Stranger Things - Season 4

(séria)
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 13 h 2 min (Minutáž: 63–150 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

HonzysKISS

Další série a další nová zrůda. Na seriálu mi vždy vadilo, že každá řada je o tom samém, a to porazit silnějšího nepřítele. Sice je to tu zas, ale tentokrát je to vážné brutálně povedené. Jak příběhově, tak i po maskérské stránce. Z Vecny jde cítit opravdu strach a krutost. Vážně jsem baštil alá Fredyho Krugera. To, jak se povedlo ho vytvořit, je vskutku bravurní. Nové postavy jsou taky pecka. Zhulenej týpek tomu vždycky chyběl. Nebo metalista se svou „sektou“, to bylo vážně celé geniální. Hudba také nezklamala. Chtěl jsem nejdřív namítnout to, že od první série se to stále odehrává ve stejném městě. Po třetí řadě jsem se těšil na Rusko, jenomže to zde bylo jako vedlejší. Ale naštěstí se obě lokace povedly, jak Rusko, tak i Hawkins. Jediné, co mi na čtvrté sérii vadilo, tak byly scény s El. Už mě vážně nebavilo, jak byla neustále ufňukaná a lynčovaná. Potom bych ještě mohl vytknout vzhled postav, které vypadají na čtyřicátníky v dětském oblečení. Je to celkem k popukání, obzvláště u Willa (ze kterého mimochodem udělali tupce, velké mínus autorům, i když to byl vždy ňouma). Jasný, herci za to nemůžou, že stárnou, ale příští sezónu už to chce nějaký časový posun. I když El narostly aspoň fajne kozy. ()

SpaceOdyseus

Tak ctvrta serie pokracuje v nastavenem duchu a utapi dej ve zbytecnych vedlejsich linkach, rozreduje nase oblibene charaktery, vse zbytecne natahuje a otravuje hloupymi vtipy. Moc jsem si to teda neuzil, i kdyz sve momenty to ma. ()

Litvicek

Paradoxně ty dvě poslední epizody, na které jsme jak čuráci měsíc čekali, tak byly z celé série ty nejslabší. Do té doby příběh výborně stavěl novou etapu našich hrdinů a i skrze delší delší stopáž jsem si víc a víc užíval ten svět Stranger Things - Všechno mi dávalo smysl, bavilo mě to sledovat a byl jsem napjatý jak kšandy na poslední dva finální díly. A pak to přišlo.. a přišel první vůbec nejslabší díl, který jsem zkousnul. A samotné finále, které bylo sice fajn ale rozhodně jsem se z toho neposadil na zadek. Tvůrci si vystavěli cestičku k pokračování (což sice chválím) a vyplnili časovou rezervu opětovným shledáním všech našich hrdinů a návratu do "normálu". Asi důstojný závěr I guess. Každopádně, bylo super se opět ponořit do toho světa. Vidět děcka zestárnout a užívat si skvělý herecký koncert, zajímavé rozšiřování děje a jeho pozadí a delší stopáž. Určitě to hodnotím jako spokojenost a těším se na další sérii. ()

XdanteX

Jak bylo řečeno. Ruská linka tuhle sérii zabíjí a tlačí tam to klasické holywoodské pozlátko a nápadovou impotenci. Stupidní dialogy, přehnaně karikaturní chování postav které dřív byly normální, iracionální situace z toho pramenící, akční momenty následované rádoby vtipnými hláskami které nejsou vtipné a zbytečné zvraty jen proto, aby se jakože něco dělo a dalo se to natáhnout na delší stopáž a víc dílů. To vše nezvykle ploché a typicky americké pro předchozí úroveň tohohle božího seriálu. Jde vidět že autoři v 4.sérii konečně začínají vařit z vody. Bojím se, že tohle může být zlomová série co se kvality týče. Ono tuhle myšlenku stejně nešlo dojit do nekonečna...i když again....hollywood a hlavně Netflix to bude cítit jinak. ()

ChrisBa

Rozmýšľam kam sa tento seriál uberá. Najprv klady.. stále ide o prvotriednu zábavu, dobrú remeselnú prácu a podobne.. bohužiaľ kam sa podel ten duch 80.rokov? Nemyslím kostýmy a kulisy...prvé dve série boli obrovskou poctou 80. a 90.rokom.. kulisami, mysterióznym príbehom, ale najmä tým, že takmer žiadne CGI šialenstvo sa nekonalo, naopak šlo o poctivo natočený seriál v reálnych kulisách (žiadne štúdio pri zelenom plátne).. kam sa to podelo? Príbeh bol tajomný, konšpirácie s vládou výborné... a teraz? Chce to byť strašne cool a rozsiahle, kopa CGI, nelogickostí.. pridáva sa ohromné množstvo postáv.. a logika deja ma nepustí.. pôvod Vecny to akože vážne??? Sorry, ale to rozuzlenie úplne padá na hlavu... škoda, pretože séria začala veľmi dobre.. vraždy boli desivé, herci zostarli a bol priestor práve na to aby to bolo dospelejšie.. ale bohužiaľ smer, ktorým sa to uberá(Marvel, DC).. je skôr detinskejší... ()

Mimomisu

Souhlas jinym komentářem. Binge prvních dilu byl super, zhltnul jsem to vcetne prvniho finale. Ale u dvou posledních dílů o měsíc později jsem po tom nášupu čekal o trošku osudovosti a méně předvídatelnosti. Úplné finále to spravilo, ale stejně. Tvůrci mohli na můj vkus vic tnout do živého, ale lekli se. Škoda. ()

Oralfabet

Čtyřce dávám horší hodnocení, než všem předchozím sériím, přestože obsahuje některé z nejsilnějších momentů a epizod (4 a 7) celého seriálu, můj vkus se prostě jenom za ta léta trochu změnil. Navíc dvou a půl hodinové finále, na nějž jsem víceméně zareagoval jen pokrčením ramenem, to je trochu trestuhodné. Měla to asi už být poslední série. ()

Cement73

Nejako sa to príliš rozvetvilo a začalo byť až moc neprehľadné. Linka v ríši zla u rusákov bola zbytočne naťahovaná. Mali oslobodiť Davida Harbour-a a páliť domov :) Ostatné celkom dávalo zmysel, akurát určite netreba pridávať piatu sériu. Čakať zase 2 roky??? Načo. Len aby bolo väčší zisk... Ale atmosféru seriál má stále výbornú a napriek tomu, že tam sú motívy snáď zo všetkého dobrého, čo za posledných 40 rokov vzniklo... a možno práve kvôli tomu? ()

M4Touch

Už je to blbost, zbytečná série. Kvalita jde rapidně dolu, další série už by snad neměla radši ani vzniknout. 1* je za Eddieho. ()

Ingtar2

Keďže som lenivé hovno, dostávam sa k recenzii štvrtej série až teraz. A rovnako ako pri predchádzajúcich sériách, aj tu som značne skeptický, tentokrát však najmä kvôli Dufferovcom samotným. Nie, táto séria nie je zlá. Teda, väčšinou nie je zlá, keďže o nejakej atmosfére môžem snívať ako Demandred o Luisovi Therinovi Thelamonovi (Pocem LTT, nebuď pussy!). Dufferovcom sa totiž podarilo 9 epizód roztiahnuť na 13 hodín (a takto sa neroztiahne ani Arissa). Čiže aj keď sa seriál o niečo dramatické pokúsi, je to väčšinou v momente, kedy sa už dávno nachádzam v stave miernej hybernácie, takže pri tom len mierne pokrčím ramenami a idem na ďalej na voľnobeh. To platí najmä o poslednej 150 minútovej epizóde, ktorá by kľudne mohla byť 20 minút dlhá a stalo by sa toho rovnako. Hudba ako tradične o ničom, a vlastne keď sa pozriete s odstupom na celú Runnin Up The Hill sekvenciu, pôsobí celkom cringe (a s miestami zlým CGI plus questionable artistic decisions, čo je pri tomto rozpočte obdivuhodné). Príbeh je neskutočne predvídateľný (akosi som zistil kto je Vecna už počas štvrtej epizódy, hups), čiže odhalenia v siedmej epizóde boli vlastne neúderné. Opäť je tu nesmierne veľa nesympatických (Eleven, Mike, Nancy) a nevyužitých (Will je tu asi len preto aby tu bol) postáv a nudných dejových línií (opäť Eleven). A to ani nehovorím o úplne zbytočných samovraždách. K tomu pridáme neschopného záporáka, ktorý sa pohybuje rýchlosťou, akou Andrej Danko dokáže zložiť zmysluplnú vetu a máme celú štrtú sériu. Tl;dr: Snáď to jediné, čo ST robí dobre je adaptácia D&D. Aj napriek tomu, že ide o druhú najlepšiu sériu (čo však nie je zrovna vysoká laťka), tak ide vlastne iba o mierne nadpriemerný zážitok. Keby sa celková stopáž skrátila o takých 5 hodín, išiel by som možno dokonca na 4*. Takto sú to len silnejšie 2*, 55%. ()

Yardie

Dlouho očekáváná čtvrtá série je tady a myslím, že splnila očekávání. Kvalitou navazuje na předešlé série, i když bych měl nějaké maličkosti k mírné kritice. Každopádně jako celek to opět funguje a už bych pouze psal to, co v předešlých sériích. Za zmínku stojí výborný záporák, ukázání kusu historie, ale také dlouhá stopáž, kdy by se dala mnohdy zkrátit. Ale všude se něco najde... Každopádně to pořád baví a je to jeden z nejlepších seriálů. Howgh! ()

Untentrauer

Přiznám se, že jsem tento seriál, přesněji tuto sérii hodnotil dvakrát a teď to je potřetí. Tato recenze je netradičně dlouhá proto, že ji chci napsat tak, jak to cítím a nedokážu přesně uchopit/vyslovit ten zásadní problém. Stále se nemohu rozhodnout mezi 3 a 4 hvězdičkami. Ze začátku mi totiž přišlo, že autoři jedou na vlně předchozího úspěchu. Snaží se využít své slávy a značky k tomu, aby udělali ještě jednu sérii, aby ještě vyždímali a vytřepali prachy. Tento můj dojem sílil s každým dalším shlédnutým dílem. Ač jednotlivým dílům nelze upřít kvalita, atmosféra, skvělá hudba a autorský um, přišlo mi to, jako zbytečnost, kterou nepřekonala ani má radost z toho, že jsem se opět shledal se starými známými - nutno říci, že někteří mne velmi překvapili, jak se vzhledově změnili...nebo spíš nezměnili? Musel jsem si díky uplynulému času a jejich věku plus dobové stylizaci k mnohým z nich opět najít cestu.....U některých se mi to nepovedlo. Z příběhu jsem měl po celou dobu pachuť ohrané desky. Prostě mi to připadalo, jako by udělali remake druhé série. Dost hororový remake! Jenže v pátém díle se vše najednou zlomí a já zjišťuji, jak pěkně to měli autoři promyšlené a že některé díly - spíše informace v nich obsažené jsou opravdu zásadní a mají smysl - takové díly a jsou to necelé 3 díly mne opravdu bavili, dokonce tyto nové informace dokázali změnit můj pohled na některé postavy a také na některé předchozí díly. Bohužel s každým dalším dílem přibývali drobnosti, které mi vadili, které, když se spojí dokáží opravdu znechutit a zkazit celý seriál. Mluvím tu o trapných vtipech, narážkách, některé postavy byli opravdu jen pouhou výplní, kterým přiřkli ve scénáři nucenou užitečnost…A teď ty podstatnější chyby a to jsou díry v příběhu, nesmyslnosti, berličky, nelogické rozhodnutí, některým postavám se díl od dílu mění povahy…A poslední díl, grand finále mi to potvrdilo. Tento poslední díl se mi až na některé skvělé momenty opravdu nelíbil a od autorů, kteří toho mají již tolik za sebou jsem čekal mnohem víc. Prostě mi to přijde již natahovaný a i když jsem se místy bavil nedokázalo mne to přesvědčit a nadchnout tolik, jako předchozí série. Celá tato série je plná protikladů, kdy mi v pouhém jednom díle z některých scén příjemně mrazí, abych o minutu později nevěřícně kroutil hlavou nad nesmyslností konkrétní scény. Přijde mi to, jako něco, co už tu bylo, jako bych jedl dokola stále stejné jídlo jen s jinou oblohou. Stále se dokola řeší to samé a aby diváci nemektali, tak tam přidali pár zásadních zvratů. Myslím si ale, že zde dvojnásob platí, že v nejlepším se má přestat. Vzhledem k tomu, že se zde dozvíme velmi podstatné informace završil bych tento seriál pouhým celovečerním filmem. Nicméně na další sérii je zaděláno a tak si milovníci seriálu opět přijdou na své. ()

Jugamaru

Kde pak, tohle už mělo dávno skončit. Tvůrci vykrádají všechno, co se dá a nějak to splácávají dohromady, někdy jim to funguje, ale někdy to je až k posrání jak ten scénář je debilní a chování postav taky. K tomu příšerná délka jednotlivých epizod, kde by se dalo stříhat ostošest protože, většinou se děje hovno. Bratři nejsou tak dobří režiséři jde to vidět hlavně na posledních epizodách, kde to je dramatické až nechutně, chyběl tomu cit, aby to nepůsobilo směšně což se jim nepodařilo a jednotlivé scény vyšuměly do prázdna, protože se přehánělo a moc. Pátá série už ať je poslední, tady už neví čím zaujmout, tak zkouší všechno možný krást a zkombinovat, a já už cítím, že jsem z toho vykrádání unavený, tak už to zabalte, pátou sérii děkuji. ()

Muel

| Netflix | Pravdepodobne najlepšia séria. Minimálne čo sa mierky a osudovosti týka. Chémia medzi postavami funguje ako obvykle na 100% a Vecna je s prehľadom ten najlepší záporák celého seriálu. Sú tu opäť skupinky, ktoré riešia veci a všetko sa na všetko pekne prepája, toto Dufferovci ovládajú majstrovsky a dokázali urobiť každú linku dôležitú a na príbeh hodiacu. Vlastne nemám pocit, žeby tu bola jediná sekunda nevyužitá. A koniec série feeluje správne epicky a s pocitom, že tá 5ka bude fakt posledná. Bude mi to chýbať. | Hodnotenie: 10/10 | ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Přestože to tak nějak všichni očekávali, teprve nyní Netflix oficiálně oznámil, že prodlužuje fanoušky milovaný seriál Stranger Things o čtvrtou sérii. Zároveň s tím přišla zpráva, že tvůrci seriálu,… (viac)