Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

kpt.Marťas

Tenhle film má tři problémy: Za prvé je to režisér, scénarista a jejich přístup ke knize. Právě díky tomu z mé nejoblíbenější knihy série udělali ten nejubožejší film. Chtělo to škrtat a škrtat a to, co by zůstalo pořádně ukázat. Ne skákat z jednoho na druhé... Za druhé je to finále na hřbitově a lord Voldemort. Pro mě vždy v knize představoval totální, paralyzující zlo. Místo toho Voldemort po hřbitově pobíhá jak ratlík a mele a mel a mele. A za třetí: Ron, dvojčata, Neville a Harry by už nikdy ve filmu neměli mít dlouhé vlasy. Fakt ne. ()

Naranyan

Trvalo to poněkud déle ale i tentokráte jsem se dokázal dostat do Bradavic spolu s hlavními představiteli. Je vcelku zvláštní, jak jiný je každý Harry Potter a především lze pak vždy poznat změnu režiséra a tak i přístupu k filmu. Zatímco třeba Lotr těží ze své celistvosti (hlavně díky nezměněnému režisérovi a filmování celé série vcelku) HP naopak může nabídnout s každým dílem něco maličko odlišeného. A víte co, proč vlastně ne. Vynikajicí šampaňské chutnané už potřetí člověka velmi potěší, nicméně neobohatí jako poznání nového, i když třeba né tak skvělého. ()

le poulet

Nebýt té scény na hřbitově v Malým Visánku, tak s největší pravděpodobností samou nudou zaklepu bačkorama. Tohle se Newellovi malilinko hodně nepovedlo. Uznávám, to Voldemortovo zmrvýchvstání je fajnovka, Ralphieho Fiennese mám ráda a jeho ztvárnění velkýho šéfa se mi líbí, ale jinak ZÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍV! ()

Wildchild8

Moc dobře ztvárněný Turnaj 3 kouzelnických škol. Potterovské filmy perfektně doplňují knížky. Jiné herce pro hlavní role si už ani nedokážu představit :) Velice povedené 5/5 ()

zurivymlok

Daniel Radcliffe je svým způsobem historickou raritou: nemá herecký talent, ani charisma a přesto se na jeho účtě povaluje přes půl mld. za herectví. No, ale nyní už k filmu. Sága Harryho Pottera mi po léta nic neříkala. Nedostal jsem se přes Chrise Columbuse. Nyní se ovšem rozezvučeli "marketingové bubny" uvádějící do kin vyvrcholení této ságy. Trvalo to deset let a pravdou je, že prostě na tom vyrostla jedna generace dětí. A tak si doplňuji vzdělání. Harry Potter a vězeň z Azkabanu mě přecejen trochu namlsal. Mike Newell ovšem tuto laťku nepřeskočil. Vytvořil jeden z těch snímků, které neurazí, ale ani výrazně nenadchnou. Není co vyzdvihnout, ale výjma herecké mizérie Daniela Radcliffa (nutno podotknout, že se přece jen zlepšil od prvních dílů) ani co kritizovat. Krom toho na psaní kritik je 5 let od premiéry trochu pozdě. ()

sidthekid

Jednoduše řečeno, dobře odvedená práce. Nic víc, nic míň. Jak už jsme u HP zvyklí, všechna filmová zpracování nejvíce trpí bohatostí předlohy, většině zpracování se nedaří vybrat důležité a zajímavé momenty a snaží se do filmu nacpat úplně vše(výjimkou je snad pouze třetí díl), často na úkor přehlednosti. Přesto však musím konstatovat, že Ohnivý pohár je kvalitní podívaná, u které se člověk nenudí. Z Emmy a Ruperta je stali super herci, Daniel je pořád v jakémsi latentním stádiu a doufám, že se konečně probere. Jinak standartně výborný Alan Rickman(fantasticky nadabovaný A.Procházkou) a Ralph Fiennes. ()

spawn866

Harry Potter je celkem dobrý film, nečetl jsem sice knihu, ale myslím si že ve filmu, vlastně ve všech dílech, teda alespoň na mě působí Harry Potter dojmem že vůbec neovládá magii. Sem tam ho někdo naučí pár kouzel, ale snad ve všech dílech se naučil dohromady max. pár kouzel a pak se z ničeho nic dokáže ubránit Voldemortovi, no opravdu nevím jak to bylo v knize, ale ve filmu je Harry Potter fakt velkej hňup! Myslím si že mohli Harryho Pottera ve filmech naučit trošku více té magie aby nevypadal jako hňup. ()

BrunoBanani

Původně se mi to líbilo o dost víc, ale nakonec dávám 3 hvězdy. Jsou tam klady, ale pak opět ve spojení s knihou zápory. Je to myslím i jeden z posledních dílů, kde Radcliffe něco trochu hraje. Smrt Cedrica a souboj s Voldemortem jsem mu věřil. To je to pozitivní. No ale jinak průměrný, průměrný Potter. Dávám 3 hvězdy. Jinak nejlépe asi hraje Brendan Glenson Moodyho:) ten dokáže nasadit atmosféru a opravdu to má na háku. ()

dvojana

Aneb jak se dá skvělá předloha se spoustou tajemství naservírovat co nejjednodušeji a okleštit o to nejlepší - odkrývání slupek pravdy. Zcela zbytečné prozrazení, že Skrk Junior žije a že na Moodym něco nehraje hned na začátku. Nebýt propracovaných akčních scén, už bych se na ten film nepodívala. Harry je protivně umachrovaný (Mám to vejce otevřít? Kdo chce, ať ho otevřu?) a film působí spíš jako sestřih jiným filmem. ()

Odyssey

Velmi špatná filmová adaptace. Oči fanouška musí vyloženě trpět, když vidí o kolik je tenhle film okrouhán oproti knižnímu originálu. Kde je jako celý příběh Winky a mladého Bartyho Crouche? Kde je Ludo Bagman? Místo toho tam jsou nacpány rádoby epické scény jako Harryho letecký souboj s drakem nad Bradavickým hradem, které v knize vůbec nejsou. Co mi ale vadí ještě více, je chování postav včetně Harryho, které se vůbec nechovají jako jejich předlohy, ale jako blbci. 60% ()

sikky

Nejslabší ze celé oktalogie. Ponurý a tmavý. Příšerně osekané od všeho, co není v hlavní dějové linii. Škoda. ()

tchuck

Film Ohnivý pohár považuji za nejméně zdařený díl celé série. Což je paradoxní, protože jeho zápletku považuji z celého HP (pominu-li ústřední zápletku série) za nejlepší. Ohnivý pohár tedy skýtá skvělý děj, ovšem absolutně jej nedokáže vypravovat. Na rozdíl od trojky, která mi přišla ucelená a propracovaná do nejmenšího detailu, je dle mého názoru filmové zpracování čtyřky velice nudné, utahané a nekvalitní. Zcela nevhodný střih a pojetí vypravování, kde jsou důležité momenty, na něž by měl být kladen důraz, odbyty strašně rychle, zatímco je film proložen nezměrným množstvím bezduchých a prostojně dlouhých záběrů na interiéry a exteriéry bradavické školy. Na každém ze zbylých HP filmů najdu spoustu věcí, díky kterým se mi velice líbí. Na Ohnivém poháru nikoli. Zvláště pak, když je ono závěrečné překvapení s Barty Skrkem jr. do jisté míry prozrazováno od začátku, aby tak příběh nebyl příliš složitý a nemusel se vysvětlovat. Vše mi přijde velice hektické, proto nechápu, jaktože je film tak dlouhý. Postavy se chovají nepřirozeně a nedostávají téměř žádný prostor k profilaci vlastního charakteru. Myslím, že jejich chování, i když je vzhledem k příběhu na místě, divák mnohdy nepochopí. Film je nudný a povrchní. Není na rozdíl od ostatních dílů podbarven žádnou dobrou hudbou, ba naopak velice často "mlčí," což působí celkem neprofesionálně. Harry Potter a Ohnivý pohár je zkrátka odfláknutý. Vyniká pár scén, velmi se povedly efekty a výtvarné pojetí scenérií a rekvizit. Moje hodnocení se navzdory uvedené kritice odvíjí především od mého vztahu k celé sérii a skvělém původním příběhu a není tedy regulerní a spravedlivé. Měl-li bych HP4 hodnotit jako obyčejný film, na více než 3 hvězdy by nedosáhl. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)