, že napětí na konci se dalo líp vygradovat. Po velkých rozpacích z Psycha si u mě Hitchcock trochu zpravil reputaci, ale pořád to ještě není to, co bych čekal od filmu v prcní dvoustovce. Doufám, že mě další osloví víc. ()

Hoyt

Úžasně dokonalé bez slabší chvilky. Vytříbené dialogy s vhodně použitým humorem a charizmatická dvojice dvou filmových velikánů dodávají tomuto snímku nazapomenutelnou atmosféru. Zatím nejlepší Hitchcock. ()

corpsy

Pohľad na skvele vystavaný život v obytnom komplexe fascinuje. Nie však samotný film. Aj keď ide rozhodne o nadpriemernú žánrovú zábavu ( čo iné od Hitchcocka čakať ), má viac ako len jednu chybičku krásy. Režisér však dokáže pomaly stupňovať atmosféru a rozohrávať napínavú hru. Škoda, že viac verbálnym štýlom. ()

F.man

Nepochybně jeden z vrcholů Alfreda Hitchcocka. Jeho inovátorství a experiment zase zafungoval na výbornou. Ono totiž postavit kamery na několik metrů čtverečních a z nich sledovat po 112 minut takhle napínavý thriller, vypadá sice triviálně ale opak je pravdou. Výsledek je ale naprosto skvělý - a to zejména v momentech kdy L.B. Jefferies (James Stewart) pozoruje své sousedy. Divák má tak opravdu pocit že je v kůži hlavního hrdiny. Vážně dobrá metoda jak vtáhnout publiku. No a když k tomu přidáme velice dobrý herecký výkon ústřední dvojice, mezi kterou to parádně jiskří, krásu Grace Kelly, vtipné komentáře (...) dostaneme pětihvězdičkovou klasiku. Jak je to vlastně jednoduché... Intelligence. Nothing has caused the human race so much trouble as intelligence. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011