Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Aleee89

Snímky jsem kdysi viděla v chronologickém pořadí. Musím říct, že čtyřka se mi tenkrát líbila ze všech nejvíce (na tom má zásluhu i moje obliba čtvrté knihy). Film je ponurý a tajemný, vůbec to není pro děti. Je v něm temná atmosféra a děj má rychlý spád, nikde se nezdržuje, nic zbytečně nevysvětluje (pro ty, kdo knihu nečetli, to může být problém; někomu zase může vadit, že ve snímku není všechno). Film dokáže držet pozornost a je napínavý. Mladí herci hrajou v rámci svých možností, na starou gardu typu Maggie Smith, ale nemají. Ve filmu jsou samozřejmě dobré efekty a kostýmy, ale sází také na dojemnost a legraci. Scéna na plese je příjemné zpestření filmu. ()

marleyy

75% Kino. Asi nejbarevnější a nejživější díl, ve kterém hrají prim efekty, které mě docela bavili. Je to způsobené knižní předlohou, která obsahuje nejvíce akčních scén ze všech Potterů. Tady mě Famfrpál fakt dostal. ()

Fanucci

Nejslabší filmový Harry Potter...a vzhledem k tomu, že vychází z nejlepší a zlomové knížky série je toto smutné konstatování. Myslím, že Cuarónovi neměli brát práci...70% ()

Sheldra

Mike Newell z Harryho možná vykřesal to, co v něm dosud více méně chybělo (efekty, velkolepost, pubertální žertíčky), ale zároveň z něj vytěsnil to, čím okouzlil (tajemno, prostor pro postavy, jistá dětská naivnost a roztomilost). Přesto se na to dobře kouká, jen už to není tak docela Harry Potter. ()

Genryuusai

Čtvrtý díl, čtvrtý učitel obrany proti černé magii. Pottrovskej skript už začíná bejt trochu ohranej, tak proč nevzkřísit hlavního padoucha? Chce se to snad časem změnit z komorní na epickou fantasy, ale na to to rozhodně nemá. ()

Vessper

Nejsem úplný nadšenec série Harry Potter. Filmy jsem sice viděl, ale knížky nečetl. Většina dílů se mi celkem líbila, nijak neurazila, ale ani výrazně nenadchla. Avšak tato část se opravdu povedla. Skvělá výprava se slušným dějem a obstojnými hereckými výkony dokázala své. Ohnivý pohár předčil všechny ostatní díly a já se u filmu ani chvíli nenudil. Ano, s Forrestem to srovnávat nemůžeme, ale mě se to líbilo. Horších 5* ()

fmash

„Ten, co zabíjí draky“, Ron tančící s profesorkou McGonagallovou — v Ohnivém poháru se najde hned několik opravdu skvělých scén. Dokonce i Hermionino příšerné entrée na bálu mi bylo vynahrazeno spontánním objetím s Harrym ve stanu před dračím kláním (nojo, mně stačí málo). Pořádné setkání se švindlem a nespravedloností, zastoupenými novinářkou Ritou Holoubkovou, také mělo jako předznamenání něco do sebe. Jenže v tomto dílu se opravdu naplno projevily slabiny předlohy, za které stále a nezvratně považuji například umělé natahování epizody tak, aby vyšla na celý školní rok. Vzhledem k extenzivní časové dimenzi děje, v té viditelné části reprezentované událostmi, jež by se mohly v klidu stát během dvou týdnů, nelze než předpokládat, že všechny rozhodující postavy (včetně a zejména Brumbála, Snapea a dalších) byly po celou dobu stiženy slepotou nebo demencí. Jinak si nemohu vysvětlit, že nikomu nic nedošlo. Rowlingová s logikou a pravděpodobností ostatně zápolí nepřetržitě. Takřka dospělácké thrillerové prvky jinak zábavného filmu, ani další vychytávky mi nemohou vynahradit pocit zbytečnosti, který ve mně celý díl vyvolává. Mimochodem, to Skrk junior nemohl Potterovi nějaké přenášedlo prostě a jednoduše podstrčit? Muselo to trvat celý školní rok a stát neuvěřitelný arzenál nepravděpodobností, předhazovaných divákovi (čtenáři) ozlomkrk? ()

GILLWANDER

Kvalita oproti Cuarónovému väzňu z Azkabanu trošku klesla ale opäť skvelé dobrodružstvo. Vizuál o čosi lepší, réžia technicky na takej istej úrovni ako Columbusová a hlavný hrdina, ktorý musí čeliť už po niekoľký krát zlu. Každým novým dielom to má čarodej o čosi ťažšie. Ale to by nebol Harry Potter kebyže sa s tým nepopasuje. Mágia si opäť našla svoje miesto v diváckom kruhu. 80% ()

Linda.csfd

Film MNOHEM lepší než kniha. Když jsem četla knihu, musela jsem prvních 62 % (vím to přesně, protože Kindle) vyloženě přetrpět, než se tam začalo něco dít. Samej sokolskej slet, fofršťouch a okresní přebor. To jsem si místo toho mohla číst sportovní rubriku v novinách... a já čekala fantasy příběh. Film to naštěstí velmi zachraňuje a tyto spartakiádní zdlouhavé momenty vynechává. Vyvrcholení příběhu celkem dechberoucí, tragické a ještě tragičtější, což mne jako milovníka hepyendů rozervává na kusy (slušně řečeno štve). Snad budou další díly v tomhle ohledu lepší. ()

BoredSeal

Katastrofa. Po výborné trojce přichází nemastná neslaná čtyřka. Když opomenu naprosto trapnou půlhodinu s plesem, je celej díl taková sušárna. Taky mě udivilo, že po stránce efektů je tenhle film poměrně skromný, jistě, skvělý drak a jezero, ale jinak? Za to bludiště by se styděla i počítačová hra. Hrůza. Rychle další díl, ať spláchnem tuhle bídu. ()

KoRniky

U Ohnivého poháru jsem se stihla nasrat hned ze startu a už jsem se nedokázala dostat do mé obvyklé kouzelné potterovské nálady. Proč proč proč vyškrtli to Mistrovství světa ve famfrpálu?!?!!! Já vím, že pro děj nebyl zásadní průběh zápasu, ale až události těsně po něm. Jenže v knížce je to tak geniálně popsané, že jsem se těšila do kina i proto, abych si užila fafmrpál na úrovni. A ono to ze začátku vypadalo tak nadějně. Mega stadion, nástup Irů i Bulharů byl naprosto famózní, Krum! Krum! A najednou Popletal zamává hůlkou, odstartuje zápas, blik, cvak, a už jsme ve stanu a oslavujem. No já v tom kině seděla jak zařezaná. To mě tak strašně zklamalo a zároveň rozčílillo, že bych byla radši, kdyby to mistrovství vyškrli úplně a Smrtijedy představili jinak. Z tohohle dílu jsem prostě taková rozladěná, líbil se mi, ale ani zdaleka ne tolik jako všechny předchozí. Tleskám tomu, kdo si konečně uvědomil, že jedním ze základních charakteristických znaků Harryho Pottera jsou kromě jizvy a zelených očí i neposedné, rozcuchané vlasy a lá vrabčí hnízdo. Harry poprvé vypadal tak, jak jsem si ho představovala z knih. Bohužel mu to vydrželo jen v tomto jediném díle. Hermiona roste do krásy, ale teda šaty na ples v podobě růžového dortíku mě taky zklamaly. Zato Ronův společenský hábit? Pecka! Ples byl skvělý. Hodina Obrany proti černé magii s Pošukem Moodym byla krutá. Chudák Neville. Pohár tří kouzelníků jsem si představovala jinak, než jako velký ošuntělý dřevěný kalich. Nástup chlapců z Kruvalu a dívenek z Krásnohůlek byl cool. Průběh plnění všech tří úkolů mě nijak nenadchl, bludiště mě dokonce opět rozčílilo. To osekali úplně. Ovšem hřbitov, Cedric, znovuzrození Voldemorta, to mělo náboj. Dohromady je tenhle díl vcelku vydařený, ale u tohoto jediného ze všech na něm asi nacházím více mínusů než plusů. Škoda. ()

easaque

-3* konečně jsem si po dlouhých letech doplnil nevyřízený rest ze základního filmového vzdělání a zkouknul celou fantasy sérii o čaroději Harry Potterovi. Díky mému věku mě už šílenství při vydávání jednotlivých knížek minulo a tak mi muselo stačit jeho filmové ztvárnění. Převedením na filmová plátna se znásobila jeho strašidelná stránka a v mnohých případech mi už nepřišla příliš vhodná pro dětského diváka, i když pro mladého čtenáře je to limitované jen jeho fantazií. Nemůžu říct, že by mě celá série přišla zbytečná a nebavila, i když ke konci jsem se na další díl těšil čím dál míň a dokoukal jen ze zvědavosti jak to paní Rowlingová chce uzavřít. Občas mi přišly scény v jednotlivých dílech zbytečné, předvídatelné, opakující či bez souvislosti a naivní, ale základní kostra příběhu je docela dobře postavená a stejně jak roste hlavní hrdina, tak se vyvíjí i okolí. K Harry Potterovi už nemám důvod se vracet a celá série je dobře zpracována a protože jednotlivé filmy nemá smysl samostatně sledovat, dal bych ji výslednou známku za 3*. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Jufonka

Kdybych měla film srovnat s knihou, je jasné, co zvítězí. 100% kniha. Co si budeme nalhávat, aby film o Harrym Potterovi zvítězil nad knižní předlouhou, musel by být zatraceně dobrý! Film sám o sobě není špatný, když pomineme, že člověk, který knihu nečetl a jde na film, musí mít dojem jisté chaotičnosti. Samozřejmě je špatné, že mnoho částí a motivů, které se v knize objevily, se do filmu nevešly. Jinak by z toho nebyl tříhodinový, nýbrž třicetihodinový film. V porovnání vůči předchozím dílům Harryho Pottera je tento díl velmi dobrý, řekla bych na úrovni třetího filmu. Co se mi líbilo je hlavně filmové zpracování prvního úkolu. Velmi mě rozesmutnila Cedrikova smrt. Hůře zpracovaný je začátek, kde je jen malá zmínka o mistrovství ve famfrpálu. Na film však stojí jít. ()

Meridius

Na první pokus mě tenhle film nezaujal, ale později se z něj vyklubal můj neojblíbenější Potter - nemalou zásluhu na tom má i bezkonkurenční soundtrack Patricka Doylea.. ()

Morloth

Tak toto se nepovedlo, pokud člověk nečetl knihu, nemůže se v klipovité režii Mikea Newella ani zbla orientovat. Chápu, že nacpat knihu se skoro 800 stránkami do filmu musí být maso, ale tak přeci jen se dá vše udělat citlivě. Nikoli vzít vše a nic a udělat z toho gulášek, který sice pěkně vypadá (za ty peníze, že?), ale mírně zatouchá a tak nemá člověk ani chuť na ponoření zkušební lžíce. A pak jsou mi ukradené řeči typu, Harry přitvrzuje, film se stává tajemným. Kde je tajemno, když není jasné, co se děje? ()

Chen

Vizuálně nejpoutavější, emocionálně nejplnější dobrodružství mladých kouzelnických studentů. Pro mě osobně nejlepší díl. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)