Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Hebča

Moc pěkné. Mám ráda filmy, které mě opravdu povznesou nad realitu a můžu si říct: „Co já mám vlastně za problémy? Nic. Prkotiny.“ Hutná atmosféra, neodolatelný Owen a PinkFloyďácké prase povyšují tento film na nezapomenutelný zážitek . Na pět hvězdiček to ale není, protože mě film nevtáhl do děje tak, jak bych si přála. Všechno se odehrávalo rychleji, než na to byl člověk připravený a než si vůbec stihl oblíbit postavy. U smutných scén jsem skoro netkla brvou, což se mi normálně nestává, mě dokáže rozesmutnit prakticky cokoliv. A stejně tak konec ve mně nevyvolal téměř žádné emoce, jen jsem si oddechla, že nebyl sladkobolný. Ale ta atmosféra, to je…., to.….,ta …., to,……eeh…. to se prostě nedá popsat. 26.11.2006 ()

senor

Samotný příběh je poměrně plytký. Ovšem co je na tom filmu výjimečné je jeho naprosto reálná atmosféra. To co se nepovedlo ve Vendettě tady vyšlo. Cuarón navíc natáčí akčí scény úplně jinak a zvláště ta první (v autě) je opravdu síla. ()

Honzíno

Cuarón předvádí koncertní pojetí. Opravdu, Potomci lidí jsou filmová symfonie. Audiovizuálnost snímku je - nedá se použít jiné slovo - úžasná. Perfektní ztvárnění vize blízké budoucnosti poukazuje již na současné globální problémy a nastiňuje, kam až všechny trable mohou zajít.. Naprosto bez servítek mě vrhnul doprostřed dění v 'jakoby' poslední stabilní Velké Británii hned prostředníctvím úvodní nezapomenutelné scény. Jakoby nic po pár minutách rojede další nezapomenutelnou pasáž útoku na auto, útěku z úkrytu Ryb, projíždění 'vstupní' konntrolou do uprchlického tábora a samozřejmě finální 'přestřelku - nepřestřelku' na jeden dech. (mimochodem všimli jste si, že Clive Owen ani jednou nemá v ruce střelnou zbraň - nevystřelí?). Tím chci nastínit, že Children of men nedělají jen dvě scény, dělá je více scén, totální atmosféra, hudba, prostě skvělé výkony ve všech složkách filmu a možná ne tolik přelomové, přesto úchvatné pojetí. Herci zaslouží absolutorium (snad až na černou Madonnu). A scénář? Evidentně scénáře nedokážu hodnotit jinak. Protože když se zamyslím nad faktem, že mě Potomci maximálně do sebe vtáhli, nemám nejmenší důvod se zabývat údajnou chabostí scénáře. V podstatě je děj filmu velmi krátký, poselství však jest vykresleno a obsaženo a není tak jednoduché a nekomplikované, jak by se mohlo zdáti. Cuarón umě spojil dvě zdánlivě rozdílné roviny filmařského světa. Obrovskou autentičnost, realističnost, bezprostřednost, pokus vyvolat v divákovi pocit skutečnosti, pocit nacházení se uvnitř scény a rovinu duchovní, myšlenkovou, náboženskou. Podařilo se mu to excelentně. Rád bych teď zatleskal. Jediné dva lehce slabší momenty - porod a malinko nedotažený konec ( nebo snad přehnaný ?). Bomba! ()

SG_ever

Bravurní ponurá podívaná s nečekaně výborně hrajícím Clivem Owenem. V roce 2006 (který je pro mě filmově asi nejpovedenější) jeden z mých nejoblíbenějších snímků asi hlavně díky sirově autentické atmosféře a brilatntím hereckým výkonům. (95%) ()

baruss

Ani maximálne trápnym a samoúčelným vtipom o bocianovi, ktorým sa nám autori snažia ozrejmiť situáciu, a inými klišé prvkami sa im nepodarí ich vytýčený zámer. Neorganizovaný chaos. Doteraz neviem čo sú zač tie Ryby. A to že je tam nejaké združenie Omega som sa dozvedel až po filme. ()

fray

Krásně natočené, ale bohužel mě děj tolik nenadchl. Jinak po vizuální stránce určitě bomba. Prostředí mi hodně připomínalo hru Hlaf-life2. Clive Owen předvedl dobrý výkon, velmi podobný těm ze série The Hire. ()

Karush

V scifi a katastrofickom žánri je dnes už ťažké ponúknuť doposiaľ nevidené, ale Cuarónovi sa to myslím si, že podarilo. Film dokáže naraz priniesť pozoruhodnú akciu a popri bolestivom a krutom obraze budúcnosti, film má aj svoj svojský britský humor. Technické prvky a niektoré scény sú dychberúce, zásluhou ktorých sa film nejednému divákovi vryl do pamäti a stal sa tak nezabudnuteľným. Možno záver by si zaslúžil hlbšie vypracovanie, ale aj napriek tomu je to dobrý film, ktorý by si prial veľa toho povedať ()

DaUr

Dokonalý příklad vítězství formy nad obsahem. Ten, ačkoliv se tváří složitě a sofistikovaně, je ve skutečnosti poměrně jednoduchý a přímočarý, bez zbytečných vedlejších zápletek nebo překvapivých zvratů. Hlavní hrdina (v podání výtečného Owena) si jde tvrdě za svým, ať to stojí co to stojí a ať je to sebevíc obtížné. A i když se mu to tvrdě nevyplácí, stále pokračuje, protože věří, že to, co dělá, je správné. Bla bla bla. To, co film vyzdvihuje z hladin průměru, je geniální kamera a střih, a úžasná barevná stylizace celého post-apokaliptického světa, včetně syrovosti, díky které má lidský život menší cenu než autobaterie, a která dodává snímku ten správný žánrový naturalistický nádech. 85%. ()

Qitek

Jeden z nejzajímavějších sci-fi počinů dnešní doby. Film, který se může na první pohled zdát jako velmi jednoduchý a on svým způsobem i je. Ale metafora beznaděje v podobě neplodných žen je geniální idea. Cuarón s režisérskou taktovkou bez váhání dokázal vytvořit kinematografický klenot, který se nebojím říct, bude s dalšími roky růst na síle v naléhavosti. A když ne, minimálně nikdy ( to je na dlouhou studii ) nezestárne po audiovizuální stránce. Ta je totiž doslova uzemňující. Akční scény jsou dechberoucí s naprosto dokonalou mizanscénou po celou dobu filmu. A budoucnost nikdy nebyla tak realističtější. Přímočarý diamant. ()

Jizni Tlapa

Neváhám doznat se ke zklamání...Prvotřídní myšlenka zůstala pohřbena pod snůžkou nudně nabíhajícího úvodu, velmi slabého scénáře a naprosto odfláknuté hudební linky...Za výsledné hodnocení lehkým nadprůměrem tohoto dětsky/uječeného dojáku, tak vlastně může jen obsazení, které v čele s charismatickým Owenem a M.Cainem dostálo svým dramatickým závazkům a odvedlo kvalitní práci.... ()

Dado

Za svojim v porovnaní s priemerom nižším hodnotením si rozhodne stojím. Určite dám minimálne tri hviezdy radšej jednoduchej komédií, ktorá má ambíciu jedine pobaviť diváka a to sa jej aj darí ako filmu, ktorého isté časti sú môžno zaujímavé, herecké výkony kvalitné a samotný nápad skvelý, ale jeho spracovanie z môjho pohľadu tak nudné, zbytočne naťahované a vizuálne neatraktívne, že som samotný snímok dokázal dopozerať až na tretí pokus. (50%) ()

karlik4801

Beru to jako vyobrazení možné blízké budoucnosti. Takovýto obraz se mi dost líbil a celkem povedenou zápletkou toho všeho okolo. Když se už devatenáct let nenarodí dítě a najednou přijde těhotná žena, je z toho velké "haloo". Všechno by mělo jít potají, protože to je tak v dnešním světě lepší. Pro mě film s dobrým nápadem. ()

Kaferano

Podle ukázek jsem čekala efektní, načančanou akční podívanou. Místo toho jsem dostala ponurou, depresivní, téměř bezvýchodnou vizi. A to je jenom dobře, protože vše bylo tak autentické a nekompromisně drsné, že o nějaké efektní stylizovanosti nemůže být řeč. Jediný úsměvný okamžik vyvolala scéna porodu, to by ve skutečnosti s Clivem Owenem nedopadlo takhle hladce:-)) 85% ()

Mrkvič

Je to pořád fantastické. Jistě by takto točil každý, kdyby to bylo snadné. Ty dlouhatánské pasáže bez střihu diváka vtáhnou do děje mnohem víc a je úžasné, jak to všechno zpřehlední. Samotný příběh je povídkový a tak to není nic velkého, ale stačí to. Je to totiž natočeno parádně a to nejen po technické stránce. Scéna s procházením mezi utečenci a vojáky s dítětem v náručí je dokonalá. ()

Yesqward

Neskutočne silný zážitok. Perfektná jazda, od začiatku po koniec, s precízne prepracovaným scenárom, presvedčivými hereckými výkonmi, ale hlavne- kamera. Hneď ako som videl nejaké zábery z filmu,vedel som že sa mi bude páčiť. Milujem tento štýl kamery, je kreatívny a dodáva filmu správnu zimomriavkovú atmosféru. Škoda, že takýchto filmov nie je viac, je to presne štýl, ktorý mi sedí, film, ktorý vtiahne do deja a vypustí až po záverečných titulkách. Ak by som mal byť filmár, točil by som presne na tento štýl. 92% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)