Krásna a bohatá blondínka Melanie Daniels prichádza do malého mestečka v severnej Kalifornii za priateľom Mitchom, ktorý tam trávi víkendy. Krátko po jej príchode sa ukáže, že vtáci v oblasti sa správajú veľmi zvláštne. Melanie napadne čajka a v mestečku sa začínajú zhromažďovať tisíce vtákov, ktoré útočia na všetkých, ktorí sa objavia vonku. Jeho obyvatelia musia čeliť neočakávanej a nevysvetliteľnej prírodnej katastrofe. (STV)

maddy

Prvá hodina ukážková štúdia vzťahov medzi charaktermi, druhá hodina ukážkový postup budovania napätia. Z banálneho príbehu o postupnom útoku vtáctva na ľudí dokázal vykúzliť konverzačnú drámu, kde osudy a pohnútky postáv a ich postupné odhaľovanie sú pútavejšie ako jatka v podobe útokov vtáctva, ktoré by si pravdepodobne želal kadektorý hororový fanúšik. Vôbec označeniu „horor“ by som sa v tomto prípade vyhol veľkým oblúkom, okrem záverečnej polhodinky, ktorá by sa dala označiť maximálne za thriller. Na dnešnú dobu už so značne zastaranými trikmi (ale je tomu 50 rokov od vzniku / komentár píšem v 16.1.2013), ale napodiv film stále nepôsobí ani v jednom zábere amatérsky. Hitchcock si ustriehol každú sekundu a ja idem nadšene objavovať ďalšie kúsky z jeho filmografie. CELKOVO: 4* ()

Turiec

Som veľmi na rozpakoch ako hodnotiť tento film. Horory naozaj nemusím a keď si uvedomím ich zmysel , ťažko im dám viac ako jednu hviezdičku, alebo odpad. Prihliadnúc na majstrovskú réžiu, kameru a pomalé stupňovanie deja však musím svoje hodnotenie zvýšiť. Párkrát som sa čudoval, "ako to ten chlap natočil". Hoci je podstata filmu tak trochu úchylná a za veľké mínus považujem to, že mi chýbala výrazná pointa, musím uznať som si z neho odniesol niekoľko nezabudnuteľných scén. Aj samotný záver spôsobil, že mi film v mysli prebiehal ešte nejaký čas. ()

Korbitch

Pamatuju se, že když sem to viděl jako harant, tak sem byl připosranej strachy. Když sem to ale viděl nedávno cca 3 roky zpět, neskutečně sem se nudi. ()

kobejn

Kupodivu docela obyčejný film - spíš takové rodinné drama ve skvěle vybraných lokacích, děsivé to moc není, spíše legrační... trochu mi vadí, že Hitchcock použil vrány jako vraždící monstra, nevadilo by mi, kdyby pro tento účel použil špačky, datle, andulky nebo vlaštovky, cheche, ale že zrovna vrány...no ale každopádně je to skvělý film. ()

Jillen

Možná je to klasika, možná je to kultovní, možná je to horor, ale já vím jistě, že ani jedno z toho to není pro mě. "B"éčko jak poleno, ale nebudu tu trapčit s odpadem...na ten to zase není. Dávám 30% ()

nirvanafan

Přiznávám, že horory nepatří mezi můj oblíbený žánr, ale Ptáci jsou v tomhle vyjímkou. Možná k tomu přispívá i to, že byl film natočen právě v 60. letech. V dnešní době, kdy je vše přecpané rádoby hrůzostrašnými scénami a kompozicemi, které však ve výsledku působí spíš trapně, je tohle opravdový skvost. ()

GodComplex

Tohle ze je horror, nebo snad dokonce jeden z nejlepsich hororu historie? A jinak jste jako mentalne v poradku? Ano, ptaci jsou strasidelna a vrazedna stvoreni (koneckoncu jsem o tom nedavno slozil song) a Hitchcock je mistr napeti, ale ani jedno zde neplati. A to tak, ze absolutne vubec. Znamena to, ze je to spatny film? Vubec ne, jen je to z nejakeho, pro me naprosto nepochopitelneho duvodu oznacovano za horor, cimz to docela dost mate potencialni divaky. The Birds jsou expozicne nadherny film, uzasne lokace, skvele zabery, barvy, v tomhle je Hitchcock expert. Stejne tak ma neprehlednutelnou uchylku na 60's style blondyny, existuje nejaky jeho film, ve kterem by podobna femme fatale nehrala? Nevim jak to delaly, ale v te dobe byly zrejme blonds skutecne mnohem atraktivnejsi, protoze z Tippi Hedren tady nemuzete spustit oci. Je to vyborna hlavni hrdinka, protoze krome krasy ma neskutecne zajimavy, jakysi akcne-dobrodruzny charakter. Reknete samy, kolik girls by v dnesni dobe po uvodnim setkani s "laskou na prvni pohled" vystopovalo jeho HQ, koupilo mu papousky, se kterymy by se vezlo stovky kilometru, pujcilo si clun a preplavilo s nim jezero, aby mu tajne podstrcilo klec s papousky a tajemnym dopisem? Vic takovych v realu prosim. Skoda, ze jeji muzsky protejsek byl takovy nesympaticky blok. Cim jsou tedy Ptaci, kdyz ne hororem? Podle me jednoznacne komedii - napr. prave pri zminene preprave papousku, kdy blond zataci s autem a papousci se u toho symetricky zacnou naklanet, takhle jsem se u filmu uz dlouho nezasmal. Vubec cela prvni pulka je excelentni a zabavna, pak se bohuzel Cock zacne snazit o horor, cimz to ziskava na nude. Co je hororoveho na tom, kdyz do mistnosti kominem prileti hejno neskutecne amatersky poletujiciho cosi a herci zacnou zoufale krecovite hystercit vazne nevim. Jedina spravne dark scena byla, kdyz si blond sedla pred skolou na lavicku, zapalila si cigo a pri kazdem novem vdechu byl zaber na prolejzacky za ni, kde se zacinala formovat havrani armada a do toho v pozadi znejici detske choraly. Tim to ale s temnotou hasne. Ptaci jsou vizualne uzasny a zajimavy film se skvelou zenskou, ktery ale s hororem nema temer nic spolecneho a jehoz udajne hlavni trumf (hruza z ptaku) naprosto selhava. 8/10 ()

Laxik

Ze všech "Hitchových" filmů jsou Ptáci asi tím nejzastaralejším. To je trochu smutné, když uvážíme, že jde o jeho poslední velký hit a jeden z jeho posledních filmů vůbec. Jenže útoky ptáků prostě nejenže nejsou děsivé, ony jsou k smíchu. Stejně tak přehrávající (ok, je to horor) herci a jejich často dost hloupě se chovající (ok, je to horor) postavy příliš věrohodnosti nedodají. Jenže co naplat, scény, při kterých jsou uplatněny dread (děs) a terror (hrůza), tedy ty, kde se buduje atmosféra, mají sílu a vrány slétávající se na dětské hřiště jedna po druhé ve vás po zhlédnutí Ptáků už nikdy nebudou vzbuzovat nic jiného než paniku. A přesto, že je tohle jakýsi první impuls transformující způsoby "žánru vzbuzujícího strach" od dread a terror k explicitnímu horror (zděšení), pořád ještě po většinu délky filmu přetrvává staré dobré tajemno. A že je to tajemno funkční, nemůžu jít pod tři. PS: Ty, kteří se v tom mém podivném dělení hororu nevyznali, odkazuji ke knize Orsona Scota Caarda Umění hororu. ()

PKD

Angry Birds dávno před onou hrou:) No, tak jsem se k tomuto konečně! po 21 letech od 1. úmyslu...dostal. Co napsati? Je to mnohem soudržnější (alespoň pro mne) než Psycho, které se mi už nějakou tu dobu rozpadá na jednotlivé sequence od nicmoc po squellé. Tady to šlape od zač. (a to se prosím do 50min. ´´nic´´ neděje) až do konce. I když bych uvítal nějaké to vědecké zdůvodnění, ale jak Hitchcock tak autorka předlohy nejsou a nikdy nebyli SF tvůrci, takže holt smůla.;-) Sice jsem měl maličký problém, odprostiti se od Roda Taylora jako vynálezce Stroje Času, ale ve výsledku to nevadilo. Blondýnky sice moc nemusím, ale tato zde přítomná, byla fakt takovým tím správným způsobem sexy/přitažlivá a s lodičkami za všech okolností. Další důkaz, že toto není reál, haha. Zkrvavené dětičky potěšili. Tady jest vidno, že se s tím Hitch fakt nemazal (dnes si to nedovedu představiti při té chorobné nedoknutelnosti dětí obzvláště v US filmech obecně) a umně jako většinou...zvyšuje napětí, které od 2.pol. stoupá exponenciálně. Tak to má být. Takže silné 4.5, aby to bylo více, než Psycho. Jediná věc, co mi tak asi nejvíce lezla na nervy, jsou úvodní titulky, ze kterých bolí oči. Z ní asi čerpali tvůrci při 4.s. Supernatural,;-) Jo a ost nehledejte. Působivé zvuky sice vyrobilo několik lidí, včetně klasického Herrmanna, ale ost jako takové...není:( Ovšem, existuje 19min. výňatek od Oscara Saly. Takže vlastně ano.;-) ()

iolaos odpad!

alfred hitchcock je horrorovy impotent a timto nesmyslnym projektem to jen tupluje.. propracovanost alespon zakladnich definic horroru, jako gradace napeti, pocitu strachu, hudby, hnusu, nechutnosti ho minula na kilometry... za to v jeho provedeni vidime zoufalou bezduchost, marnost a komedialnost, pri ktere se smeje i petilete decko...brak patrici na podium nejhorsiho filmu wubec ... v porovnani s horrory let 60, 70 je toto zverstvo na horroroveho fanouska, samozdrejme totalni ******* ! ()

blackrain

Tak tohle dílo jsem měla možnost přečíst si v knižní podobě s dalšími hororovými povídkami. Tady mě ale Mistr hororu příliš nenadchl. Akorát mám občas nutkání pozorovat ptáky na obloze. Proč na mě ta vrána na prakovišti tak divně kouká? ()

Bat55

Prvý film, čo som od Alfreda Hitchocka videl. Budovanie atmosféry je úžasné, prvá polhodinka pripomína romantickú záležitosť a vo zvyšku ide už o poriadnu jazdu, hoci som sa u filmu vôbec nebál. Aj tak napätie funguje, herci sú fajn a nejde ani neoceniť prácu so samotným ťahákom filmu - vtákmi. A záverečná scéna s vtákmi obklopujúcich dom Brennerových je úžasná. Ale na plný počet mi ešte niečo chýba. /85%/ ()

Katzenklo

Pro mě Hitchcock napotřetí - bohužel docela ptákovina. Ty siluety vran rýsující se na dětské prolézačce s potemnělou oblohou za zády sice mají něco do sebe, jenže scény, kdy jsou ptáci zrovna v klidu, jednoduše nezaujmou. Grády to začne mít asi až v polovině filmu a ani potom není nad čím jásat - zarážející bylo hlavně jednání hlavních postav (především té blondýny). A samotný závěr mně osobně přišel akorát jako autorův prostředníček hrdě zdvižený nad pohledy zklamaných diváků. Mimochodem, zdálo se mi to, anebo ten film opravdu nemá soundtrack? ()

swed

"Ptáci" aneb svět z ptačí perspektivy. Tenhle film už dnes těžko může někoho šokovat, zub času se ale podepsal pouze na trikových scénách, kterým absence hudby na nadčasovosti zrovna nepřidává (jaký motiv by asi použil génius Herrmann?!). Z dnešního pohledu jsou "Ptáci" filmem s prokreslenou psychologií postav zahrnující milostnou linii a klasický Hitchův motiv matky, kde je pocit hrůzy až na druhém místě. Právě pomalu rozplétaná zápletka tvoří dokonalý základ pro pozdější ohrožení postav (funguje to na výbornou!). Co napsat závěrem, snad jen to, že Tippi Hedren to neskutečně sekne.____ Pro dokonalý zážitek doporučuji HD, tam je skutečně vidět, jak precizní byl Hitchcock filmař. 10/10 ()

MATADOR

Hitchcockovi ptáci jsou na svou dobu velmi slušným filmem. Ačkoliv se jedná o mistrovo dílo, neřekl bych, že se jedná o něco výsostného. I v dnešní době to má stále co nabídnou, ovšem za předpokladu, že se přenesete přes všechny nepochopitelnosti a absurdity. Hlavní hrdinka je taktéž velmi k smíchu, především ke konci (kdo viděl, ví). Slušné a známé drama, které má stále co nabídnout. ()

JohnMiller

Alfred Hitchcock nie je moja šálka kávy. Neprišiel som tomu na chuť ani po druhom pozretí (respektíve treťom keďže som to videl ako decko v TV) Pre mňa je to až príliš naivné aj keď si uvedomujem rok vzniku tejto snímky neviem to proste prehltnúť. Je tu ten hollywoodsky podtón ktorý mi v týchto filmoch vadí. Ako efekty, strach, stiesnená atmosféra............. No dobre bola tam, ale to nie je u mňa všetko. ()

L_O_U_S

Věřím, že to lidi v roce 1963 muselo děsit, jenže v průběhu let se z Ptáků stala spíš povinná filmová literatura než lety prověřená působivá podívaná. Pokud k tomu navíc přičtu neskutečné přehrávání všech zúčastněných, nedá se o více než třech hvězdičkách uvažovat ani náhodou. (811., 12. V. 2013) ()

AlistairMir

Klasika a kult co mě osobně minul obloukem. Jsou staré filmy co mě děsily a děsí safra vždyť nejpodělanější jsem byl u Halloweenu a to už je nějakej ten pátek starej film, ale tohle mi prostě nic moc neříká. Hitchcock je pan Někdo a jeho PSYCHO je legendární. Možná proto jsem čekal extra silný zážitek i tady. Dostal jsem ptáky co klovou do koho mohou, ale prostě to nefunguje. Herci jsou přinejlepším průměrní a fakt jsem jim ten strach nevěřil. Napětí které k Albertovým filmům vždy patřilo se tentokrát prostě nedostaví a film mi přišel ještě minimálně o hodinu delší. Není to průšvih to zase ne, ale pro mě film, který jsem si pustil a dokoukal jen z povinnosti, protože jako člověk co miluje horory jsem nemohl tuto klasiku nemít odškrtnutou. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Šílená představa, řekl by si běžný divák, na jehož názor stejně vysoce postaveni mužové filmařského průmyslu moc nedají. Jenže když je hlavní role v takovém projektu nabídnuta australské krásce Naomi… (viac)

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Už jsme tu dlouho neměli remake. Těšíte se? Bude to maso. Ale co maso, přímo masochismus (diváků vůči sobě), sadismus (filmařů vůči divákům) a narcisismus (filmařů vůči nim samotným). Ale nebudeme to… (viac)

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (viac)