Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

gjjm

Fotograf Jefferies má zlomenou nohu. Je zavřený ve dvou pokojích a nudí se - baví se napřed šmírováním obyvatelek svého domu ze svého okna do dvora. Pak ale uvidí něco daleko děsivějšího... Atmosféra je střídavě docela zajímavá a vtipná a neuvěřitelně temná a depresivní, děj i jeho způsob vyprávění je zajímavý, originální a nepřekombinovaný - zvlášť tam, kde záběry nepodmalovává mírně úchlyná (i když rozhodně padnoucí) hudba, ale třeba jen zvuky kapek deště. Každopádně velké pozitivum je to, že v Oknu do dvora se důraz klade spíš na obraz než na dialogy a film proto není tak užvaněný, jak je na Hitchcocka zvykem. Technická úroveň filmu (téměř statická kamera, o spodním prádle místní sexbomby ani nemluvím ;)) odpovídá padesátým létům. James Stewart trochu přehání drsňáctví, k roli bezmocného fotografa se to medle úplně nehodí. Grace Kelly je celkem průměrná Hitchcock-girl (ten termín se mi hrozně líbí, narozdíl od většiny dotyčných dam), v ději naštěstí nemá až tak podstatnou úlohu, i když romantických scén by tam rozhodně mohlo být míň. Scénář je skvělý, promyšlený a působivý, udržuje si napětí, má inteligentní dialogy a logicky jednající postavy. Film je dost dlouhý, přesto nijak nudný. Přes mírně nadmměrnou romantičnost skvělý thriller a dle mého názoru asi nejlepší film od mírně přeceňovaného režiséra. A pointa je geniální :) ()

terunka003

Napínavé, kriminální, děsivé, tajuplné. Až mi z toho málem naskákaly žaludeční vředy, ještě teď se mi svírá žaludek. Jak jednoduché. Bez krve, mrtvol a rozsápaných těl se člověk i tak bojí, zejména v druhé polovině filmu, kdy mladá hrdinka vleze do okna bytu, do kterého nemá. Film, který musí každý filmový milovník vidět. ..takový hezký dvoreček a zajímaví sousedi.. ()

BoncheR

Mám rád takéto napínavé "sledovačky" pri ktorých vždy niečo nesedí. Tento film len potvrdil že A. Hitchcok bol géniom vo svojom obore. Aby si taký starý film vedel podmaniť divákov cez vyše pol storočie... tak to je už čosi. (( 87% )) ()

PetrVabruscak

Vypil jsem šampaňské, které jsem dostal k svátku, dal si kouř a v pohodě a klídku jsem se díval s dokonalou slečnou, která mi zobe z ruky, na své pozoruhodné sousedy ze svého okna. Nevadí mi ani, že mam zlomenou nohu. Možná ze šmírování sousedů zjistim něco zajímavé a zlomim si pro jistotu druhou nohu, abych mohl civět dál. Tohle jsem přesně v klasickém Hollywoodu hledal. ()

Pavlínka9

Pro mě klasický Hitchcock, kterého jsem již jako malá objevila a jeho filmy i seriály, které mě totálně učarovaly, jsem mohla vidět kdykoliv a v jakémkoliv množství :) Okno do dvora je pro mě klasika, která pro mě ani po několika shlédnutí neztratila kouzlo a exteriéry, nebo spíše interiéry by se to taky dalo nazvat :D jsou kouzelné a určitý způsob voyérství, s kterým si tu Hitchcock pohrává, zcela obrátí život naruby muži, který je jinak zvyklý žít i v přírodě a nebýt uvězněn několik týdnů doma. Podle mě film bere také ohled na pánské i dámské publikum, jelikož pohledný James Stewart a krásná a elegantní Grace Kelly učaruje spíše dámám (tedy hlavně její projev a oblečení) a vzhled Grace Kelly a mladé tanečnice, která ráda snídá ve spodním prádle, zase pánům ;) Film má také od každého něco - je zde náhled na život bohatých, průměrných, realita, která je někdy krutá a smutná pohledem z okna a "nakouknutím" do života jiných lidí, ale také velice šťastná a zábavná, když si člověk uvědomí, kolik času a zábavy se dá strávit s přáteli, hudbou a dobrým pitím, i když o pár pater níže sedí osoba, která si nemá s kým připít a popovídat...Z filmu miluji hlavně záběr, kdy postava Grace Kelly za zády ukazuje na snubní prsten, který má na prstě a hlavní podezřelý si všimne, že tím vysílá někomu signály...To jeho zbystření a ten pohled - to je pro mě vrchol celého filmu. ()

tnp101

Filmové dílo mistra Hitchcocka, které mě od prvních vteřin uchvátilo naprosto všemi myslitelnými aspekty. Dokonalý kus filmařiny bez sebemenších věkem způsobených bolístek, s nimiž se současný divák u podobně starých snímků obvykle setká. Nefalšovaná fantazie! ()

bobby_jean

Keď som šla do tohto filmu, vravela som, čo to už len môže byť, keď takmer 2 hodiny niekto sedí za oknom a sliedi susedov. A aha! Z akého mála sa dá spraviť tak napínavý a atmosferický thriller.. to vie asi len Pán Hitchcock. ()

lennyd

Fotograf Jeff Jeffries (James Stewart) je díky zlomenině nohy odkázán na lůžko, a protože nemá jiného využití (kromě občasných návštěv své milé Lisy (Grace Kelly), tak šmíruje sousedy v bloku, ve kterém žije. Tu je osamělá dívka, která své trápení utápí v alkoholu, tu mladý pár takřka nevylézá z postele, a tu se chlapík stará o invalidní manželku. Leč jednoho dne ona invalidní manželka zmizí, a chlapík se začne chovat značně podivně a díky tomu jej Jeff začne podezírat z vraždy manželky... Psát o tom, že Alfred Hitchcock umí i ze zcela - na první pohled - nudné a banální situace vyčarovat příběh jako řemen, by bylo jen házením hrachu na zeď. Stejně jako ve svých ostatních filmech Hitchcock mistrně buduje atmosféru od prvních okamžiků, až do (trochu očekávaného) konce. Párkrát mi sice někde vzadu zazněla myšlenka, že je to hodně přitažené za vlasy (to si nikdo za celou dobu nevšiml, že je Jeff šmíruje), a naopak že v dnešní době mobilních telefonů a kamer by to měl Jeff zas o chlup snazší. Kromě Hitchcockovy práce musím pochválit skvělý herecký výkon James Stewarta (byť se tolik nenadřel :) ) i Grace Kelly a nakonec i všech "sousedů" v domě ... ()

noriaki

Výborná detektivka a skvělý romantický film na omezeném prostoru se čtyřmi postavami a jedním výhledem. Hitchcock tentokrát ctil zásadu že v jednoduchosti je síla. Zápletka není nijak zašmodrchaná ani tajemná. Napětí to ovšem neublížilo ani v nejmenším. Vynikající James Stewart, taktéž vynikající Grace Kelly a velice slušná Thelma Ritter. Plus malebný dvůr, tak živoucí, že by klidně mohl být označen za jednu z postav. ()

elanius

(70/2016) / Hitchcock zase vyučuje vo veľkom štýle. Práca s tempom a dávkovaním napätia, hra s divákom, legendárne scény. A úplne dokonalé využite Grace Kelly, ktorá rozžiarila každú scénu kde sa objavila. A znovu na tú všetku parádu stačí len jedna miestnosť. (9/10) ()

TerezD

Dovolím si tvrdit, že se jedná o jedno z nejlepších mistrovských děl Alfreda Hitchcocka. Jednoduchá zápletka plná napětí a sálající energie tvoří jádro celého snímku. V prvních 30 minutách jsou nám představeny všechny klíčové postavy. James Stewart v roli fotografa J.B. Jeffriese, který je kvůli svému zranění odkázán na vozíček a volné chvíle si krátí šmírováním svých sousedů, předvedl strhující výkon. Hitchcock je právem považován za mistra napětí, ale bezpochyby byl i odborníkem na psychologii člověka, pochopil, že voyerismus je v každém z nás intuitivně zabudovaný. Nemyslím to v negativním slova smyslu, on pouze poukázal na fakt, že zvědavost je lidská přirozenost. Hned po Psychu je Okno do dvora pravděpodobně nejlepší film, který jsem od něj viděla. ()

Antek

Naprosto unikátní filmové dílo, které potěší každého, kdo tajně sní o prozkoumávání cizích ložnic. Jednouše řečeno -- každého diváka, protože co jiného je sledováni filmu než nakoukávaní do cizích životů. ()

Master19

Legenda světové kinematografie, na níž je spousta odkazů a není vůbec divu. Koho by napadlo natočit film odehrávající se na jednom místě? A přitom to vytváří tak nádhernou nejistotu toho, co se děje v místech, kam není vidět žádným oknem. Navíc i scéna, kdy pan obchodník přijde na "návštěvu" je opravdu vymazlená a dovedená k dokonalosti. Opravdu nevšední zážitek. ()

dANo

Toto je ozaj zvláštny film, lepšie povedané, thriller, ktorý sa odohráva v jednej miestnosti, kde sa na vozíčku pohybuje fotograf sledujúci osudy ľudí cez jeho okno do dvora. Osobne som ale nepreciťoval to napätie tak, ako pri iných Hitchcockových thrilleroch. ()

Mishqo

jediné čo sa mne nepáčilo bol záver a preto som jednu hviezdu strhol...ale inak po všetkých ostatných stránkach vynikajúce...dobre sa na tento film pozeralo :) ()

Compadre

Meganapínavý film, který vás nenechá si ani odskočit na hajzl, tak moc je dobrej. Hitchcocka jsem měl spojenýho vždycky jen s horory a on zatim válí na všech frontách. Vážně mistr a jeho mistrovské dílo. ()

Brain-D

Dnes se lidé, kteří mají sádru baví čtením, hraním počítačových her či sledování filmů. No tehdy to bylo až tak zlé, že se lidi dívali z okna. Stewart tu hraje chlápka, který se až tak nudí, že očumuje svoje sousedy. Svým voyerstvím zjístí ale, co by neměl. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011