Krásna a bohatá blondínka Melanie Daniels prichádza do malého mestečka v severnej Kalifornii za priateľom Mitchom, ktorý tam trávi víkendy. Krátko po jej príchode sa ukáže, že vtáci v oblasti sa správajú veľmi zvláštne. Melanie napadne čajka a v mestečku sa začínajú zhromažďovať tisíce vtákov, ktoré útočia na všetkých, ktorí sa objavia vonku. Jeho obyvatelia musia čeliť neočakávanej a nevysvetliteľnej prírodnej katastrofe. (STV)

F.W.Colqhoun

Reprízy tohohle bijáku mi navozují pocit pohody. Bodega Bay vypadá jako hezké místo pro život - všichni jsou takoví fajn, chovají kuřata, loví ryby, scházejí se v hospůdce - skoro jako v Twin Peaks. Ale jsou tu ti ptáci, sakra. Pro Hitche mám slabost. Vždycky, když si dopřávám, se mi vybaví cosi, co prý na jeho adresu utrousil Bergman: formálně zajímavý, ale dětinský. Platí to i pro Ptáky? Nejsem si vůbec jistej. Co má ta historka s útočícími ptáky vlastně znamenat? Eko-horror? Anebo jde o něco ne-pa-tr-ne jiného...? ()

Paity

Kdo by to neznal, jako by nebyl, chtělo by se říci. Bez triků, bez počítačových klamů, bez stovek milionů dolarů a přesto to fungovalo bezvadně. ()

bloodline

Hitchcock pokojne ulietava na svojich majstrovských kompozíciách. Príbeh mu, ale šteboce na dve strany a práve to The Birds polí do dvoch rovín, ktoré majú problém fungovať súdržne. V prvej polovici sa ťažisko položené v ľudskom rámci na budovaní vzťahu prehupne v tej druhej do existenčného boja bez zjavnej príčiny či vysvetlenia. Keď už vlastné ego začne hltať vtáčiu sebranku, film skončí v tom najlepšom hýrení strachu a nepochopiteľne sekne ťažko vystavanú atmosféru. Netuším či chcel majster Alfred viac psycho thriller alebo čistokrvný horor. Každopádne na pozadí špičkového dobového vizuálu mu nevyšlo ani jedno z toho. 3 a 1/2* ()

Bouřňák

Mám tento film hodně rád. Zejména pro to, že zde Hitchcock skvěle postupně vytváří atmosféru filmu (divák se nezačne bát díky nečekanému leknutí, ale pomalu se dějová idylka mění v "ptačí teror"). Mám ale strach, jestli tomuto filmu až moc neubližuje jeho stáří :-(( ()

Radim

Zlatý fond světové kinematografie. Skvělý scénář je vystavěn na klasickém horovém schématu, kdy je pomalu rozjetý příběh okořeněn náznaky dramatu, aby vyvrcholil strhujícím závěrem. Skvělá kamera, nepřítomnost hudby umocňuje napětí. Na druhou stranu musím vytknout naprosto nelogické reakce zúčastněných hlavně během útoků ptáků a značně teatrální výrazové prostředky (jinak krásné a skvělé) Tippi Hedren, který jsou přehnané i v kontextu k soudobé kinematografii. Z dněšního pohledu působí některé "triky" trochu směšně, to je ale pochopitelné a v hodnocení to neberu v potaz. Tento film je typickým příkladem, kdy mi pětistupňové hodnocení nestačí - není to na čtyři, není to na tři, někde mezi. ()

Ještěřák

Ke konci se tihle ptáčci proklovali ke čtyřem hvězdičkám celkem bez problému. Zábavný příběh na pozadí a kvalitní dialogy jako obvykle. Hitchcock nebyl žádné ořezávátko. ()

jasiska

Keby som nevedela, že Birds majú byť horor, tak podľa prvej polky by som to v živote neuhádla. A napriek tomu je to super film. V spomínanej prvej časti sa zdanlivo nič nedeje, len nejaké tie dialógy, prípadne dlhé scény bez akéhokoľvek rozpávania. Za normálnych okolností by som povedala, že to je zaručený recept na nudu, ale film prešiel a ani som si neuvedomila, že som sa niekde mala nudiť. ()

Prochy38

U mě zatím nejlepší Hitchcockův film. Zvláště v posledních scénách jsem měl pocit, že se mi srdce zastavilo. Výborná myšlenka, i když postrádala vysvětlení. Každopádně tohle psychologické drama opravdu stálo za to. Jen malá připomínka, nevím, na jaké úrovni byla ornitologie v 60. letech, ale pochybovat o inteligenci jakéhokoliv ptáka z krkavcovitých mi přišlo (v dnešní době) dosti troufalé. Jinak ptáci, kteří hrají hlavní roli jsou racci a, ne havran ani vrána, ale krkavci. T. Hedren okouzlující! Ještě bych chtěl poznamenat scénu, kdy jsem se musel smát, a to když typickým hitchcockovským stylem jede v autě hlavní hrdinka do Bodega Bay a ptáčci v kleci kopírují naklánění auta:). 95% ()

Lionheart

Ze tří Hitchckokových filmů (Psycho, Na sever severozápadní linkou, Ptáci), které jsem měl to potěšení shlédnout, je tenhle ten nejhorší. Přesto je kvalitnější než většina filmů ostatní režisérů. Nejvíc mi tam vadilo, že to je na Hitche až příliš přitažené za vlasy. ()

ActiveWind

Hitchcockovi horory mám rád ale tento je pro mě největším zklamáním. Na začátku jsem si od něj asi sliboval příliš mnoho. Očekával jsem že budu "psychologicky rozsekán" jako v Psychu nebo nevyjdu z napětí jako v Okně do dvora. To se ale nekonalo. Celý film jsem se od začátku do konce bohužel nudil a dokoukal jsem ho jen v klamné touze že mě konec dostane do kolen. To se ale nestalo. 2 hvězdičky dávám za to že jsem už viděl i horší. ()

Drirr

Kdyby tento film natočil Ed Wood tak má stěží 50 procent...Béčkový horor se špatným scénářem, který je dnes spíš úsměvný než strašidelný. Nicméně ve své době měl určitě solidní atmosféru a slušně napsané postavy. Tak či tak - Kult osobnosti dělá mnoho... 50,5 % ()

kobe6

Technicky a zpracováním Hitch opět předběhl dobu, ale tento snímek je pro mě zatím o několik tříd slabší než Vertigo a Psycho. ()

Fryštok

Tento film je dle mého zcela bezvýznamného názoru velice stupidní. Už samotný koncept filmu je totální blbost. Horrory, které fungují nejlépe jsou založené na strachu, jenž je možný aplikovat do reálného světa. Útočící ptáky si ale v realitě dokážu představit jen velice těžko, samozřejmě kdyby to bylo nějak logicky objasněno proč se to vlastně děje, tak nevidím problém, ale pak filmu zbývá ještě technická stránka, která je taktéž solidně nezvládnutá. Konkrétně: herecké výkony (hlavně u dětských postav mi třeba u scény, kdy děti běžely ze školy spíš přišlo, že si ten útok užívají, než že by byly vystrašené), nereálnost většiny ptáků, stupidní rozhodnutí hlavních postav a naprostá absence jakékoliv hudby. Ptáci mi celkově přijdou odfláknutí a už vůbec se nejedná o horror, ale koukat se na to dá. Alespoň se jedná o film s originálním konceptem, to se musí nechat. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Šílená představa, řekl by si běžný divák, na jehož názor stejně vysoce postaveni mužové filmařského průmyslu moc nedají. Jenže když je hlavní role v takovém projektu nabídnuta australské krásce Naomi… (viac)

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Už jsme tu dlouho neměli remake. Těšíte se? Bude to maso. Ale co maso, přímo masochismus (diváků vůči sobě), sadismus (filmařů vůči divákům) a narcisismus (filmařů vůči nim samotným). Ale nebudeme to… (viac)

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (viac)