Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

2men

Velice realistický film s výbornou kamerou (vyobrazení fašistické Británie se zakousne do paměti), některé scény jsem si pouštěl vícekrát (scéna s motorkou a velké finále na konci). Herecké výkony jsou bravurní (Clive Owen i Julianne Moore), originální podání vedlejších rolí také potěší (úsměvný zhulenec Michael Caine, fízl a dredař zabiják). ()

Špinič

Nechcem tu zase vyzdvihovať všetky plusy, bolo ich veľa, tak spomeniem jeden, ktorý si o to viac vážim. Kamera, neurazte sa , ale podľa mňa jedna z najlepších kamier vo filme vôbec, ak nie najlepšia. ()

Arren

Úžasná kamera a hudba umocňují už tak skvělý zážitek při sledování tohoto filmu. Potomci lidí u mě prošli až na druhý pokus, poprvé jsem je nedokoukal. Druhá šance ale stála za to a byl jsem naprosto oslňen. Vize, kterou film nadhazuje, je až mrazivě reálná. Herecký výkon Cliva Owena je, jako ostatně vždy, velmi osobitě neotřelý a tomuto filmu maximálně sedí. Oceňuji však predevším to, že film se ani nesnaží vysvětlit, co se stalo a jak to dopadlo. Sleduje pouze příběh jednoho chlápka, který se dostal kam ani nechtěl a jak dopadl. Více nám film neprozrazuje. A to je pro mě na tomto filmu to dokonalé. ()

aronofsky

Alfonso si mohl odpustit kýč v podobě "zaboha nemůžu nastartovat auto, zrovna když to potřebuju". Ale jinak - bez chyby. Kam se hrabou Bay, Emmerich a spol. ()

Cycake

Silné drama, které ve druhé půli evokuje příběh Marie a Josefa - i s přímou narážkou, kdy Kee Theovi řekne, že je panna, a on vypadá, že by tomu mohl na chvíli uvěřit. Scéna, kdy se lidé dotýkají holčičky zase připomíná Ježíšovo léčení nemocných. Jako u všech podobných filmů se v některých scénách divák ztrácí, ale to na ničem nevadí. Nerealistické je, že vojáci i vzbouřenci nechají dítě odejít, i když by jej mohli použít jako výbornou zbraň k prosazení svých cílů, ale na druhou stranu to ukazuje, že pokud člověk bojuje příliš dlouho, boj může být důležitější než cíl. Přestože apokalyptickým filmům nefandím, tento si vyšlapal cestičku do mé filmotéky. ()

catr

Pro mně osobně velké zklamání,Cuarónova vize světa a její vizuelní podání je sice skvělé, ale umě to přebíjí,chaotičnost příběhu, zkratkovité jednání postav(ten aktivista z dredama mi přijde hodně k smíchu),náznaky, nevysvětlování děje a nenechání rozvinout další postavu,a v tom všem a ničem se mi nakonec stratil i Clive Owen.Přemýšlel jsem mezi 2-3* a nakonec to mu dopomohla zavěrečná scéna kdy hledá Kiké s díťetem a pak sním vycházejí z domu,tabyla fakt silná a nabitá emocemi.Nicméně rozpaky přetrvávají.51% ()

Olafa

K vytvoření úchvatné sci-fi očividně nepotřebujete plno rádoby-vědeckých keců okolo a různých hračiček... v jednoduchosti je krása a tento film (svým způsobem) opravdu krásný je. ()

epsyn5

TEchnicky zvladnute na jednicku, uprimne moc nevím, co tomu vytknout, celkove mi to prislo, jako kdyby tomu chybelo neco duleziteho, nejaky uzasny moment, chce to videt asi jeste 1x. ()

CuriousGuy

Tenhle film mě teda nijak nezaujmul. I když mu nelze upřít jistou atmosféru, to je tak jediné co se mi líbilo. Scénář není bůhvíjaký, příběh je přinejmenším zajímavý, ovšem vcelku je to celkem nuda. Takhle ne Cuaróne. ()

montel

Rok 2027, 90% neplodnost. Theo se pomocí své bývalé manželky, snaží dostat do bezpečí mladou černošku Kee, která je těhotná a má tak v rukou budoucnost lidstva. Ochránit ji ale před zdecimovanou a chaosem protkanou společností lidí, nebude vůbec jednoduché. Děj je zajímavý, ale něco tomu chybí,jen doufám, že to na světě za pár let nebude takto vypadat. 50% ()

Bearder

Ze začátku dobrý až trochu lepší příběh se zvrhne na strhující show s obrovskou atmosférou ze které by se daly krájet porce do jiných filmů. Tenhle film by si asi zasloužil o dost delší filmovou stopáž protože takovou tendenci vzestupu jsem zažil jen u pár filmů kteří patřily mezí ty top tenhle film tam rozhodně zapadne. Výborný film který musí všichni vidět!!!! A to bez srandy! Scéna v paneláku prostě na jedničku! ()

pavont

Alfonsovi sa podarilo velmi realisticky zachytit pochmurnost doby a svet kde apokalipsu sposobuje samotna neplodnost a tomu sa vazne neda nic vytknut. Co ma vsak trochu sklamalo bol dej a osoby, ktore sa chovaju trocha nelogicky a niektore zvraty som celkom nepobral. Kazdopadne sa jedna o uzasny zazitok. ()

tomma

[MOŽNÉ SPOILERY!] Kdyby film natočil nějaký vtipálek (můj osobní tip je Lars von Trier), tak by záchranná loď na konci filmu byla plná pedofilů čekající na ukojení svých pudů po mnohaleté abstinenci. Byla by to taková vtipná tečka za nijak zajímavým filmem. ()

veere odpad!

Tak tohle jsme kapku přecenili. Nedá se tomu upřít výborná kamera, celkové pojetí a vcelku originální námět. Leč děj je tak slaboduchý, plný chyb a celkové poselství je úplně na houby a jde prudce mimo mě. Ještě samoúčelná přestřelka (ale líbivá) a kopec intošských keců. Je to vizuálně pěkné, ale člověk se vůbec nebaví, občas se i nudí. Mohlo to být celý o imigrantech a tu "základní" dějovou linku vystříhnout/zkrátit. (a nebo si pustit výborný District 9) ()

garten

Technicky veľmi podarené dielo, kamera si snáď zaslúžila aj oskara. Príbeh teiž chytí za srdce vo veľmi reálne zobrazenej vízie budúcnosti. ()

RomanL odpad!

Už hodně dlouho jsem neviděl film, který absolutně nedával smysl. Jestli je tohle důvod vysokého hodnocení, tak rozhodně ne u mě. Dodatek: Jo, a ke 12 opicím to může přirovnávat jedině ten, kdo oba filmy neviděl. ()

kondomxxl

Natočeno je to skvele, aj zahráno. Ruční kamera se tu osvečila a Cuarón predvádza to čo vie najlepšie. Film pôsobí až neskutočnou realitičnosťou, čo vyvoláva značné obavy. Ale vadila mi tá najdôležitejšia časť - vysvetlenie príbehu. Kvôli tomu nedám 5 hviezd, proste mi to tam sakra chýbalo. U iných filmov to pôsobí dobre, tu ale sakra chcem vedieť čo a ako. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)