Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

/Pablo

Přidám se k drtivé většině ostatních: pozoruhodná neotřelá vize budoucnosti, slušný scénář, výtečná kamera a skvělá role Michaela Caina. ()

MartinNDL

Opět jedna velmi bolestivá a nádherná střepina z granátu filmové dokonalosti. Příběh jako metafora současné společnosti v roztrhaném kabátu blízké budoucnosti můžeme v hodnocení klidně vynechat. Přišel mi atraktivní a rád sem si s ním zašukal, ale někdo prostě tyhle sexy alternativní provokativní kočky, intelektuálky s hrubiánským jazykem nemusí. Klidně si píchejte kopie svých matek v umělohmotném provedení. Co je ale nepopíratelný a nevyvratitelný? Alfonso Cuarón - mexický parchant políbený múzou do rozkroku. Realističnost, deprese, krutost, celá tahle geniální emocionální pohlavnost je hlavně způsobena vyjímečnou kombinací neortodoxní kamery, kde slovo ruční je až neuvěřitelně nemožné a přesto všudypřítomné a učebnicového střihu. Styl natáčení vidím jako jeden z nejvýraznějších v současnosti a tuším, že bude definičním pro mnohé trendy 21. století. ()

SallyZen

Postapokalyptický road trip, který ve mě zanechal mnoho otázek na, které se mi ve filmu neodpovědělo. To mě tedy trochu zklamalo. Jinak celkem průměrná Cuarónovka. Owena nemusím, ale pořád mě překvapuje(pozitivně). Čekal jsem sice o trochu více a trochu něco jiného, ale mohlo to dopadnout i hůře.. A ať už u tohohle filmu padne jakékoliv hodnocení nemůže se mu toho tolik vytknout, protože tohle není pro každého. 55% ()

Martin741

Reziser Cuaron uz raz dokazal, ze vie tocit filmy /Mexicka Jizda s Bernalom...../ no a teraz sa vratil, aby ukazal svetu apokalypticky svet najblizsej buducnosti. Vyborne su sceny ako vojnova vrava v pristahovaleckych taboroch alebo aj nahanacka auta. K tomu treba pochopitelne pricitat scenu z lesa s Michaelom Caine-om a par drsnych a mimoriadne kvalitne natocenych scen. Vyborny film, jeden z filmov roku spolu s Departed od Scorseseho. 87 % ()

kaposlav

Trošku jednoduché, ale niektoré pasáže boli zaujmavé. Nerozumiem len tej snahe sa starať o dieťa, ktoré nie je ích. Nič to vlastne nerieši, pokial by sa neriešila príčina a nikto ju nemal ani záujem riešiť prečo otehotnela. ()

dezorz

filmom children of men si cuaron na seba uplietol tazky bic. natocit velkonakladove sci fi, ktore by zaroven malo presah mimo hollywodske standardy. je to tazko riesitelny problem. cuaron ho vyriesil ako vedel, dobre. maloktory drahy film je tak dobry, ako tento. na druhej strane, tym, ze chcel cuaron dosiahnut aj umelecky presah, hodnotenie v zanri fakt vysokej kvality (tarkovskij -stalker, antonioni - povolanie reporter) je velmi nizke. na jeho stastie, malokto caka noveho tarkovskeho, bezne narocny divak si vystaci s dobre natocenym priamociarym vaznym filmom, s vacsou davkou umenia by si aj tak nevedeli poradit. ()

Rocky88

Naprosto surové zobrazení reality, neprodyšná a depresivní atmosféra, tep-zvyšující gradace, dechberoucí scény a mistrnná režie. To jsou první slova, která mě po shlédnutí napadají. Tempo vyprávění není sice nijak závratné, ale divák si může aspoň dosyta vychutnat Cuarónovu apokalyptickou vizi. Po Terminátorovi ( a tak trochu i Matrixu ) konečně přichází do světa filmu další sci-fi o budoucnosti lidí, které má mozek. Ve filmu najdeme spoustu odkazů (oprávněných ) do dnešního života, po jejichž zobrazení musí každému naskakovat husí kůže. Zážitek navíc umocňuje výkon Clivea Owena, který si některé scény musel snad prožít i v reálu. Jinak si nejsem schopen vysvětlit, jak to mohl zahrát ( hlavně jeho výraz při procházeníl mezi kordónem vojáků - to mě fakt dostalo). Potěšila mě i Caineova odpočinková postava, která alespoň trochu odlehčovala tu nesnesitelně těžkou atmosféru. O to hůř to s ním dopadlo...Emocionální bomba. Nelze nic jiného, než tento snímek doporučit. ()

bogomira

Film roku. Vzkaz pro těch pár, co tomuhle filmu dali "odpad": jestli na tomhle neumíte najít nic, co by stálo aspoň za jedinou hvězdu, vyserte se na filmy a jděte hrát kuličky... ()

marcek

Pro mě největší zklamání roku. Všude bilboardy, reklamy, trailery a když se na to konečně dívám, tak ... Nevím možná tomu nerozumím ()

DrBuznička

Během prvního zhlédnutí filmu se mi nehty zadíraly napětím do dlaní, během druhého zhlédnutí jsem si pak zase naplno vychutnával aspekty filmu na které jsem předtím, omráčen dusajícím tempem filmu, neměl čas a které jen podprahově podtrhávaly dramatičnost celého snímku. Filozofické zamyšlení Michaela Caina jako vždy super... Jeden z nejlepších filmů roku 2006 ()

Rodriguez

Snímek sice postrádá pevný příběh a sem tam trochu pokulhává, ale jinak herecké výkony jsou výborné - Clive Owen. Nicméně mě spíše zaujal svým natočením. Kamera má především dlouhé sekvence, žádné přehlcení filmu krátkými střihy. Určitě toto stojí na filmu za povšimnutí a snad i na zamyšlení pro budoucí tvorbu naší i zahraniční kinematografie… ()

Pugo

Po technickej stránke mi film dokonale vyrazil dych. To, čo Cuarón predvádza je neskutočné. Hlavne dlhé scény, nielen akčné, sú natočené perfektne a realisticky. Kto nevidel nepochopí. Už sa neviem dočkať, kedy Cuarón natočí nejaký vojnový film. Prekonal by podľa mňa i Spielbergovo vylodenie na Omaha Beach či Scottove akčné orgie v Somálsku. ()

O´Neill

Tak tohle je jeden z žánrů které nemusím. Ne že by mi vadil thriller, ale spíše děj tohoto filmu. Určitě to bylo dobře natočene, a Clive to zahrál skvělě, ale i tak, mě tenhle film nějak neber. ()

Nautila

Nápad je vcelku dobrý a poutavý, forma je skvělá, avšak celé je to plné takových nelogičností a podivného chování, absolutní chaos a bezdůvodnost v celém počínání 'hrdinů'. Díky tomu jsem tu ničemu neuvěřila a film mě nechal chladnou. Pěkná podívaná, hups, skončilo to, vypínám, usínám, zapomínám. ()

WoWoW

Většinou se mi filmové vize budoucnosti líbí a docela se těším, jak to bude vypadat. Jenže u Potomků lidí jsem měl přesně opačné pocity. Představa, že se nerodí děti a lidstvo pomalu vymírá, že všude na světě krom Velké Británie je v podstatě anarchie a ani v Británii to není žádný med. Že v Londýně v podstatě existují slamy a uzavřená gheta. No dokázal bych si představit i lepší budoucnost. No i když, jak říkám představa je to děsivá, film rozhodně děsivý nebyl. Po trochu vláčném začátku, kdy mi přišlo, že se moc rozebírá, co se děje kolem, se to v určitém momeňtě zlomilo. Od té doby mě scénáristické a režisérské kousky Cuaróna a herecký výkon Owena nenechávali se ani vzdálit na záchod. Nevím proč, ale mám pocit, že až jednou bude někdo zkoumat, kdo se trefil do obrazu budoucnosti, tak to bude právě tenhle film. Jen doufám, že ne vším. Na závěr ještě jedna poznámka: pokud existuje herec, který funguje jako koření i v malých rolích, tak je to Michael Caine. On je prostě filmovej pepř. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)