Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Popluh

nejdříve jsem dal 4*, poté zvedl na pět, po půl roce zapomnění snížil na 3* a po druhém zhlédnutí měsíc na to opět navyšoval na snad definitivní 4*. Pokud někdy natočí ultimátní postapokalyptickou zombárnu, doufám, že to bude Cuarón. ()

GodComplex

Syrovy home-made styl nataceni muze pusobit jako otravna pest na oko a zoufala snaha o to zezajimavnit jinak ubohy film, nebo jako idealni support realisticnosti a syrovosti snimku. Children of Men jsou nastesti ten druhy pripad, prevazne. Akcni pasaze jsou skutecne realisticky pusobive, navzdory nestabilni klepave kamere to ale stale vypada velmi slusne, obraz je krasne ostry a vubec vizualni stranka neni problem techto deti. Plusove body davam hlavne kameramanovi, ktery si tady musel urcite hodne uzit. Problem je v tom, ze me to vubec nedokazalo oslovit, je to prilis chaoticka spinava anarchie, jejiz oteze Cuaronovy az prilis casto vypadavaji z rukou. Children Of Men je jednim z tech kousku, ktery jako celek i pres sve nepopiratelne kvality vysumi do prazdna a v hlave vam zustane jen nekolik silnejsich momentu a zajimava metoda jejich nataceni + zobrazeni. 6/10 ()

UncleG

"Potomci lidí" jsou docela chytrá poloakční podívaná - tématicky někde mezi R.U.R. a 1984. Ústřední myšlenka evidentně hlásá, že přes rachot zbraní, není slyšet pláč novorozeněte. Podání příběhu i kulisy působí v celku realistickým dojmem. A nebylo pro mě obtížné uvěřit, že takhle nějak vypadá zhroucená společnost držená pohromadě policejním režimem. Ale přece jen ... Do pětihvězdičkového trháku tomu celému něco málo chybí. Přišlo mi, že vyprávění tak nějak nemá drajv, hrdinové se plácají z bodu A do bodu A...aby se nakonec příběh posunul do bodu...(hádejte)... A. Přestože mi ke konci to věčné "chránit a utíkat" přislo už trošku protivné, určitě jde o výjimečný film, který má myšlenku i stylovou vytříbenost. A takových se poslední dobou -na mou věru- už mnoho netočí. ()

Jillen

Ten film je krom technické stránky dokonalý hlavně tím, jak se jeho poselství pomalu, ale jistě začíná naplňovat. Cuarón předběhl o pár let dobu a ukázal nám budoucnost klepající na dveře. Budoucnost, která je nevyhnutelná a nutná k objevení pravých životních hodnot. ()

J_Fiu

Chaos, zmatek, překombinovanost děje. Toto mě napadá po shlédnutí Potomků lidí. Těšila jsem se na jedinečný zážitek, ale z kina jsem odcházela značně zmatená a docela i zklamaná. Za celý film jsem nepochopila proč se co děje, kam se snaží hlavní hrdina s těhotnou ženou utéct, proč všechny ženy náhle potratily atd. Nejvíc mě zarazila poslední půlhodinka, která se zvrhla v masakrový chaos, nebylo totiž poznat kdo proti komu bojuje a z jakého důvodu. Každý střílel na každého a kdo byl ten každý? Jestli policista, voják, „běžka“ nebo terorista není zřejmé, mě to tedy určitě uniklo a našlo by se více nevyjasněných scén. Není čas na vysvětlování divákovi důvody jednotlivých událostí, protože ten je určen na ohromení a znechucení diváka naší budoucností – špína, deprese, bezmocnost a beznaděj. A v tom se režisér vyžil myslím dostatečně. Lidé bez potomků proti sobě bojují, už snad ani neví proč, přijali tento styl života…každodenní boj o další bídně prožitý den, který postrádá jakýkoliv smysl. ()

numi

Vzpomínám na Dark City (Smrtihlav) od Alexe Proyase - Alfonso Cuarón dokázal nastolit podobně depresivní vizi budoucnosti, aniž by při tom musel celý svět obléct do černé, za což mu patří řádné poplácání po zádech. Na druhou stranu se mu však nepodařilo poprat se řádně s postavami, které jsou stejně ploché jako postavy ve většině akčních filmů. A to je velká škoda, neboť Potomci lidí mají potenciál na mnohem důraznější označení než jen další sci-fi aneb Válka světů. Jako bezchybný celek však neobstojí, neboť právě díky zběžnému přístupu k postavám - a jejich vztahu ke společnosti jako celku - chybí důslednější vazba na diváka, což má za následek to, že závěr naopak Proyasovu Smrtihlavu nedosáhne ani na kotníky. Tři a půl. Za scénu s autobaterií a za vynášení dítěte z ostřelované budovy zaokrouhluji nahoru. [leden 2007] ()

Sawyer815

Pomalejší rozjezd vynahrazuje nabitá druhá půlka filmu.Obzvláště útěk Cliva Owena před kulkama v imigrantském "táboře" bez jedniného střihu je naprostá bomba.Určitě stojí za vidění. ()

Freemind

V poslední době jsem si začal říkat, že jsem asi příliš náročný. Téměř všechna hodnocení na CSFD jsem postupně shodil o jednu hvězdičku dolů, staré filmy jsem měl okoukané, u nových mě dráždil každý neautentický detail, faleš nebo technická chyba. A pak přišlo tohleto. Už asi dva roky se mi nestalo, že bych si v okamžiku náběhu závěrečných titulků říkal "Tohle chci ještě jednou". TOHLE je uvěřitelná budoucnost, zachycená ve skvělém scénáři a ději plném strhujících hereckých výkonů. Ale to není všechno. Byl nasycen můj hlad po technické brilantnosti - a říkejte si tomu třeba frajeřinky pánů kameramana a zvukaře. Všechny ty dnes tolik populární "one shoty" byly dokonale účelné a já jsem někdy opravdu zapomínal dýchat. Kameraman, který má tohle na svědomí, je nějaký übermensch, jdu mu stavět pomník. Snad polovinu filmu tvoří scény natočené na jeden záběr, nedokážu si představit to organizační úsilí a plánování "na milimetr", které za tím muselo stát. Tohle je filmařina s velkým F. Scéna zabití šéfky nebo běh s Cikánkou přes město se mi promítaly v lebce ještě několik dnů po prvním shlédnutí tohoto díla. Na závěr bych se chtěl omluvit panu Owenovi, kterého jsem vždy považoval za hezounka vhodného maximálně tak pro reklamy na Marlboro nebo Hugo Bosse. Tady jde na dřeň. A připojím se k tématu - byl bych rád, kdyby tento film změnil tvář kinematografie. Forma by v dnešní době technického pokroku neměla být nějakým bonusem, ale samozřejmostí. ()

buldock

Po třetím Harry Potterovi , který se Cuarónovi neuvěřitelně vyvedl jsem očekával další velký filmový zážitek , ovšem to co mi bylo naservírováno mě skoro vůbec nechytlo , no spíše minulo a musím říci , že jsem se místy i nudil. Celý film mi totiž přišel jako velký mix různých žánrů , který mi ovšem nedělá moc dobře na žaludek a hlavně mi nesedla Cuarónova vize blízké budoucnosti. Nezachraňuje to ani vcelku povedená závěrečná akční část , kterou ovšem kazí ta roztřepaná ruční kamera , ta mě tedy místy iritovala docela dost. Jinak nápad není špatný , scénář je také slušný , herci a jejich výkony bez připomínek , ale to provedení jsem nebyl schopen pořádně strávit a proto v mých očích snímek vcelku propadl. 64% ()

zipper111

Dobré. Velmi dobré utopické scífi, které svojí živostí a reálností na každém kroku davá divákovi pořádnou porci témat k zamyšlení. ()

slord

Cuarón natočil úžasné sci-fi, ktoré sa vryje pod kožu a ostane tam. Výborné to bolo a asi nemám dosť slov na opísanie tohoto skvelého diela. 10/10 ()

Makky

Tento film ma dokáže vždy uchvátiť. Pri niektorých siahodlhých scénach mi behá mráz po chrbte... absolútne vynikajúce! ()

Ferry

Skvostný film natočený ve skvělém prostředí Anglie. Výborný nápad, který hodně hráčům nemálo známé hry Half - Life připomíná podobný děj. ()

Tony.cs

Vynikající téměř postapokalyptický snímek s vynikajícím Clivem Owenem. Smělý náhled do černé budoucnosti. Pěkný nestřižený záběr (útěk přes ulici přeměněnou v bitevní pole a posléze pokračující v domě) mě nadchl ()

blackrain

Nepříliš vzdálená a neblahá bodoucnost je nám naservírována skutečně královsky bez jakékoliv omáčky a velmi syrově. K tomu přispívá i zpracování filmu. To je hodně povedené. Dočkáme se dlouhých zaběrů bez jediného střihu. Hudba je pověstnou třešínkou na dortu, dělá s atmosférou filmu úplné divy. Působí depresívně a podtrhuje celý příběh. Lidstvo se potácí ve světě plném násilí a krutosti. Únosy, atentáty a různá kriminalita jsou bežnou součástí každodenního života. Bohatí občané se uzavírají do luxusních čtvrtí, které jsou neprodyšně uzavřené, aby se tak izolovaly od běžného života. Všechny bez rozdílu trápí fakt, že se devatenáct let nenarodilo jediné dítě. Svět se tak ocitá na pokraji zkázy. Lidstvu hrozí vyhynutí. Svět bez dětí, je svět bez budoucnosti, naděje a víry. Naděje ale umírá poslední. Vždycky je nějaká naděje. Záblesk v temnotě. Světlo na konci tunelu. ()

kaylin

I v novém tisíciletí se ukazuje, že jsou zde tvůrci, kteří jsou schopni natočit kvalitní sci-fi. V případě filmu Alfonsa Cuaróna to platí hned v několika ohledech - skvělá práce s herci, výborně řešená práce s kamerou, příběh, který nenudí, zajímavý scénář, ale také myšlenky, které jsou zde prezentovány. To všechno dává smysl a vytváří funkční, napínavý celek. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)