Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

Flyer

Klasika, která i přes parádní atmosféru a skvěle gradované napětí působí v dnešní době malinko naivně. Hlavně dialogy nejsou příliš silnou stránkou tohoto filmu. ()

bk81

Klasika, kterou jsem viděl až po novějších horrorech s podobnou tématikou, což pro mě ztratilo kouzlo tohoto filmu, ale závidím divákům z premiéry tohoto filmu, protože to musel být šokující zážitek. ()

Noviik

Vrchol Hitchcocka, naprosto famózní (P)psycho! Je to doslova umělecké dílo, vynikající herecké výkony, nádherná režie, souhlasím s tím, co napsal POMO - Psycho není film, psycho je nadfilm! ()

wendelin9

Tak tenhle film je opravdu psycho a to hned od začátku... I ve scéně, kdy Marion odjíždí z města i s ukradenými penězi a zahlédne ji při tom její šéf, mi přebíhal mráz po zádech... A to ani nemluvím o proslavené scéně ve sprše, šerifově oznámení o smrti Normanovi matky a o závěrečné scéně ze stanice policie, kde dojde k vyřešení celé záhady a odhalí se nám i Normanovy myšlenky, které skvěle vystihuje poslední obrázek v galerii.... ()

MJMilan

Film psycho je opravdu psycho a pro dobu, kdy byl natočen věřím, že to platí dvojnásobně. Anthony Perkins jako rozpolcená osobnost mající v sobě osobu svoji a osobu své matky vraždí v jednom opuštěném motelu podél bývalé hlavní cesty. Vraždí z lásky, ze strachu, ale hlavně proto, že převládá osobnost matky v jeho těle. Alfréd Hitchcock byl vynikající režisér. Při jeho filmech tuhle krev v žilách. Musím říci, že tento snímek se od ostatních jeho děl liší tím, že většinou si musíte konec domyslet s tím, že jste před tím trochu nakopnuti, jak asi bude vypadat. Film psycho má jasný konec, dokonce se závěrečnou řečí detektiva, jak to všechno bylo, stejně tak, jak to bývá v detektivních případech Jess Fletcherové v To je vražda, napsala. ()

tom88

Úžasný film, ktorý jednoznačne patrí medzi to najlepšie. Hitchcockova réžia je perfektná, ani neviem ako je možné, že ma tak zaujal dej a všetky dialógy, ktoré tu boli. Herci zahrali dosť dobre a pútavo, všetko čo hovorili a ako to hovorili bavilo. Dej je dobrý, atmosféra je perfektná a legendárnu, geniálnu hudbu ani nemusím spomínať. Vraždy vypadali veľmi lacno, ale na tú dobu a s rozpočtom 800 tisíc je to stále skvelé. Veľmi sa mi páčila kamera a jej snímanie detailov a všetkého podstatného. Čiernobiely obraz rozhodne nevadil. Nečakané obraty deja sú super a záver je taktiež perfektný a nečakaný. Je to výnimočný film, ktorý ma uchvátil, no nie na 100%, ale každopádne zaslúži uznanie a slávu. 90% ()

SoolenJV

Jedna z nejlepších napínarem ve filmové historii se záporákem, který je neuvěřitelně civilní, charismatický a naprosto nezapomenutelný. ()

tomeek

Občas mi ta hudba přišla až k smíchu, protože například ve scéně na dálnici je jí až zbytečně moc a dávno bych ji zkrátil nebo ukončil, místo toho, abych přešel až k tomu dramatickému "melodiování". Závěr příjemně překvapil. Po smrti hlavní hrdinky jsem přemýšlel, o čem to bude a ono to vlastně teprve začalo. Spíš se to mělo jmenovat SCHIZO :) ()

AdaMM

Největší problém s nejslavnější klasikou je ten, že to těžko může stoprocentně fungovat, pokud znáte pointu. Nicméně, pořád je to film, který stojí rozhodně za to vidět. ()

sir-dave

Líbilo se mi to především kvůli hudbě a zápletce. Jako horor to možná dobře působilo v 70. letech. Vidět to v té době, možná bych dal plné hodnocení a stalo se to pro mě kultem. Nyní už mě ten kvikot, styl natáčení a máchání nožem příliš neoslovuje. ()

moviefilm

25% celého zážitku tvorí hudba. Ďalších 25% tvorí kamera. 5% sú herecké výkony a 45% réžia. Hitchcock vo svojej dobe skutočne vedel, čo sú "FILMY" a prispel medzi ne "trochou" svojho talentu. Jeho možno najznámejšie dielo nestráca nič zo svojej pôsobivosti ani po toľkých rokoch. Hitchcock je buď blázon, alebo génius. Teraz presne neviem... ()

otík

Tomuto filmu není co vytknout. Při jeho sledování se sice člověk může chvílemi nudit a říkat si, kdy už konečně přijde ta hustá atmosféra, ale ona je zde pořád, jen občas dá člověku se nadechnout. Úžasné jsou některé nájezdy kamery, záběry celého obličeje, jednoduché rozhovory. Především ke konci je atmosféra opravdu velmi napjatá. Prostě jeden z dokonalých filmů, které se netočí každý rok. Hudba: Bernard Herrmann ()

Nivenx

Každopádně jde o jeden nejlepších hororů historie. Na který se nezapomíná. Rok 1960, tak to už je opravdu kus doby a Hitchcock byl opravdu šikovný pán, když dokázal natočit něco takového jako je tohle. Napětí, atmosféra která se postupně stupňuje. Solidní zpracování všech momentů filmu, tak aby se vyvolal nával strachu i bez efektů. To je umění! 95% ()

andrii

Tam, v Batesově motelu, bodavost stínů samotářských, zurčivá síla strachu a tep zloby hašteřivé, sladce odpočívají. Janet Leigh byla ta, která protrhla ticho spánku oné pochmurnosti sídla obroubeného spiritualitou gotiky prašné. Což takhle dát si společnost s tím "klukem od vedle," Normanem, který omračuje pohledem plaché laně? Duše jeho, však fakticky rozdvojená, fanaticky se drží máminy sukně. Anthony Perkins obchází v zajetí jejího objetí, hledí dokořán zdrženlivému výrazu, skulinkám nervozity, zakřiknuté potemnělosti nesmělého Normana. Pozastavení se, výpověď z "normálna." Nadvláda vykloubené morálky, integrita zla se vplétají do naší mysli. Hitchcockova klasika klasik temné hry strhává špitání neutichajících výšin. Život na scestí, sny do slepé uličky hrůzy. Skrytý kousanec, studená sprcha do zátylku diváctva. ()

Courtemanche

Psycho je kult, ale je to film cíleně i jednodušší, čistší příběh. A není tak dobrý jako jeho dřívější z 50.let, anebo i některé ze čtyřicátých. A taky pro mě nejoriginálnější a nejzásadnější moment ve filmu není ta sprcha, ale to že kolik minut hraje ve filmu hlavní postava tohoto příběhu. ...Řeší se jestli je to horor. Není. Je to mysteriozní thriller, akorát s hororovými prvky. A když už sprcha, rozhodně není tak silný jak momenty z House of Wax, z roku 1953 od režiséra André De Toth. .3,5/5 ()

URBAN

Filmová klasika to možná, ale mě to nic neříká. Je to v celku dobře natočenu a herci nejsou špatní, ale na tu dobu. Dneska mi to nic neříká. ( 28.10.16/MAC ) ()

Radiq

Ta hudba je prostě omračující, neskutečná pecka! Nejen ta úvodní melodie, ale i to slavné vrzy vrzy. Samotnej film je taky hustej, minimálně s přihlédnutím na svou dobu. Koupelnová scéna, ano, poměrně mě dostala. Nejen těmi záběry, ale taky tím, že to byl takovej brutální zvrat v ději. Schodová scéna se soukromým detektivem mě taky nadchla - úchvatnej vertigo efekt na schodech a jak přišel z boku a bodal! Pak vyvrcholení v domě a vysvětlení od fundovaného psychiatra a poslední 2 záběry (Norman dívajíc se do kamery s překryvem lebky, auto vytahující z bažiny). Není třeba nic dodávat. Vůbec se nedivím, jakej majstrštyk to tenkrát musel být. V podstatě proti tomu nemůžu říct křivého slova, ale do mejch top se to nedostalo. PS: horor bych to nenazval ani kdyby mě mučili tvarohem. ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)