Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

Rssa

Jakkoliv Stewart není mým oblíbeným hercem, ba právě kolikrát mi film dokáže zkazit, tak tady je celkem únosný. Hitchcock zde opět dokázal přeskočit dobu a pominu-li technickou stránku filmu, tak opravdu to mohl natočit nějaký šikula včera. ()

adam9

Můj první Hitchcock a hned za jedna podtržená! Očekávání byla k tomuto proslulému režisérovi velká, ale Okno do dvora určité obavy z potenciálního zklamání zahnalo už po pár minutách. Tak jednoduchý, ač neobvyklý příběh a stejně vás dokonale strhne až do samotného závěru. A mimochodem, Grace Kelly byla ale kočka! ()

Teg

Na dnešní vkus trochu přímočaré, ale tak technicky vyumělkované a co se týče práce s napětím, nemůžu říct ani popel. Svoje hodnocení si zaslouží beze zbytku. ()

Miller

Velmi nudné, nestrašidelné, a už vůbec ne překvapující. Popularita snímku, kde Stewart hodinu a tři čtvrtě čumí z okna, a Hitchcock vše co se mělo stát během filmu, ale stalo se to najednou a ke konci, je pro mne záhadou. 60% ()

Ještěřák

Protože jsem protřelý sběratel a starý okenní šmírák, zakoupil jsem si z plezíru teleobjektiv Jamese Stewarta, a rozhodl se na něj navnadit 8 GB remasterovanou verzí tohoto mistrovského díla, pročež jsem se rozhodl překomentovat svůj původní canc, porozený l. p. 2008. Přestože film zestrál o dalších osm let, zůstane pochvalný. Kvalita dialogů, intelektuální náboj babochlapského dramatu Stewart v. Kelly, velmi velký důraz na detail, skvěle zachycená atmosféra padesátkového sídliště plného zajímavých karikatur jako by nehodlaly zestárnout. Super práce s kamerou, světlem, barvami a stíny také není ničím, co by mělo zajít a zevšednět z pátku na sobotu. Velmi špatný je bohužel samotný závěr včetně laciného pádu, který dnes vypadá jako velmi blbá práce v Photoshopu, nicméně z 95% je film fantastický. Pokud někomu závěrečná pranice přijde laciná a směšná, je to jeho názor, nicméně vystavovat oči takovému "blesku" není vcelku žádná prdel. Vlastně není o co stát. Oči to opravdu slušně dezorientuje. ()

Prochy38

Tak upřímně řečeno, na A. Hitchcocka jsem byl až moc mile překvapen! Sympatické obsazení hlavních postav a geniální scénář. Film je kvalitně napínavý a poutavý stylem, že divák do poslední chvíle neví, jak to vlastně je! G. Kelly nádherná! Moc se mi to líbilo!! ()

dormouse

Nejsem zrovna fanoušek Hitchcockových filmů, ale tenhle mne nadchl. Svou naivní polopatičností, divadelním pojetím-vše se odehrává na jedné scéně, kde lze vidět osudy zúčastněných podrobně až k jídelnímu stolu včetně cinkání skleniček. Schematické postavy taky vzbuzovaly sympatie, celé mi to připadalo jako pohádka s happy endem. ()

kobe6

Konečně jsem si udělal čas na tuto klasiku. Obdivuhodné jak strhující dokáže být i po tolika letech. Hitchcock nepřestane udivovat. Steward se stává mojim oblíbeným old-school hercem:) ()

J*A*M*A*L

Film, který totálně potvrzuje, že Hitchcock je bůh, i když je to starší film než Psycho.Už o několika režisérech jsem říkal, že jsou bohové, ale pro Alfiho to zřejmě platí asi nejvíc.On je takoví Zeus mezi režiséry.A James Stewart.....můj bože jakto, že není v žebříčku Nejoblíbenějších herců.Rear Window je film, který si zkrátka mohu pouštět pořád dokola a nikdy mě to neomrzí. ()

jasiska

Geniálna záležitosť. Unudený chlapík špicluje na susedov a, ako jeho razantná sestrička predpovie, začnú sa problémy. Najlepšie na filme sú scénky, v ktorých krátky pohľad na suseda odhalí, aký život asi vedie. Hoci sa v nich málokedy rozpráva, sú nečakane zaujímavé. Scény so sestričkou a/alebo s krásnou priateľkou hlavného hrdinu, ktoré veria teórii o vražde, či s priateľom policajtom, ktorý jej neverí, zase zabezpečujú výborné dialógy - vždy inteligentné, občas aj prekvapivo zábavné. ()

Rejže

Dala bych 5, ale za pomalý rozjezd ubírám hvězdu. Co se týče následné dramaturgie vývoje příběhu, perfektní! Když ješitný Stewart obrátí a dá na Gracinu radu, rozbíhá se napínavý příběh. ()

IvoB

Výborná klasika, vyvažující humor i napětí, přičemž si naprosto v pohodě vystačí s omezeným prostorem jednoho pokoje a několika málo postavičkami, které nejen mají své příběhové opodstatnění, ale zároveň jsou zdrojem mnoha komediálních prvků - velmi sympatické herecké obsazení. Pár zaškobrtnutí se zde sice nalézt dá (ano, finální "střet"), ale nejedná se o nic zásadního - 5* (9/10). ()

Itar

Výborné ve všech směrech, až na ten neskutečně špatný konec. Věčná škoda. Forma a herecké výkony nicméně naprosto přesné. ()

orkadimenza

Po Psychu je Okno do dvora druhým Hitchcockovým filmem, který si dopřávám a abych řekl pravdu, ještě tomuto legendárnímu režisérovi musím přijít na kloub. Musím říct, že jsem fascinován (asi jako většina diváků), jak se Hitchcockovi podařilo natočit poutavý film de facto z jedné místnosti (resp. z jednoho okna), ovšem v této fázi mé poklony končí. Příběh podstatnou měrou zachraňují James Stewart, kterého jsem si po Život je krásný oblíbil (avšak zde není tak úchvatný), a nádherná Grace Kelly, neboť po čekání na nějaký ohromný zvrat přišel poměrně chabý závěr. Na thrillerech, hororech a akčních filmech se zub času podepisuje nejvíce, ale vzhledem k vysokému postavení Rear Window v celosvětových žebříčcích nejlepších filmů mne to zde trochu překvapilo a asi jsem čekal trochu víc. Slabší 4*, holt si na svého velkého Hitchocka musím ještě počkat. ()

Rozjimatel

4,5  Skvelé! Nápad orámovať v podstate celý film pohľadom z jedného okna je geniálny. Z tejto perspektívy sa pred divákom odvíja mozaika mikropríbehov, okorenená výbornou kriminálnou zápletkou. Pohľad z okna je vďaka skvelej kamere tak podmanivý, že divák dostane chuť si to s hlavným hrdinom vymeniť. Veľký sympaťák James Steward a pôvabná Grace Kelly, ťažko si predstaviť sympatickejšiu ústrednú dvojicu s výraznými hereckými schopnosťami. Napadá ma snáď len Gregory Peck s Audrey Hepburn v Prazdninach v Ríme, ktorí ich vo všetkom tromfnú. Chémia medzi hlavnými postavami je parádna, dialógy so skvelým ironickým humorom sú ako vybrúsené diamanty. ()

Spectre

Vynikajúci Hitchcockovský thriller s koncom na nevydržanie. Menej je častokrát viac - v podstate skoro celý film je snímaný z jednej miestosti, atmosféra je mrazivá a ku koncu môže privodiť nejednej slabšej povahe ťažkosti. Je úchvatné, ako tieto filmy pôsobia aj po toľkých rokoch, pritom tam nie sú žiadne efekty, nikde netečie veľa krvy a pod. Hitch bol jednoducho Pán Režisér! ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011