Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Pekisan

Asi som sa nenaladil. Vo svojej dobe to mohlo byt sokujuce, ale ta je davno prec. Sam Hitchcock povedal, 33% uspechu vdaci hudbe. Ja hovorim, ze dalsich 33% tvori zaverecny zvrat (kniha), ktory sa mi rozsvietil nad hlavou po prvej vrazde. Vrazdy su vlastne jedine miesta, kde som spoznaval genialitu rezisera. A hoci ta vo sprche je znamejsia, hlavne v tej druhej hrala kamera a jej pohyb hlavne slovo. Bohuzial to spolu s monologmi (najviac ten titulkovy), tvorilo jedine vynocne miesta inak celkom priemernej detektivky. Mozno aj z dovodu, ze ta zenska a jej schiza ma od zaciatku iritovala. Najprv drsne dava najavo frajerovi, ze bud svadba alebo koniec sex meetingom v hodinovych hoteloch. Potom s kludom skusenej barovej frndy odkopne zbohatlika kupujuceho barak cash a snaziaceho sa ju zbalit. Aby neskor ten cash chladnokrvne ukradla. Z nej sa obratom stava vystresovana naivka, ktora ked je policeman zaklope na okno, automaticky startuje a snazi sa zdrhnut. Kedze to pokracuje v podobnom duchu, jej koniec v sprche ma viac menej potesil, nez cokolvek ine. Nie je to najlepsi Hitchcockov film, len najznamejsia scena. Vdaka vrazednym slacikom. ()

SamanthaM.M

Film Psycho je naozaj také psycho, že inak by sa ani volať nemohol. Je dôkazom, že Afred Hitchcock bol skutočným filmovým majstrom, no celý film stojí na vynikajúcom hereckom výkone Anthonyho Perkinsa, ktorý stvárnil schizofrenického vraha Normana Batesa tak verne, že z neho spravil ikonickú postavu medzi filmovými záporákmi. ()

Schlierkamp

Americký hororový thriller natočený podle románu Roberta Blocha. Mladá asistentka u právníka Marion Craneová (J. Leigh, matka J. L. Curtis) ukradne vložených čtyřicet tisíc dolarů na koupi nemovitosti a touží s nimi začít nový život. Na svém útěku před spravedlností se zastaví v nenápadném motelu, kde se ubytuje na jednu noc, přičemž majitel motelu Norman Bates se už z počátku vyznačuje podivným chováním. Postupně vychází najevo, že A. Perkins ve své nejslavnější roli silně duševně narušeného muže trpí poruchou rozdvojením osobnosti zapříčiněné vraždou své matky a jejího milence. Konflikt dvou osob v jeho mysli vyústí k legendární vraždící scéně ve sprše, kde zabije Marion a zanedlouho poté i soukromého detektiva Arbogasta (M. Balsam), který se zabýval záhadným zmizením zlodějky a odhalil v nevěrohodné a nervózní Batesově výpovědi značné rozpory. Ukradený obnos i pohnutky mladé dámy k tomuto činu jsou ve strhujícím snímku naprosto vedlejší, veškerou pozornost na sebe strhuje šílený vraždící majitel motelu Bates. O konec psychopatova řádění se zaslouží Marionin urostlý milenec Sam (J. Gavin), který se s její sestrou Lilou (V. Miles) pustí po stopách detektiva a odhalí v suterénu tajemného domu nad motelem Batesovo děsivé tajemství. Domnívám se, že tento slavný snímek geniálního Alfreda Hitchcocka patří k tomu nejlepšímu, co natočil, a svým strhujícím příběhem, postupně odhalujícím zrůdnosti, jichž je chorý mozek schopen, mrazivou atmosférou a všudypřítomným napětím ho řadím dokonce výše než legendární Ptáky. ()

DAPDO

Když jsem Psycho viděl poprvý, ještě jako puberťák, zanechalo to ve mě takovej dojem, že jsem měl strach jít v noci na WC. Když Psycho vidím teď, skoro po nějákých třiceti letech, ježí se mi všechny chlupy na těle. Hitchcock je přezdíván jako mistr napětí, viděl jsem víc jeho filmů, ale tenhle mi v paměti utkvěl jednoznačně nejvíc. Pokaždý, když se na scéně objeví “matka”, dokreslená pichlavou hudbou, cítím mrazení. Takovou atmosféru ve filmu dokáže udělat málokdo. Nejde snad ani domyslet, kdyby žil Hitchcock v dnešní době a měl k dispozici současnou techniku, co by byl schopnej vytvořit. I když je to možná dobře, ten černobílý formát, starý auta a obleky tomu filmu sedly. ()

AxelWers

Jeden z najgeniálnejších filmov, aké boli kedy natočené. Psycho nie je horor, po ktorom budete vyklepaní ešte týždeň potom, ale tá ponurá atmosféra a ikonická silueta záhadného domu sú nezabudnuteľné. ()

kondor77

Těch pět hvězdiček je spíše za nostalgii a historický dopad na světovou kinematografii. Těm co umí číst, doporučuji předlohu, která je sevřenější a "údernější". ()

HawkeyP

Před několika desítkami let Hitchcock věděl, jak s pomocí několika herců a jednoho tajemného domu vyděsit diváky tak, jak to nedokáže v podstatě žádný z dnešních filmů s mnohamilionovými rozpočty a počítačovými triky. ()

Trixi

Podle mého soudu nejlepší z Hitchcockových filmů. Od té doby,co jsem tenhle film viděla,by mě do motelu nedostali ani párem volů. ()

fandalehy

Ačkoliv horory nemusím a u těch starších jako Moucha nebo Ptáci se nudím, Psycho mě strhlo na plné čáře a do poslední chvíle jsem napjatě čekal na překvapivý konec. Výborná hudba a výborný herecký výkon Anthony Perkinse. ()

Syl Wes Ter

Anthony Perkins sa zhostil úlohy Normana Batesa veľmi presvedčivo. Počas nakrúcania sa pohádal Anthony Perkins s Alfredom Hitchcockom na nejakej maličkosti a Perkins v zúrivosti skríkol na Hitchcocka: " Ja som Norman Bates !!! " ()

ecis

Jedno velke, genialne a nadcasove hororove dielo. Mozeme len snivat o vzniku podobnych majstrovskych kuskov v sucasnosti; specialne na hororovej scene, kde upada akakolvek snaha reziserov sa pohrat s atmosferou a detailami, a ich hlavnym cielom sa stava sokovat divaka. Kult najvasci. Nikdy neumierajuca legenda. Cas len pridava na vynimocnosti; kazdym desatrocim tento film zrie ako najkvalitnejsie vinko. ()

Joski

Ukážka skutočnej kinematografie! Ako z obyčajnej krimi zápletky možno vytvoriť skvost vizuálnej zábavy. Každý záber i každý hudobný motív presne nadväzuje na dejové a psycho-logické rozpoloženie postáv. Hitchcock vytvoril novú filmovú abecedu pre nastupujúce generácie režisérov. Scéna v sprche sa stala filmovou ikonou a vstúpila do arény svetovej kinematografie. A celkom zaslúžene! Nezmyselná a brutálna vražda hlavnej postavy v prvej tretine filmu je geniálni nápad a diváka dostáva do zámernej dejovej nerovnováhy. Herrmanovo husľové crescendo doslova vyvoláva pocity bodania nožom a útok na obeť (ak ste citlivé duše, ostrie noža prejde na vás!). Pôžitok z behania mrazu po chrbte zažijete jedine pred filmovým plátnom. Stupňovanie zvuku orchestra a veľké detaily na telo obete je pastva pre oči. Žiaden krvák nečakajte. Len majstrovskú réžiu a geniálny strih. Čistá psychologická katarzia. Od tohto momentu Hitchcock rozvíja svoj zmysel pre čierny humor a postupne diváka dovedie k základnému motívu filmu. K rozlúšteniu vrahovej chorobnej schizofrénie. Psycho je nezávislý čierno-biely nízkorozpočtový snímok, ktorý sa stal okamžitým trhákom hororového žánru a naviac ponúka absolútne kinematografické kvality:-) 100% ()

Bakemaster

První půlka je průměr, to jsem si zase říkal, že si ze mě dělají borci z top 10 *r**l. Jděte do háje se sprchou je totálně trapná, úplně se míjí účinkem, ve filmu je plno o dost lepších scén. Kamera je na jedničku, hudba mi hodně připomíná tu z Ptáků a je taky výborná. Abych se vrátil k obsahu. Druhá část filmu už mě upoutala a byla to rychlovka, žádné oplétačky. Celkově musím dát plnej i když jsem nechtěl, prostě film začíná až po té ubohé sprše tečka. Jinak by to bylo za 3*. A prosím vybrané blbce, když píší spoilery, aby na to dostatečně upozornili. Chudáci ti, kteří to ještě neviděli. ()

Petey

až do shlédnutí tohoto snímku jsem byl názoru, že všechny staré filmy jsou něco na co se nedá dívat. Avšak Psycho bylo opravdu psycho. Přesvědčilo mě to o tom, že 50 let staré filmy mohou být mnohem lepší než žhavé novinky. ()

haWranka

Musím se přiznat, že jsem Psycho viděla poprvé včera díky Projeku 100, na velkým plátně jsem si ho nemohla nechat ujít. Takže, podle mě je to mistrovsky natočenej film. Kamera, ale hlavně hudba tvoří opravdovej nápor na psychiku. Ovšem úplně nejlepší byl výkon Anthony Perkinse. Ten se role psychopata zhostil dokonale a já mu věřila každý slovo, každej pohled, každý gesto. (Poctivě jsem se vyhýbala tomu, abych se dozvěděla závěr, a přestože jsem zápletku odhalila prakticky hned, na kouzlu to nic neubralo.) ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)