Najhorší zvuk, ktorý môžete počuť v raji, je zaklopanie na dvere. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrajú v thrilleri matka! manželský pár. Ich idylické spolužitie v krásnom dome v lone prírody naruší príchod nezvaných hostí, ktorých počet neustále narastá. (Cinemart SK)

0L0V0

Môj názor na film je, že má byť pochopiteľný. Tento metaforický film od režiséra Aranofského som trochu nepobral. Až po prečítaní si, čo všetko chcel autor povedať som docenil jeho kvalít. Na mňa tento snímok držal v napätí a bol som miestami nervozny. Nie kvôli obsahu, skôr tou atmosférou a kamerou. Sledujeme Jennifer poväčšine spoza jej chrbta ako sa na všetko prizerá. Dejú sa tu absurdné veci, no ak divák nájde kľúč, má aj odpovede. Mne veľa odpovedí zodpovedal až internet. Fascinuje ma ako aj inak sa dá vyrozprávať film. Mne však vo filme ide o jasnú myšlienku, ktorú vidím hneď, alebo tesne v závere. Tu to však neplatí. Film má niekoľko úvah. Pre mňa to bol skvelý film, však nie som si istý či by som si ho ešte niekedy bol schopný pustiť znovu. 75% ()

Jaxx84

Metafyzický guláš s pěti houskovými biblemi. Nechápu, jak tohle mohl někdo vymyslet. Nemůžu se pořád ještě rozhodnout zda je to naprosto geniální nebo úplně dementní myšlenka. Parafráze na biblické výjevy je kontraproduktivní, měl se držet obecného kruhu stvoření (tvořitelé - matka tvoří zemi/dům, otec myšlenku/ideologii), interpretace (náboženství), mesiáše (dítěte), nepochopení/vícero interpretace včetně humusu války, destrukce, kanibalismu, apokalypsy/obrození ohněm skrze matku...8/10. ()

Shaleman

Hodně silný zážitek, který ve mě bude ještě dlouho rezonovat. Nedivím se rozděleným táborům fanoušků a odpůrců, ale divím se nízkému hodnocení. Můžete si psát sebevíc, jak se Aronofsky opájí vlastní namyšleností, ale nízké hodnocení si nezaslouží. Patří totiž mezi nejosobitější tvůrce součastnosti, který se vymyká všem zajetým standartům. Jeho tvorba totiž není jednoznačná, nemá jeden směr, jeden žánr a má mnoho interpretací, možná proto je tak rozporuplná. Ale o tom by přeci filmy měli být. Jsou filmy, které vás očarují triky a vymámí z vás poslední korunu a vy si to mámení užijete a pak jsou tu filmy jako matka! které si užijete jejich potřebou nad nimi přemýšlet. A zvlášť u matky! je to nutností a je jedno, jestli v ni vidíte rozkol mezi mužem a ženou, uprchlickou krizi nebo snad Knihu Genesis. V tom je její dokonalost. Uvidíte v ni co chcete vidět, ten temný koutek ve vaší duši. A to může být i nuda, zmatek, chaos, odpor... I v tomto ohledu přeci film fungoval. I tímto se odlišuje. Já naštěstí patřím do tábora nadšených fanoušků. Za jeden den jsem viděl matku! dvakrát a těším se i na třetí kouknutí protože si pokaždé najdu něco, čeho jsem si před tím nevšiml. A jako třešničku na dortu si užiju dokonalou kameru, komorní svízelnou atmosféru a překvapivě úžasnou Lawrencovou - nikdy se mi nijak nelíbila asi až na jeden film, ale tady jsem z ni nespustil oči. Bravo. Film a překvapení roku. Aronofsky dokazuje, že je pánem "jiných" filmů. ()

LordMysti

Celou dobu jsem se ve filmu snažil najít nějaké téma, schizofrenii, satana, sektu, mimozemšťany - prostě cokoliv co by alespoň nepatrně naznačilo vo co go. Bohužel nevíme vůbec nic a to je asi ten pravý záměr - abychom si každý mohli asociovat právě tu svou blbost která nás zrovna napadne, např. koloběh života, víra v boha či utrpení. Strašně rád bych si někdy pokecal s někým kdo tento film hodnotil velkým počtem hvězd, aby mi ho vysvětlil. To že to Jennifer zahrála parádně je jedna věc, ale absolutní chaos všeho ostatního to celé pohřbívá. Ne na tenhle film mi moc vzpomínek nezůstane, není prakticky na co. ()

mirra66

Trošku "kafkárna", sdělení filmu zakryto, závěr předvídatelný, zážitek místy silnější, místy slabší, ale hlavně to bylo celé přespříliš dlouhé. Poslední hodinu už jsem byl nervozní, protože jsem měl vážné obavy, že se konce nikdy nedočkám. 60% ()

vikino1

Ach jo, opět se ukázalo, že Aronofskyho tvorbu nemusím. A do první půlky to vypadalo tak slibně. Konverzačka ve 4 osobách vyhrocená do červených otáček. Ale jak to překročí půlku, a Darren začíná vymýšlet, tak to jde do háje. Jen kvality Lawrence se každým filmem zvětšují a nevěřím, že toto písu, ale začíná být pro mě zajímavou herečkou. ()

Petulka88

Absolutně nechápu co chtěl Aronofsky říct v posledních cca 40-ti minutách, ale zajímalo by mě zda za to mohla zvýšená konzumace halucinogenních látek nebo se prostě jen pan režisér rozhodl ukázal celému světu jaký je to geniální umělec. Z celého filmu udělal směšnou frašku, která nemá hlavu ani patu a která absolutně nedává smysl. Tohle nemůžou zachránit ani Jennifer Lawrence, Javier Bardem nebo Ed Harris. Vůbec se nedivím, že tento film, o kterém se už v předstihu mluvilo jako o možném oskarovém kandidátovi, skončil jako totální propadák. Tohle už nikdy! ()

E lan

Zvláštní, chvilkama totálně zvrácené, ale výborně a originálně natočené dílo plné skvělých herců. Nápad opravdu originální! ()

Dave Lister

Mám Darrena Aronofskyho za vizionáře a velmi talentovaného tvůrce. Jeho Requiem za sen, Fontána a Černá labuť patří mezi mé top filmy. Matku jsem dlouho opomíjel a vůbec se mi do tohoto filmu nechtělo. Však nemám rád předsudky, tak jsem si ho před pár dny pustil. Náboženské motivy a symbolika byly celkem evidentní. Bohužel vyobrazeno příliš agresivní formou. Pokud má někdo despekt z křesťanství jako takového, po tomto filmu z něj dozajista bude ateista. Nicméně co se filmu nedá vytknout herecké výkony a originalita. Obrazy veškerého zla světa, vtěsnány do kulis starého domu, to byl opravdu brutální koncert. Ve výsledku mám i po pár dnech z Matky rozporuplné pocity. Emoce to ve mě vyvolalo, což je dobře. Jen si nejsem jist, zdali tím chci projít znovu. ()

mira.l odpad!

Jediným světlým bodem a jedinou koukatelnou věcí téhle grandiózní ultra mega píčoviny byl krásný dlouhý cop Jennifer Lawrence v první cca hodině. Jinak je to dvouhodinová tortura o naprostém hovně se závěrečnými cca 15 minutami, kde už jsem nechápal zcela nic a jen doufal, že už snad konečně bude konec. Nevím, v čem scénárista a režisér jeli, ale ať už to víckrát neberou. ()

AMD.SW

K pochopení tohoto filmu Vám pomůže znalost biblických příběhů. V jediném domě se totiž metaforicky odehrávají scény ze Starého zákona a film se nespíš také snažil poukázat na to, jak je lidstvo nestvůrné. Když si člověk uvědomí to přirovnání, možná i s nějakým tím varováním, kam to všechno může dospět, je to neskutečně silný film. ()

samkko

Darren Aronofsky je borec! A tento film chápu, že nesklidil takový úspěch jaký měl. Film matka!, je velice úzce spjat z biblí a celkově s myšlenkou křesťanství, úpadu společnosti, lidské zhýralosti sobeckosti a na závěr se také věnuje tématu globálního znečištění, naší drahé matičky Země. Po celou dobu si film jede vlastním stylem a vypráví spoustu starých biblických příběhů spjato v jednom nadupaném, ke konci až morbidně znepokojujícím veledíle. Možná je dobré upozornit že se nejedná o horror, takže by mohli být někteří horror fan zklamaní. Jedná se totiž o extrémně vyhrocený THRILLER a podobenství. Celkově to skrývá strašně moc otázek a myšlenek a funguje to. Opravdu. Jen to musíte s tím brát, že to není jen obyčejný thriller, ale je v tom něco víc. Herecká stránka je brilantní, stejně jako vizuál. Co se týče flow snímku, tak si to jede první půl hodinu dost pomalu a klidně (jako obyčejné drama). No a potom se to zvrhne, nejprve pomalu a pak ke konci je to MARAS. Vím, že o tomto filmu budu ještě dlouho přemýšlet a zkoumat co pro nás vlastně skrývá a znamená. Hodnocení: UNDERRATED 9.1/10 ()

TheRay97

Budu potřebovat chvilku, než se z tohoto zážitku vzpamatuju. Příběh začíná nevině, ale promění se v totální brutalitu, nepochopitelnost a krutost. Asi mám o jeden důvod navíc nenávidět lidi, protože představa, že bych neměla v moci vyhnat lidi ze svého vlastního domu a potom po něm zbydou jen ruiny, mě především nesmírně děsí. A to se socializací žádný problém nemám. Na tak kontroverzní film se narazí jen málokdy, ale je to pecka od začátku až do konce. Pro někoho se může zdát první půlhodinka příliš zdlouhavá. Musím podotknout, že zbytek opravdu za to čekání stojí. Stále vidím před sebou tu nenávist a bezmoc, které proti sobě bojují, a slavného básníka jako střed toho všeho. Závěr mi otevřel oči a konečně jsem pochopila pointu toho dvouhodinového masakru. Jsem ráda, že v sobě nese hlubší význam a mozek musí zapracovat, aby ten význam našel. ()

Petike

Taká Aronofského Lady in the Water, bohužiaľ (našťastie aspoň bez tartútikov a iných oných hatlanín). Celý film mohol mať inteligentnejšiu výstavbu, pointa je dosť prostučká. A ľutujem, ale Lawrencová si takýmito rolami u mňa len zväčšuje už existujúcu antipatiu. ()

-tHESWINe-

Totální masakr, viděno v Century Cinema v Redwood City, totálně o samotě. Podmanivě znepokojivé. Naštěstí jsem Biblí nepoznamenaný, takže mě žádné podobenství nerušila a jen se nestíhal divit co se to sakra děje. ()

tlesk

Nejnovější Arronovského počin má ingredience, které jsou výtečné, ale i trpké. Zamrzí mimo jiné jeho (možná příliš záměrná) žánrová nevyhraněnost, kdy se nejedná ani o romanci, ani o horor, nebo thriller, či snad drama. Přesto tu jsou ale prvky všeho zmíněného. A ještě něco navíc. Jde o jeden z těch filmů, které se mi nesmírně špatně hodnotí. Zatímco jedni jej budou vynášet do nebes, budou ho druzí nazývat naprosto bezobsažným brakem. Já zůstávám někde uprostřed a nejsem si jistý tím, co z toho je blíže pravdě. Faktem ale zůstává, že některé momenty mi v paměti dlouho zůstanou. A to je kvalita, kterou zdaleka každý snímek nemá. Pak je tu taky druhá polovina filmu, která chytne neskutečné tempo a člověk se nestačí divit, co všechno se na plátně děje. Skoro jako by byla všechna odpornost a absurdita naší historie nacpána do jednoho domu tak, že nakonec vybuchne v neskutečnou změť marnosti. Přesto si myslím, že matka! marná není a za pozornost určitě stojí. Protože pokud je nějaký letošní počin z letošní širší distribuce podnětem k zajímavé diskuzi, je to právě ona… Více zde: http://nafilmu.cz/2017/10/recenze-matka-2017/ ()

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

12.01.2021

Režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) prostřednictvím své produkční společnosti Protozoa Pictures spojí síly se studiem A24 při natáčení dramatu pod názvem The Whale. Snímek bude… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson