Stranger Things - Season 4

(séria)
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 13 h 2 min (Minutáž: 63–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

MaxBodycount

Molasar masakruje Hawkins v štvrtej sérii masovo preceňovaného fenoménu systematicky opakujúceho chyby minulosti, keď stráca diváka vo viac, alebo menej zaujímavých epizódkach vynútených labyrintom dejových liniek a z času na čas dovolí prekrásnej osemdesiatkovej tapete, aby sa odlepila a odhalila kalkulujúci repetefest, ktorý je vystrelený do guilty pleasure vesmíru hlavne vďaka niekoľkým sympatickým postavám a ich predstaviteľom, alebo stále návykovou a zábavnou "Hádaj, kde sme kradli" hrou /o.i. herný Resident Evil, Conan the Barbarian, Halloween, The Keep/. Moment filmového blaha: Paul Reiser. Moment naprostej hrôzy: Byerovci, kedykoľvek, kdekoľvek. ()

Geon

Tak po tomhle musí ,,červenýmu eNku” akcie letět nahoru teda… running up that hill. Pomalejší rozjezd, při kterém se seznamuje s novými postavami a zvykáme si na poněkud delší stopáž. Naštěstí s každým dílem se tempo rozjíždí, Eddie a Jason jsou vykreslenější a jde si na ně zvyknout a na délku dílů také. Skutečné šlápnutí do pedálu se děje, ale až okolo 5. dílu. Kde linka s El začíná mít nějaký podstatný vliv na pochopení co se to vlastně a proč se to vlastně děje. Příběh se rozplétá a graduje ve velké dvou a půlhodinové finále. To je plné rádoby milostných a srdcervoucích proslovů, které nicméně působí spíše nepatřičně a až moc nuceně, něž aby rozproudily pořádné emoce. Nejvíce šlapající linka je s Max a El. Střet Jasona s Lucasem je napínavým rozhozením dobře promyšleného plánu. Jinak je završení 4. série plné vizuálních efektů a také pár těch filmových klišé ať už epických nebo že to už je trochu moc. Hrdinové jsou spolu a půda pro závěrečnou sérii je v Hawkins nachystána a obrácena Upside Down a to doslova. ()

OsahuKimina

9/10 Tohle už je jiné kafe. Dospělejší a propracovanější ve vícero směrech než předchozí série. Přitom stále dostatečně udržující atmosféru příběhu o dětských hrdinech a jejich trablích dospívajícího věku ve fantasy, mysteriózním světě, kterou dokázali tak předchozí série mistrně vyobrazit a díky čemu Stranger Things získalo takovou popularitu. Nyní ve skvěle fungujícím, mnohem výpravnějším a hororovějším prostředí něž jsme byli zvyklí. Hromada otázek nám byla konečně zodpovězena. Situace do osmdesátek s již tradičně dokonale vybraným soundtrackem a sympatickými hereckými výkony, byla opět na jedničku. A Vesna jako záporák? Panečku, smekám... Předčilo to všechna moje očekávání. Možná některé části dějových linek mi přišli natahované a slabší než ostatní, třeba ta část útěku z Ruského vězení. Nemám tomu co více vytknout. Nejlepší dosavadní série. ()

Berik_

Čtvrtá série byla super. Všechny epizody jsem si velmi užil. Postavy jako Steve, Dustin a Eddie byli skvělé. Zároveň jsem se dozvěděli více o minulosti Eleven a to se mi líbilo. Vecna je velmi dobrá postava. Výběr písniček jako je Running Up That Hill a Master of Puppets mi přišlo geniální. Příběh o Eleven mi přišel někdy až moc dlouhý. Linka v Rusku se mi líbila. Děj v Californii mi přišel nejslabší. Ovšem v Hawkins byl děj nejlepší. Konec mi přišel zdlouhavý, ale přesto skvělý. Celou sérii jsem si užil. 9/10 ()

frenky0074

wow! 4. serie překonala moje očekávání.  Super hudba, skvělé přechody kamery, absolutně užasné herecké výkony, (musím vypíchnout Max a Dustina), epické finále, že i slzy ukáply. Myslel jsem si, že první sérii nic nepřekoná, ale 4.serie u mě absolutně zabodovala. ()

eoj

Slušně vymyšlený příběh vycpaný spustou zbytečné vaty, jež nafukuje díly to téměř nesnesitelné délky. Zůstanu ještě u třech *, ale už na hraně dvou a další sérii(e) už asi vynechám. ()

momomoo22

Tak tu presne vidieť rok výroby a ten vplyv kvót, keď rapídne stúpol počet afrohercov a samozrejme na najvyšších postoch (ako je mi jasné, že v tej dobe boli)😃. A celkovo seriál sa dostal niekam inam. ()

lukas.7

Štvrté pokračovanie nezostalo nič dlžné a vypálilo v excelentnom štýle myslím si že veľmi dobra séria kde prišlo k veľkému vyvrcholeniu niekedy si hovorím wtf ako to ti Dufferovci robia ?! každá séria mala grády mala niečo do seba a mala výnimočnosť musím povedať že waw .. Rozuzlenie a otvorenie oči začne zhruba od 7 časti a následne gradovanie začína ... Detské postavy pomaly ale isto dospievajú ale vždy majú čo ponúknuť svojou charizmou , humorom , akciou , emóciami ,myslím si že áno toto je to čo sme čakali toto je to čo vťahuje diváka a chce vidieť každú časť a nevie sa odtrhnúť od seriálu ... Záverečná časť bola vygradovaná na viacerých frontoch a zapadalo to do seba ako Rubikova kocka veľmi dobre finále a myslím si že ešte lepšie pokračovanie mame sa určite na čo tešiť ...   moje hodnotenie 4 serie - 9,5/10 ()

Lukkas99

Popravdě ani nevím, jak mám začít u něčeho tak dokonalého, tak úžasného a srdceryvného, jako je právě seriál Stranger Things. Nejradši bych nenapsal nic a udělil jen číslovku, jelikož slova tu opravdu nejsou třeba a seriál vypovídá sám za sebe! Předpokládám, že nejsem jediný, kdo ten seriál naprosto zbožňuje! A jelikož se z toho potřebuju vypsat, tak se předem omlouvám, kdyby tato recenze byla mnohem delší než ostatní. Zkrátka bych začal asi bratry Mattem a Rossem Dufferovými, kteří jsou jedni z mála tvůrců, kteří do svých projektů dávají neskutečnou lásku a péči, která mnohým tvůrcům v dnešní době chybí a najde se jen hrstka režisérů, jako například James Cameron, Christopher McQuarrie, Steven Spielberg, bratři Anthony a Joe Russo, Sam Raimi, nebo Peter Jackson, kteří své projekty dělají od srdce. Ale i přes tuto elitní skupinu se právě, nebo tedy aspoň dle mého názoru bratři Dufferovi něčím liší a vybočují od ostatních. Ani pořádně nevím čím vším to je, ale asi to opravdu bude jen tou neskutečnou láskou, péčí a zápalem, kterou do svého díla vkládají! A právě ta výše zmiňovaná láska a péče, kterou do svého seriálu vkládají je neskutečná a právě proto jsou Stranger Things jedinečným seriálem, který si vás získá, jelikož se tu velmi dobře pracuje s charaktery, které tu mají zajímavé příběhové linky, plné zvratů a každá osobní linka je součástí jedné ze čtyř dějových linek, které jsou součástí mnohem většího dějového okruhu a to všechno spojuje ta hlavní, masivní dějová linka, kterou naši hrdinové řeší už od 1. série a tohle všechno vám zkrátka tvoří dokonale promyšlený celek! A když si k tomu přičtete 80tky, styl oblékání, účesy a hudbu, která je naprosto neskutečná a jak už asi sami tušíte, narážím na skladbu právě ze 4. série, Running Up The Hill (A Deal With God), kterou nazpívala Kate Bush a co si budeme, kdykoliv se v seriálu rozezní, tak vás to vezme za srdce a nepustí! Dále tu dokonale pracuje i zbytek hudby a především úvodní ikonický soundtrack na začátku každé epizody, který má neskutečnou dynamiku a napětí! Tohle všechno zabalte do jednoho enormního balíku a máte projekt snů, kterým Stranger Things právem jsou! A i když to bratři Dufferovi od 2. série vymýšlejí za pochodu, tak si ani nedokážu představit, kolik hodin, dnů a možná i měsíců strávili nad vymýšlením děje a té dokonalé provázanosti napříč sériemi a to především se 4. sérii, kdy se konečně dozvíme, co je příčinou a je naprosto dechberoucí, co dokázali vytvořit a já se za to Dufferovým hluboce klaním a především děkuji! Co bych tu ještě rád zmínil jsou postavy a to jak hlavní, tak vedlejší. Jelikož každý charakter tu je skvěle napsaný a především skvěle zahraný! Ale i přes špičkové herecké výkony tu je jeden zásadní problém a tím je až příliš mnoho postav, jelikož každou sérií nám přibývají další a další. Ano, občas sice někdo zemře, ale i na tak enormní 4. sérii, která má čtyři příběhové okruhy to je zkrátka moc a pak to dopadá tak, že hlavní postavy jako je Mike, Will a Jonathan jsou odsunuti na druhou kolej a hrají tu tzv. druhé housle. Ano jejich linka tu sice je důležitým spojníkem mezi dějovou linkou Eleven a partou z Hawkinsu, ale celkově tato linka působí ze všech nejmíň zajímavě a bohužel to nezachrání ani Argylův vyhulený/stupidní, ale na druhou stranu dokonalý humor. Předposledním bodem tu je nová postava Eddie Munson. Ano i když jsem říkal, že tu těch postav je přehršel, tak i přesto jsem neskutečně rád, že nám tvůrci nadělili zrovna tuto postavu, jelikož za mě je Eddie, hned po Stevu Harringtonovi nejlepší charakter celého seriálu a tvůrci mi ho dokázali prodat hned v první scéně, kde se ukázal, čemuž dopomohl i samotný představitel Eddieho (Joseph Quinn), což je neskutečný sympaťák, který vás na první dobrou dokáže zaujmout svou mimikou, chováním a především specifickým stylem a hereckým výkonem, který do role vložil! Jako poslední dvoj-bod bych tu ve zkratce rád probral: 1) Vecnu: Impozantní záporák, který tu je velmi dobře charakterově vystavěný a ztělesňuje skutečnou hrozbu, která všechny zužuje a právě díky své inteligenci je vždy o krok napřed. Nejlepší na Vecnovi je to, že 90% kostýmu je čistě práce maskérů a prvek CGI tu je využitý minimálně, což je naprosto neuvěřitelný, jak dokonale ta maska působí! 2) Rozpočet: 4. série není dechberoucí jen svým obsahem a délkou, ale především rozpočtem, který činí neskutečných 270mil.$. To máte 30mil.$ na epizodu, což je na seriálovou tvorbu astronomická částka a je to vůbec první seriál, nebo aspoň nevím o jiném, který má tak gigantický rozpočet. V posledních letech se ty hranice mezi filmovou a seriálovou produkcí značně boří a je naprosto neskutečný, kam to seriálová tvorba dotáhla a kam ještě dotáhne! Nakonec i přes veškerou chválu, dokonalost a promyšlenost se obávám, že 5. série, která má být epickým zakončením celého seriálu, nebude tak dobrá, jako ty předchozí, jelikož jedním z nejsilnějších prvků Stranger Things je právě ta detektivní linka, která v 5. sérii nejspíš nebude, neboť jsou všechny karty rozdané, tedy až na pár maličkostí a my, jakožto diváci víme téměř vše, co potřebujeme vědět. A jelikož 4. série končí obřím cliffhangerem, tak se v 5. sérii rovnou vrhneme do rozjetého děje. Ale kdoví, třeba se pletu a bratři Dufferovi mají ještě pár es v rukávu a dokáží nás naposled překvapit! Celkem: 97%          Pro srovnání: STRANGER THINGS / (2016) / (91%) // STRANGER THINGS 2 / (2017) / (94%) // STRANGER THINGS 3 / (2019) / (95%) () (menej) (viac)

CampaHD

75% - nebyť prepatosovaneho posledného dielu, bolo by to lepšie. Pána športovca dokonalého milujúceho samého seba v prejavoch som chcel mať mŕtveho hneď na začiatku.....a musel som čakať až do konca...ten má fakt SR.. L. ()

Epics

Kvantita tezce valcuje kvalitu v zatim nejhorsi serii ST, kde se z oblibenych postav stavaji nesnesitelne karikatury, spletaji se zcela nesmyslne a nudne dejove linie zaplevelene hromadou zbytecnych postav a fenomenalni retro komorni horor feeling prvni rady je nadobro pohrben pod radoby komedialni stupiditou na urovni Policejnich akademii.. ()

jirzy

Obrovské zklamání. To je to jediné co se dá napsat. Po prvních dvou geniálních sériích přišla třetí, odlehčenější, což bylo celkem fajn. Čtvrtá ale poslala celou sérii definitivně do vod teenagerských pseudohororů, u kterých záleží jen a pouze na cool vizuálu. Relativně zajímavá příběhová linka je rozředěna hromadou trapného balastu a všechno trvá neúměrně dlouho. Možná kdyby mi bylo 14 (což už dávno není) tak se u toho budu bavit. ()

VikyPatrik

Jakmile má série díly pravidelně delší jak 1h (finále snad 2 a čtvrt hodiny!!!!) musí za: a) být ku*evsky nacpaná nápady b) postavy by vás svým jednáním neměly štvát   Ani jedno 4. Série nemá. Bohužel. Za důstojnou linku považuji jen tu ruskou.    Sudé série tvůrcům moc nevychází. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Přestože to tak nějak všichni očekávali, teprve nyní Netflix oficiálně oznámil, že prodlužuje fanoušky milovaný seriál Stranger Things o čtvrtou sérii. Zároveň s tím přišla zpráva, že tvůrci seriálu,… (viac)