Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Rathe

Naprostá filmová bomba! A to asi tak v tisíci směrech. Skvěle vymyšlený originální příběh, který tu ještě nebyl. Docela solidní herecké výkony (nejlepší byla Kee podle mě). Alfonso Cuarón vytvořil unikátní prostředí roku 2027, kdy je naše planeta úplně v prdeli. Všude jenom samý bordel - to zde bylo nastíněno několikrát. No a pak ta úžasná kamera s hudbou!!! Emmanuel Lubezki je naprostá kamerová hvězda. Jeho několika minutová bitevní sekvence bez jediného střihu je dílem mistra a snad každý si toho musí všimnout. A do toho všeho hrála tak skvěle vybraná hudba. Ta nás ujišťovala v mírových sekvencích nebo připravovala na pořádný peklo. Už dlouho jsem nic tak perfektního neviděl. 11/10 - film předčil jakákoliv má očekávání. ()

SeeSaw

Cuarónův a Lubezkiho filmařský experiment. V podstatě prosté, avšak stěží přijatelné sdělení toho, že naše rasa spěje nepříliš pomalu ke konci. Forma, kterou je film natočen, pak zcela geniálně dotváří bezvýchodnou, depresivní a naprosto autentickou atmosféru, při které tuhne krev v žilách. Aspekty jako například, scéna s autem (na jeden záběr), pohled na uprchlické gheto a nonšalantní postava Michaela Cainea, jsou u mě drobnými milníky v kinematografii. Neskutečně osobitý snímek, kterému nepřísluší být jakkoli srovnáván s jinými filmy. ()

Van_Stajpen

Super film. Skloubil jistý scifi námět, ikdyž to zase s ohledem na teroristické události posledních let zas tak vzdálené scifi není... Clive je prostě skvělý herec, nenápadná role cikánky z Rumunska taky potěšila. Ikdyž Cuarona moc nemusím, dávám za 5 - byl to silný příběh a skvělá kamera. ()

teekanee

Co si budeme nalhávat. Já tenhle film prostě miluju. Viděl jsme ho nejméně šestkrát a určitě ho ještě mockrát uvidím. Atmosféra a uvěřitelnost této smyšlené budoucnosti je naprosto pohlcující. Zablácená Anglie tomu všemu dodává šmrnc. Herecké výkony jsou skvělé, zejména Clive Owen a Micheal Caine hrajou fantasticky. Někteří lidé kritizují, že forma přebíjí obsah. To je asi pravda, ale příběh v tomto filmu je přesně takový jaký potřebuje být. Nic víc, nic míň. O technické stránce filmu nemá smysl ztrácet slovo, jelikož každý kdo má oči pozná, že tohle je něco nevídaného. Film také vyvolává emoce a zamyšlení nad dnešní dobou. Nemůžu tento film dostatečně vynachválit. Podle mě si zaslouží hodnocení nejméně o 10% vyšší, ale je mi jasné, že to není film pro každýho. 94% ()

za.on

Skvělé praktické efekty, skvělá kamera. A to je bohužel vše. Námět je celkem poutavý a originální ale mě příběh celkově postupem času velmi nudil a nakonec jsem byl spíše zklamaný než spokojený. 60% ()

Shady24

Blbost. Poslední půlhodina byla fakt dobrá, ale to bohužel nestačí. Dialogy zbytečné, děj utahaný jak nudle z nosu, závěr ubohý. ()

Jirkacek

Snímek Potomci lidí jsem si zařadil do svého playlistu zejména kvůli tématu, o kterém pojednává a jenž mne hodně zajímá. Jedná se pochopitelně o postapokalyptickou budoucnost a to, jak ji lidé ve vizích různých scénáristů, režisérů a spisovatelů dokážou přežít a posléze ve zničeném světě přežívat. Potomci lidí tyto kritéria víceméně splňovaly, i když tak nějak napůl. Svět v tomto filmu nebyl zničen úplně, ale žádná idylka k žití to tedy rozhodně nebyla. Děj se odehrával ve Velké Británii, která se izolovala od zbytku světa a všechny uprchlíky brutálním způsobem zatýkala, v lepším případě deportovala, v tom horším zabíjela. Vše se odehrávalo v médiích prezentované kampani za hlasitého souhlasu vlády a proti této politice bojovaly skupiny teroristů a anarchistů. Tento chaos trval od roku 2008. kdy po světě proběhla epidemie chřipky, v jejímž důsledku se již 19 let nenarodilo žádné dítě. Nikdo si s tímto problémem nevěděl rady a lidstvo už jen čekalo na zázrak. Když film začal, pobavilo mne, jakou popularitu měla v TV zpráva, že byl teroristy na ulici zabit nejmladší obyvatel planety v věku 18 let, pár měsíců, několika dní a minut. A pak vybuchla bomba v baru,což už taková sranda nebyla. Štěstí měl hlavní hrdina filmu, který bar pár sekund předtím opustil. Byl jím Theo, kterého si střihl Clive Owen, konzumní obyvatel Londýna, který připomínal v určitých čtvrtích spíše bojiště. Nedlouho po začátku jej unesli povstalci, vedení jeho bývalou láskou Julian v podání další známé herečky Julianne Moore. Zrzka mu nabídla 5000 liber za to, že pro jednu z jejích spolubojovnic zajistí u svého bohatého bratrance tranzitní víza a dostane ji bezpečně ze země, kde by se jí poté ujala organizace Human Project. Theo potřeboval peníze a tak souhlasil, jenže pak zjistil, že jeho černošská chráněnka z řad uprchlíků je 8 měsíců těhotná. Jejich cesta do azylu tak nebyla vůbec jednoduchá ba naopak. O takový poklad by měla zájem nejen vláda a doktoři, ale také povstalci, kteří neváhali zradit ani vlastní lidi. Po první přestřelce byla zabita Julian a budoucí maminka začala věřit pouze Theovi, který vymyslel náhradní plán jak zachránit nejen sebe, ale i těhotnou dívku či dokonce snad svět budoucnosti. Byla tedy otázka, jakou formou tento příběh režisér divákovi odvypráví a z přístupu Alfonso Cuaróna jsem byl hluboce zklamán. Jeho film se zvrhl ze zajímavého sci-fi vyprávění do obyčejné střílečky s brutálními násilnými scénami. Postrádal jsem zde také nějakou hlubší myšlenku a poslání do budoucna, pouze jsem sledoval zabíjení, střílení a násilí. Navíc děj nijak neodsýpal a když se v něm nestřílelo, klábosili herci o ničem. Potěšila mne snad jediná věc a to můj oblíbený herec Michael Caine s dlouhými vlasy ve stylu šedesátých let, který zde ztvárnil nevelkou roli Theova starého přítele. Bohužel mne Alfonso Cuarón zklamal už podruhé, když si černou premiéru u mne odbyl u filmu Rezistence. Asi se začnu jeho dílům vyhýbat. Každopádně Potomci lidí u mne naprosto propadli, často jsem se nudil a tak ode mne tento politováníhodný počin získal pouze jednu lidskou hvězdičku *. () (menej) (viac)

RADX1

Z prvních pár minut se zdá, že tento kousek bude jen tak tak na shlédnutí do konce - např. ošizení pohledu zkázy ve světě a vůbec celkově až moc lehkým pohledem na život v dané zemi, ale ne po moc dlouhé době začne všechno dobře do sebe zapadat a ochuzený začátek graduje excelentním finále v uprchlickém táboře Bexhill za kontrastu špíny a zrůdnosti - krásy a lidskosti pozemského života. ()

sun.eagle

Uz jen pro ten pocit kdy si chvilema připadáte že hrajete hru na Playstation VR to stojí za to. Neskutečný zážitek kvůli kterému se film stava nezapomenutelným. ()

megacik

Ťažko stráviteľná dráma. Zápletka by sa skôr hodila do nejakého seriálu, pretože vo filme nebolo nič extra, čo by sa denno denne vo svete nedialo aj teraz, teda okrem tej neplodnosti ľudstva. So scifi to má spoločné len to, že má v popisku rok 2027. Asi preto bol aj tento film stratový, pretože nedokáže zaujať na prvý pohľad a nemá charizma. Na druhý pohľad to nebolo až tak veľmi zlé. V jednu sekundu možno vyroníte aj slzu, ak ste citlivejší, ale inak Vám to o týždeň vyfučí z hlavy, za týždeň si na názov filmu ani nespomeniete, a tobôž nie na obsah. Vďaka Bohu, sú stovky lepších filmov. ()

DavHav

Deprese. Lidé jsou zbyteční, velmi jednoduše vymřou a nezbyde nic... Až na jednoho potomka... Nemám rád přestřeleně depresivní filmy, ale tento mne nečekaně trefil jako Julianne Moore v ... jednom filmu ... kde nikdo moc nečekal, že jí trefí. Jeden z nejsilnějších filmů posledních dekád. Film je podstatně lepší než kniha, podle které vznikl. ()

Czida

Post apo tématika patří k mým oblíbeným žánrům a tento film řadím ve svém osobním žebříčku velmi vysoko. Zobrazení blízké budoucnosti, kterému jsem opravdu uvěřil, výborné herecké výkony a hlavně fantastická kamera, která vynikne asi nejvíce při válečné scéně mezi ruinami domů. I když čas snímku pár procent určitě ubral, stále se jedná o vynikající počin. ()

fajntomas

Sci-fi thriller ale nic extra. Čekal jsem víc. Do půlky to šlo, ale čím víc se blížil závěr, šlo to úplně jinam. Zemře nejmladší dítě na země, celý svět truchlí... má se narodit nové dítě …… stačilo kdyby to řekla a nosili by ji na rukou, scénka se zastavenou palbou byla směšná, byl by tam zdravotní tým a bylo by jim uplně jedno že je to uprchlice. 65% ()

Rumplcimprca odpad!

Pitomci lidí to uchopili špatně, tato premisa mi přijde úžasná - žádné děti, konec lidí, to je přece super! A proč by se lidi začali chovat jako v Mad Max!? Hovadina. ()

vampvegetar

síce trochu nerealistický dej ako leitmotív dystopického/postapo filmu, no remeselne dobré a s niekoľkými "šok" pasážmi ( myslím pamätnými a skvelými ), kvázi sci-fi bez efektov, no s výstrahou a apelom na hrôzy minulosti histórie ( diktátori, voj.režimy, vírusy a pod. ) ()

wingman24

Silné téma, které má velký potenciál, je skvěle zpracováno. Ačkoliv je zde adaptována kniha a námět tak není původní, snímek je pro světovou kinematografii jedním z nejdůležitějších od roku 2000. Žádný podobný totiž není. Cuarón vykresluje bezútěšný svět, kdy lidstvo propadá panice a nezastaví se před ničím. Ač se odehrává v budoucnosti, dokáže být aktuální v době dnešní, i té, ve které byl vydán. Krásně vykresleno, jak jeden zvuk, skoro dvě desítky let neslyšený, dokáže ovlivnit chování lidí. Ať už k horšímu, či lepšímu. Film je zajímavý i svými zlomy během jedné scény. Například dvě postavy se spolu smějí během jízdy v autě, vše vypadá v pořádku, a za pár vteřin už bojují o život. To vše bez jediného střihu. Stejně tak scéna střetu vojáků a povstalců, natočená na jeden zátah s délkou asi šesti minut. Délky záběrů a pohled kamery je pro film důležitým aspektem, bez něhož by byl o poznání horší. Bez zbytečných vizuálních efektů, laciných vtípků a rádoby hrdniských hlášek, čistě provedená filmařina. Potomci lidí dokážou člověka vtáhnout do děje, překvapit, vyděsit, ale donutí ho i žasnout, přemýšlet, obdivovat, chytat se za hlavu. A právě proto jsou tak skvělým filmem. ()

pavala

Vyhyne lidstvo? Pocity strachu a bezmoci, které lidstvo dosud nezažilo, jsou ve filmu ztvárněny velmi působivě. Příběh má náboj, je dramatický, skvělá kamera, střih. Po zhlédnutí tohoto filmu budete více přemýšlet nad další budoucností, a budete se také více zamýšlet nad všemi možnými „co kdyby“. ()

evita_

Ufff. tak toto bola nakladačka. Minimálne na zamyslenie sa, ako by to asi vyzeralo, keby naozaj niekoľko rokov neprišli na svet žiadne deti. A potom zrazu sa zjaví mladá dievka, ktorá ide všetkým ukázať, že ono to nie je celkom také jednoznačné. Tento štýl sci-fi mám celkom rada. Treba vidieť, jednoznačne. A garantujem vám, že si tam nájdete aj postavy, ktoré budete úplne zbožňovať. Ale teda tvorcovia sa rozhodli, že happyend im veľmi nedoprajú. Nevadí, začínam si na to zvykať. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)